Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?

analytik

Aby se člověk pořád nějak rozvíjel, tak nestačí jen programovat, ale musí se i číst různé knihy, články apod..

Např. jeden můj kamarád se naučil subset Pythonu a v tom programoval vše. Prostě
neřešil to, jestli si třeba přečíst další kapitoly, aby znal např. dekorátory nebo list comprehension, ale vše programoval
pomocí těch základních konstruktů.

Chápete, když nevím, že něco existuje, tak to nemůžu použít.

Jak si rozdělujete čas vy? Máte to tak, že se třeba každý večer snažíte přečíst 10 stránek z nějakého knihy, nějaké články?

Já jsem se rozhodl, že to budu dělat systémem 2+2+1, kdy dvě stěžejní platformy budu střídat obden a vždycky po dvou cyklech budu mít jeden
den na věnování se okrajovějším věcem, co mě zajímají, ale pravděpodobně z toho nikdy žádný příjem mít nebudu.


L

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #1 kdy: 01. 09. 2015, 12:59:00 »
Myslím, že je nesmysl si to takhle striktně dělit, za sebe bych řekl následující:

  • Pokud nebudeš pořád dokola programovat kalkulačku, přijde potřeba studia sama - pak studuj.
  • Vznik potřeby studovat poznáš třeba tak, že se ti bude zdát, že něco píšeš neefektivně, tedy zdlouhavě a složitě.
  • Chápu že tohle poznat nemusí být snadné, ale ukazatele jsou například: efekt toho co napíšeš je mnohem menší než je složitost a rozsah kódu; kód je nepřehledný i při řešení triviálního úkolu atd... Pak je čas podívat se na nějaké nástroje řešení (to je asi specifické pro každý jazyk) a dostat do krve nové metody a postupy, které tyto nedostatky efektivně odstraní.

Každopádně říct si, že budu hodinu psát kód a hodinu číst literaturu mi přijde krajně neefektivní :)

Yoda

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2015, 13:23:28 »
Od veci nejsou ani certifikace.

Treba Java SJCP a SCWCD te zkratka donuti se zamyslet a vyhnout se zacatecnickym chybam

v

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2015, 13:38:56 »
vyberu si projekt o kterém vím, že nemám dostatečné znalosti k jeho realizaci a technologii, kterou neznám, ale vypadá vhodně a zajímavě (např. když jsem v robotě programoval v C a C#, tak jsem si zvolil za projekt grafický programovací jazyk a technologii k realizaci python)

Kit

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2015, 15:13:59 »
Aby se člověk pořád nějak rozvíjel, tak nestačí jen programovat, ale musí se i číst různé knihy, články apod..
Jak si rozdělujete čas vy? Máte to tak, že se třeba každý večer snažíte přečíst 10 stránek z nějakého knihy, nějaké články?
den na věnování se okrajovějším věcem, co mě zajímají, ale pravděpodobně z toho nikdy žádný příjem mít nebudu.

Víc čtu než programuji. Na programu+čtení tak celkově strávím méně času, než kdybych nečetl a jenom programoval.


Kozzi11

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2015, 16:39:52 »
Aby se člověk pořád nějak rozvíjel, tak nestačí jen programovat, ale musí se i číst různé knihy, články apod..
Jak si rozdělujete čas vy? Máte to tak, že se třeba každý večer snažíte přečíst 10 stránek z nějakého knihy, nějaké články?
den na věnování se okrajovějším věcem, co mě zajímají, ale pravděpodobně z toho nikdy žádný příjem mít nebudu.

Víc čtu než programuji. Na programu+čtení tak celkově strávím méně času, než kdybych nečetl a jenom programoval.

JJ, presne tak, mi pripomina jak jse me kolega ptal:
"Dane jak muzes na tak strasne klavesnici programovat", moje opdpoved byla:
"Nevim, me to nijal nevadi ja ji stejne moc nepouzivam :D"

Kit

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2015, 17:37:52 »
JJ, presne tak, mi pripomina jak jse me kolega ptal:
"Dane jak muzes na tak strasne klavesnici programovat", moje opdpoved byla:
"Nevim, me to nijal nevadi ja ji stejne moc nepouzivam :D"

Podobnou odpověď by dostal ode mne, kdyby se podivoval nad mou myškou. Používám ji jen při browsování po netu.

karel

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #7 kdy: 01. 09. 2015, 19:51:13 »
tak tak, take tvrdim ze na programovani je dulezite kafe a tabule

a jak psal nekdo predemnou obcas proste jen z hecu menim technologii, blizici se deadline posiluje motivaci ucit se, ono to vlastne bylo i na skole bylo jedno zda mas na elaborat 3 tydny nebo 2 dny stejne se to plodilo den dva pred odevzdanim. Do te doby se o tom max debatovalo ale u piva

Kit

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #8 kdy: 01. 09. 2015, 20:16:30 »
Podle statistiky programátor 90 % času čte a pouze 10 % času píše.

čumil

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #9 kdy: 01. 09. 2015, 20:32:34 »
JJ, presne tak, mi pripomina jak jse me kolega ptal:
"Dane jak muzes na tak strasne klavesnici programovat", moje opdpoved byla:
"Nevim, me to nijal nevadi ja ji stejne moc nepouzivam :D"

Podobnou odpověď by dostal ode mne, kdyby se podivoval nad mou myškou. Používám ji jen při browsování po netu.
S Emacsem nepotřebuješ ani na ten net myš.

ja

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #10 kdy: 01. 09. 2015, 20:41:22 »
pokud nemas so sebou klavesnicu citaj na mobile
soferujes tak mozes pocuvat nejake podcasty, knihy

za pc IBA programujes. hobby projekty : ulohy v lubovolnom pomere. v momente ked zistis ze si sa zacital tak je najlepsie to zabalit

v programovani de facto nedochadza k vyvoju. zaklady existuju bez zmeny +20 rokov. oop je nic nove: objekt = pointer

"rozvijanie vedomosti" je pasca vacsina pokrocilych tem je ti nahovno pokial sa to zrovna nechystas urobit

samozrejme mozno si profesor akademik alebo borec v googli

pokial si radovy koder: vzdelavanie=strata casu

Kit

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #11 kdy: 01. 09. 2015, 20:47:46 »
S Emacsem nepotřebuješ ani na ten net myš.

To je pravda. Emacs je dobrý program na všechno, jen mu chybí trochu lepší textový editor :)

Kit

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #12 kdy: 01. 09. 2015, 20:53:45 »
v programovani de facto nedochadza k vyvoju. zaklady existuju bez zmeny +20 rokov. oop je nic nove: objekt = pointer

Objekt není pointer a OOP není jen o hromadách dat a metod uzavřených do třídy.

k

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #13 kdy: 01. 09. 2015, 21:03:19 »
Objekt není pointer a OOP není jen o hromadách dat a metod uzavřených do třídy.

Objekt je kolekce dat a metod, technicky realizovaný přes pointery. OOP o ničem jiném není, protože majoritní jazyky nic jiného než tohle neumí.
... a padesátýšestý flame o OOP z Xeroxu může začít.

Kit

Re:Jak rozdělujete čas mezi programování a rozvíjení vědomostí?
« Odpověď #14 kdy: 01. 09. 2015, 21:19:43 »
Objekt není pointer a OOP není jen o hromadách dat a metod uzavřených do třídy.
Objekt je kolekce dat a metod, technicky realizovaný přes pointery. OOP o ničem jiném není, protože majoritní jazyky nic jiného než tohle neumí.

Pointer technicky pouze ukazuje na objekt.

OOP je hlavně o dědičnosti, polymorfismu a zapouzdření. Pointery samotné tohle nezvládají.