Vývoj hybridních mobilních aplikací

Aleš

Vývoj hybridních mobilních aplikací
« kdy: 02. 07. 2015, 10:22:03 »
Ahoj, mám dotaz na názor lidí, zabývající se vývojem pro mobilní zařízení. Udělali jsem u nás ve firmě pár aplikací pro
platformy Apple a Android pomocí tzv. hybridních aplikací, tzn. GUI pomocí nějakého HTML, CSS frameworku (JQM, OnsenUI) s napojením na zařízení  pomocí Cordovy.  Se složitostí stoupá i množství různých Ifů, kde testujeme různé věci od modelu až po platformu (a ani po tomto není 1005 jisté, že to bude ok). Jsme na rozhraní, zdali je do budoucna tento vývoj udržitelný, nebo bychom se měli soustředit spíše na nativní vývoj (Android - java, IOs - swift) a hybridní aplikace jsou jen pro "jednoduché" řešení.
Díky za názor


Honza

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #1 kdy: 02. 07. 2015, 10:42:15 »
Jj přesně tak, k tomu člověk nakonec vždy dospěje  :) Z mých zkušeností takto :

  • Pokud je aplikace opravdu jednoduchá, lze použít Cordovu nebo něco podobného.
  • Pokud má ale "multiplatformnií" aplikace vypadat k světu, nelze jinak než nativní apku. Postup následující. Funkční vnitřek aplikace napsat v C, C++, tak aby to bylo zkompilovatelné všude. GUI a podobné "drobnosti" pak napsat pro každou platformu zvlášť.

Asi takto....

Aleš

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #2 kdy: 02. 07. 2015, 11:20:24 »
Ahoj, díky za potvrzení mého názoru, mohu se zeptat na Tvoje řešení (píšeš vnitřek C++, GUI nativně, pak to celé sloučit). Zajímalo by mě (alespoň v kostce) řešení. Děkuji

Honza

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #3 kdy: 02. 07. 2015, 12:31:49 »
V kostce :

- ten C vnitřek se snažím téměř vždy napsat (nebo někdo další) jako knihovnu, kterou pak zkompiluji na dané platformě a je jako statická knihovna součástí aplikace.

- jelikož jsem ios programátor, tak si pak nad tím C vnitřkem napíšu ObjC obálku, abych s tím mohl komunikovat rozumně objektově a ne
drsně v C  ;)

- pak už jen napsat vlastní "obálku = GUI" aplikace.

Na ostatních platformách jakbysmet

Sten

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #4 kdy: 02. 07. 2015, 15:48:10 »
Pro Android lze kromě NDK zkusit i LLJVM pro překlad do Java bajtkódu a používání nativních knihoven (a JNI) se tak úplně vypnout.


Aleš

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #5 kdy: 03. 07. 2015, 10:13:47 »
Ahoj, díky za postřehy a rady, dle mne vypadá velmi zajímavě (z mého pohledu a mých zkušeností) i Xamarin. Je to programování pomocí C#, ale výše zmíněný koncept  je přibližně zachován

Honza

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #6 kdy: 03. 07. 2015, 10:38:35 »
Dle mých zkušeností teda Xamarin rozhodně ne :-) A v zásadě žádné takové "multiplatformní" řešení. Ztratíte tím čas. Prostě svůj svému, každému co jeho jest = pokud to jde tak co nejvíce společného univerzálního vnitřního kódu + obálková část pro každý systém zvlásť.
Prostě já si napíšu (nechám napsat vnitřek) a pak udělám iOS obálku. To samé nechám udělat nějakého zdatného Androidistu a WPčkaře, mě osobně tyto systémy jako programátora nezajímají, neumím a ani se je nechci učit :-) Na všechno kapacitu člověk holt nemá. Občas dělám i klasickou desktop verzi, to si dělám obvykle sám v Pythonu+QT, multiplatformě, to se celkem dá a ta desktop verze bývá stejně takový přívažek.
Rozumná mobilní multiplatfromní aplikace se prostě napsat nedá, každý systém ma svoje, minimálně jenom to GUI.
Tož tak.

Aleš

Re:Vývoj hybridních mobilních aplikací
« Odpověď #7 kdy: 08. 07. 2015, 10:29:11 »
Dobrý den, díky, již studuji potřebný materiál. Jinak k c a c++ knihovnám, používáte nějaká řešení nebo jenom svá vlastní? Děkuji