Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook

robotron

Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« kdy: 29. 02. 2016, 11:58:15 »
Zdravim vas,

uvod: v roce 2000 mi kolega povedel o XML, zacal jsem to trochu pouzivat, i kdyz s potizema; nastroje byly dost mizerny, konkretne treba FO skoro nefungovalo. Casem (2003) se mi podarilo presvedcit EXSLT k tomu, ze jsem si generoval z takovyho hodne, hodne zjednodusenyho odvaru DocBooku jak HTML podobu, tak .ps/PDF podobu vstupu. Pro HTML mi skvele poslouzilo EXSLT; bez E(xtended) to teda bylo k nicemu, ale E umoznilo tvorit vic vystupnich souboru, hezky se mi samogenerovaly menu a navigace, proste delalo to, co jsem chtel. S xsltprocem rychle a bezvadne. Do sazenejch dokumentu jsem mel cestu tezsi, nejak mi porad nevyhovoval stav FO, jednak naprd matika (bud pro me nepredstavitelny MathML, nebo nic), tusim ze i s cestinou a fontama byl porad nejakej opruz, tak jsem provadel XSLT do .txt ve formatu plain-TeXu. Lidi mi rikali, ze to neni ideove spravne, ale fungovalo to dobre, i bakalarku a diplomku jsem si tak vysazel. Oproti LaTeXu mnohem prisnejsi dohled nad sazbou a tak.

Nicmene. Tohle reseni mi nepripada udrzitelny. Radsi bych neco rozsirenejsiho a tak nejak doufam, ze nastroje i sablony se od dob XML praveku pohnuly. Co bych rad:

1. tvorit dokumentaci, ktera bude koncit bud v sazene podobe, nebo na webu, nebo oboji; (vim, ze web ve sve obecnosti nemusi mit strukturu dokumentu, ale celkem mi to deleni na oddily a pododdily vyhovovalo i na vetsinu webu); moznost vkladani LaTeX nebo TeX matiky vyhodou, ba temer nutnosti (v horsim pripade musim externe dobastlit);

2. nastroje pro editaci, idealne i pro lamy (jednak mi emacs na tohle zrovna moc nesedl, coz je zajiste mnou, druhak bych rad, abych mohl dokumentaci a kusy webu nechat psat castecne ci uplne laiky;

3. sadu sablon pro sazenej i HTML vystup; vim, ze to asi vsechno bude dost vosklivy, ale aspon nejakej pocatecni bod, od kteryho se odpichnout; a samozrejme se smirit s nedokonalosti, na dokonalou estetiku asi nezbyde v tomhle pripade cas.

Predpokladam, ze jedinou aspon trochu podporovanou cestou je DocBook(Lite). Pokud se pletu a vzniklo neco lepsiho (jednodussiho, zajimavejsiho), prosim zpravte me.

Vim, ze muzu guglit a nebo hledat, kam se za ty roky, co jsem pred touto ulohou unikal, pohnuly tehdejsi nastroje. Roky jsem nesledoval, co dela N.Walsh, J.Clark a spol. a nechci to hledat od nuly: cekam, ze by zde mohlo byt nenula lidi, co XML/DocBook rutinne pouzivaji a misto vyhledaneho moudra prispeji vlastni zkusenosti.

Diky!
« Poslední změna: 29. 02. 2016, 13:38:18 od Petr Krčmář »


perceptron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #1 kdy: 29. 02. 2016, 14:10:36 »
markdown + pandoc + latex?

robotron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #2 kdy: 29. 02. 2016, 14:36:05 »
markdown + pandoc + latex?

Diky za odpoved, ten pandoc vypada opravdu nadmiru schopne. Ziram, jak pekne to umi prevadet matiku mezi dost obskurnima formatama navzajem. Urcite zkusim. (Asi vynecham ten zpatecnickej markdown, ale zda se, ze pandoc funguje i bez toho.)

Dekuji!

(Alternativni navrhy stale vitam.)

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #3 kdy: 29. 02. 2016, 15:00:54 »
Zkuste se podívat na XML Author. Je tam podpora pro DocBook i XSLT a FO. Pro XML/XSLT/XSD je to docela schopný editor, třeba bude dobrá i podpora DocBooku.

perceptron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #4 kdy: 29. 02. 2016, 15:24:43 »
na wysiwyg docbook je xmlmind xml editor. latex nema

dnes uz je docbook dead. myslim. to uz ten markdown/pandoc alebo asciidoctor


robotron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #5 kdy: 29. 02. 2016, 18:40:50 »
na wysiwyg docbook je xmlmind xml editor. latex nema

Diky, ale koukam, ze klozet, tak to uz i to stavajici nepohodli je lepsi.

Pokud jde o LaTeXovou (cili v XML nestandardni) matiku, tak tam od editoru ani zadnou podporu necekam, proste tam vprasim kus otagovanyho CDATA obsahu.

Citace
dnes uz je docbook dead. myslim. to uz ten markdown/pandoc alebo asciidoctor

Ten pandoc vypada, ze umi aspon v nekterejch prevodnich smerech docela plnit roli te "implicitni sablony", kterou jsem zadal. Potud dobry. (Cvicne jsem mu hodil nejaky stavajici latexy, trochu se s tim popral, ale k memu prekvapeni nepoznal vetsinu vzorcu a tabulek; na druhou stranu, tohle jsem nechtel, jen me to mirne udivuje, LaTeX narozdil od TeXu jeste jakz-takz nejakou semantiku drzi, na ukor hnusnyho vzhledu.)

Byl by krom xmlmindu tip na nejaky DocBook editory?

Markdown nepokladam za cestu. Jestli se na tom nejaka cast lidstva shodne, budiz, ale je to milovej krok zpatky k hure parsovatelny a co do standardu volny strukture a to bude pruser srovnatelnej mozna tak s HTML anarchii let devadesatych. Pokud jde o moje soukromy pouziti, tak opravdu nechci humus, kde budu premejslet nad tim, jak zapsat rovnitko nebo dvojity rovnitko v nadpisu, co zpusobi ktera kombinace apostrofu a uvozovek -- ne, diky, hnus. XML neni zadnej zazrak, ale uz jen to, ze escapovat staci 1..3 znaky je vyrazna vyhoda, a to, ze lze dokument prisne validovat a ne to, ze je dobre vsechno, jen na to maj mozna nektery kusy SW a lidi ruznej nazor, co to vlastne znamena.

robotron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #6 kdy: 29. 02. 2016, 18:42:40 »
na wysiwyg docbook je xmlmind xml editor. latex nema

Jo a XMLAuthor to samy.

perceptron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #7 kdy: 29. 02. 2016, 19:08:16 »
Citace
Byl by krom xmlmindu tip na nejaky DocBook editory?
sklamem vas nebol

ked som pred letami robil prieskum... xmlmind vysiel najlepsie. hlavne to bol asi jediny bezplatny /nie open source/ editor co realne fungoval. oxygen a altova a podobne stali $$$$

moj pocit je ze ak pracujete v gigakorporate tak vam to kupia /videl som tak xmlmind v akcii/ a ak nie tak mate word :-)

opensores ide na markdowne /cely github/ alebo na asciidoc /nove projekty/ alebo na restructuredtext /python/ alebo na nejakom normalnom formate na ktory nepotrebujete blaznive ide a editujete to aj vo vi. tusim aj php odislo z pseudodocbooku

markdown ma svoje muchy /chyba pokrotcile formatovanie, gramatika je random co parser to vlastny vyklad/ ale zase pandoc to riesi a je snaha o commonmarkdown s akou-takou gramatikou

blbe je ze do toho chcete latex a to je totalna vrazda




robotron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #8 kdy: 01. 03. 2016, 09:19:14 »
Citace
Byl by krom xmlmindu tip na nejaky DocBook editory?
sklamem vas nebol

ked som pred letami robil prieskum... xmlmind vysiel najlepsie. hlavne to bol asi jediny bezplatny /nie open source/ editor co realne fungoval. oxygen a altova a podobne stali $$$$

moj pocit je ze ak pracujete v gigakorporate tak vam to kupia /videl som tak xmlmind v akcii/ a ak nie tak mate word :-)

Cilovou skupinou je minifirma, ale to je asi jedno. Word (LibreOffice) nic z pozadovaneho neresi, jednou za delsi cas to musim otevrit a to by fakt neslo zneuzit k ucelu ani pri hodne velky snaze. (Dival jsem se i na to, jak se ma psat DocBook v LibreOffice, no proste tak pevnou vuli, aby to clovek nezmrvil, v sobe smrtelnik podle me nema.)

Ten XMLMind podle nahledu vypada opravdu *moc* hezky. Skoda te uzavrenosti a priznam, ze i penez, je na tom podobne, jako ten Oxygen.

Citace
opensores ide na markdowne /cely github/ alebo na asciidoc /nove projekty/ alebo na restructuredtext /python/ alebo na nejakom normalnom formate na ktory nepotrebujete blaznive ide a editujete to aj vo vi. tusim aj php odislo z pseudodocbooku

markdown ma svoje muchy /chyba pokrotcile formatovanie, gramatika je random co parser to vlastny vyklad/ ale zase pandoc to riesi a je snaha o commonmarkdown s akou-takou gramatikou

Ta posledni veta to rika vic nez vystizne. Ne, diky, "prechod" cehokoli pokrocilejsiho na markdown je akorat pruser tlacenej masou jasavych blbu. Ja netvrdim, ze markdown nema misto, na praseni na urovni README a mailu, kde je vyhodou, ze to jde v txt normalne cist, se to hodi. Ale kdyz uz jednou format XML, mozna vosklivej, ale aspon nejakej, prosadil, ze benevolentni praseni je blbe a svete div se, dokonce se mu podarilo rozlezt do oblasti od konfiguracnich souboru po prezentace kravataku, tak bych se toho drzel.

Na zakladni edici XML taky pouzivam "vi" (resp. emacs); v uvodnim dotazu ale hledam neco, co by laikum a koneckoncu casto i me mohlo v editaci pomoct nejakym ergonomickym vykreslenim tagu. Netvrdim, ze to musi bejt simulace wysiwygu, i kdyz zrovna DocB v pojeti toho XMLMindu vypada docela dobre.

Trochu jsem pohledal open-source XML editory, ktery by nabizely trochu "grafictejsi" zobrazeni nez treba ten emacs/jEdit a nasel jsem snad jedinou vec: Syntext Serna Free. Jeden cas byla i v Debianu. Puvodni repozitar zrejme zmizel i s firmou, ale je nekolik zaloh (GitHub, Debiani Git). Vypada to ovsem zahnile co do verzi pouzivanejch knihoven, ale asi to zkusim casem prelozit pod jessie. V pripade, ze by se v tom psalo nejak obzvlast dobre, dam vedet.

Citace
blbe je ze do toho chcete latex a to je totalna vrazda

Tenhle pozadavek mozno ignorovat, pandoc s tim zkamaradit pujde. Od editoru nechci, aby se k tomu choval jakkoli inteligentneji, nez k par ASCII znakum.

perceptron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #9 kdy: 01. 03. 2016, 10:00:50 »
sernu som kratko skusal to bolo ok. na jednoduche veci to bolo asi rovnake ako xmlmind

serna mala dobru vec. vedela zobrazit tagy vo wysiwygu

ani som nevedel ze to skoncilo

aj serna aj xmlmind vsak potreboval toolchain ak ste chceli zlozite veci alebo nondefault look (pdf export v serne bol strasny alebo nepouzitelny. bolo to davno)

robotron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #10 kdy: 01. 03. 2016, 10:23:04 »
sernu som kratko skusal to bolo ok. na jednoduche veci to bolo asi rovnake ako xmlmind
serna mala dobru vec. vedela zobrazit tagy vo wysiwygu

Diky za info, dam ji sanci, zkusim ji vzkrisit aspon na svem pocitaci.

Citace
aj serna aj xmlmind vsak potreboval toolchain ak ste chceli zlozite veci alebo nondefault look (pdf export v serne bol strasny alebo nepouzitelny. bolo to davno)

Coz to celkem predpokladam, ze editory budou pouze a jedine na editaci a jakykoli transformace pojedou mimo. Jeste budu muset zjistit, v jakym stavu je XSL-FO, jestli je to pouzitelny. Koukam, ze ten pandoc dela PDFka taky LaTeXem.

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #11 kdy: 01. 03. 2016, 10:41:56 »
Jeste budu muset zjistit, v jakym stavu je XSL-FO, jestli je to pouzitelny.
XSL-FO je standard, je použitelný od začátku a aktuální verze je 1.1, takže se na něm nic zásadního neměnilo. Možná myslíte spíš implementaci – ta je v OSS prakticky jen jedna a to Apache FOP. Jeho vývoj dlouho stagnoval a FOP měl podivné mouchy, pak se pár vývojářů vzchopilo a vydali verzi 1.0, která už je použitelná bez nějakých tanečků okolo, ale vypadá to, že od té doby vývoj zase usíná.

Lol Phirae

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #12 kdy: 01. 03. 2016, 11:41:38 »
Gentoo bývalo kdysi jednou z nejlépe zdokumentovaných distribucí. Pak někdo dostal nápad, že bude dobré použít XML.  ::) ::) ::)

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #13 kdy: 01. 03. 2016, 15:31:50 »
Gentoo bývalo kdysi jednou z nejlépe zdokumentovaných distribucí. Pak někdo dostal nápad, že bude dobré použít XML.  ::) ::) ::)
Dokumentace Gentoo byla na XML postavena od začátku, možná už z doby, kdy to ještě byl Enoch.

robotron

Re:Poraďte editory a (E)XSLT a FO šablony pro DocBook
« Odpověď #14 kdy: 01. 03. 2016, 16:44:15 »
XSL-FO je standard, je použitelný od začátku a aktuální verze je 1.1, takže se na něm nic zásadního neměnilo. Možná myslíte spíš implementaci

Nojo, skutecne jsem pouzitim FO nemyslel pouziti standardu k napsani noveho sazeciho stroje, ale pouzitim neceho, co FO implementuje. Trochu se za to stydim, ale potrebuju zrovna pohnout spoustou prace z oblasti mimo pocitacovou typografii.

Citace
– ta je v OSS prakticky jen jedna a to Apache FOP. Jeho vývoj dlouho stagnoval a FOP měl podivné mouchy, pak se pár vývojářů vzchopilo a vydali verzi 1.0, která už je použitelná bez nějakých tanečků okolo, ale vypadá to, že od té doby vývoj zase usíná.

A tak to me docela desi, protoze prave nejaka hodne praveka verze FOPu bylo to, proc jsem radsi XLSTil do plain-TeXu. Ze vyvoj usina, to by mi tak moc nevadilo, pokud z toho lezou aspon zakladne funkcni PDFka. Rekneme, nevyzaduju, aby ta sazba byla nejak hezka, nerku-li korektni (to ostatne neni ani z LaTeXu a da se to vydrzet, a taky je casto nutne jej uprednostnit pred TeXem), ale da se v tom udelat nejaka nemastna-neslana knizka, navod, protokol z mereni, aniz by tam byly uplne zasadni typo chyby ci vylozene to selhalo? Vy FOP pouzivate?