Evidence (organizace) záloh

PV

Evidence (organizace) záloh
« kdy: 01. 01. 2016, 10:39:55 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li nevíte o nějakém sw řešení pro evidenci záloh. Moje představa: mám cca 20 strojů napříč OS (Win XP-8.1, CentOS, Debian). Data z těchto strojů jsou pravidelně zálohována na více míst (někdy i nahodile). V případě, že u nějakého stroje bude požadavek na obnovu dat ze zálohy, abych měl v nějaké databázi přehled, kde ty zálohy leží, z jakého jsou data, kolik příp. zabírají. Pří více strojích i umístěních záloh je hledání složité a už se mi stalo, že jsem nepoužil poslední zálohu. Ideální je, aby to info o zálohách ležely v databázi a řešení bylo pokud možno free (na Linuxu). Šlo by to napsat od nuly, ale nevíte o něčem použitelném? Děkuji za nakopnutí a přeji hezký nový rok, P.


Peter

Re:Evidence (organizace) záloh
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2016, 13:19:35 »
Evidenciu, plánovanie a životnosť záloh má na starosti buď zálohovací systém, alebo operátor ktorý vykonáva a spravuje dané zálohy. Vidím, že operátor zlyhal. Obvykle je dokonca operátor drahší ako komerčná licencia na profesionálny zálohovací systém. Ohľadne software, tak existuje Bacula, netbackup, dataprotector, tivoli a stovky iných  komerčných a aj nekomerčných hotových riešení. Niektoré z nich majú aj natívnu integráciu vhodnú na zálohovanie databáz alebo iných aplikačných riešení, niektoré zas vedia predpripraviť disk pre prípad rýchlej obnovy na iné železo (ak pôvodný stroj napr.fyzicky vyhorí), a niektoré vedia elegantne a v priebehu minút zrolovať snapshot VM.

PV

Re:Evidence (organizace) záloh
« Odpověď #2 kdy: 03. 01. 2016, 09:30:49 »
Dobrý den, nešlo mi primárně o zálohování databází, ale o to, aby se informace o provedených zálohách ukládaly do nějaké databáze, abych jsem se v případě potřeby mohl kouknout, kde leží poslední záloha. Nebo se podívat kam se záloha daného stroje ukládá, kdy se naposledy provedla, kolik MB/GB zabírá, apod. Děkuji, PV.

dustin

Re:Evidence (organizace) záloh
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2016, 09:58:18 »
Takže to musí být nějak centrálně řízené/koordinované - tedy potřebuješ nějaký centrální zálohovací systém. Ten může různé stroje zálohovat do různých lokalit, proč ne. Osobně žádný takový neznám, ale určitě budou existovat.

Opravdu je potřeba to mít takto rozházené po síti? Pro centrální zálohování na jeden stroj mám dobré zkušenosti s backuppc. Zálohuje jen na úrovni souborů (tj. nelze z něj obnovit celé disky včetně rozdělení partišen, mbr atd.), ale na druhou stranu to je to, co je nejčastěji potřeba obnovovat.  Jsou samozřejmě i jiné výborné, které dobře nativně podporují zálohy win strojů, někdo určitě doporučí.

Re:Evidence (organizace) záloh
« Odpověď #4 kdy: 03. 01. 2016, 10:32:35 »
Takže to musí být nějak centrálně řízené/koordinované - tedy potřebuješ nějaký centrální zálohovací systém. Ten může různé stroje zálohovat do různých lokalit, proč ne. Osobně žádný takový neznám, ale určitě budou existovat.
Můžu doporučit Baculu. Jsou tam tři typy démonů: client, storage a director. Director určuje, kdy a co se má zálohovat, pošle instrukce client a storage démonům a client pak čte data z disku a posílá je jako stream na storage. Director je jenom jeden, storage démonů můžeš mít několik. Podmínkou fungování je, že klient se musí umět na storage připojit - není moc praktický, když je storage za deseti NATy. Démoni můžou být v různých privátních sítích, ale je pak potřeba sítě správně proroutovat. Pokud potřebuješ zálohovat vyloženě fyzicky oddělené sítě, je nejlepší mít mezi něma VPNku nebo IPv6+TLS.

Pro tazatele je důležitý, že director udržuje databázi záloh - kdy, co, jak a kam bylo zálohováno a automaticky rozhoduje, co je potřeba zálohovat - např. pokud má provést inkrementální zílohu a zjistí, že nemá žádnou plnou zálohu daného zdroje, automaticky povýší inkrementální zálohu na plnou. Zálohy je možný i různě migrovat mezi úložišti, po nějaké době odsunout do archivu apod. Dá se to i docela rozumně skriptovat. Zálohy obsahují checksumy souborů a dají se i šifrovat (můžu teda mít i relativně ne-bezpečné úložiště).

Docela nedávno vznikl fork https://www.bareos.org/ který je daleko otevřenější než původní Bacula. Bacula má/měla vyloženě otravná omezení, která asi měla podprahově motivovat k nákupu komerční verze - např. klient pro Windows neměl podporu IPv6 a přeložit ho ze zdrojáků byl nadlidský úkol. Doporučoval bych teda spíš instalovat Bareos než původního Baculu.

PV: kdybys něco ohledně Bareosu chtěl konzultovat, klidně se ptej - ideálně asi přímo v tomhle vlákně.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Evidence (organizace) záloh
« Odpověď #5 kdy: 03. 01. 2016, 12:24:10 »
Mozna by stalo za to ozrejmit, co to znamena "Data z těchto strojů jsou pravidelně zálohována na více míst (někdy i nahodile).". Protoze jestli to uz je nejak naskriptovane a nedelaji to tedy rucne uzivatele tech stroju, tak by do toho treba sla doskriptovat evidence zaloh. Treba odeslanim mailu nekam nebo ulozenim souboru se zaznamem o zaloze a jmenem o formatu hostname-time pres scp na jeden stroj. Na druhe strane si zaznamy z mailu nebo souboru podle cronu vyzvedne skript, ktery to nahulaka do databaze a vymalovano.

Dalsi moznosti by bylo skriptem proskanovat znama uloziste a sestavit aktualni databazi existujicich zaloh. Coz by ale vyzadovalo, aby ty zalohy byly pojmenovany dostatecne lidsky, aby se dalo poznat, ktera prinalezi ke kteremu stroji a kdy vznikla

Reseni pres Bareos by urcite bylo mohutne elegantnejsi, ale kdyz si predstavim, co by s tim bylo srani, tak nevim, jestli to kvuli dvaceti strojum stoji za to.

Re:Evidence (organizace) záloh
« Odpověď #6 kdy: 03. 01. 2016, 12:27:59 »
Reseni pres Bareos by urcite bylo mohutne elegantnejsi, ale kdyz si predstavim, co by s tim bylo srani, tak nevim, jestli to kvuli dvaceti strojum stoji za to.
Stojí. Jenom to chce někoho, kdo to už zná, nebo někoho, kdo má chuť se to naučit (tu znalost uplatní někde jinde). Instalace a konfigurace je složitá jenom pro někoho, kdo k tomu přijde jako slepej k houslím.

Ten tvůj příspěvek mi připomněl, že jednu slabinu Bareosu jsem nezmínil - AFAIK není žádný jednoduchý způsob, jak by uživatel mohl zálohování vynutit. Pokud by tohle bylo vyžadovaný, muselo by se to zprovoznit přes nějaké API + nějaký frontend. Není to problém pro někoho, kdo už to má prošlapané, ale na zelené louce to stavět je docela náročný.