Víc Linuxů na jeden flash disk

qwertz

Víc Linuxů na jeden flash disk
« kdy: 02. 07. 2015, 14:41:58 »
Ahoj, chtěl bych si na jednu flashku dát víc instalaček Linuxu, ale programy typu YUMI, Multiboot atd. mi nefungujou, dalo by se to nějak udělat přes GRUB?
Flash disk bych rozdělil na 4 oddíly, do každýho oddílu přes dd nahrál Linux a pak je přes GRUB všechny udělal spustitelný. Jsem začátečník, nevím jestli to jde a případně jak, najde se někdo ochotnej poradit?  :(


nobody

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #1 kdy: 02. 07. 2015, 16:02:03 »
pomoci Grub4Dos by ti melo jit zprovoznit boot rovnou z iso souboru, ktere budes mit vsechny jednoduse umistene na jednom jedinem oddilu...

nobody

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #2 kdy: 02. 07. 2015, 16:03:30 »
pomoci Grub4Dos by ti melo jit zprovoznit boot rovnou z iso souboru, ktere budes mit vsechny jednoduse umistene na jednom jedinem oddilu...
edit: opraven druhej odkaz...

Honza

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #3 kdy: 02. 07. 2015, 16:50:38 »
pomoci Grub4Dos by ti melo jit zprovoznit boot rovnou z iso souboru, ktere budes mit vsechny jednoduse umistene na jednom jedinem oddilu...
edit: opraven druhej odkaz...

Nezkousel jsem, ale odkazovany link uvadi:

The majority of Linux based CD images will also fail to work with Grub4dos ISO emulation.

qwertz

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #4 kdy: 03. 07. 2015, 00:36:40 »
Vypadá to moc složitě, asi si pořídím 4 flash disky, stovku za jeden  ;)


Medys

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #5 kdy: 03. 07. 2015, 06:19:33 »
Já používám GRUB2 na výběr - vše mám na 1 oddíle:
normálně - Memtest 5.01 a SLAX
loopback - Ubuntu 10.10 a LinuxMint KDE 14 z iso souboru
memdisk - stařičký DOS z image diskety

Pokud budeš mít zájem můžu vytvořit návod a ukázat výtah z mého grub.cfg

ale toz

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #6 kdy: 03. 07. 2015, 07:38:34 »
YUMI funguje urcite a na velkou spoustu distribuci vcetne windows 10 (velmi uzitecne na chkdsk)
nebo
http://rufus.akeo.ie/
nebo
grub2
https://github.com/thias/glim

tohle asi kdysi jelo :

Kód: [Vybrat]
menuentry 'fc20 nightly iso na usb ext4 cfg github thias/glim ' {
set root='(hd0,msdos4)'
insmod ext2
insmod ntfs
insmod fat
insmod part_msdos
insmod iso9660
set CDL=Fedora-20-Nightly-x86_64-Live-xf
set ISO=${CDL}ce-20130908.09-1.iso
loopback loop (hd0,msdos5)/$ISO
linux (loop)/isolinux/vmlinuz0 root=live:CDLABEL=$CDL rootfstype=auto ro rd.live.image  rd.luks=0 rd.md=0 rd.dm=0 iso-scan/filename=$ISO rdblacklist=radeon rdinitdebug
initrd (loop)/isolinux/initrd0.img
### fc19 blkid xxx.iso -> UUID="2013-06-27-17-22-08-00" LABEL="Fedora-Live-Desktop-x86_64-19-1"
### kdysi : linux /isolinux/vmlinuz stage2=hd:/dev/sdb1:/Fedora-18-x86_64-netinst.iso
}

menuentry "Ubuntu Live 10.04 32bit" {
 loopback loop /boot/iso/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso
 linux (loop)/casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/boot/iso/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso noeject noprompt --
 initrd (loop)/casper/initrd.lz
}

nobody

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #7 kdy: 03. 07. 2015, 12:24:57 »
Vypadá to moc složitě, asi si pořídím 4 flash disky, stovku za jeden  ;)

pokud chces neco pro bez mysleni, tak externi box na 2.5" hdd kterej dokaze hw emulovat cd/dvd z ulozenejch iso souboru ;)
http://www.czc.cz/zalman-zm-ve200-se-cerny/104222/produkt

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #8 kdy: 03. 07. 2015, 23:39:13 »
Tohle je sice staršího data, nicméně pořád je to solidní výchozí bod pro vytvoření grub.cfg:

http://www.panticz.de/MultiBootUSB

Je potřeba mít grub nainstalovaný na flash. Viz např. zde:

https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#Install_to_external_USB_stick

V případě EFI systému je to jednodušší - stačí vytvořit na usb disku fat32 partition, v ní do adresáře /EFI/BOOT/ nakopírovat binárky např. z .iso souborů ubuntu, poté ještě zkopírovat adresář /boot/ a pak už jen vytvořit/zeditovat grub.cfg. efi bootování nepotřebuje boot sektor.

Podrobnosti příslušné položky v grub.cfg se pro jednotlivé distribuce (iso image) se liší, dá to většinou chvilku případně chvíli hledání. Měl jsem v jednu dobu na grub multiboot s riplinuxem (starší záchranná live distribuce), instalačky ubuntu, slax, clonezilla, arch instalaci (ta byla ovšem mírně záludná, nějak se musí hledat svazek s .iso přes správně nastavený label).

Chodilo to, ale poslední dobou dávám přednost jednoduše "dd if=foo.iso of=/dev/sdX bs=1M" a ladění multibootu pomocí GRUBu se už nějak nevěnuji.

qwertz

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #9 kdy: 04. 07. 2015, 13:03:32 »
Hned to instalování grub na flashku moc dobře nedopadne  :(

Kód: [Vybrat]
grub-install.real: warning: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet..
grub-install.real: warning: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
grub-install.real: error: will not proceed with blocklists.

a přitom na tom disku mám jen jeden fat32 oddíl

nobody

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #10 kdy: 04. 07. 2015, 13:40:59 »
instalujes to urcite na flasku? pokud jedes podle nejakeho navodu je dulezite aby jmeno zarizani (/dev/sdX) jsi zadal to sdX opravdu jmeno pridelene aktualne k te flash...
zjistis cca 10s po zasunuti flash pomoci:
Kód: [Vybrat]
dmesgnebo kdykoliv po zasunuti pomoci:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -la dohledas ve vypisech jmeno podle velikost co ma ta flash...

take instaluj na disk /dev/sdX (bez cisla), ne do oddilu /dev/sdX1 (s cislem 1 oddilu)

qwertz

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #11 kdy: 04. 07. 2015, 14:47:40 »
jj jsem si jistej že to instaluju na správnej disk  :) našel jsem na webu parametr --force, když ho tam přidám tak warningy to sice píše pořád ale dokončí se to se slovy Installation finished. No error reported. Tak uvidíme jak to dneska dopadne  ;)

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #12 kdy: 04. 07. 2015, 16:06:14 »
Pro bios-bootable flash (tj. ne-UEFI) je potřeba mít na flashdisku partition tabulku, flashdisky často mívají jen filesystém přes celou svojí velikost bez PT (tj. filesystém je přímo přes /dev/sdX a není žádné /dev/sdX1) a tam není kam dát zavaděč (ten se kromě samotného mbr instaluje i do místa mezi koncem partition table a začátkem první partition, což je minimálně 31kB, které na zavaděč stačí)

Momentálně jsem uspěl následujícím postupem [host machine: x86_64-efi booted, arch linux]

### data na flashdisku se samozřejmě tímto postupem ztratí ###

- pomocí fdisku

# fdisk /dev/sdX

jsem vytvořil novou DOS p.t. (o), poté jednu partition (n), její typ (t) nastavit na c - FAT32 (LBA)

- pak je potřeba vytvořit filesystém, následně ho přimountovat

# mkfs.vfat /dev/sdX1
# mkdir /mnt/foobar
# mount /dev/sdX1 /mnt/foobar

- grub pro boot v bios-módu na i386 systémech lze pak nainstalovat (klasicky) na počátek disku /dev/sdX

# grub-install /dev/sdX --target=i386-pc --recheck --boot-directory=/mnt/foobar/

- bootování v x86_64-efi módu lze zprovoznit takto

# grub-install /dev/sdX --target=x86_64-efi --root-directory=/mnt/foobar/

Jednou je "--boot-directory", podruhé "--root-directory". Při instalaci x86_64-efi měl grub-install nějaké výhrady ohledně GPT tabulky (??), ale nainstaloval se.

S takto připravenou flash se mi podařilo nabootovat do GRUB command promptu jak na starším netbooku (tj. i386-pc funguje), tak na novější desce s UEFI (tj. x86_64-efi také funguje).

Pro multiboot zbývá dopsat [/mnt/foobar]/boot/grub/grub.cfg


PS: Pokud postup nahoře nebude fungovat, tak: v jednu chvíli jsem přepsal prvních několik MB na flashdisku nulami - ovšem byla to asi zbytečnost, chyba byla myslím způsobená prohozením "--boot-directory" za "--root-directory"

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #13 kdy: 05. 07. 2015, 08:26:32 »
oprava:
- bootování v x86_64-efi módu lze zprovoznit takto

# grub-install /dev/sdX --target=x86_64-efi --removable --root-directory=/mnt/foobar/

[tj. je potřeba mít na přík. řádce "--removable", jinak dojde k zápisu do efivars - ten se dá případně smazat pomocí "efibootmgr -B -b číslo, kde číslo lze zjistit z výpisu "efibootmgr" případně "efibootmgr -v"]

Re:Víc Linuxů na jeden flash disk
« Odpověď #14 kdy: 05. 07. 2015, 09:13:57 »