Distribuce pro pokročilého začátečníka

jj

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #15 kdy: 02. 07. 2015, 13:48:19 »
archlinux je nejlepsi pro zacatecniky i pokrocile ( ja ho mam i na serveru a zatim v poho)

Na server je arch blbost. Na desktopu ho mam sedm let a nemenil bych.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #16 kdy: 02. 07. 2015, 13:48:45 »
Opravdu dost záleží na tom, co chceš. Jestli si chceš s Linuxem hrát a něco se naučit, doporučuju Gentoo... tváří se sice jako složitý, ale ve finále to není tak strašný a pomůže ti pochopit spoustu věcí, ktrý jsou třeba v ostatních distribucích vyřešený nějakým distribučním způsobem a spousta lidí ani netuší, že je možnost něco měnit a jak a proč. Emerge a USE flagy jsou prostě dokonalý a dokud nezačneš experimentovat s testing věcma, nebývají problémy. Jenom rada do začátku... nesnaž se ten systém něčím odrbat a pokud potřebuješ nastavit USE pro jeden balík, dělej to přes konfigurace, ne přes inline proměnný, jinak ti hrozí pozdější problémy se závislostma vedoucí až k uživatelské závislosti na kafi, alkoholu, případně na měkkých i tvrdých drogách :-D

huryhub

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #17 kdy: 02. 07. 2015, 14:06:08 »
Jak říkali ostatní, v Ubuntu/Mint nejsou config. soubory moc přehledné, protože je snaha to všechno dělat přes klikátka. Co se low-level/CLI přehlednosti a použitelnosti týče *BSD (zkoušel jsem Open a Free) je to nejlepší co jsem potkal a při nastavování FreeBSD pro desktop se člověk něco naučí... (nebo můžete použít PCBSD, kde to máte přednastavené). Není to pro BFU, ale je to celé takové konzistentnější než GNU/Linux, kde je spousta vývojářů a z toho pramenící "různorodost" (čti: tak trochu bordel).

ich

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #18 kdy: 02. 07. 2015, 14:16:14 »
Windows 10 (+ SP1, SP2, SP3, SP4, SP5, SP7).

Nějak si guru asi nevšiml, že se ptá tazatel na distribuci. Nebo se windows dodávají na 10ti DVD a v sadě je photoshop a podobné hovadiny?

Livan

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #19 kdy: 02. 07. 2015, 14:48:26 »
Citace
Nějak si guru asi nevšiml, že se ptá tazatel na distribuci. Nebo se windows dodávají na 10ti DVD a v sadě je photoshop a podobné hovadiny?

A ty sis tam nevšiml tu okatou ironii? Tento guru rád provokuje, zdá se, že si tím zvyšuje počet příspěvkú.


Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #20 kdy: 03. 07. 2015, 15:29:49 »
Slackware a  Gentoo naucia  najviac, ale ani openSUSE nie je na skodu

Unknown

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #21 kdy: 04. 07. 2015, 09:52:23 »
Kolik lidí tolik názorů. Já mám třeba všude Debian.

Ten clovek se ptal co byste mu doporucil, nikoliv co vsude mate.

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #22 kdy: 04. 07. 2015, 11:39:33 »
Arch Linux [na desktop].

Daniel Kozak

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #23 kdy: 04. 07. 2015, 13:56:16 »
Zarucene ArchLinux ten by ti mel vyhovovat.

RootBloodyRoot

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #24 kdy: 04. 07. 2015, 18:07:51 »
Inštalácia Arch linuxu je predsalen pre začiatočníka trocha problém
To teda jo, opisovat příkazy z arch wiki není jenom tak.

Wololo

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #25 kdy: 04. 07. 2015, 19:06:33 »
Ja zacinal na nejakym RH3 a to me privedlo k silenstvi a na par dalsich let jsem linux uplne opustil. Kolega v praci me pozdeji vyhecoval do Gentoo a musm uznat, ze mi to fakt dalo nejvic stage 3 je celkem v pohode, sice mi trvalo 2 tydny nez jsem si spustil GUI, ale dal jsem to (byl rok 2006) a jeste jsem nareportoval bug i s opravou (tom i bylo trochu pomozeno). A jak tady jini pisou je to urcite nejlepsi linux na nauceni se a pochopeni, na zacatku ale stravite hodne casu kompilovanim, coz je trochu otravne.

Pokud chcete neco na Debianu co funguje out of the box, ale neni to moloch a nema to systemd tak zkus Antix, je tam by default hodne guitek a na ozkouseni je to podle me super. Je tam hodne custom scriptu, takze vam to urcite hodne ukaze/nauci co jak se da resit. Hodne dlouho jsem pouzival cisty Debian, netinstall s minimem balicku a vsechno jsem si doinstaloval dle chuti a potreb, ale obcas bylo otravne, kdyz clovek neco potreboval hned a ono to hned nebylo, nerikam, ze Debian neni na desktopy, ale taky nerikam, ze vsechno funguje out of the box.

Jak tady jiny zminil, Fedora ucite neni spatna volba a s tim RHEL a CentOS je to pravda, ma to by default SELinux coz vas sice ze zacatku trochu propleskne a hodne lidi ho rado vypina, hlavne na desktopech, ale muzete si diky tomu taky rozsirit obzory. Je sice fakt, ze tedka je Fedora 22 trochu v mezistadiu prechodu mezi YUM a DNF a jeste to neni uplne dotazeny, resp. do dnf neni jeste komplet dodelane to co umi YUM, nicmene na destkop uplne v klidu.

Arch jsem si jeste nezkusil, ale je fakt, ze navodu a wikin maji hodne a vetsina znich funguje i na jiny distra.

At uz zvolite jakou chcete distribuci, tak jeden z mych oblibenych balicku je etckeeper ;)

kuba77

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #26 kdy: 05. 07. 2015, 00:11:10 »
Volil bych Arch Linux nebo Sabayon. Tato dvě distra jsem používal nejdéle. Vyzkoušel jsem si několik dister, Ubuntu, Debian, Fedoru a poté nějaký čas Sabayon, ale nedalo mi to pak zkusit Arch Linux (nejdřív jako KahelOS s klikací next-next instalací, asi už dnes mrtvý projekt), který používám dodnes (cca 4 roky).

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #27 kdy: 05. 07. 2015, 00:31:55 »
A jak tady jini pisou je to urcite nejlepsi linux na nauceni se a pochopeni, na zacatku ale stravite hodne casu kompilovanim, coz je trochu otravne.

To uz neplati, respektive netrva to par dni, nez se prekompiluje OpenOffice/LibreOffice apod. S vykonem dnesnich pocitacu, ve vetsine pripadu, malickost. Ja si uz ani nevzpomenu, kdy jsem mel (pripominam pro vlastni uziti) genericky kernel. Proste ne, delam to tak na FreeBSD (takovy blazen nejsem, abych se nervoval se ZFS na Linux i za cenu jistych ustupku), tak i zamilovanemu Slackware. Stejne bych to ve vetsine pripadu musel udelat tak jako tak. Uz se z toho stal vlastne zvyk.

RootBloodyRoot

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #28 kdy: 05. 07. 2015, 14:35:19 »
nejdřív jako KahelOS s klikací next-next instalací, asi už dnes mrtvý projekt
Zrovna KahelOS neznám, ale pokud by byla instalace přes terminál opravdu nepřekonatelnej problém, můžu doporučit Evo/Lution Linux (live CD s CLI instalátorem). Případně je tu ještě Antergos, kterej se tváří jako samostatná distribuce, ale ve skutečnosti je to vanilla Arch s grafickým instalátorem a Numixem. Nováčkům se taky často doporučuje Manjaro, který používá vlastní repozitáře, oproti Archu jsou pozadu o plus mínus měsíc (?).

Nekdo

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #29 kdy: 05. 07. 2015, 21:40:53 »
Co se tyka instalatoru je mi to jedno - obecne nsou instalatory dost precenovany - grafick instalator netrEba.
Sabayon vypada zajimave - mozna jsem to pochopil spatne, ale je to uz zkompilovane ? Tum padem bych se asi pripravil o vyhodu use flagu ne?