Ubuntu Phone, nakup a zkušenosti

i

Ubuntu Phone, nakup a zkušenosti
« kdy: 28. 06. 2016, 09:00:45 »
Ahoj,
Máte někdo skutečné zkušenosti s ubuntuphone ?

1.Kde se dá koupit a za kolik ?  případně dá se na nějaký jiný mobil bezproblémově nainstalovat ? pokud ano tak na který?

2.Někte jsem četl že by to mělo mít něco jako kontainer pro android aplikace, ale už se mi to nedaří nalézt, z androidího světa by se mi hodily jen Waze a Google-Authenticator, máte s tím kontainerem někdo nějaké zkušenosti ?
« Poslední změna: 29. 06. 2016, 09:51:54 od Petr Krčmář »


wardmaster

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 28. 06. 2016, 09:23:06 »
Ahoj,
ubuntuphone mám už zhruba rok a aktivně jej využívám. Abych nejdřív odpověděl na tvoje dotazy:
1. co vím tak se dá koupit jen přes internet - http://www.ubuntu.com/phone/devices akorát, jak se koukám teď mají vyprodáno. Slyšel jsem, že se to dá nainstalovat i na jiné telefony ale nikdy jsem to nezkoušel.

2. Kontejner pro android aplikace jsem nikdy nepotřeboval, takže jsem to nezjišťoval, ale google-authenticator je na ubuntu-phone dostupný nativně, o Waze nevím.

Jinak s tím telefonem mám dobré zkušenosti, nabídka aplikací samozřejmě není moc velká ale zakládní věci co člověk potřebuje tam jsou.

Ivo Válek

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 28. 06. 2016, 09:25:40 »
Zdravím, třeba na tomto odkazu je nabídka, přes kterou se dostanete do španělského obchodu a odtamtud vám ho pošlou: http://www.ubuntu.com/phone. Sám jsem si koupil od nich tablet s Ubuntu (jako vyjádření podpory Shuttleworthovi), takže zkušenosti mám a nejsou bůhvíjaké. Nebudete tam mít flash, takže některá videa na netu ze nespustí. O žádný Android kontejner jsem zatím nezavadil. Zatím žádný výběr webových prohlížečů, žádný alt. přehrávač (VLC a jiné), vlastně nenainstalujete jentak aplikace z desktopového Ubuntu, výběr v Ubuntu App Store je omezený a nedostanete je tam ani z příkazového řádku, resp. já to zatím nedokázal. Jinak systém jako takový je docela fajn, ale bez fleše a bez pořádného výběru aplikací ho BU nelze doporučit. Jak jsou na tom telefony hardwarově nevím, ale ten tablet nedělá nic jiného než že se cuká, video plynule přehraje jedině "když zahřmí"....

Ivo Válek

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 28. 06. 2016, 09:31:36 »
Ano, na jutubu jsou návody na instalaci Ubuntu Touch na jiné smartphony, typicky Nexusy a nějaké další typy. Návod je i na stránkách Ubuntu: https://www.youtube.com/watch?v=eDrG0JRciCI, https://developer.ubuntu.com/en/phone/devices/installing-ubuntu-for-devices/

i

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 28. 06. 2016, 10:53:06 »
... takže zkušenosti mám a nejsou bůhvíjaké. Nebudete tam mít flash, ...
Pokud negativní zkušenost vyplývá jen z absence flashe, tak to já osobně považuji spíš za výhodu, stabilita, bezpečnost, soukromí, spotřeba, ....  :-)

... nabídka aplikací samozřejmě není moc velká ale zakládní věci co člověk potřebuje tam jsou.

Není tam dostupné ubuntu repository ?  jsou tam dostupné věci jako openssh, rsync, unison, vim ?
dá se tam skriptovat třeba v bash ? a pouštět to z crone nebo z /etc/networ/if-up.d ? jako na normálním ubuntu ?
To by asi mělo když občas někde píšou, že když se připojí klávesnice a display tak to je normální ubuntu.

Ale ten Waze by mě docela mrzel, vím že asi nebude existovat přimo pro ubuntuphone, ale snad by mohl běžet v tom android-kontaineru pro ubuntuphone, viděl bych to na způsob wine nebo cygwin, technicky by to neměl být problém a zpřístupnilo by to celé android-repository. Určitě by to nebylo pro BFU kteří instalují vše co vidí :-) ale pokud ti chybí jedna věc, jako mě Waze, tak by to bylo užitečné. Také z hlediska bezpečnosti by to bylo zajimavé, android-aplikaci by jsi pustil jen k těm prostředkům ke kterým sám chceš. Samozřejmě, obrovská konfigurační komplikace pro BFU ale obrovská bezpečnostní výhoda pro těch komerčně nezajímavých pár procent kteří vědí co dělaji.



wardmaster

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 28. 06. 2016, 13:32:27 »
[quote author=i link=topic=13459.msg170168#msg170168 date=1467103986
Není tam dostupné ubuntu repository ?  jsou tam dostupné věci jako openssh, rsync, unison, vim ?
dá se tam skriptovat třeba v bash ? a pouštět to z crone nebo z /etc/networ/if-up.d ? jako na normálním ubuntu ?
To by asi mělo když občas někde píšou, že když se připojí klávesnice a display tak to je normální ubuntu.
[/quote]

Je tam normální terminál a veškeré programy, které k tomu patří - normální ubuntu repozitář. tím že tam není moc aplikací jsem měl na mysli přímo ty mobilní, klikací s GUI, tam výběr opravdu není nic moc.


abc

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #7 kdy: 28. 06. 2016, 15:20:16 »
prodam ubuntu phone meizu mx 4.
nabidnete cenu.

abc

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #8 kdy: 28. 06. 2016, 15:21:36 »
prodam ubuntu phone meizu mx 4.
nabidnete cenu.

alexbbc@seznam.cz

boo

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #9 kdy: 28. 06. 2016, 16:06:18 »
Ty hacky na areo uz nefunguji, to bejvavalo v Preview verzi. Jedina cesta je http://www.stardock.com/products/windowblinds/ ale je to 30dnu trial a pak placeny. Zazraky ale necekej, spousta widgetu bude porad flat hnus.

Ivo Válek

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #10 kdy: 28. 06. 2016, 21:36:13 »
Já jsem právě jen BU co nezná pojmy jako ubuntu repository. openssh, rsync, unison, vim...bash, crone nebo z /etc/networ/if-up.d a jiné. Kdykoli jsem se pokusil něco instalovat z Terminálu, vždy to někde zadrhlo, typicky na hlášce, že nějaký určitý soubor  nebo adresář je jen ke čtení. Pro odborníka nebude problém změnit mu oprávnění, já se taky chystám s někým poradit, jak na to. Platí určitě něčí argument výše, že bez flashe je to vlastně bezpečnější a stabilnější, ale když si jako BU nepustím třeba nějakou online televizi nebo videa agentury Reuters a nedokážu si pomoct třeba nějakou aplikaci z Androidu (strašně bych potřeboval mít funkční aplikaci pro Tivizen TV Tuner z Androidu nebo iOS, ale Schuttleworth to schválně nechce umožnit a vyzývá vývojáře, aby vyvíjeli aplikace přímo pro Ubuntu Touch), tak si ten tablet moc neužiju...

nobody(ten pravej)

Re:ubntuphone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #11 kdy: 28. 06. 2016, 23:14:11 »
[...]
 Kdykoli jsem se pokusil něco instalovat z Terminálu, vždy to někde zadrhlo, typicky na hlášce, že nějaký určitý soubor  nebo adresář je jen ke čtení.
[...]

nevim jestli je bezpecne ti dat navod, protoze nevim jake moznosti factory-reset (navratu do tovarniho nataveni) tam mas, resp. jestli to obnovi i system kdyz do nej neco doinstalujes..., nicmene premountnuti korenoveho souboroveho systemu z ro(readonly = "pouze pro cteni") do rw(readwrite = "cteni a zapis"):
Kód: [Vybrat]
sudo mount -o remount,rw /

Lukyk

Re:Ubuntu Phone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #12 kdy: 29. 06. 2016, 10:15:55 »
Presne jak pise kolega vyse. System partition je defaultne read only, takze pro instalaci balicku pomoci apt-get je potreba toto zmenit. Kazdopadne doporucuji velmi opatrne. Napriklad upgrade balicku pomoci apt-get dokaze rozbit system, ktery s timto nepocita. Dalsi vec je, ze na system partition je dost malo mista, takze pak clovek muze skoncit v situaci, ze mu ota-upgrade padne na nedostatek mista a dostane system do nekonzistentniho stavu (dospel sem k cistemu reflashi). Jinak se ale daji i rozjet X-kove aplikace (i kdyz je to co se pouzitelnosti tyce spise takovy proof of concept). Obecne jsem zvedav, zda pujde pro toto do budoucna zneuzit chystana covergence.

Jinak abych pridal svuj nazor na tento system. Pouzivam produktivne Meizu MX4 uz asi rok. System je pomerne aktivne vyvijen (nova verze cca co mesic a pul). Bohuzel je zatim stale plny i dost neprijemnych bugu, ktere se sice odstranuji, ale pribyvaji nove. Rychlost je tez nic moc a chybi zasadni aplikace typu slusna offline navigace, jabber klient a podobne. Android aplikace pustit nejdou a pochybuji, ze kdy pujdou, protoze ubuntu touto cestou nechce jit (i kdyz samozrejme technicky to mozne je).

Obecne jsem mel mnohem lepsi uzivatelske zkusenosti s Jollou, kde system byl velmi rychly, stabilni a velmi slusne podporoval android aplikace.

h.n.@r.c

Re:Ubuntu Phone, nakup
« Odpověď #13 kdy: 29. 06. 2016, 10:32:23 »
Nedavno jsem se o nakup (noveho) ubuntiho telefonu take zajimal, bohuzel uz nejaky mesic jsou vsechny "out of stock", oficialni vyjadreni z ubuntu.com mi prislo:
Kód: [Vybrat]
We are planning on launching further Ubuntu Phones soon which should be available in the Czech Republic.

Look forward to sharing news with all soon.
BQ store ani Meizu dosud neodespali.

Tez jsem se hodne zajimal i o Jolla C s Sailfish OS, tam jsem bohuzel "provahal" posledni (v poradi druhou(?)) akci protoze mi oznamovaci email prisel cca hodinu pred zahajenim "prodeje" v jejich storu - ja si ho precet druhy den :)
Tady bylo oficialni vyjadreni ze dalsi akci na Jolla C zarizeni neplanuji (prestoze registruji nemaly zajem).
Jolla C vyrobila firma Intex (?) (z Indie?), mel by to byt model Intex Aqua Fish s Sailfish OS, lec do Evropy nedodavaji a v planu to vubec nemaj...

Takze jsem si splasil nahradni E66 (puvodni "se rozbila") a budu cekat dale...

Ivo Válek

Re:Ubuntu Phone, nakup a zkušenosti
« Odpověď #14 kdy: 29. 06. 2016, 20:37:56 »
To nobody(ten pravej) : Děkuju moc, co nejdříve to zkusím!!!