Dva SAS disky ve stavu Unknown

Dva SAS disky ve stavu Unknown
« kdy: 02. 07. 2015, 11:42:52 »
Zdravím,

Před nějakým časem se mi do ruky dostal starý home made server s dedikovanou (samostatný proprietární slot) HW kartou Adaptec (přesné označení už nevím) a SAS disky Hitachi 15 000ot/min. 73GB.

Při nastavování RAID 1 ve firmwaru HW karty Adaptec (zrovna probíhalo mazání obou disků) vypadl proud. Po opětovném nahození elektřiny jsou oba dva SAS disky ve stavu Unknown a nelze s nimi provést žádnou operaci.

Server už nemám, ale disky se mi tu stále válí. Zkoušel jsem je vložit do jiných serverů - Dell PowerEdge 2950, Dell PowerEdge R710, Dell CS24-SC a ačkoliv je v každém z nich jiná HW RAID karta, disky se všude hlásí jako Unknown(HW karta je však vidí). Myslíte že je možné nějak disky opět dostat do funkčního stavu nebo jsou k ničemu?

Díky

 
« Poslední změna: 02. 07. 2015, 12:48:46 od Petr Krčmář »


Vulk

Re:Dva SAS disky ve stavu Unknown
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2015, 15:42:37 »
Ak je ta moznost, tak spusti low level format este raz a nechaj ho dobehnut, potom sa uz budu tvarit normalne. Teda aspon seagaty, ktore som mal v rukach pri prerusenom formatovani, sa tvarili ako KO, ale po par pokusoch som len tak skusil znova LL format prebehlo a uz sa zacali chovat normalne ....

Kolemjdoucí

Re:Dva SAS disky ve stavu Unknown
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2015, 15:56:34 »
Low level formát HDD neexistuje více jak 20 let.
Možná pomůže zapsat na začátek disku nuly přes dd.

Lol Phirae

Re:Dva SAS disky ve stavu Unknown
« Odpověď #3 kdy: 03. 07. 2015, 16:13:53 »
No, přesně. Místo prudce "inteligentního" serveru bych to přepsal v nějakém tupém počítači celé nulama (nebo přinejmenším začátek a konec.)

Re:Dva SAS disky ve stavu Unknown
« Odpověď #4 kdy: 04. 07. 2015, 22:19:19 »
Díky za reakce, vážím si toho. :)

dd mě také napadl jako první, ale bohužel jde o SAS disky, né SATA. Tzn. v normálním PC to nemám šanci připojit.
Když to připojím v serveru, v BIOSu tak i v Perc RAID kartě disky vidím jako unknow, není možná žádná akce. Při nabootování linuxu z flashky/dvd harddisky nejsou vidět :-(.

Tuším že asi není možné disky zachránit :-(
Sice jde o pouze 73GB disky, ale i tak je to škoda.

Kdyby někdo chtěl zkusit svoji magii, oba disky klidně nechám za odvoz (jsem ze Šumperka). Jinak asi poletí do kontejneru na elektro.
   


mizi


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dva SAS disky ve stavu Unknown
« Odpověď #6 kdy: 05. 07. 2015, 21:57:21 »
Ten kabel neposlouzi, SAS DISK na SATA RADIC nepripojite. Naopak ano (sata disk na sas radic).

Mam nejake tupe HBA, ty by meli disky zvladnout, ale jsem v Praze. Jestli mate cestu - muzu je smazat. Jinak me je muzete podarovat :)

Re:Dva SAS disky ve stavu Unknown
« Odpověď #7 kdy: 18. 07. 2015, 14:33:44 »
Disky ti nechám. Nepotřebuji je. Jediné co mě zajímalo bylo to, zda (jak) se to dá nějak opravit.

Když si zaplatíš poštovné, klidně ti je pošlu  :)