Bude Apache plně nahrazen Nginx?

Wololo

Re:Myslíte, že Apache2 se přestane nasazovat a nahradí ho plně nginX?
« Odpověď #15 kdy: 03. 10. 2015, 18:27:47 »
Jedna z podstatnych veci mezi apache2 a nginxem je, ze apache je benevolentnejsi ke standardum, kdezto nginx je striktni. Priklad z praxe - aplikace na fizlbuk, kdyz to pustite na nginxu tak vam to prestane fungovat, protoze ta pojebana socialni sit nerespektuje nektere veci v hlavickach, apache to prehledne a kasle na to, nginx to zarizne. Ja bych rekl, ze tohle se castecne vyfiltruje implementaci http2 a ten server, ktery prinese "to nejlepsi" se stane postupem casu majoritnim, je to ciste muj nazor.


Re:Myslíte, že Apache2 se přestane nasazovat a nahradí ho plně nginX?
« Odpověď #16 kdy: 03. 10. 2015, 18:56:49 »
pokud někdo ovládá Apache, proč by nemohl ovládat NGINX?
Já spíš nechápu, co na tom chcete "ovládat". Jo, když někdo napíše, že "ovládá PostgreSQL" a nic jinýho se mu nechce učit, tak to chápu - je tam spousta nejrůznějšího know how, postřehy z praxe, tuning ... blabla, ale co by měl člověk "ovládat" na webserveru? Vždyť tam žádná raketová věda není. Nebo aspoň jsem o ní zatím ještě nezavadil, v kterémžto případě by mě to docela zajímalo, co "pokročilého" může člověk umět - aby to nebyl jeden až pět řádků v konfiguráku nginxe.

No já bych ten objem znalostí zas tak nepodceňoval. Je toho docela dost, co by měl administrátor znát a nezjistí to za pár dní, ale právě až zkušeností. Namátkou:
  • přehled o modulech
  • znalost zabezpečení, povědomi o bezpečnostních slabinách
  • speciality při běhu ve virtualizovaném prostředí
  • zkušenosti s laděním výkonu, schopnost interpretovat statistiky, monitorování
  • rozdíly mezi verzemi, balíčkování, kompilace
  • povědomí o tom, kde hledat informace a kam se obrátit - což zahrnuje třeba i zkušenost s tím, jak reagují vývojáři toho software a jak a kde se hlásí chyby
IMHO to bude podobné jako u toho SQL serveru, i když to asi nebude tak zajímavé téma.

Snow

Re:Myslíte, že Apache2 se přestane nasazovat a nahradí ho plně nginX?
« Odpověď #17 kdy: 03. 10. 2015, 22:39:15 »
je pravda že bych to také zrovna nepodceňoval, ono znát všechny proměnné do kterejch nginx různě ukládá, kršování, rewrie nebo https://www.nginx.com/resources/wiki/modules/lua/#access-by-lua ...

REMET

Re:Myslíte, že Apache2 se přestane nasazovat a nahradí ho plně nginX?
« Odpověď #18 kdy: 04. 10. 2015, 13:56:56 »
Mirek Prýmek: Na druhou stranu, pokud uz umi Apache a mam Apache neni vlastne duvod pro prechod. Mozna pametove naroky, ale to jeste nemam v praxi prokazane (samosebou pametove naroky nginx+php, ne jen nginx :-) ).

ByCzech

Re:Myslíte, že Apache2 se přestane nasazovat a nahradí ho plně nginX?
« Odpověď #19 kdy: 04. 10. 2015, 15:32:12 »
Mirek Prýmek: Na druhou stranu, pokud uz umi Apache a mam Apache neni vlastne duvod pro prechod. Mozna pametove naroky, ale to jeste nemam v praxi prokazane (samosebou pametove naroky nginx+php, ne jen nginx :-) ).

Tak já na jednom svém serveru přešel u WSGI aplikací a kvalitativní zlepšení je až neuvěřitelné. Výkon, nároky na paměť i procesorový čas jsou nesrovnatelné. Konfigurace je taky jednodušší. Už plánuji přechody.


karel

Re:Bude Apache plně nahrazen Nginx?
« Odpověď #20 kdy: 05. 10. 2015, 07:20:38 »
Také úplně nechápu o co uživatešli jde, většina z nás zvládne nakonfigurovat obojí a ještě při tom čučet na seril a pokud zrovna něo nevím tak dokumentace.

Já sem na nginx přešel již před 4roky, z prvu kombinace s apachem a pak už čistě nginx a bylo to na serveru kde byla návštěvnost v desítkách tisíc lidí deně, hlavním důvodem byla bezpečnost a velký podíl statického obsahu.

No jinak apache je dobrý na hosting více domén mají li být bezpečně oddělené, takže většina hostingů prostě jede na něm, ale s trochou snahy toho lze dosáhnout i s nginxem zde to, ale není tak přímočaré a třeba samotná bezpečnost aby někdo nelezl kam nemá a nepouštěl co nesmí je otázkou konfigurace i dalších věcí. Ale stačí na to přijít jednou a pak už to generují scripty.

Ostatně to je můj názor do budoucna netřeba adminů, konfigurace bude čím dál tím více automatická. Už dnes lze nahodit tisíce serverů na nic všelijaké služby a přitom pít kafe a dělat jak dělám :D