Večerní regulace LED a obrazovky

Milan Č.

Večerní regulace LED a obrazovky
« kdy: 28. 11. 2015, 20:33:37 »
> Dobrý večer,
      všichni dnes již dobře víme o škodlivosti LED světel a LED záření na lidský organismus (snížení produkce hormonu melatoninu atd.) hlavně ve večerní a noční době. Toto jde již mírnit používáním např. některých programů. Kdo tomu trochu rozumí mám k Vám prosím dotaz. Chtěl bych se zeptat, zda-li někdo ví, lze-li stmívací program (F.lux, Redshift, Utilita, Rudý posuv) v závislosti na denní době také nainstalovat do chytré LED smart televize Samsung a jiných a případně zda-li bude funkční stmívání i při sledování TV programů, nebo jen při napojení na internet (internetovém sledování)? a zda-li to jde i do chytrých telefonů s LED displejem. Také jsem se chtěl zeptat, jak se nastavují souřadnice, program do počítače-monitoru jsem stáhl, ale nevím jak a kam nastavit ty souřadnice. Je možné, aby mi někdo pomohl s nastavením. Věřím, že tyto důležité informace budou sloužit dobré věci mnohým a mnohým lidem, myslících na své zdraví! Děkuji i za ostatní.

>                                 S pozdravem předem děkuji za ochotu odpověď a pochopení  Červený Milan
« Poslední změna: 29. 11. 2015, 21:03:35 od Petr Krčmář »


P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
všichni dnes již dobře víme o škodlivosti LED světel a LED záření na lidský organismus (snížení produkce hormonu melatoninu atd.) hlavně ve večerní a noční době.
A proto si pořizujeme osvětlení teple bílé barvy, kde je ten modrý peak zanedbatelný.
Na původní dotaz je podle mě jasná odpověď - nekoukat na bednu. Než si kazit vkus rozhašenými barvami, tak se radši věnovat jiné činnosti.

MartasL

Tak rychle ještě někam do bazaru pro TV s CCLF podsvícením, dokud tam ještě něco je. Ani monitory už se bohužel moc sehnat nedají  :'(

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jak pomůže CCFL podsvícení? Když je to složeno z RGB a standard pro displej je 6500K bílá, tak tam ta modrá prostě bude z principu.

Iviak

Opravte ma ak sa mýlim, melatonin sa tvorí pri spánku a tme. Pokiaľ čumíte do rána do notebooku, alebo do telefónu žiaden sa nevytvorí a to, že stiahnete jas vás nezachráni. Proste to potrebuje nastaviť si nejaký normálny režim, napr. po 23. vypínam spotrebiče a idem spať. nie zaleziem do postele s notebookom a budem si ešte chvíľu čítať/pozerať film...
P_V má pravdu.


osn

Opravte ma ak sa mýlim, melatonin sa tvorí pri spánku a tme. Pokiaľ čumíte do rána do notebooku, alebo do telefónu žiaden sa nevytvorí a to, že stiahnete jas vás nezachráni. Proste to potrebuje nastaviť si nejaký normálny režim, napr. po 23. vypínam spotrebiče a idem spať. nie zaleziem do postele s notebookom a budem si ešte chvíľu čítať/pozerať film...
P_V má pravdu.

To je kus pravdy. Dalsi kus pravdy je, ze je dobre i par hodin pred vypnutim spotrebice mit trochu jine svetlo nez trebas v poledne.

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Večerní regulace LED a obrazovky
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2015, 21:37:00 »
Trochu jsem pohledal a vypadá to, že ta špatná modrá je v rozmezí 465 - 485 nm. Takže pokud se pro vytvoření modře vnímaného světla použije jiná vlnová délka, mělo by to být OK. Teď ještě jak tento údaj zjistit.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Večerní regulace LED a obrazovky
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2015, 21:58:33 »
Také jsem se chtěl zeptat, jak se nastavují souřadnice, program do počítače-monitoru jsem stáhl, ale nevím jak a kam nastavit ty souřadnice.

~/.config/redshift.conf :

; Global settings
[redshift]
temp-day=6500
temp-night=4200
transition=1
gamma=0.8:0.7:0.8
location-provider=manual
adjustment-method=vidmode

; The location provider and adjustment method settings
; are in their own sections.
[manual]
lat=5.9
lon=12.3

[vidmode]
screen=0

Souradnice si upravte podle toho, kde jste.

V F.lux se to nejak naklika v konfiguraci.