Úplný nováček se chce naučit programovat

Kit

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #195 kdy: 23. 08. 2016, 22:23:09 »
FP se docela dobře vysvětluje na příkladu excelovské tabulky. K tomu mívají začátečníci docela blízko.
Nic menšího jsem od tebe neočekával ...

Očekával jsem, že napíšeš didakticky lepší řešení. Rád se nechám poučit od znalce.


Kit

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #196 kdy: 23. 08. 2016, 22:29:47 »
Zrovna dnes jsem jednomu začátečníkovi vysvětloval OOP. Byl z toho přímo nadšený, jak je to jednoduché.
Pokud má někdo dobrého mentora a nepotřebuje hledat informace jinde, může klidně začít s OOP a časem si z různých názorů vybere svoji cestu, respektive nakombinuje další jedinečnou a zaručeně nejlepší sadu pravidel a postupů. Ale kdyby takovýho mentora měl, tak by se neptal na fóru.

Neptal se na fóru, vybral si mne jako mentora.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #197 kdy: 23. 08. 2016, 22:33:00 »
Zrovna dnes jsem jednomu začátečníkovi vysvětloval OOP. Byl z toho přímo nadšený, jak je to jednoduché.
Pokud má někdo dobrého mentora a nepotřebuje hledat informace jinde, může klidně začít s OOP a časem si z různých názorů vybere svoji cestu, respektive nakombinuje další jedinečnou a zaručeně nejlepší sadu pravidel a postupů. Ale kdyby takovýho mentora měl, tak by se neptal na fóru.

Neptal se na fóru, vybral si mne jako mentora.
já myslel zdejšího původního tazatele.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #198 kdy: 24. 08. 2016, 01:43:10 »
No původně jsem se snažil vysvětlit, proč je do začátku OOP blbý, ale stejně těžko dočetl až sem, tak je to jedno :)

Sice jsem dočetl až sem, ale z tvého popisu mi také není jasné, proč je OOP do začátku blbé. Myslíš si, že FP bude pro začátečníka lepší?

Skor mal asi na mysli proceduralne.

Zacat s funkcionalnym by bol celkom zaujimavy experiment. Dotycny by sa mozno oslobodil od put imperativneho programovania. (alebo by skoncil v blazinci) Neviem, nepoznam takeho cloveka.
Vždy jsem si myslel, že FP není v začátcích vhodné, ale byl jsem vyveden z omylu. Nicméně není úplně rozumné začínat monádami :)

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #199 kdy: 24. 08. 2016, 06:28:52 »
Vždy jsem si myslel, že FP není v začátcích vhodné, ale byl jsem vyveden z omylu. Nicméně není úplně rozumné začínat monádami :)
Ono asi dost záleží na tom, co ho k programování táhne. Ale začít v Haskellu, to by byl zajímavý pokus, jenom nevím, jestli by to nebyl zároveň konec.


PetrM

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #200 kdy: 24. 08. 2016, 07:00:58 »
Protože je to lopata a neumí vůbec programovat. To je pak špatný všechno.

Zato ty jsi napsal JRE na hardwarovýnm CPU v Javě, že?

Kit

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #201 kdy: 24. 08. 2016, 09:01:11 »
Vždy jsem si myslel, že FP není v začátcích vhodné, ale byl jsem vyveden z omylu. Nicméně není úplně rozumné začínat monádami :)
Ono asi dost záleží na tom, co ho k programování táhne. Ale začít v Haskellu, to by byl zajímavý pokus, jenom nevím, jestli by to nebyl zároveň konec.

A co si myslíš o začátcích v Lispu? Podle mne je dobrou průpravou pro všechna ostatní paradigmata.

v

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #202 kdy: 24. 08. 2016, 09:03:41 »
No původně jsem se snažil vysvětlit, proč je do začátku OOP blbý, ale stejně těžko dočetl až sem, tak je to jedno :)

Sice jsem dočetl až sem, ale z tvého popisu mi také není jasné, proč je OOP do začátku blbé. Myslíš si, že FP bude pro začátečníka lepší?

Skor mal asi na mysli proceduralne.

Zacat s funkcionalnym by bol celkom zaujimavy experiment. Dotycny by sa mozno oslobodil od put imperativneho programovania. (alebo by skoncil v blazinci) Neviem, nepoznam takeho cloveka.
Vždy jsem si myslel, že FP není v začátcích vhodné, ale byl jsem vyveden z omylu. Nicméně není úplně rozumné začínat monádami :)
jestli máte nějaký příklad z praxy, můžete to rozvést?
když jsem viděl sešit mé přítelkyně ke gymnaziální informatice, napadlo mě, že koncept mutable proměnné je v kontextu učiva zš a sš úžasně nepřirozený (a čistá část haskellu se jeví docela vhodně k úvodní výuce na příkladech sš matematiky)

Kit

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #203 kdy: 24. 08. 2016, 09:17:42 »
když jsem viděl sešit mé přítelkyně ke gymnaziální informatice, napadlo mě, že koncept mutable proměnné je v kontextu učiva zš a sš úžasně nepřirozený (a čistá část haskellu se jeví docela vhodně k úvodní výuce na příkladech sš matematiky)

Zajímavý postřeh. Podobné zjištění mě inspirovalo k tomu, že se mutable proměnným vyhýbám, jak je to jen možné.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #204 kdy: 24. 08. 2016, 10:06:14 »
A co si myslíš o začátcích v Lispu? Podle mne je dobrou průpravou pro všechna ostatní paradigmata.
Já nevím, jak je to dnes. Mě k programování kdysi táhlo, asi jako většinu lidí mého věku, že jsem chtěl dělat hry a bavilo mě to. Z toho logicky jako první jazyk vyplynul BASIC, který byl na tehdejších počítačích (C64, ZX) dostupný hned. Po přechodu na PC jsem se jako první potkal s TP a celkem logicky jsem (na 286) přešel k ASM, protože v něm šlo čarovat s HW líp, než v jakýmkoliv vyšším jazyku a navíc jsem se dostal do správného věku, abych to pobral. Později jsem začal s Cčkem - za to může Linux a touha vrtat se v jádře. Momentálně se peru s myšlenkou "uzavřít kruh" a konečně udělat nějakou malou debilní hru, takže jsem se nedávno začal rýpat v openGL, potažmo GLSL a s tím souvisí i pro mě poněkud nepříjemné používání C++ - nechce se mi psát si vlastní knihovnu místo glm a něco srovnatelného pro čisté C jsem nenašel (ano, jsou, ale s glm pracuje spousta tutoriálů). Uvidím, třeba zjistím, že zase tak moc funkcí z glm nepotřebuju, těch pár transformací si napíšu sám a svoje experimenty odpluspluskuju.

Nevím, co k programování vede mládež dnes, jestli vidina vysokých platů, nebo pořád to samé, nebo jestli si v pubertě řeknou "ten SAP stojí za prd, chci udělat lepší ERP"... fakt netuším. Z mého pohledu pro mě v začátcích jazyky jako LISP, Haskell, COBOL, Fortran, ani nic podobného nebylo zajímavé, protože to nebylo vhodné k dosažení mých cílů. To přišlo až v praxi (naštěstí ne programátorské), kdy jsem jako člověk líný a základů znalý narazil na něco, co bylo třeba upravit, opravit, nebo i napsat něco nového, co se mi v té chvíli hodilo a co si budeme povídat, použití správného prostředku na daný úkol ve většině případů znamená řádově kratší vývoj, řádově méně chyb a řádově větší radost z výsledku.

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #205 kdy: 25. 08. 2016, 14:47:36 »
Hanit JS rovná se hanit Self a hanit Self rovná se hanit Smalltalk ...

JavaScript je Selfem fakt hodně lehce inspirovaný a obecně je to oproti Selfu brutální zprasenina, která posrala co se dalo a teď po 20 letech to konečně začíná dotahovat. Třeba to, že v JS nefunguje delegace prototypů do parentů úplně staví na hlavu celý zbytek prototype-based OOP modelu.

čumil

Re:Úplný nováček se chce naučit programovat
« Odpověď #206 kdy: 25. 08. 2016, 15:01:43 »
Hanit JS rovná se hanit Self a hanit Self rovná se hanit Smalltalk ...

JavaScript je Selfem fakt hodně lehce inspirovaný a obecně je to oproti Selfu brutální zprasenina, která posrala co se dalo a teď po 20 letech to konečně začíná dotahovat. Třeba to, že v JS nefunguje delegace prototypů do parentů úplně staví na hlavu celý zbytek prototype-based OOP modelu.
Hej, o tom žádná, todle je ale příklad té konstruktivní kritiky JS. Respektive kritizující zná původ JS, to většina rádoby JS kritiků fakt ne.