Linux - školení nebo studium?

Linux - školení nebo studium?
« kdy: 05. 02. 2016, 09:36:50 »
Zdravím. Zajímalo by mě? Poslední dobou je poptávka po linuxu a lidech co je spravují. Jenže. Jak nabít opravdu praktické zkušenosti? Čtu na netu info a sleduji twitter a fb. Jen prostě, když se sám učím, tak to podle mě trvá déle. A tak jsem si pohledal, a to školení linux (jsem z Brna) a nebo polemizuji třeba s VUT vysokou. Co byste zvolili vy s tím ,že se mi nedaří najít stáž. Škola mě přijde, že tam bude mnoho věcí kolem, co nebude potřeba, školení stojí peníze.


Daniel Kozak

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2016, 10:36:02 »
Zdravím. Zajímalo by mě? Poslední dobou je poptávka po linuxu a lidech co je spravují. Jenže. Jak nabít opravdu praktické zkušenosti? Čtu na netu info a sleduji twitter a fb. Jen prostě, když se sám učím, tak to podle mě trvá déle. A tak jsem si pohledal, a to školení linux (jsem z Brna) a nebo polemizuji třeba s VUT vysokou. Co byste zvolili vy s tím ,že se mi nedaří najít stáž. Škola mě přijde, že tam bude mnoho věcí kolem, co nebude potřeba, školení stojí peníze.

Tak ono je dobre si dobredu uvedomit jakym smerem se chci zamerit, ono rict spravovat linux je dnes hodne siroke spektrum. Kazdopadne skolu bych v tomto smeru asi nevolil spis kvalitni literaturu a udelat si nejake kurzy(skoleni). Vyhoda skoleni je ta ze kdyz neco clovek presne nepochopi nepochyti tak se muze doptat a je to efektivnejsi. Dalsi vyhoda je ze ma clovek aspon nejaky certifikat(papir) kterym se muze prokazat (znalosti sou stale hlavni ale papir na ne neuskodi)

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2016, 11:09:53 »
jestli mas zajem o nejake info tak posli privatni zpravu a muzeme to probrat. Zadarmo samozrejme ;)


P D

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #3 kdy: 05. 02. 2016, 15:42:11 »
Jestli potřebuješ nějakej papír tak VŠ. Jestli vědomosti, tak školení. Já jsem Linux/Unix prodělal jak na školení tak na VŠ ve stejnou dobu. Na VŠ je spousta zbytečných plevelných předmětů. Co se týče Linuxu, tak nám tam nutili hlavně teorii, kterou nemáš šanci uplatnit a k něčemu užitečnýmu se tam prakticky nedostaneš. Na školení tě naučej během pár dní Linux reálně použít, tak aby dělal něco užitečnýho.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2016, 16:18:49 »
Nemuzu souhlasit s nazorem, ze teorii nemas sanci uplatnit. Myslim, ze se k jeji potrebe musis propracovat. Je to nekonecny cyklus pokus-omyl-studium porad znova a znova.
Rozhodne nema smysl se snazit do sebe nahazet tunu vedomosti a znalosti v kratkem case. Bez hlubsiho pochopeni souvislosti a zkouseni ti to nic moc neda a rychle se ti to vykouri z hlavy. Myslet si ze te VS nebo skoleni nauci linux efektivne spravovat je mimo. Muze te to jistym smerem posunou, nebo rozsirit tvuj zaber, ale ten nejvetsi kus prace je proste na tobe. Zkouset, zkouset a zkouset.
Idealne pokud ma clovek nejakou trochu pouzitelnou masinu, kde si muze virtualizovat dle libosti a testovat ruzne scenare dle libost a treba zkusit vybudovat vlastni infrastrukturu s web serverem, ftp, dns, mail serverem etc. proste cokoliv te napadne.
I clovek s lety praxe muze prijit na pohovor a pripadat si jak idiot, protoze mu nesedly otazky pac delal leta s necim jinym. To je uplne normalni a nikdo nemuze vedet vsechno a pokud to po tobe nekdo vyzaduje na pohovoru tak radeji honem pryc.
Rozhodne si nemyslim, ze by absence realne praxe byla na skodu. Spousta firem hleda juniory a pokud clovek trochu tlaci tu karku sebevzdelavani nekam dal tak behem par let ze skatulky junira vyskoci a praxi nabere.


P D

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #5 kdy: 05. 02. 2016, 16:43:20 »
No jasně, chodit do školy, učit se věci, který pak člověk stejně zapomene a pak se učit všechno sám znova. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

běžnej vzdělávací cyklus je následující:

učení suchý teorie ve škole na jeden nebo 2 semestry --> zapomínání 80% --> samostudium v práci, kdy člověk zjišťuje, že vědomosti ze školy jsou nanic --> školení, kdy se člověk dovídá konečně něco použitelnýho

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #6 kdy: 05. 02. 2016, 17:03:22 »
to P D:
Spatne si to pochopil. Neobhajuju tu skoly. Jen rikam, ze teorie dulezita je, nicmene lze ji ziskat i samostudiem. Naopak pokud clovek vi co se ucit a co sam potrebuje, tak onen cas dokaze daleko efektivneji vyuzit.
Co sem tim myslel specificky je, ze jak rikas i ty, co se nadrtis teorie ve skole tak vetsina z toho se ti vykouri z hlavy, protoze proste necitis tu vnitrni potrebu a rikas si ze podobne veci nikdy nebudes potrebovat. Proto rikam, ze k potrebe teorie se musis casem propracovat. Pokud chces resit treba stavove firewally, nebo vyber efektivniho FS pro nejake reseni tak uz se bez teorie proste neobejdes, nicmene propracujes se k ni v dobe, kdy je pro tebe dulezita a aktualni. V takovem okamziku je pro cloveka snazsi vedomosti prijimat a zpracovavat je, nez odolavat nekonecnemu tlaku informaci bez ladu a skladu chrliciho nejakou instituci.

Zelenac

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #7 kdy: 06. 02. 2016, 18:04:28 »
Nejlíp se naučíš, když si vymyslíš nějaký osobní projekt a budeš na něm dělat. Třeba vystavět si domácí cloud. Nebo něco podobného, nevím co tak v téhle oblasti je zajímavé...

Kit

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #8 kdy: 06. 02. 2016, 18:18:16 »
Jak nabýt praktické vědomosti? Nainstaluj si nějakou linuxovou distribuci a používej ji. Pokus se na ní rozchodit všechny služby, které potřebuješ a neboj se měnit konfiguraci.

Zelenac

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #9 kdy: 06. 02. 2016, 18:33:15 »
jj, dej si na počítač Arch linux, ať poznáš zač je toho loket :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #10 kdy: 06. 02. 2016, 21:54:16 »
Zacal bych tim, ze se nebudu pokouset vedomosti nabit, ale nabyt, jako ostatni lidi. Nabijecky ma ALZA, ale na vedomosti asi porad ne. Pokud potrebujete jen tak nabit, tak staci najit jednoho z tech chlapcu po chemoterapii a s ortopedickyma botama a plivnout na nej.

Zadost o staz s hrubkama podobneho razu asi rovnou konci v kosi.

balki

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #11 kdy: 06. 02. 2016, 23:01:10 »
Ak clovek chce robit linuxoveho administratora, vysoka skola je zahodeny cas.  To je viac o tom, ako nieco nakonfigurovat, vediet investigovat co sa pokazilo, nez o teoretickych znalostiach. Idealne je sa prv zamestnat v nejakej smatlavej firme za zobracku mzdu, kde si to clovek nacvici a do lepsej firmy uz prijde so skusenostami.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #12 kdy: 07. 02. 2016, 13:43:19 »
Ak clovek chce robit linuxoveho administratora, vysoka skola je zahodeny cas.  To je viac o tom, ako nieco nakonfigurovat, vediet investigovat co sa pokazilo, nez o teoretickych znalostiach. Idealne je sa prv zamestnat v nejakej smatlavej firme za zobracku mzdu, kde si to clovek nacvici a do lepsej firmy uz prijde so skusenostami.

To mozna je, ale naborari maji radi vselijake diplomy a jine papiry. Dneska chteji diplom uz i po uchazecce mista na uklid.

balki

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #13 kdy: 07. 02. 2016, 15:41:30 »
Ak clovek chce robit linuxoveho administratora, vysoka skola je zahodeny cas.  To je viac o tom, ako nieco nakonfigurovat, vediet investigovat co sa pokazilo, nez o teoretickych znalostiach. Idealne je sa prv zamestnat v nejakej smatlavej firme za zobracku mzdu, kde si to clovek nacvici a do lepsej firmy uz prijde so skusenostami.

To mozna je, ale naborari maji radi vselijake diplomy a jine papiry. Dneska chteji diplom uz i po uchazecce mista na uklid.

To sa mi zda celkom hlupe, nas na skole ucili, ako take operacne systemy naprogramovat, nie ako ich konfigurovat a udrziavat v chode.

pavlix

Re:Linux - školení nebo studium?
« Odpověď #14 kdy: 07. 02. 2016, 15:59:13 »
To mozna je, ale naborari maji radi vselijake diplomy a jine papiry. Dneska chteji diplom uz i po uchazecce mista na uklid.

To je pravda. Náboráři povětšinou mají rádi, když má člověk odborné a jazykové certifikáty, nějaký ten titul, nechce za práci skoro žádné peníze, kamkoli se přestěhuje, bude pracovat kdykoli a jakkoli dlouho a komukoli poleze do řiti. Takže pokud chce člověk potěšit náboráře, je dobré cílit na tyto vlastnosti. :)