Datové rozvody v domě

Dave

Datové rozvody v domě
« kdy: 16. 03. 2016, 12:32:59 »
V novostavbě rodinného domu chci natáhnout datové rozvody.

Má základní přestava je, že v místnostech udělám datové zásuvky, od nich natahám Cat6 kabely (max. cca 16-20) v hladkých elektroinstalačních trubkách na jedno společné místo, kde bude datový rozvaděč (pokud možno zabudovaný do zdi). V rozvaděči patch panel + router/switch.

Budete pro mě mít doporučení z vlastní zkušenosti na konkrétní provedení, konkrétní výrobky, jak postupovat, na co si dát pozor? Případně odkazy na web, kde se dá najít slušná inspirace? Z toho, co jsem zatím našel, moc moudrý nejsem, nějaké ucelené informace se moc najít nedají...


crown

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2016, 13:13:20 »
Natahni si k tomu i paralelni rozvod napajeni. Ja mam takhle 12V rozvod a pouzivam ho na ruzna mala svetla a jde pouzit i na napajeni routeru a dalsich malych veci.

Ten datovy rozvadec si udelej petkrat vetsi nez ted planujes. Stejne tak si v nem udelej dost zasuven na 230V. Ja ho udelal jen trikrat vetsi nez router a switch a ted uz je plny. Vzdycky se najde neco, co by se tam dalsiho hodilo zavrit.

Jinak CAT6 je urcite dobry napad.

Sten

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2016, 14:58:38 »
Určitě je dobré mít ten rozvaděč dost velký. Já tam mám kromě switche a UPS ještě počítač (kvůli malým rozměrům skončil na zdi), který slouží jako NAT, firewall, VPN endpoint a diskové pole. Dostatek zásuvek řeší právě UPSka (APC Back-UPS, má zásuvky se zálohou i bez), ale stejně bych radši, kdybych tam měl na zdi dvojzásuvku místo jednozásuvky, už proto, že teď mám UPSku plnou a připojit cokoliv dalšího (či druhou UPSku) je trochu problém.

Podle délek by možná mohl být vhodnější Cat6a, Cat6 má 10 Gbit omezený na 37 metrů (včetně kabelu od zásuvky ke koncovému zařízení). Doporučuji stíněné, uzemněné v rozvaděči. Datové a DC kabely (natáhnout všude 12 V je hodně dobrý nápad*) by při paralelním tažení měly být alespoň metr od AC (230 V) kabelů.

* sám mám na většině míst 12V zdroje až u světel a spíná se 230 V pro ně, jenže těm zdrojům vždy trvá několik sekund, než začnou dodávat proud, což je otravné, obzvlášť v místech, kde to spínají senzory pohybu

pavell

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2016, 15:15:41 »
Největší rack pod omítku jsem našel 3U+4U: http://www.kmrack.cz/DATOVE-rozvadece/DATA-rack-SOHO/montaz-pod-omitku/LC-18-55-3-4U-REC-typ-Z-rozvadec-perfor-DV-s-ramem-_d9776793_10744.aspx

Nevítě o nějakém větším? Klidně i s větší hloubkou...


pavell

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2016, 15:19:16 »
Natahni si k tomu i paralelni rozvod napajeni. Ja mam takhle 12V rozvod a pouzivam ho na ruzna mala svetla a jde pouzit i na napajeni routeru a dalsich malych veci.

Jakou technologii pro 12V rozvod jsi zvolil? Pokud je mi známo, tak žádná norma pro domovní instalace neexistuje a nějaké home-made řešení bych se bál.

Raději bych zvolil Power-over-Ethernet, pasivní (12V) nebo aktivní (48V) nebo oba?


source

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #5 kdy: 16. 03. 2016, 15:53:47 »
Když metaliku, pak už určitě Cat6A. Podařilo se mi ho sehnat 305m STP drát za nějakých 3,5 kCZK. Je ale méně ohebný a na ty AWG23 dráty potřebuješ speciálnější konektory. Nezapoměň v té samé normě CAT mít i zásuvky a vlastně všechny prvky.
12V DC rozvod nevím, co si o tom myslet. Musíš to i spočítat I = 12V/R_měď a P = R * I**2 jestli se na tvé spotřebě a vybavení vyplatí pořizovat centrální 12V DC zdroj. Smysl to asi má ve větším měřítku na malé ploše, u domu nevím.
Co bych ještě zvážil je paralelní natáhnutí mikrotrubiček pro případnou optiku v budoucnu. Moc to nestojí a já bych to udělal.

crown

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #6 kdy: 16. 03. 2016, 17:29:13 »
Natahni si k tomu i paralelni rozvod napajeni. Ja mam takhle 12V rozvod a pouzivam ho na ruzna mala svetla a jde pouzit i na napajeni routeru a dalsich malych veci.

Jakou technologii pro 12V rozvod jsi zvolil? Pokud je mi známo, tak žádná norma pro domovní instalace neexistuje a nějaké home-made řešení bych se bál.

Raději bych zvolil Power-over-Ethernet, pasivní (12V) nebo aktivní (48V) nebo oba?

12V mam CYKY 1.5 kabelem s rozvodnymi krabickami podel. Zdroj je prumyslovy zavreny ve skrini s jistici pod deklem. Je to tam uz peknych par let a moc nehreje.
Ja ten zdroj potreboval hlavne pro diodove bodovky v predsini/koupelne/zachode a pak jsem ho vyuzil i na dalsi ruzna mala svetla/senzory po byte.

PoE je fajn, ale hodi se jen nekde. Treba pripojit svetlo na PoE by sice slo, ale nebylo by to uplne koser.

Unknown

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #7 kdy: 17. 03. 2016, 09:47:25 »
Proc do bytu Cat6?? Driv nez nekdo bude doma potrebovat vic nez 1Gbps do jedne zasuvky, tak sitove prvky budou umet po Cat5 protlacit vic. Navic pokud je to v trubkach, da se to s pomerne maly usilim za nejaky ty leta pretahnout necim jinym (pokud bude potreba a ja si myslim ze nebude). Myslim ze pokud tam natahate Cat5 a do racku strcite treba tento switch https://www.i4wifi.cz/Ubiquiti-NS-Bullet/EdgeMAX/EdgeSwitch-48-500W.html (dva 10Gbps uplinky), mate vystarano na dalsich dvacet let i s napajenim koncovych zarizeni.

pavell

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #8 kdy: 17. 03. 2016, 10:17:45 »
Proc do bytu Cat6??

Budovat Cat 5E se dnes nevyplatí. Není žádný důvod preferovat Cat 5E namísto Cat 6.

Když metaliku, pak už určitě Cat6A.

Bohužel, pro Cat 6A nebo Cat 7 chybí pasivní prvky. Nenašel jsem jediný patch panel na českém trhu pro Cat 6A nebo 7.

Závěr: v dnešní době budouvat jedině Cat 6. Běhá přes to i 10GBit/s na kratší vzdálenosti, takže není co řešit.

j

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #9 kdy: 17. 03. 2016, 12:10:28 »
Naprosta hovadina ... 10G beha na par metru i po 5e a v domacich podminkach stejne nikdo spravne nenacvaka ani tu 5tku. (a sestka na 10G nestaci, bylo by treba cat 7)

To uz ma vetsi smysl si udelat optiku.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #10 kdy: 17. 03. 2016, 13:32:11 »
"Naprosta hovadina ... 10G beha na par metru i po 5e a v domacich podminkach stejne nikdo spravne nenacvaka ani tu 5tku. (a sestka na 10G nestaci, bylo by treba cat 7)"
Takže tvrdíš, že 10G běhá po 5e, ale šestka na 10G nestačí, nebo co vlastně?

6ka má 2.5x širší frekvenční spektrum než 5e. Obzvlášť, když to nebude dělat profík, tak to může znamenat rozdíl mezi tím, jestli tam někde díky blbě udělanému spoji ten ethernet projde bez problémů, nebo ne. Ušetřit si do budoucna za tisícovku - což je rozdíl ceny mezi 6 a 5e - možné hledání, kde je kterej spoj blbej a co udělat, aby to opravdu chodilo, je podle mne velmi rozumné.

Lol Phirae

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #11 kdy: 17. 03. 2016, 14:00:45 »
Taky rozhodně nemůžu žádné 6/7kové kabeláže na doma doporučit. Akorát za trest - blbě se krimpuje, blbě se to připojuje  (konektory, patch panely) a doma to fakt ničemu nepomůže.

none_

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #12 kdy: 17. 03. 2016, 14:13:13 »
Nechci zpusobit zadny flame, ale mel bych otazku.

Co vlastne na ty kabely vsechno pripojujete? Me osobne napadlo PC, TV a nejakej NAS. Jinak nic. Planujeme nejakou rekonstrukci a rikam si, jestli ma cenu resit nejake natahovani kabelu. Zadny PC doma nemame, jen notebooky, mobily a tablety. Televize mozna, ale zatim mi vzdycky stacil HDMI kabel k notasu. Stejne ta nase televize nic chytrejsiho neumi.:D A ten NAS bych nejradsi strcil nekam na pudu a pak uz mel barak pokryty WIFI. Max v pracovne vytazenej jeden kabel, kdybych neco extra potreboval.

pavell

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #13 kdy: 17. 03. 2016, 14:28:46 »
Co vlastne na ty kabely vsechno pripojujete?
  • HDMI over UTP mezi serverem a televizí (server je de facto HTPC, přestože je úplně jinde)
  • IP teploměr (napájený passive PoE), chtěl bych IP anemometr, barometr a hygrometr
  • IP kamera (napájený passive PoE)
  • switch (napájený passive PoE)
  • pár desktopů
[li]
[/li][/list]

crown

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #14 kdy: 17. 03. 2016, 14:44:35 »
Naprosta hovadina ... 10G beha na par metru i po 5e a v domacich podminkach stejne nikdo spravne nenacvaka ani tu 5tku. (a sestka na 10G nestaci, bylo by treba cat 7)

To uz ma vetsi smysl si udelat optiku.

Takze usetrim 1Kc/metr. Proc?