Neplacení poplatků České televizi

Santiago

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #60 kdy: 06. 02. 2016, 22:41:44 »
Problém je, že pak by politici měli ještě snazší televizi přes peníze vybírat.

To by slo vyresit tak, ze by penize sly televizi rovnou ze zakona, nikoliv pres rozpocet nejakeho ministerstva. Pak by moznost ovlivnovat televizi byla stejna jako ted (bylo by treba zmeny zakona).

Soucasny system je na hlavu. Dava smysl bud platit primo z dani, nebo dat uzivatelum nejakou moznost vyberu. Napr. by mohlo existovat nekolik nezavislych verejnopravnich televizi a platce by si mohl aspon zvolit, ktere ten poplatek chce platit (kdyz uz by ho musel platit povinne). Nebo kdyz uz jsme v EU, tak by si mohl zvolit verejnopravni televizi z jine zeme EU.


Lama

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #61 kdy: 07. 02. 2016, 01:07:24 »
Kdyby člověk mohl aspoň ovlivnit na co konkrétně můj poplatek půjde, možnost vybrat si konkrétní pořad nebo aspoň kanál, tak by mě to tolik neštvalo.

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #62 kdy: 07. 02. 2016, 07:50:10 »
Kdyby člověk mohl aspoň ovlivnit na co konkrétně můj poplatek půjde, možnost vybrat si konkrétní pořad nebo aspoň kanál, tak by mě to tolik neštvalo.
Myslím, že to poslední, co tady potřebujeme, je veřejnoprávní Nova, která se bude jen podbízet co největšímu počtu diváků. Důležitým prvkem médií veřejné služby je to, že se věnují i menšinovým tématům. To by ten váš přístup zlikvidoval.

xsouku04

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #63 kdy: 07. 02. 2016, 10:08:35 »
Na jakém principu to funguje? Jsou k tomu nějaké zdroje?
Puštěnou televizi většinou z ulice i přes závěsy poznáte i očima :-) Našel jsem jen docela starý článek: Česká televize si „posvítí“ na neplatiče. U CRT televizí si dovedu představit, že měly charakteristické elektromagnetické záření. Možná, že zachytit LCD nebo LED televize už nebude tak snadné, a také asi půjde těžko odlišit TV vysílání od přehrávání DVD nebo videa z internetu.

Že se někomu může přes závěsy zdát, že tam běží televize není použitelný důkaz. Ostatně může to být jen šidítko proti zlodějům. Je to naprosto k ničemu.

Věřím že Česká televize nemá v současné době prostředky jak spolehlivě na dálku dokázat, že někdo doma má televizi. Tohle špiclování na dálku dělala akorát BBC, když byly ještě analogové televize. A ČT o tom jen uvažovala, aby postrašila neplatiče. Navíc ve Velké Británii mnohem více lidí bydlí v malých domcích (byty a věžáky jsou vzácnost), tedy zaměřená běžící televize lze snadněji ztotožnit s konkrétní domácností. U těch digitálních LCD věřím že to nelze.
Myslím že zalhat televizi, která věčně lže, nemusí být žádné morální dilema. Tedy platit ty poplatky je opravdu dobrovolné, protože zákon je pro domácnosti nevymahatelný. Nechť si každý zhodnotí jestli chce ČT podporovat nebo nikoli. Televize si najímá jistě velmi dobře placené agentury jen na vymáhání poplatků od těch co mají televizi přihlášenou a stejně neplatí. Nebo k tomu, aby nutila lidi prohlašovat, že televizi nemají (když mají elektřinu). Všechno je to ale jen papírování, nemají nikoho kdo by vyrážel do terénu. Nebo se pletu? I když to nikdo nikdy nepřizná, aby vymáhání budilo větší respekt.
Problém ale vidím v tom, že kdyby většina domácností začala lhát a přestala platit, Česká televize si prolobuje změnu zákona, aby se k penězům na rozhazování dostala jinak. Tedy spolehlivé řešení pro samostatně uvažující lidi zde je, bohužel ale kdyby to tak začala dělat většina, asi by přestalo fungovat.

Osobně televizi nemám, tedy dilema jestli lhát nebo platit nemusím.

Pavel Tisnovsky

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #64 kdy: 07. 02. 2016, 10:14:58 »
Citace
Pro monitoring stačí auto, které projede ulicí. Pokud z měření vyplyne, že televizi máte, bude to už asi dostatečný důvod k povolení k prohlídce.

Na jakém principu to funguje? Jsou k tomu nějaké zdroje?

Podle mě to bude podobné jako detekce rádia (superhetu), to používali Němci už ve druhé světové při hledání lidí, kteří i přes zákaz poslouchali spojenecké vysílání (do kterého se přídávaly různé kódované zprávy atd.). Na jakou vzdálenost to funguje u dnešních televizí, se tedy neodvažuji říct, stejně tak myšlenku, jestli koupě takového zařízení je přesně to, kvůli čemu je ČT "veřejnoprávní".

https://en.wikipedia.org/wiki/Superheterodyne_receiver#Local_oscillator_radiation


atarist

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #65 kdy: 07. 02. 2016, 10:20:43 »
Kdyby člověk mohl aspoň ovlivnit na co konkrétně můj poplatek půjde, možnost vybrat si konkrétní pořad nebo aspoň kanál, tak by mě to tolik neštvalo.
Myslím, že to poslední, co tady potřebujeme, je veřejnoprávní Nova, která se bude jen podbízet co největšímu počtu diváků. Důležitým prvkem médií veřejné služby je to, že se věnují i menšinovým tématům. To by ten váš přístup zlikvidoval.

Pěkná teorie, a funguje to i v praxi? Nebo zase u dalších voleb uvidíme krásnou studii na "sebenaplňující se proroctví", protože tam pozvou strany, které podle jejich názoru *budou* mít víc než 5%, což se kvůli tomu jevu, o kterém jsem se zmínil, vyplní?

Nebo tím menšinovým tématem myslíš jen pořad pro vybrané menšiny?

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #66 kdy: 07. 02. 2016, 10:41:43 »
Pěkná teorie, a funguje to i v praxi? Nebo zase u dalších voleb uvidíme krásnou studii na "sebenaplňující se proroctví", protože tam pozvou strany, které podle jejich názoru *budou* mít víc než 5%, což se kvůli tomu jevu, o kterém jsem se zmínil, vyplní?

Nebo tím menšinovým tématem myslíš jen pořad pro vybrané menšiny?
Menšinovým tématem rozhodně nemyslím, že 100 % vysílacího času vám bude vyhovovat. Ony jsou tady i jiná menšinová témata, než ta vaše, a vysílací čas není nafukovací. Vzhledem k tomu, že kritici ČT vytáhnou něco, co tvoří asi tak jednu promile její činnosti, je na tom myslím ČT velice dobře.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #67 kdy: 07. 02. 2016, 11:00:49 »
To by slo vyresit tak, ze by penize sly televizi rovnou ze zakona, nikoliv pres rozpocet nejakeho ministerstva. Pak by moznost ovlivnovat televizi byla stejna jako ted (bylo by treba zmeny zakona).

Tak televizi lze ovlivnit i tim, ze na spravna mista budou dosazeni ti spravni lide. Delaji to tak i Velci Britanci, kde si uz "nezavisla" BBC delsi dobu nesmi vyskakovat, jak si usmysli. Nicmene "nezavisla" BBC je stale nezavislejsi a objektivnejsi nez to, co vidime v CR.

atarist

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #68 kdy: 07. 02. 2016, 11:25:06 »
Pěkná teorie, a funguje to i v praxi? Nebo zase u dalších voleb uvidíme krásnou studii na "sebenaplňující se proroctví", protože tam pozvou strany, které podle jejich názoru *budou* mít víc než 5%, což se kvůli tomu jevu, o kterém jsem se zmínil, vyplní?

Nebo tím menšinovým tématem myslíš jen pořad pro vybrané menšiny?
Menšinovým tématem rozhodně nemyslím, že 100 % vysílacího času vám bude vyhovovat. Ony jsou tady i jiná menšinová témata, než ta vaše, a vysílací čas není nafukovací. Vzhledem k tomu, že kritici ČT vytáhnou něco, co tvoří asi tak jednu promile její činnosti, je na tom myslím ČT velice dobře.

Tak o tech 100% to tady nikdo netvrdil (o vysilacim case a jeho vyuziti si myslim svoje, ale to neni objektivni, uznavam). A ktera "jina temata" mas na mysli? Nebo je to takove to obecne tvrzeni, ktere se neda - kvuli jeho obecnosti - oponovat? :)

hu

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #69 kdy: 07. 02. 2016, 11:41:45 »
Jinak já jsem psal právě o tom, že nemusíte mít pocit, že ČT dělá něco užitečného. Nemusím vidět nic užitečného na údržbě silnice mezi Horní a Dolní Lhotou, nemusím vidět nic pro sebe užitečného na placení hasičů, nemusím vidět nic užitečného na placení léčby kuřáků nebo alkoholiků. Ale také si nemusím myslet, že já jsem tím jediným arbitrem, kdo má tu užitečnost posuzovat.

Ty jsi taky dobrej bolsevik, co...

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #70 kdy: 07. 02. 2016, 11:53:16 »
A ktera "jina temata" mas na mysli?
Všechna ostatní, než je domácí politika… Zahraniční politika, ekonomie, příroda, filozofie, ochrana životního prostředí, lidská práva, literatura, sport, sbírání známek, počítačové hry, opera a mnoho a mnoho dalších.

i-PRESS

  • ***
  • 100
  • NodeJS, Python, Perl, Lua, PHP
    • Zobrazit profil
Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #71 kdy: 07. 02. 2016, 12:52:29 »
Osobně mě televizní poplatek nějak netankuje, jsou to 2 piva. Chápu rozčarování některých, že se jim nelíbí platit za něco co nevyužívají, mě principiálně také ne. O nějaké nestrannosti ČT silně pochybuji, ale to u soukromých stanic ještě více.

Beru fakt, že ČT má úkol a význam při krizových situacích, kdy je možné, že se ony soukromé stanice stáhnou a může tak být cenným zdrojem informací. Osobně TV nesleduji (přijímač ale mám), páč mi to vtšinou alespoň jednou denně hne žlučí, v rámci ale nějaké společenské odpovědnosti kdy třeba starší či postižení lidé nemají možnost využít "nezávislé" zdroje informací na internetu jsem ochoten ji platit.

Stejně tak platím odvody daní řadu dalších "služeb" které osobně nepotřebuji, ale pro funkčnost země jsou důležité. Daleko více mě štve, jak se s nimi hospodaří, nemám problém platit zdravotnictví, sociální služby, ale chtěl bych, aby bylo těchto prostředků využíváno efektivně a šla alespoň podstatná část tam, kam má.

Jenda

Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #72 kdy: 07. 02. 2016, 13:28:44 »
U těch digitálních LCD věřím že to nelze.
Tak radiostanice (Baofeng UV-5R) mi leakuje pěkně, u TV tuneru (R820T) jsem žádné leaky nenaměřil. To samozřejmě neznamená, že nebudete mít větší štěstí.

Osobně mě televizní poplatek nějak netankuje, jsou to 2 piva.
Pivo nepiju, ale matně tuším, že stojí míň než 135/2. Navíc když ten přijímač používáš k podniíkání, tak to jsou najednou 2 piva měsíčně za každý - a to vzhledem k tomu, že stojí čtyři piva, a i s počítačem 16 piv, je fakt na prd, když stavíš cluster z rtl-sdr!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #73 kdy: 07. 02. 2016, 13:41:29 »
U těch digitálních LCD věřím že to nelze.
Tak radiostanice (Baofeng UV-5R) mi leakuje pěkně, u TV tuneru (R820T) jsem žádné leaky nenaměřil. To samozřejmě neznamená, že nebudete mít větší štěstí.

A cimpak jste to meril? Vy mate radioprijimac naladeny na mezifrekvenci superhetu v televizi? Pokud je televize konstruovana jako superhet, coz asi je, vyzarovani mezifrekvencniho signalu se lze tezko zcela vyhnout. Zachyceni asi bude obtiznejsi, nez za valky mezifrekvence radia, kdy nekdy stacilo i obycejne dlouhovlne radio na to, aby clovek mohl poslouchat to, co posloucha soused. Intenzita signalu z televize si bude dnes nizsi, nez ze stareho elektronkace a mozna tam bude vic stineni, ale neco by ven lezt melo a je jen otazkou vhodneho a dostatecne citliveho vybaveni to zachytit.

i-PRESS

  • ***
  • 100
  • NodeJS, Python, Perl, Lua, PHP
    • Zobrazit profil
Re:Neplacení poplatků České televizi
« Odpověď #74 kdy: 07. 02. 2016, 13:45:16 »
Pivo nepiju, ale matně tuším, že stojí míň než 135/2.


Asi jste dlouho nebyl v restauraci :-)


Jinak já nevím, ale já třeba na provozvně TV přijímač nemám. Jestliže pak jde o produkci například v baru, pak je pro mne placení ještě jednoznačnější, protože to vysílání slouží k podpoře prodeje. Nikdo Vás nenutí tam tu TV mít, hosté pochopí že na hokej koukat nemohou když to stojí tolik peněz.


Ono ať už se zvolí jakýkoliv systém výběru, vždy se najde nějaká část, které to nevyhovuje a doplatí na to. To, že potřebujete k podnikání cluster TV karet je pro Vás samozřejmě nevýhodné, ale třeba pro mne daleko výhodnější, než kdyby byl stanovován třeba z obratu, nebo jiným systémem. Chápu Vás, ale obávám se, že to 100% spravedlivé nebude nikdy.