Notebook v prodlužce

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #45 kdy: 29. 11. 2015, 13:25:19 »
i ten nejlevnější multimetr mi to stále změří na dvě místa.

Promin, nezmeri. To, ze je neco digitalni, opravdu neznamena, ze je to presne. Vsimni si, ze u vetsiny multimetru dnes radsi ani neuvadeji tridu presnosti a to i u tech drazsich. Takze ve vetsine pripadu ta dve mista jsou akorat hausnumera.


Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #46 kdy: 29. 11. 2015, 13:43:30 »
Proč tedy revizáci se musí nechávat kalibrovat testery které se pohybují v řádech 10 tkč když by jim stačil obyčejný měřák..

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #47 kdy: 29. 11. 2015, 14:00:42 »
Tak mozna mel na mysli obycejny merak za 10 tkč. Chtel tim rici, ze merak za pul milionu je zbytecne dobry.

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #48 kdy: 29. 11. 2015, 14:09:41 »
No ono by nebylo od věci tu prodlužku vidět a celkově jakem stavu jsou rozvody takhle tady vaříme z vody...
Ale to že něco nepříjemně brní tak je známkou toho že někde něco děje a hlavně něco nebezpečného.. 
Ale záleží ne tom jak se tazatel technicky cítí pro případné odstranění poruchy a další věc zdali má příslušnou kvalifikaci

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #49 kdy: 29. 11. 2015, 14:38:52 »
Tak mozna mel na mysli obycejny merak za 10 tkč.
Tak jsem se nechal vyhecovat a všemi čtyřmi multimetry, co jsem doma vyštrachal, jsem změřil napětí jednoho tužkového článku. Měřicí rozsah 2V, zobrazení 3 1/2místa, rozdíly byly jen v řádu mV. Nejmenší a největší naměřená hodnota se lišily o 5 mV.  Byly to přístroje v cenách od pár stovek z výprodeje až do několika tisíc (Kč, ne euro). Zas tak hrozné to s tou kalibrací spotřebitelských přístrojů není (teorii že všechny byly zkalibrovány stejně špatně neberu).

Proč tedy revizáci se musí nechávat kalibrovat testery které se pohybují v řádech 10 tkč když by jim stačil obyčejný měřák.

Patrně proto, že když na něco chceš dát úřední papír, tak to holt musí být úředně posvěceno. A taky se s tím testerem dělá rychleji, nedovedu si představit jak si by revizák na place hrál se sestavováním měřicího obvodu.


Iviak

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #50 kdy: 29. 11. 2015, 14:51:47 »
Ono je to s tými merákmi pre revízákov trochu zložitejšie a dokážu veci čo merák za 5 kaček nie.

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #51 kdy: 29. 11. 2015, 14:54:11 »
Změř si odpor s tolerancí pod1% a pak nám napiš jak měření dopadlo.....
http://www.ges.cz/cz/elektronicke-soucastky/rezistory/metalizovane-rezistory/sma0207-0-6w-0-5-1-mimo-radu-e24/SAFDI.html

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #52 kdy: 29. 11. 2015, 18:02:21 »
No ono by nebylo od věci tu prodlužku vidět a celkově jakem stavu jsou rozvody takhle tady vaříme z vody...
Ale to že něco nepříjemně brní tak je známkou toho že někde něco děje a hlavně něco nebezpečného.. 
Ale záleží ne tom jak se tazatel technicky cítí pro případné odstranění poruchy a další věc zdali má příslušnou kvalifikaci

Ano, to je pravda. Navrhuji, abychom si dali nekde sraz a podivali se na to. Tazatel prinese prodluzovacku, my ostatni si prineseme meraky. To by bylo, abychom tomu neprisli na kloub.

Tak mozna mel na mysli obycejny merak za 10 tkč.
Tak jsem se nechal vyhecovat a všemi čtyřmi multimetry, co jsem doma vyštrachal, jsem změřil napětí jednoho tužkového článku. Měřicí rozsah 2V, zobrazení 3 1/2místa, rozdíly byly jen v řádu mV. Nejmenší a největší naměřená hodnota se lišily o 5 mV.  Byly to přístroje v cenách od pár stovek z výprodeje až do několika tisíc (Kč, ne euro). Zas tak hrozné to s tou kalibrací spotřebitelských přístrojů není (teorii že všechny byly zkalibrovány stejně špatně neberu).

Coz ovsem moc neznamena. Rekl bych, ze zrovna 1,5 V je hodnota, na kterou si vyrobci budou davat pozor. To je totiz prvni, co k tomu pulka lidi pripoji, kdyz to prinesou domu. Vubec nic to ale nevypovida o velikosti chyby napric mericim rozsahem. Muze byt, ze to ujde od 0 az po maximum, ale take muze byt, ze v urcite casti mericiho rozsahu ten merak ma treba 10 % chybu. Ne nadarmo se treba analogove meraky pouzivaly tak, aby clovek meril pokud mozno v horni casti mericiho rozsahu (aspon horni tretina). Trida presnosti totiz udava chybu v procentech z maximalni hodnoty rozsahu, takze na jeho zacatku ten budik s klidem meri hausnumera.

Nevim, jak je zvykem udavat tridu presnosti u digitalnich meraku, v pripadech, ze se tim vyrobce zatezuje, ale pokud je to podobne, tak pri mereni na rozsahu 2V, jsi se pohyboval v idealni casti mericiho rozsahu. Kdybys treba meril delsi prodluzovacku pri proudu 1 A, musel bys dost mozna prepnout na rozsah 20 V a vysledek u levneho meraku by mohl byt kompletne blby.

Ja mam doma take par meraku a vim, ze jednim se vubec nedaji merit odpory, i kdyz to neni takovy ten nejlevnejsi za 15 Kc. Ale pri mereni odporu s klidem nameri 2 x tolik, co muj lepsi digitalni merak nebo stary komunistický PU-500.

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #53 kdy: 29. 11. 2015, 18:15:22 »
Vzal jsi mi vítr z plachet Jarouši..  asi nic jiného nezbude než se kolektivně sejít a omrknout to já vezmu svůj BM591 poslední atest je z roku 1998 ale to ničemu nevadí
Je po celkové GO tak bych se mylného výsledku nebál a pravda se ukáže.. samozřejmě pokud je prodlužka ze zvonkového drátu či SYKFY a nebo z dvoulinky od repráků tak nikam nejedu..

Kit

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #54 kdy: 29. 11. 2015, 18:30:20 »
Tak nevím, proč bych měl vytahovat ty nejpřesnější přístroje, když na základní detekci vadné prodlužovačky mi stačí doutnavka ve šroubováku...

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #55 kdy: 29. 11. 2015, 18:31:43 »
Tak nevím, proč bych měl vytahovat ty nejpřesnější přístroje, když na základní detekci vadné prodlužovačky mi stačí doutnavka ve šroubováku...
Heh další elektrikář :)

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #56 kdy: 29. 11. 2015, 18:47:48 »
Coz ovsem moc neznamena. Rekl bych, ze zrovna 1,5 V je hodnota, na kterou si vyrobci budou davat pozor. To je totiz prvni, co k tomu pulka lidi pripoji, kdyz to prinesou domu. Vubec nic to ale nevypovida o velikosti chyby napric mericim rozsahem. Muze byt, ze to ujde od 0 az po maximum, ale take muze byt, ze v urcite casti mericiho rozsahu ten merak ma treba 10 % chybu. Ne nadarmo se treba analogove meraky pouzivaly tak, aby clovek meril pokud mozno v horni casti mericiho rozsahu (aspon horni tretina). Trida presnosti totiz udava chybu v procentech z maximalni hodnoty rozsahu, takze na jeho zacatku ten budik s klidem meri hausnumera.
Nenapsal jsem, že ten článek byl vybitej, měl jen 0,85V  :D
Ovšem ty poučky o přesnosti z rozsahu se plně vztahují k analogu. U digitálu bych to tak kategoricky netvrdil. Tam je mnohem méně příležitostí ke vzniku nelinearity. Je tam nějaký integrační převodník, řízený krystalovou časomírou, a je nemožné že by ta časomíra ujížděla v závislosti na tom jaké napětí je na vstupu. Nepřesnost bude imho pouze relativní z hodnoty, podle toho, jak přesný je dělič vybraný přepínačem rozsahů, nebo jak je zrovna teplý krystal. Ani konstantní offset tam nebude, to by multimetr nebyl schopen ukázat nulu, když není nic připojeno.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #57 kdy: 29. 11. 2015, 18:48:42 »
Tak nevím, proč bych měl vytahovat ty nejpřesnější přístroje, když na základní detekci vadné prodlužovačky mi stačí doutnavka ve šroubováku...

Tedy kdybys rekl aspon vadaska, tak by se ti mozna lidi tolik neposmivali.

Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #58 kdy: 29. 11. 2015, 18:50:15 »
Tak nevím, proč bych měl vytahovat ty nejpřesnější přístroje, když na základní detekci vadné prodlužovačky mi stačí doutnavka ve šroubováku...

Tedy kdybys rekl aspon vadaska, tak by se ti mozna lidi tolik neposmivali.
Otázkou je jestli ví co je to vadaska...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook v prodlužce
« Odpověď #59 kdy: 29. 11. 2015, 19:15:07 »
Nenapsal jsem, že ten článek byl vybitej, měl jen 0,85V  :D
Ovšem ty poučky o přesnosti z rozsahu se plně vztahují k analogu. U digitálu bych to tak kategoricky netvrdil. Tam je mnohem méně příležitostí ke vzniku nelinearity. Je tam nějaký integrační převodník, řízený krystalovou časomírou, a je nemožné že by ta časomíra ujížděla v závislosti na tom jaké napětí je na vstupu. Nepřesnost bude imho pouze relativní z hodnoty, podle toho, jak přesný je dělič vybraný přepínačem rozsahů, nebo jak je zrovna teplý krystal. Ani konstantní offset tam nebude, to by multimetr nebyl schopen ukázat nulu, když není nic připojeno.

Bohuzel jsem zatim nenarazil na zadne autoritativni pojednani, ktere by rozebiralo chyby digitalnich meraku, jak vznikaji a jak se projevuji v zavislosti na ruznych hodnotach v ramci mericiho rozsahu atd. Takze muzeme akorat doufat, ze je to tak nejak, jak rikas. Asi budu muset zkusit neco vygooglovat, abych mel ve veci trochu jasno.