Pomalé kopirování na USB disk

Elman

Pomalé kopirování na USB disk
« kdy: 09. 02. 2016, 21:39:50 »
Zdravim,
Mam problem s kopirovanim suborov cez USB 2.0, kde sa mi rychlost kopirovania pohybuje cca od 13 - 15 MB/s. System mam Win7, notebook je ASUS F3E (cca 7 rocny), je tam cipova sada Intel GM965. USB-cko ma na starosti Intel 82801HBM ICH8M-DO kontroler. Skusal som niekolko driverov nahodit, vratane posledneho odtialto https://downloadcenter.intel.com/download/20019  no nic nepomaha, ta rychlost je stale pomala.

Vo WinXP som mal cca 25 - 27 MB/s. Pod linuxom problem nie je a rychlost zapisu aj citania je cca  30MB/s co je prakticke maximum pre USB 2.0, tak si myslim ze HW chybu mozeme vylucit. Kopirujem cez total commander.

Nepomaha vobec nic:
- odstranenie USB zariadeni v spravcovi hardveru aby si ich system znova nasiel
- vypnutie komplet USB v BIOSe, restart, restat a opatovne zapnutie v BIOSE
- odpojenie USB mysi, restart, nepomama
- pripojenie USB disku na iny port, vobec nepomaha
- aktualizacia ovladacov cez vlastnosti pripojenych zariadeni, tiez nepomaha


Poradte mi co mam este skusit, je rozdiel cakat na kopirovanie 4 hodiny alebo 2 hodiny, proste rychlost 13MB/s a 27MB/s je velmi citelna, a uz ma to fakt stve  >:( Je uplne jedno ci tam pripojim externy HDD s USB3.0 alebo rychly USB2.0 corsair voyager USB kluc (cerveny, v XP daval cca 23MB/s). A Samozrejme ze to neskusam s pomalymi USB klucmi... ;)

Na koniec este zaujimavost, kopirovanie naspat do notebooku z USB disku ide ok cca 30MB/s, len pri kopirovani z notebooku je ta rychlost 13 - 15 MB/s

Vdaka
« Poslední změna: 10. 02. 2016, 08:41:18 od Petr Krčmář »


ByCzech

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2016, 11:27:21 »
Na koniec este zaujimavost, kopirovanie naspat do notebooku z USB disku ide ok cca 30MB/s, len pri kopirovani z notebooku je ta rychlost 13 - 15 MB/s

Vdaka

Jste si jist, že to zařízení, na které ukládáte zvládá vyšší rychlost zápisu?

(a s udanou rychlostí ve Windows bych se moc neoháněl, ty si to cucají z prstu, nikdo neví co to je přesně za hodnotu a kde ji vzaly)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #2 kdy: 11. 02. 2016, 12:21:21 »
ByCzech: Přečti si jeho příspěvek ještě jednou. Používá stejnou USB flash ve Win XP, Linuxu a Win 7. V prvních dvou to jede rychle, ve Win 7 pomalu. Píše, že používá Total Commander (což je velmi dobrej file manager pro Windows, tak dobrej, že jsem si zaplatil osobní licenci, používám ho asi od roku 1999), ten v rychlosti nekecá. Tvůj příspěvek není úplně relevantní k původní otázce (i když v něm máš logický myšlenky ;-) ).

Elman: Nepomůžu Ti, protože netuším jak. Jedině zkusit nějaký testy ve Win 7 na úrovni HW (bez použití filesystemu), ale nemám tip na žádný konkrétní.

Petr

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #3 kdy: 11. 02. 2016, 18:06:29 »
Mě to připomíná kontrolu zápisu. Něco jako bylo verify či read after write. Ale to jsem naposledy nastavoval snad v dobách dosu. Projevovalo se to právě tou poloviční rychlostí zápisu.

j

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #4 kdy: 11. 02. 2016, 20:43:12 »
Ja bych to videl tak, ze to je proste vlastnost ... ;D

Mimochodem, zapis na USB disk na NTFS z tuxe ... je taky naprosta tragedie. Ani po laborovani s nastavenim se mi z toho nepovedlo vyzdimat vic nez nejakej 30-35MB/s ... na USB3. A CPU to zralo naprosto neuveritelne. Trocha sem k tomu googlil a vygooglil, ze to je vlastnost ntfs-3g ...


nobody

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #5 kdy: 11. 02. 2016, 21:02:05 »
[...]ze to je vlastnost ntfs-3g ...
muzes si od nich koupit komercni verzi, prej je o 1000% rychlejsi  :)
http://www.tuxera.com/products/tuxera-ntfs-embedded/

Elman

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2016, 21:13:01 »
Dakujem aspon, ze nejake reakcie, snad niekto na to natrafi a bude vediet pomoct. Este doplnim par informacii na ktore som zabudol v prvom prispevku:
- nepomoze ani uplne vypnutie antivirusu (Avast Free)
- samozrejme to testujem velkymi subormi, cca 1-2GB
- v total commanderi mam kvoli testovaniu vypnutu verifikaciu po kopirovani, inak to samozrejme trva dlhie o tu verifikaciu, ktora ale niekedy nefunguje presne tak ako by mala, viz. moj prispevok na TC fore http://www.ghisler.ch/board/viewtopic.php?t=42760&sid=9f845b343f419dfe8910b24833eb92db <--- ak mi s tym niekto vie pomoc, napiste mi na to TC forum.
- kopirovaciu metodu mam v TC nastavenu tu standardnu (defaultnu), nie tu s tymi buffermi.

Niekde som cital o moznosti kompletneho vymazania vsetkych doteraz pripojenych USB zariadeni z registrov, a potom aj o "resete" ovladacov pre jednotlive USB zariadenia.
Neviem ako presne funguje "pridelovanie ovladacov" pre kazde unikatne USB zariadenie (ktore si asi pamata pomocou VID a PID cisiel), ale mam take podozrenie, ze ak to USB zariadenie uz bolo v PC pripojene, tak windows si pre neho pamata aj jeho ovladace. No a moze byt, ze kym to nezresetnem, tak windows nedonutim pouzit novsi ovladac.
Ale ako vravim, nie som profik a neviem ako presne to funguje, ci ma USB kluc svoj ovladac a USB v pocitace tiez svoj...alebo ako to je.
Podla nejakeho navodu z netu (nepamatam si teraz, ale skusim to najst) som si v registroch podla VID a PID identifikatorov nasiel vetvu aj pre moj konkretny USB disk. Hovorim si ze zariskujem a tu vetvu zmazem, ale nedalo sa to.    Pred tym som si tu vetvu zalohoval do reg suboru, ale aj ked som to potom tie informacie chcel nahodit naspat, tak to tiez neslo. Tak teda neviem ci tato cast registrov je nejako specialne chranena, alebo preco to neslo...

Tak ak by mi vedel niekto pomoc, ako zresetovat zoznam USB zariadeni alebo aj ovladace, alebo co este bol by som velmi rad...

Diky.

Lol Phirae

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2016, 21:13:08 »
muzes si od nich koupit komercni verzi, prej je o 1000% rychlejsi  :)
http://www.tuxera.com/products/tuxera-ntfs-embedded/

Tak určitě. Tu dokurvenou komerční verzi bundluje např. QNAP a asi tak jednou za dva firmwary s tím vůbec nejde filesystém namountovat. Největší perla byla, když to rovnou způsobilo kernel panic. Vřele "doporučuju".

Elman

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2016, 21:16:59 »
Ja bych to videl tak, ze to je proste vlastnost ... ;D

Mimochodem, zapis na USB disk na NTFS z tuxe ... je taky naprosta tragedie. Ani po laborovani s nastavenim se mi z toho nepovedlo vyzdimat vic nez nejakej 30-35MB/s ... na USB3. A CPU to zralo naprosto neuveritelne. Trocha sem k tomu googlil a vygooglil, ze to je vlastnost ntfs-3g ...

Neries teraz USB3 a zataz procesora. Ja mam len USB2 v notebooku, aj mne to dost vytazuje procesor pri kopirovani, ale haluz je ta ze v linuxe mi to ide cca 30MB/s vo widlach len 15MB/s.

Lol Phirae

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2016, 21:23:34 »
ale haluz je ta ze v linuxe mi to ide cca 30MB/s vo widlach len 15MB/s.

Prosímtě, a čím přesně to kopíruješ? Doufám, že ne Průzkumníkem...  ::)

Elman

Re:Pomalé kopirování na USB disk
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2016, 21:30:51 »
Linux Mint KDE, kopirujem normalne v Dolphine, otvorim adresar so subormi a potom pripojim USB kluc (cerveny corsair voyager), otvorim si aj USB kluc v druhom okne, a potom kontextove menu, dam kopirovat, a potom do druheho okna kliknem a dam vlozit.
Na vyskusanie toho, ze HW USB-cka je OK, to staci.