Arch Linux - obnova hesla

Arch Linux - obnova hesla
« kdy: 01. 09. 2015, 12:18:35 »
Dobrý den,
včera jsem nainstaloval Arch Linux s Kde 5 na svůj počítač. Při použití suda po mě něchtěl počítač heslo. Chtěl jsem nastavit heslo roota. Zkoušel jsem passwd root , ale heslo se nepodařilo změnit. Zadal jsem passwd -l user. Pokud tomu teď rozumím správně, zamkl jsem si hlavní účet? Při pokusu o přihlášení mi systém nevezme moje heslo. Přepnul jsem se do textového režimu a zkusil se přihlásit jako root, ale heslo je také neplatné. Je nějaká možnost jak heslo obnovit?
Díky


Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2015, 12:24:45 »
Nabootovat z flashky/CD a primountovat oddil s /etc/, preeditovat rucne.
Nebo podobne jako pri instalaci nabootovat z flashky/CD, primountovat oddil s / (a pripadne pod nej s /etc/), arch-chroot a pak passwd.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2015, 12:42:25 »
Mozna by stalo za to zminit, jak zeditovat. Doufam, ze ted moc nekecam, protoze tento problem jsem mel naposledy tak pred patnaci lety :-), ale melo by stacit zeditovat odpovidajici radek v /etc/passwd. Priklad:

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

Vymazanim pismene x za dvojteckou za jmenem uzivatele by mel vzniknout uzivatel bez hesla. To x znamena, ze vlastni heslo je v /etc/shadow. Jeste po tom zbyde bordel v /etc/shadow, ale ten by mel byt zkorigovan pote, co je uzivateli znovu nastaveno heslo.

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2015, 13:21:39 »
Za zkousku stoji i pridat kernelu parametr init=/bin/bash
Pak se clovek dostane do root konzole, proste passwd.
Pravdepodobne bude ale nutne nejdriv namountovat/premountovat root partition jako rw.

Tenhle postup sem nikdy nezkousel primo na Archu, ale prijde mi nejprimocarejsi.

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2015, 14:45:54 »
Díky moc všem za pomoc, heslo jsem již změnil.
 
Mozna by stalo za to zminit, jak zeditovat. Doufam, ze ted moc nekecam, protoze tento problem jsem mel naposledy tak pred patnaci lety :-), ale melo by stacit zeditovat odpovidajici radek v /etc/passwd. Priklad:

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

Vymazanim pismene x za dvojteckou za jmenem uzivatele by mel vzniknout uzivatel bez hesla. To x znamena, ze vlastni heslo je v /etc/shadow. Jeste po tom zbyde bordel v /etc/shadow, ale ten by mel byt zkorigovan pote, co je uzivateli znovu nastaveno heslo.
Vyzkoušel jsem, ale nefungovalo to.

Pomohlo přidání parametru init=/bin/bash

Mohl bych se ještě zeptat, jak mám teď změnit heslo roota? Vyzkoušel jsem sudo passwd root ale nefunguje.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2015, 14:52:38 »
Vymazanim pismene x za dvojteckou za jmenem uzivatele by mel vzniknout uzivatel bez hesla.
Vyzkoušel jsem, ale nefungovalo to.
[/quote]

Hm, tak si to pamatuju blbe. Mozna se tam misto x ma dat * .

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2015, 15:00:39 »
Vymazanim pismene x za dvojteckou za jmenem uzivatele by mel vzniknout uzivatel bez hesla.
Vyzkoušel jsem, ale nefungovalo to.

Hm, tak si to pamatuju blbe. Mozna se tam misto x ma dat * .
[/quote]

zlata hvezda je tradicni zpusob, jak zakazat login (ale rlogin nebo cron pro uzivatele stale funguji). Nejjednodussi je to, co jsem psal jako jednu z moznosti - arch chroot a passwd.

imrija

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #7 kdy: 01. 09. 2015, 15:03:35 »
Tradicne zapominam nastavit heslo po instalaci, imho nejcistsi metoda jak ho zmenit je znova nabootovat instalacku, pouzit arch-chroot do primountovaneho ciloveho rootu a pouzit 'passwd'...

Daniel Kozak

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #8 kdy: 02. 09. 2015, 19:17:14 »
Tradicne zapominam nastavit heslo po instalaci, imho nejcistsi metoda jak ho zmenit je znova nabootovat instalacku, pouzit arch-chroot do primountovaneho ciloveho rootu a pouzit 'passwd'...

Zapomenout heslo po instalaci nevadi, ono to v zakladu je bez hesla, teda aspon u Archu

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #9 kdy: 03. 09. 2015, 01:15:56 »
Díky moc všem za pomoc, heslo jsem již změnil.
 
Mozna by stalo za to zminit, jak zeditovat. Doufam, ze ted moc nekecam, protoze tento problem jsem mel naposledy tak pred patnaci lety :-), ale melo by stacit zeditovat odpovidajici radek v /etc/passwd. Priklad:

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

Vymazanim pismene x za dvojteckou za jmenem uzivatele by mel vzniknout uzivatel bez hesla. To x znamena, ze vlastni heslo je v /etc/shadow. Jeste po tom zbyde bordel v /etc/shadow, ale ten by mel byt zkorigovan pote, co je uzivateli znovu nastaveno heslo.
Vyzkoušel jsem, ale nefungovalo to.

Pomohlo přidání parametru init=/bin/bash

Mohl bych se ještě zeptat, jak mám teď změnit heslo roota? Vyzkoušel jsem sudo passwd root ale nefunguje.

V rootovske konzoli staci jenom "passwd", bez sudo nebo parametru. Viz man passwd:
Kód: [Vybrat]
   Password Changes
       The user is first prompted for his/her old password, if one is present.
       This password is then encrypted and compared against the stored
       password. The user has only one chance to enter the correct password.
       The superuser is permitted to bypass this step so that forgotten
       passwords may be changed.

mhepp

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #10 kdy: 03. 09. 2015, 02:04:41 »
Panove, x v passwd znamena, ze heslo je v /etc/shadow. Takze poeditovat shadow, spravne ma radek vypadat takto -- root:wfjrdgitdchhddghtswdssrhjiy:cislo:cislo -- dulezite je to, co je za prvni dvojteckou -- prazdne pole = zadne heslo, zmet znaku = nastavene heslo, ! nebo * jako prvni znak = zakazane prihlaseni.

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #11 kdy: 03. 09. 2015, 17:09:03 »
Postupoval jsem podle tohodle návodu https://shafeeqk.wordpress.com/2012/07/02/archlinux-chroot/ . Vyzkoušel jsem passwd i passwd root . Dostal jsem hlášku, že heslo bylo změněno. Odmountoval jsem disk a rebootnul. Heslo se ale v Archu nepřidalo. Nevíte kde dělám chybu?
Díky :)

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #12 kdy: 03. 09. 2015, 18:05:45 »
Zkontroluj si, ze mas primountovane to, co myslis, ze mas. Ze kdyz to passwd pouzijes, ze se ti zmeni /etc/shadow (a skutecne na te partition, ktera se pouzije v zivem systemu, t.j. ze jsi spravne v chrootu).

Cim se ti projevi, ze se "heslo v Archu nepridalo"?

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #13 kdy: 03. 09. 2015, 20:01:47 »
Zkontroluj si, ze mas primountovane to, co myslis, ze mas. Ze kdyz to passwd pouzijes, ze se ti zmeni /etc/shadow (a skutecne na te partition, ktera se pouzije v zivem systemu, t.j. ze jsi spravne v chrootu).

Cim se ti projevi, ze se "heslo v Archu nepridalo"?

Přimountované mám nejspíš správně, /etc/shadow se po změně hesla mění. Nahlídl jsem do /etc/passwd a můj login tam je.
Projevu je se to tak, že když zadám sudo, automaticky práva roota, bez zadání hesla.

Danny

Re:Arch Linux - obnova hesla
« Odpověď #14 kdy: 03. 09. 2015, 20:52:11 »
Zkontroluj si, ze mas primountovane to, co myslis, ze mas. Ze kdyz to passwd pouzijes, ze se ti zmeni /etc/shadow (a skutecne na te partition, ktera se pouzije v zivem systemu, t.j. ze jsi spravne v chrootu).

Cim se ti projevi, ze se "heslo v Archu nepridalo"?

Přimountované mám nejspíš správně, /etc/shadow se po změně hesla mění. Nahlídl jsem do /etc/passwd a můj login tam je.
Projevu je se to tak, že když zadám sudo, automaticky práva roota, bez zadání hesla.
a když zadáš pouze "su" tak se tě to na heslo zeptá?
pokud ano, tak je to v nastavení sudo, někde tam je NOPASSWD, zkus se podívat na dokumentaci k sudo (visudo, sudoers...)