Výběr vhodného HW pro meteostanici

host

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2015, 17:59:10 »
Ve vaší aplikaci bych, když tedy v žádném případě ne ten kabel, sáhl po kombinaci:
čidla - nějaký modul s MCU (třeba to Arduino) - ESP8266 - cokoliv, na čem chcete data shromažďovat.
Důvody:
a) Časem zjistíte, že samotné ESP už nezvládne obsloužit nějaké další čidlo (požadavek na přesné časování, rychlost reakce,...).
b) Budete sice v tom "plném" pásmu 2,4 GHz, ale rádiové rozhraní i protokoly nad ním jsou poměrně robustní a nějak si s přenosem v rámci aktuálního stavu rádiového kanálu poradí.
c) S ESP máte možnost obousměrné komunikace.
d) Jsou ESP i s SMA, externí anténa může řešit dosah.
e) 433 MHz - problém je v tom, že laciné řešení je holý hw s primitivním phy a jednosměrnou komunikací. Čím větší spolehlivost přenosu budete vyžadovat, tím víc se bude sw na straně Rx (ale i Tx) komplikovat, možná i hw (např. výpočetní nároky na Rx straně, druhý Rx/Tx pro zpětný kanál,...). Investovat do lepších Rx/Tx (lepší hw, lepší sw podpora) v ISM pásmech 400/800 MHz mi moc nedává smysl.
f) Máte jistotu, že od ESP dál už tomu bude moci rozumět ledasjaký hw s WiFi a vše další na lan.
g) Accu napájení. No, uvidíte, jak se vám podaří udělat accu management nad nějakou lipol. Ovšem mít v dosahu 230 V, tak bych se na nějaké accu vybod.


hu

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #16 kdy: 01. 12. 2015, 20:27:55 »
Ve vaší aplikaci bych, když tedy v žádném případě ne ten kabel, sáhl po kombinaci:
čidla - nějaký modul s MCU (třeba to Arduino) - ESP8266 - cokoliv, na čem chcete data shromažďovat.
Důvody:
a) Časem zjistíte, že samotné ESP už nezvládne obsloužit nějaké další čidlo (požadavek na přesné časování, rychlost reakce,...).
b) Budete sice v tom "plném" pásmu 2,4 GHz, ale rádiové rozhraní i protokoly nad ním jsou poměrně robustní a nějak si s přenosem v rámci aktuálního stavu rádiového kanálu poradí.
c) S ESP máte možnost obousměrné komunikace.
d) Jsou ESP i s SMA, externí anténa může řešit dosah.
e) 433 MHz - problém je v tom, že laciné řešení je holý hw s primitivním phy a jednosměrnou komunikací. Čím větší spolehlivost přenosu budete vyžadovat, tím víc se bude sw na straně Rx (ale i Tx) komplikovat, možná i hw (např. výpočetní nároky na Rx straně, druhý Rx/Tx pro zpětný kanál,...). Investovat do lepších Rx/Tx (lepší hw, lepší sw podpora) v ISM pásmech 400/800 MHz mi moc nedává smysl.
f) Máte jistotu, že od ESP dál už tomu bude moci rozumět ledasjaký hw s WiFi a vše další na lan.
g) Accu napájení. No, uvidíte, jak se vám podaří udělat accu management nad nějakou lipol. Ovšem mít v dosahu 230 V, tak bych se na nějaké accu vybod.

Souhlas, akorát k bodu g: kdyby se mu chtělo tahat kabel, tak si může rovnou natáhnout eth a nešaškovat s rádiem. Ono na zahradě člověk zas tak často 230V rozvody nemá a anemometr v obejváku je takovej trochu zbytnej.

mhepp

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #17 kdy: 01. 12. 2015, 22:32:34 »
To je dobré shrnutí, k podobným závěrům jsem došel i sám. A bod A je docela na zvážení. To by se dalo vyřešit pomocí I2C -- ESP jako master a MCU jako konektor pro čidla.

Aby bylo jasno, data sbírá (bude sbírat) zařízení s plnohodnotným linuxem a ukládá do RRD. Takže meteostanice slouží pouze jako zdroj dat.

Ad B a D -- pásmo u nás asi nikdy nebude tak zarušené jako ve městě -- bydlím přeci jen na venkově v místě s nízkou hustotou osídlení (a hustotu není kam zvyšovat). S domácím vybavením vidím jen dvě WiFi -- jednu občas na hranici šumu a druhou těsně nad hranicí. O variantě s anténím konektorem vím, někde jsem ji viděl...

A k bodu G -- baterii určitě chci, protože dílna nemusí být trvale zapnutá, takže minimálně jako záložní zdroj, který by třeba týden vydržel (posílený fotovoltaikou). Navíc, vzhledem k uvažované vzdálenosti a umístění je problém vést datový kabel.

Ve vaší aplikaci bych, když tedy v žádném případě ne ten kabel, sáhl po kombinaci:
čidla - nějaký modul s MCU (třeba to Arduino) - ESP8266 - cokoliv, na čem chcete data shromažďovat.
Důvody:
a) Časem zjistíte, že samotné ESP už nezvládne obsloužit nějaké další čidlo (požadavek na přesné časování, rychlost reakce,...).
b) Budete sice v tom "plném" pásmu 2,4 GHz, ale rádiové rozhraní i protokoly nad ním jsou poměrně robustní a nějak si s přenosem v rámci aktuálního stavu rádiového kanálu poradí.
c) S ESP máte možnost obousměrné komunikace.
d) Jsou ESP i s SMA, externí anténa může řešit dosah.
e) 433 MHz - problém je v tom, že laciné řešení je holý hw s primitivním phy a jednosměrnou komunikací. Čím větší spolehlivost přenosu budete vyžadovat, tím víc se bude sw na straně Rx (ale i Tx) komplikovat, možná i hw (např. výpočetní nároky na Rx straně, druhý Rx/Tx pro zpětný kanál,...). Investovat do lepších Rx/Tx (lepší hw, lepší sw podpora) v ISM pásmech 400/800 MHz mi moc nedává smysl.
f) Máte jistotu, že od ESP dál už tomu bude moci rozumět ledasjaký hw s WiFi a vše další na lan.
g) Accu napájení. No, uvidíte, jak se vám podaří udělat accu management nad nějakou lipol. Ovšem mít v dosahu 230 V, tak bych se na nějaké accu vybod.

host

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #18 kdy: 01. 12. 2015, 23:55:19 »
A k bodu G -- baterii určitě chci, protože dílna nemusí být trvale zapnutá, takže minimálně jako záložní zdroj, který by třeba týden vydržel (posílený fotovoltaikou). Navíc, vzhledem k uvažované vzdálenosti a umístění je problém vést datový kabel.

OK, tomu rozumím. Pro takové případy jsem měl připravené řešení, které nemám vyzkoušené a patrně ani není originální, nicméně velmi efektivní: jako záložní napájení využít powerbanku, která má buck (vstup) i boost (výstup) měnič + řídicí čip a ještě nejlépe s funkcí Pass-through charging. Pak už stačí jen zdroj AC230V/DC5V a nějaký ten management s mosfety na přepínání napájení. Slušně vychovaná powerbanka by s buckem měla zvládnout i 6V solár, bez bucku (ty "tyčky" s 1x18650 za $2) budete muset výstup ze soláru trochu pořešit.

k

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #19 kdy: 02. 12. 2015, 09:04:01 »
jako záložní napájení využít powerbanku

Máte vyzkoušenou nějakou konkrétní powerbanku, která vydrží ve stavu ON alespoň týden, to znamená že se nevypne díky nízkému odběru proudu a rychle nevybije vlastní spotřebou ?


host

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #20 kdy: 02. 12. 2015, 09:42:51 »
Ne, jak píšu, je to z mé strany nerealizovaná idea. Díval jsem se kdysi na IO pro PB a zdálo se mi, že úprava na záložní napájení by neměl být při troše štěstí na řídicí čip problém. Měl jsem to vymyšlené tak, že do koncového zařízení půjde status o funkčnosti 230V sítě (5V z AC/DC zdroje) a signály od informačních diod z PB. Pomocí řízených přepínačů ze tří/čtyř P-MOSFETů (dual MOSFET v SO-8) bych udělal management napájení (nabíjení PB, přepínání napájení). Ke studiu schématu těch laciných PB jsem se nikdy nedostal, tak nějak jsem doufal, že až to budu potřebovat, bude už na internetu existovat řešení. Koneckonců v google "power bank ups"...

Mirek

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #21 kdy: 02. 12. 2015, 14:12:16 »
Ne, jak píšu, je to z mé strany nerealizovaná idea. Díval jsem se kdysi na IO pro PB a zdálo se mi, že úprava na záložní napájení by neměl být při troše štěstí na řídicí čip problém. Měl jsem to vymyšlené tak, že do koncového zařízení půjde status o funkčnosti 230V sítě (5V z AC/DC zdroje) a signály od informačních diod z PB. Pomocí řízených přepínačů ze tří/čtyř P-MOSFETů (dual MOSFET v SO-8) bych udělal management napájení (nabíjení PB, přepínání napájení). Ke studiu schématu těch laciných PB jsem se nikdy nedostal, tak nějak jsem doufal, že až to budu potřebovat, bude už na internetu existovat řešení. Koneckonců v google "power bank ups"...

Koupit odpovídající kapacitu v LiIon 18650, složit paralelně, nabíjet z 5V např. tímto (http://www.dx.com/p/205188) a připojit DC-DC ze 3,6 V na 5 V (něco šikovného najít na DX, na malé proudy je tam toho docela dost).

mhepp

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #22 kdy: 03. 12. 2015, 00:47:15 »
Ne, jak píšu, je to z mé strany nerealizovaná idea. Díval jsem se kdysi na IO pro PB a zdálo se mi, že úprava na záložní napájení by neměl být při troše štěstí na řídicí čip problém. Měl jsem to vymyšlené tak, že do koncového zařízení půjde status o funkčnosti 230V sítě (5V z AC/DC zdroje) a signály od informačních diod z PB. Pomocí řízených přepínačů ze tří/čtyř P-MOSFETů (dual MOSFET v SO-8) bych udělal management napájení (nabíjení PB, přepínání napájení). Ke studiu schématu těch laciných PB jsem se nikdy nedostal, tak nějak jsem doufal, že až to budu potřebovat, bude už na internetu existovat řešení. Koneckonců v google "power bank ups"...

Koupit odpovídající kapacitu v LiIon 18650, složit paralelně, nabíjet z 5V např. tímto (http://www.dx.com/p/205188) a připojit DC-DC ze 3,6 V na 5 V (něco šikovného najít na DX, na malé proudy je tam toho docela dost).

To bych už mohl rovnou použít hotové řešení: http://www.ebay.com/itm/252156381549 O kapacitě baterky si nedělám iluze, ale hlavně řeší rovnou dva zdroje -- solár a 5V v případě napájené dílny.

Janik

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #23 kdy: 03. 12. 2015, 07:11:47 »
Dalsou moznostou je kupit jednoduchu meteostanicu za par penazi a pomocou RTL SDR zachytavat data vysielane z vonkajsej jednotky.

Mirek

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #24 kdy: 03. 12. 2015, 08:02:14 »

To bych už mohl rovnou použít hotové řešení: http://www.ebay.com/itm/252156381549 O kapacitě baterky si nedělám iluze, ale hlavně řeší rovnou dva zdroje -- solár a 5V v případě napájené dílny.

Když bude kapacita stačit...

Mirek

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #25 kdy: 03. 12. 2015, 08:05:12 »

To bych už mohl rovnou použít hotové řešení: http://www.ebay.com/itm/252156381549 O kapacitě baterky si nedělám iluze, ale hlavně řeší rovnou dva zdroje -- solár a 5V v případě napájené dílny.

A ještě doplnění - vůbec bych nepočítal s tím, že za 8.35 USD to bude mít 5000 mAh při 5 V. Těch 5000 mAh bude rozhodně "čínských"...

mhepp

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #26 kdy: 03. 12. 2015, 11:21:43 »
Ano, o kapacitě baterky si nedělám iluze... Zvláště když jiný prodejce má podobnou věc označenou kapacitou 100000mAh... Spíš mi jde o elektroniku, která snad umí přepínat dva zdroje -- solár a nabíječku.


To bych už mohl rovnou použít hotové řešení: http://www.ebay.com/itm/252156381549 O kapacitě baterky si nedělám iluze, ale hlavně řeší rovnou dva zdroje -- solár a 5V v případě napájené dílny.

A ještě doplnění - vůbec bych nepočítal s tím, že za 8.35 USD to bude mít 5000 mAh při 5 V. Těch 5000 mAh bude rozhodně "čínských"...

ES

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #27 kdy: 03. 12. 2015, 13:14:09 »
To umi 2 diody taky a ucinost a spolehlivost bude radove lepsi.

Re:Výběr vhodného HW pro meteostanici
« Odpověď #28 kdy: 13. 04. 2016, 08:15:19 »
Na baterii staci koupit neco takoveho http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-5pcs-lot-5V-Micro-USB-1A-18650-Lithium-Battery-Charging-Board-With-Protection-Charger/32487249753.html s tim ze do toho pichnes 5.5V panel a pak krmit esp pres LDO regulator - ja mam AP2112K...

Ostatne mrkni na https://www.sparkfun.com/products/13231 to dela vsechno co potrebujes - podle toho to tak nejak jde zbastlit - nebo rovnou koupit