Name resolution

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Name resolution
« kdy: 24. 11. 2015, 23:40:48 »
Ahoj,
dokážete mě někdo nasměrovat, kde bude problém?

V okamžiku, kdy se odpojím od internetu (tzn. up je jen rozhraní lo), tak mi přestane fungovat v prohlížečích name resolution na lokální jména uvedená v /etc/hosts - Chrome píše ERR_INTERNET_DISCONNECTED, firefox server not found (a předtím zkouší připojit před adresu www a nechá pokaženou url v adresním řádku, potvora).

Přitom z commandlajny mi funguje jak ping na daný hostname (např. myserver.localhost), tak i telnet s HTTP požadavkem, problém mají jen prohlížeče. Co je blbě? Proč browsery resolving nezvládnou, zatímco commandlajnové programy ano?

Dík
Logik

-------------------

V /etc/resolv.conf je jen řádek # Generated by NetworkManager

v /etc/nsswitch.conf je (mimo jiné) řádka
hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns

v /etc/hosts je (mimo jiné)
127.0.0.1 myserver.localhost



JardaH

Re:Name resolution
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2015, 01:45:00 »
Tohle úplně neřeší otázku, proč browsery ignorují /etc/hosts, ale existuje prográmek dnsmasq, který funguje jako DNS server, běží na lokále na portu 53 a resolving řeší přes /etc/hosts. Takže si pak v /etc/resolv.conf nastav nameserver 127.0.0.1 a je vymalováno.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Name resolution
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2015, 11:26:36 »
No, dnsmasq jsem před nedávnem odinstaloval, protože sem myslel, že za to může on. Takže ten to neřeší....

PS: Jinak přepis resolv.conf díky NetworkManageru zas tak jednoduchej není, musí se ještě někde NetworkManageru zakázat, by ho přegenerovával, ale to bych zvládnul... :-) Spíš pak co přesně nevím, jak donutit dnsmasq, aby si místo NetworkManageru bral dns
server z DHCP (teda obecně z nastavení sítě) a nemusel jsem pak používat DNS server 666 (teda 8.8.8.8) :-). Ale jak píšu, dnsmasq
muj problém bohužel neřeší.

Pepan

Re:Name resolution
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2015, 11:43:56 »
No, dnsmasq jsem před nedávnem odinstaloval, protože sem myslel, že za to může on. Takže ten to neřeší....

PS: Jinak přepis resolv.conf díky NetworkManageru zas tak jednoduchej není, musí se ještě někde NetworkManageru zakázat, by ho přegenerovával, ale to bych zvládnul... :-) Spíš pak co přesně nevím, jak donutit dnsmasq, aby si místo NetworkManageru bral dns
server z DHCP (teda obecně z nastavení sítě) a nemusel jsem pak používat DNS server 666 (teda 8.8.8.8) :-). Ale jak píšu, dnsmasq
muj problém bohužel neřeší.
Když ho správně nakonfiguruješ, tak to řešit bude...

David1234

Re:Name resolution
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2015, 14:16:58 »
A dělá to i Lynx? Nebo ten ne?


Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Name resolution
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2015, 14:04:01 »
Links to nedělá. Ten funguje normálně tak jak má.

Ještě jsem zjistil, že i prohlížeče fungují normálně v okamžiku, kdy na adresy přistupuju a pak odpojím
internet. V tu chvíli přístup na adresy funguje. U chrome se ale často stane, že ta schopnost překladu
tědle adres - teda evidentně nějaká cache - přežiije dokonce i restart chromu.
Takže jako by to bylo něco sdílenýho v Xkách, ale ty se snad nemaj co starat o překlad adres.

MP

Re:Name resolution
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2015, 14:48:06 »
Nemyslim, ze by to bylo Xkama. Lepsi by bylo si zjistit, jak se konkretni prohlizec chova ohledne DNS. Navic, ten restart prohlizece nemusi mazat cache.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Name resolution
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2015, 16:04:08 »
A jak to zjistit? Strace nic zajímavého nepoví....

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Name resolution
« Odpověď #8 kdy: 27. 11. 2015, 16:53:21 »
Citace
Když ho správně nakonfiguruješ, tak to řešit bude...

Nebude a neřeší. Browser se ho ani nezeptá.

j

Re:Name resolution
« Odpověď #9 kdy: 27. 11. 2015, 18:17:41 »
Protoze ... imbecilove v mozille ...

https://support.mozilla.org/cs/questions/1011327

Staci? Proc by mel browser fungovat tak jak se predpoklada, ze ... na to neni cas, protoze je treba zrusit addony, pridat dalsi helo ...

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Name resolution
« Odpověď #10 kdy: 27. 11. 2015, 18:55:15 »
No, chrome se chová stejně...

Nicméně popsaný bug je trochu jinej - u mě to hosts používá, ale pouze pokud je k dispozici připojení k síti. Jinak si to zřejmě myslí, že internet není k dispozici.