Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém

Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« kdy: 21. 11. 2010, 12:20:20 »
Zdravim :)

Mám takový problém s Ubuntu 10.10. Stáhl jsem, nainstaloval a mám to i s Windows. Když zapnu Ubuntu, hodí mi to okno. Je to nějáka instalace a po pár sekundách mi to hodí tuto chybu: "Není určen kořenový souborový systém. Opravte to z příslušného menu." Prosím pomozte mi, nikde jsem zatim nenašel příčinu tohohle a jsem totální amatér, looser, lamer a prostě začátečník xP..

Dík předem - Je to 32bitová verze.
« Poslední změna: 21. 11. 2010, 13:23:37 od Petr Krčmář »


Re: Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2010, 13:24:58 »
Ta chyba jinými slovy znamená: "Nevím, kam to mám nainstalovat." Ten instalátor tedy na disku nemá vytvořený správný oddíl nebo mu nebylo řečeno, že právě do něj má Ubuntu nainstalovat. Jak přesně jsi přerozděloval oddíly na disku? Dělal jsi to vůbec?

kdosi

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2012, 11:05:44 »
Dobrý den,
měl bych dotaz. Nainstaloval jsem si Ubuntu vedle windows xp - měl jsem tedy dualboot. Poté jsem se rozhodl Ubuntu smazat, tak jsem zašel do správy oddílů ve windows a smazal partition s ubuntu. Teď mě pří bootování počítač háže do grub rescue.
Vypadá to asi takto: No such partition
                            grub rescue
Napadlo mě nainstalovat ubuntu znovu (vedle win xp) a tím obnovit GRUB, ale při instalaci z live cd mi Ubuntu nabízí pouze nahradit win xp a pokud chci instalovat napíše, že není určen kořenový souborový systém, opravte to z příslušného menu. Ještě jsem zkoušel windows recovery console s příkazy fixboot a fixmbr. U fixboot mi napíše že nelze obnovit a u fixmbr napíše že je to obnoveno ale stále mě to háže do grub rescue. Nevíte co s tím? Optimální by bylo aby fungovaly windows (které tam jsou nainstalované, ale windows recovery console tu instalaci nedetekuje). Nebo windows a linux dualboot - nainstalovat nějakým způsobem linux opět vedle windows.

Počítač je netbook acer emachines 350 - bez optické mechaniky, 160GB disk, Intel Atom 1,6 Ghz, 1GB RAM a Intel GMA 3500.

Díky za odpoveď.

kei.101

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #3 kdy: 02. 07. 2012, 12:53:18 »
Jedna rada pro všechny: Není tak složité si pro první instalaci a úvod do linuxu sehnat zkušeného kamaráda/dku, který vás tím někde v kavárně nebo ve škole (prostě někde, kde je internet nejlépe) provede..

Honza Soukup

Re: Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #4 kdy: 12. 07. 2012, 14:49:50 »
Ta chyba jinými slovy znamená: "Nevím, kam to mám nainstalovat." Ten instalátor tedy na disku nemá vytvořený správný oddíl nebo mu nebylo řečeno, že právě do něj má Ubuntu nainstalovat. Jak přesně jsi přerozděloval oddíly na disku? Dělal jsi to vůbec?

ufff, narazil jsem při instalaci na stejnou hlášku a až z Vašeho vysvětlení jinými slovy jsem konečně pochopil, co se instalátoru nelíbí, díky! :)


trodas

  • *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
    • E-mail
Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #5 kdy: 10. 07. 2014, 13:03:06 »
Jediné podstatné je, aby první oddíl, do kterého se bude instalovat a ze kterého se bude bootovat byl připojen jako "/" a nic jiného není skutečně podstatné.
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1

Ano, instalátor bude protestovat, když nebude mít swap oddíl na disku, ale to je vše.

Mně samého by zajímalo, jak by kdo doporučil připojit místo na disku, které chci mít vyhrazeno pro data... ale to asi chci moc :) Že by "/usr"...?
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #6 kdy: 10. 07. 2014, 13:54:28 »
@Jiri Lupac: Blahopreji k uspesnemu vykopani skoro 4 roky stare mrtvoly. Puvodni tazatel jiste vcasnou radu oceni.

David1234

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #7 kdy: 10. 07. 2014, 14:38:24 »
Původní tazatel jistě ne, ale najdou se určitě jiní, kteří radu ocení - rozhodně více než uštěpačné poznámky :)

Jimm

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #8 kdy: 10. 07. 2014, 14:51:49 »
David má samozřejmě pravdu, určitě se najdou zástupy lidí, kteří rozjíždějí Ubuntu 10.  ;D

trodas

  • *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
    • E-mail
Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #9 kdy: 11. 07. 2014, 00:58:38 »
uBuntu 10...? Blbost. Stejný "problém" má nezkušený noob v uBuntu 12 i v uBuntu 14.04 ... obojí jsem zrovna dnes (sakra, už včera...) vyzkoušel a vždy je tam třeba nastavit správně to připojení prvního svazku jako "/" ... jinak se instalace nerozjede.

Při počtu zobrazení threadu přes 4000 bych řekl, že ten thread nebylo tak strašným prohřeškem "obživit"  ;) Mně pomohl. Pochopil jsem, že to není nijak automaticky nastaveno, ale že to musím udělat sám, když jdu na manuelní instalaci (aniž bych jí dostatečně rozuměl).

****

Další kroky jsou už překvapivě snadné - abych jen v nastavení "jakoby ovládacího panenu na instalaci" nechal vyhledat vlc, samba anebo krusader a kliknul že ano a ono se to samo stáhlo a nainstalovalo, tak to je tedy asi 10x snazší než ve Winblows a takový komfort jsem tedy nečekal.
Nadto se ukázalo, že uBuntu umí wmv fajly přehrávat i bez VLC, atd... To jsou všechno poměrně překvapivé novinky pro začátečníka a pokud se k všem těmto vychytávkám nedostane proto, že chce manuelní instalaci, aby mohl mít dual boot (Win/Linux) a neví, jak to udělat, když instalace řve, že nemá kořenový adresář, tak je tento thread víc než dobrou záchranou.

(ono by stačilo, kdyby místo nic neříkající hlášky o nenalezení kořenového adresáře to zahlásílo, že je nezbytně nutné adresář, do kterého se má instalovat, nastavit, jak se má připojit...)
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config

Lol Phirae

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #10 kdy: 11. 07. 2014, 01:13:46 »
Puvodni tazatel jiste vcasnou radu oceni.

 ;D ;D ;D


Kolo

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #11 kdy: 24. 11. 2014, 22:31:09 »
Řeším obdobný problém. Instaluju gnome ubuntu 14 z flashky a snažím se nastavit RAID1.
Mám 4 oddíly - biosgrub, swap, ext4, ext4. Dva poslední chci mit na onen RAID1. Jeden z nich je připojený do rootu. Jakmile ale nastavím oba dva oddíly na raid, připojení do rootu zmizne a objeví se ona hláška "Není určen kořenový souborový systém. Opravte to z příslušného menu.".
Viz obrázek níže s rozdílem, že místo jednoho 3TB si představte dva 1.5TB ext4. Dále dávám "Nastavit softwarový RAID", vyberu ony dva oddíly, ale jak jsem psal, zruší se to připojení do "/". Vyřešit to nějakym dalším oddílem, či jak? Díky.

pavele

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #12 kdy: 24. 11. 2014, 23:28:23 »
A ty oddíly jsi vytvářel jako "ruční" -> "partition table" -> gpt?
http://stackful-dev.com/raid-install-ubuntu-server-on-a-large-hard-drive.html

Petr

Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #13 kdy: 10. 03. 2016, 18:58:52 »
Řeším podobný problém a toto staré fórum mi také pomohlo. Takže je dobře že ho nikdo nezavřel a byla možnost i po delší době doplnit řešení problému.
Jenže mě to tu hlášku co píše původní tazatel hlásí při "čisté" instalaci na nerozdělený HDD který je naformátovaný na ext4. Bootuju z USB Lubuntu 14.04. Je to 120G HDD který tímto dělím na 20G pro Lubuntu a 100G na data, pro ty data nevím co mám dát za formát, zkoušel jsem ext4 nebo FAT32 se stejným výsledkem. Přípojný bod mám "/home" pro oba a prostě to taky nejde.
Tak kdyby šel někdo šikovnej okolo, poradil by třeba mě, třeba zase někomu dalšímu...
« Poslední změna: 10. 03. 2016, 23:20:18 od Petr Krčmář »

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Ubuntu nenašla kořenový systém
« Odpověď #14 kdy: 10. 03. 2016, 20:18:56 »
Tak /home na FATu urcite ne. Dej tam Ext4.