SLED12 - zkušenosti

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
SLED12 - zkušenosti
« kdy: 20. 07. 2016, 22:36:35 »
Ahoj, máte někdo praktickou zkušenost se SLED12 ? Např. jaké jsou zkušenosti s podporou HW ?, existují externí repositáře, kromě oficiálních ? Jak je to se spolehlivostí aktualizací ? - má sklon rozbíjet fungující konfiguraci, nebo je to v pohodě, např. při porovnání s Debianem ?
Prostě jestli máte někdo dlouhodobější zkušenost a jestli je to vhodné jako podnikové distro např. do středně malé firmy (do cca 35 lidí) na desktopy/notebooky.
Máte někdo zkušenost s funkčností supportu od SUSE ?

Vím, že je to hodně obecný dotaz, ale díky za jakýkoliv poznatek!

P.S. Předpokládám, že SLED je ten samý základ jako SLES akorát s přibaleným DE.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SLED12 - zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2016, 18:03:18 »
Jako vážně nikdo nepoužíval SLED ? Ani se mi tomu nechce věřit...
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

m

Re:SLED12 - zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2016, 17:50:59 »
rozhodne mene lidi nez SLES , lide nejsou zvyki platit za desktopovy operacni system pokud nema logo jablka nebo okna

jinak Core stejne se SLESem , GNOME + nejake extensiony jako desktop + Libreoffice ..

rozhodne bych se radeji podival po SLESu +WE ( Workstation Extension) , prece jen ma vice moznosti kombinaci s addony a extensiony.

podpora je good

admik

Re:SLED12 - zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2016, 18:16:09 »
SLES - SUSE Linux Enterprise Server - https://www.suse.com/products/server
SLED - SUSE Linux Enterprise Desktop - https://www.suse.com/products/desktop
Cize SLES na server, SLED na workstation.
Alebo openSUSE - https://www.opensuse.org/
Na beznu pracu na firemnom notebooku (Dell Latitude E7240) pouzivam openSUSE Leap, na sukromnom (Dell Latitude E5530) Debian Jessie. Vsetko ide v pohode.

leinad

Re:SLED12 - zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2016, 20:13:18 »
Ahoj, máte někdo praktickou zkušenost se SLED12 ? Např. jaké jsou zkušenosti s podporou HW ?, existují externí repositáře, kromě oficiálních ? Jak je to se spolehlivostí aktualizací ? - má sklon rozbíjet fungující konfiguraci, nebo je to v pohodě, např. při porovnání s Debianem ?
Prostě jestli máte někdo dlouhodobější zkušenost a jestli je to vhodné jako podnikové distro např. do středně malé firmy (do cca 35 lidí) na desktopy/notebooky.
Máte někdo zkušenost s funkčností supportu od SUSE ?

Vím, že je to hodně obecný dotaz, ale díky za jakýkoliv poznatek!

P.S. Předpokládám, že SLED je ten samý základ jako SLES akorát s přibaleným DE.

Mám pouze zkušenosti z doby, kdy byl SLED 11 SP1. A dost hroznou.

Je to distribuce pro kanceláře. Aktuální libreoffice, aktuální firefox, dobře fungují věci jako je napojení na Windows sdílení. Konec. Vše ostatní je špatné. Minimum softwaru, i když občas se něco našlo na OBS. Skoro nikdo to nepoužívá, takže skoro nikdo ti neporadí s problémy. Software z OBS na tom není moc otestovaný, takže stažené VLC šlo spustit, ale padalo. Update mezi SP to dokáže rozbít, na HP notebookách se klidně čekalo půl roku na to, až se to spraví. Extrémně zastaralý software a knihovny, takže třeba Chrome se odmítl nainstalovat kvůli přestárlému glibc. Kvůli zastaralému kernelu to bylo od HP dost nahackovaný, byl tam backportovaný driver pro wifi, který v normálním openSUSE fungoval, ale kvůli SLEDu jsem musel vyměnit router, aby to běhalo. Backportovaný je možná navíc silné slovo, byl tam naprasený tak, že tam byl jen ten driver, takže když jsem si chtěl připojit USB wifi, tak vůbec nejelo, protože tam byl od wifi jen ten jeden driver, všechny ostatní vyhozené.
V té době jsem ignoroval rady nainstalovat si tam místo toho openSUSE, protože pak mi přestal fungovat touchpad. Když si ale odmyslím touchpad, tak s openSUSE to běhalo úplně nádherně ve srovnání s tou hrůznou jménem SUSE Linux Enterprise Desktop.

Po těchto zkušenostech jsem od HP notebooků a předinstalovaného SLEDu dost daleko utekl.
Abych nebyl ale tak negativní, tak současný Leap 42.1, který je hybrid mezi novým SLED12 a Tumbleweed běhá překvapivě dobře. Leap ale řeší ty špatné věci SLEDu, jako je nedostatek softwaru, zastaralost desktopových komponent a zastaralost kernelu a Mesa.

P.S.: Nevím jak teď, ale v minulosti SLED nebyl SLES + desktop. Ve SLED byly některé serverové komponenty vyhozeny. Ale třeba se to s verzí 12 změnilo.


m

Re:SLED12 - zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 28. 07. 2016, 20:56:34 »
Mám pouze zkušenosti z doby, kdy byl SLED 11 SP1. A dost hroznou.

Je to distribuce pro kanceláře. Aktuální libreoffice, aktuální firefox, dobře fungují věci jako je napojení na Windows sdílení.
Ale k tomu je presne urcen ... do kancelari :)


Po těchto zkušenostech jsem od HP notebooků a předinstalovaného SLEDu dost daleko utekl.

tady bych problem videl hlavne v tom HP ...

Abych nebyl ale tak negativní, tak současný Leap 42.1, který je hybrid mezi novým SLED12 a Tumbleweed běhá překvapivě dobře. Leap ale řeší ty špatné věci SLEDu, jako je nedostatek softwaru, zastaralost desktopových komponent a zastaralost kernelu a Mesa.

Leap:42.1 neni hybrid mezi SLEDem a openSUSE ale openSUSE na jadre SLE

P.S.: Nevím jak teď, ale v minulosti SLED nebyl SLES + desktop. Ve SLED byly některé serverové komponenty vyhozeny. Ale třeba se to s  verzí 12 změnilo.

Ano SLED ma nektere serverove moznosti pryc od toho je to  DESKTOP --> by defaul v instalaci LibreOffice + dalsi kancelarsky software , NetworkManager misto wickedu a dalsi..

Jako takovy je urcen do kanclu, rozhodne bych ho Nikomu nedoporiucoval na domaci pouziti:) od toho JE openSUSE Leap/Tumbleweed ( dle natury)

pokud clovek chce/potrebuje podporu + dalsi vlastnosti SLE a zaroven desktop je nejlepsi kombinace SLES + WE ( Workstation Extension) a de na to priodat spoustu dalsich veci ...

A na server SLES..

btw. existuje projekt openSUSE:Backports / PackageHub pro SLE --  https://en.opensuse.org/Portal:Backports