Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?

skrzjdouci

Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« kdy: 23. 07. 2016, 17:28:15 »
V malé síti 20PC doteď přiděloval IP adresy winserver 2003 (role DHCP serveru)- vše fungovalo. Win server2003 jsem vypnul a zapnul jsem DHCP server na mikrotiku, nejdřív se zdálo že to funguje, ale na některých PC se nastaví nesmyslný DNS server 192.168.0.1.
Po spuštění ipconfig /renew se vše dá dopořádku (přidělí se to, co má DHCP mikrotiku přidělovat(10.190.1.x)) po nějaké době se nastavení DNS vrátí zpět na 192.168.0.1

V mikrotiku jsem zkoušel nastavit IP/DHCP server/dhcp1/Authoritative: z after 2s delay na yes
Nepomohlo to, naopak po restartování jednoho PC se nastavilo nejen špatné DNS ale i IP adresa a výchozí brána z rozsahu 192.168.0.1
opět pomohlo ipconfig /renew
Co s tím?


javaman

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #1 kdy: 23. 07. 2016, 17:36:45 »
Třeba ti tam přiděluje adresy ještě někdo jiný :)

Trupik

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #2 kdy: 23. 07. 2016, 18:15:14 »
Třeba ti tam přiděluje adresy ještě někdo jiný :)
+1
Niekto si do siete pripojil vlastný router, "aby mal lepší signál na wifi". Treba ho nájsť a nechať ho 100-krát napísať "Už nikdy nebudem do firemnej siete pripájať neschválené zariadenia!".
Buď to, alebo nejaký existujúci router prešiel do výrobných nastavení.

skrzjdouci

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #3 kdy: 23. 07. 2016, 18:43:25 »
Vypl jsem DHCP server na mikrotiku a nechal si přidělit IP adresu z rozsahu 192.168.0.9 a spustil angry ip scanner, našlo to 192.168.0.1 a 192.168.0.2 - oboje jsou administrace routerů tenda, ale na obou je DHCP server vypnutý. V síti jsou minimálně další dvě takové tendy/tplinky jak zjistím ip adresu administrace?

M.

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #4 kdy: 23. 07. 2016, 18:50:00 »
V tom Mikrotiku máš i funkci detekce cizích DHCP serverů, pokud je použita, najde ti jeho IP adresu a MAC adresu.
Vlastně i ve Windows příkaz ipconfig -all to asi vypisuje, pak můžeš hledat, co je to za krabičku. Pokud máš chytrý switch, najdeš na jakém portu to je.
A pokud nemám, tak při dalším upgrade si takový pořídit, a to včetně DHCP snooping/guard, který nedovolí cizí DHCP server.


Lol Phirae

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #5 kdy: 23. 07. 2016, 18:51:45 »
Takhle tam můžeš šaškovat ještě půl roku, nebo si koupit switch, co umí DHCP snooping.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #6 kdy: 23. 07. 2016, 19:10:56 »
našlo to 192.168.0.1 a 192.168.0.2 - oboje jsou administrace routerů tenda, ale na obou je DHCP server vypnutý.

Ted je otazka, jestli na routerech soudruhu z Tenda je vypnuty DHCP server opravdu vypnuty. Doporucil bych pokusne vypnout cele routery, ne jen DHCP. Zejmena ten, co ma adresu 192.168.0.1.

skrzjdouci

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #7 kdy: 23. 07. 2016, 21:45:22 »
Díky za rady,
Switche jsou:
CISCO SF 102-24 24-Port 10/100 Unmanaged rackmount Switch
AT-FS717FC/SC Unmanaged

Nakonec jsem to odhadnul a jednu tendu odpojil - trefil jsem se na poprvé.
Nebyla to ani jedna, u kterých jsem našel IP do administrace. (ověřeno podle MAC)
Adresa 192.168.0.1 je defaultní z výroby u všech Tenda co tady jsou.
Jinak jsem kvůli této blbosti zbytečně zabil půl dne  >:(

Medo

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #8 kdy: 24. 07. 2016, 21:23:06 »
Zbytocnost, nezbytocnost. Skusenosti sa zberaju aj takto.
Mna by zaujimalo, kto to tam zapojil.
Dva postrehy:
1. Zazil som, ze sa router zapojeny ako switch (vypnute dhcp), zresetoval do factory a zacala v (mini) sieti zabava ..
Nezistoval som, ktory inteligent tam dat router miesto switchu, ale ponadaval som si dost ...
2. Raz sme za jazdy prekopavali zakosovi siet. Vsetko fungovalo ako po masle.Vyvezoval som kable v racku, naraz praaask, switch sa resetoval. Admin zapojil v meeting roome wifnu 2 ethernetmi a loopback bol na svete (switche este neboli komplet nastavene). Tym chcem povedat, ze bez dokumentacie je niekedy vo vecsej sieti zabava.

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #9 kdy: 25. 07. 2016, 09:01:49 »
na lacnych wifi routroch som si vsimol, ze sa obcas resetnu do default, ked nastane mikrovypadok napajania. pc normalne bezi, ale zdroj pre router ten mikrovypadok nestihne pokryt.

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #10 kdy: 26. 07. 2016, 07:02:02 »
Mna by zaujimalo, kto to tam zapojil.
Jistě, správně by tam měl být switch s managementem, AP nejlépe s management modulem (mají jich několik)... K tomu ještě potřebujete člověka, který takovou věc umí nakonfigurovat.
Nebo použijete SOHO zařízení. V této kategorii v cenách do 1500Kč jsem našel v jednom celkem slušném e-shopu 2 čisté AP, oba b/g/n kolem 1000Kč. Ovšem za tu cenu už můžete mít i router s WiFi ac. A routerů tam máte, od nějaký 400Kč snad 40 různých.
Rozdíl v ceně nebude úplně malý. Stojí to za to?
Jak vidět, problém byl tazatel schopen detekovat a vyřešit celkem rychle i tak. Příště bude vědět, a pokud je problém v daném kousku (zase se zresetuje), tak to za pětikilo spraví (dá tam jiný).

D.J.Bobo

Re:Co přiděluje nesmyslné adresy v síti?
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2016, 09:04:25 »
Niekto si do siete pripojil vlastný router, "aby mal lepší signál na wifi". Treba ho nájsť a nechať ho 100-krát napísať "Už nikdy nebudem do firemnej siete pripájať neschválené zariadenia!".
Buď to, alebo nejaký existujúci router prešiel do výrobných nastavení.

Přesně to jsem řešil taky. Nakonec jsem ho našel pod jedním stolem. A protože jsem ho hledal s kladivem v ruce, před zraky jeho majitele jsem jej rozflákal - nemá si co nosit vlastní Wifi router do práce a ještě jej zapojovat.
A zabralo to - rozneslo se to po firmě a od tý doby žádný Wifi bez mého vědomí.
Teď si řeknou a pokud je třeba signál dokryju vlastním Mikrotikem s Wifi.