Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi

PV

Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« kdy: 14. 02. 2016, 20:15:56 »
Dobrý den, mám dotaz k BananaPi - při intenzivnějším používání SATA 2,5" HDD disk se chová zvláštně, je pomalý a linou se z něj divné zvuky. HDD je jinak OK, je připojený přes BananaPI přes kabel 5V napájení. Mám kvalitní zdroj od Apple dávající cca 3A/5V, zkoušel jsem i jiný. Potřebuji HDD připojit přímo do USB adaptéru. Nevíte kde sehnat kabel USB A - molex SATA? Děkuji za tipy, P.
« Poslední změna: 15. 02. 2016, 10:20:30 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Kabel USB A - molex sata pro BananaPi
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2016, 08:23:03 »
Co třeba vyrobit ze SATA a USB kabelu?

dustin

Re:Kabel USB A - molex sata pro BananaPi
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2016, 08:47:56 »
Přesně tak, s obyč malou čokoládou je to práce na pár minut, není pak potřeba ani pájet.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kabel USB A - molex sata pro BananaPi
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2016, 09:35:21 »
Tedy nevim, ale kvuli cokolade aby clovek ten kabet prestrihl a to pak bude prasarna jak z klubu elektroniky pomocne skoly. Na druhou stranu by z toho sla seriznout izolace, pripajet co je potreba a zalit polyetylenem nebo tavnym lepidlem. Otazka je, jak blbe se ty draty paji, jestli to zase nejsou nejake uzasne draty z galvanizovaneho zeleza nebo jakesi podivne slitiny, kterou je porod pocinovat.

dustin

Re:Kabel USB A - molex sata pro BananaPi
« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2016, 09:38:33 »
Já si to spájím, ale pokud není vybavení, holt se musí udělat kompromis. Určitě snazší, než složitě shánět přesně konkrétní redukci, čekat na dodání, platit dopravu atd.

Je každého věc, kterou technologii spojení zvolí. Podstatné je to, že není nic složitého to ručně vyrobit.


PV

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #5 kdy: 18. 02. 2016, 15:36:02 »
Dobrý den, děkuji všem za rady, zkusím vyrobit a ozvu se.

tomasfuk

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #6 kdy: 18. 02. 2016, 15:54:06 »
USB dráty obecně stojí za prd. Pokud má ta jablková nabíječka odpojovací kabel, a má tedy v sobě konektor USB FEMALE, kup si konektor USB MALE a k němu připájej dráty od disku. Ty budou mnohem lepší než ty v USB kabelu. Nemusíš tak "ničit" USB kabel.

dustin

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #7 kdy: 18. 02. 2016, 18:44:20 »
Určitě, nebo použít USB kabel z nefunkční klávesnice, myši, ... které se běžně vyhazují.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #8 kdy: 18. 02. 2016, 20:12:46 »
Určitě, nebo použít USB kabel z nefunkční klávesnice, myši, ... které se běžně vyhazují.

Velice casto jsou prilis tenke.

piso

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #9 kdy: 19. 02. 2016, 21:42:53 »

PV

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #10 kdy: 21. 02. 2016, 15:44:12 »
Dobry den, udelal jsem redukci z USB kabelu klavesnice, ale kabely na konci USB A i mikro USB byly potazene necim co se pajkou hodne blbe spojuje. Kazdopadne kdyz jsem to pracne spojil, tak disk pouze cvaka (v jinem PC funguje OK), nabijecka dava dostatecny proud (zkouseno s jinym USB-SATA prevodnikem). Zkousel jsem i jiny HDD s 5.4k RPM, pisi na nem mensi proud, ale take cvaka. Tak problem bude v tom kabelu. Tak nevim...

PV

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #11 kdy: 21. 02. 2016, 15:49:40 »
tohle http://www.single-boards.cz/en/19-cables

Toto jsem zkousel take, funguje OK, ale po par dnech se z disku linou divne zvuky. Zkousel jsem jiny 2,5 HDD, a to same.

Lol Phirae

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #12 kdy: 21. 02. 2016, 17:19:57 »
Prosímtě, a jakým myšlenkovým pochodem jsi dospěl k tomu, že za divné zvuky z disku může kabel?  ::)

PV

Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #13 kdy: 21. 02. 2016, 20:04:35 »
Prosímtě, a jakým myšlenkovým pochodem jsi dospěl k tomu, že za divné zvuky z disku může kabel?  ::)


Popíši:
Protože jsem zkoušel 2-3 různé 2,5" HDD, které jsem oba předtím testoval x dní v normálním počítači a žádné divné zvuky se z nich nelinuly.
Když je HDD připojený přes konektor desku Banany, tak mám pocit, že proud co bere Banana (cca 1A při max. zatížení) + to co bere disk při vystavování hlaviček nestačí (IMHO krátkodobě vyšší proud než nominální) a divně v něm chřoupe a jakákoli I/O operace trvá věk. Dělá to při intenzivnějších diskových operacích. Zkoušel jsem po 7200 RPM HDD i 5400 RPM, který má udávaný nižší proud (píší 0,49A vs. 0,85A u 7200RPM) - stejné. Koupil jsem i novou desku Banana - stejné.
Proto jsem chtěl připojit disk přímo k jinému USB napájecímu portu (koupil jsem USB nabíječku 4x USB, 2,5A na port), aby proud netekl přes desku Banany - což neskončilo dobře, jak jsem již popsal. Po připojení ke zdroji ATX HDD fungují jako víno, při připojení USB-SATA redukce k PC také. Po propojení napájeného kabelu od USB klávesnice co jsem zbastlil i bez Banany HDD pouze cvaká (jako když se chce roztočit a nejde mu to) - je asi slabý kabel, i když mi přijde, že USB prodlužovačka nemá o nic tlustší. Už jsem do toho nacpal dost peněz a s HDD mi to obstojně stále nefunguje. Pouze s SD kartou je vše OK, ale já tam potřebuji mít HDD. 



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kabel USB A - molex SATA pro Banana Pi
« Odpověď #14 kdy: 21. 02. 2016, 22:23:13 »
Tak jeste by slo kabel od USB nabijecky zahodit a udelat vlastni, napriklad z poradne dvojlinky. A kdyz uz, tak by nabijecka sla i rozlousknout a kabel pripajet rovnou na plosnak. Kdovi, jake ubytky pri tehlech proudech muzou vzniknout na konektorech a tech trapnych kabelech, co k tomu davaji. Na strane disku by pak bylo mozne pripajet elektrolyticky kondenzator, rekneme 500 mikroFarad, pokud nabijecka rozdycha to nabit pri zapnuti. Pokud nerozdycha, tak mensi.