Distribuce pro pokročilého začátečníka

Nekdo

Distribuce pro pokročilého začátečníka
« kdy: 30. 06. 2015, 23:36:46 »
Zdravim - doporucite mi, prosim, distribuci ?
Zamereni je desktop
Neco jsem ozkousel - chtel bych neco, co bude dodrzovat strukturu adresaru (configy budou na jednom miste)
Chtel bych neco, co se nastavuje pres configy - klikatek netreba
Aby to bylo rychle, stabilni, slusne se v tom resily baliky, zavislosti...
Slusnou podporu - fora, dokumentace atd.
Jsem prakticky mirnoulince pokrocily zacatecnik (venuji se jinym os), ale rad bych se nekam posunul.
Nejsem programator (a nikdy asi nebudu:)
Znamy mi tvrdi, ze bych se nemel bat gentoo, ale zatim v nem vyhody nevidim:)
Diky za nakopnuti spravnym smerem
« Poslední změna: 30. 06. 2015, 23:51:52 od Petr Krčmář »


nobody

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2015, 00:06:18 »

Jenda

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2015, 03:05:40 »
Kolik lidí tolik názorů. Já mám třeba všude Debian.

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #3 kdy: 01. 07. 2015, 08:46:14 »
Chces to jako nastroj nebo hracku? Jestli nastroj tak jednoznacne Ubuntu(pochopitelne LTS) / Debian / Mint. Ja mam vsude Ubuntu a naprosta spokojenost, hlavne Unity je skvele vymyslene.
Je to volba zalozena na tom, ze nemam cas si hrat s OS, potrebuju aby proste fungoval. A to mi Ubuntu ve vsech verzich ktere jsem pouzival/pouzivam (Lucid, Precise, Trusty) proste dava.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #4 kdy: 01. 07. 2015, 08:56:00 »
Windows 10 (+ SP1, SP2, SP3, SP4, SP5, SP7).



kk

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #6 kdy: 01. 07. 2015, 10:24:07 »
archlinux je nejlepsi pro zacatecniky i pokrocile ( ja ho mam i na serveru a zatim v poho)

Fantomas

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #7 kdy: 01. 07. 2015, 10:57:36 »
Za desktop ubuntu, za server debian, pro fajnsmekry slackware a pro hardcore gentoo stage 1. Ale porad tu je fedora, red hat plus nejake forky, ktere netreba zminovat, udelaji to za me jini.

Livan

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #8 kdy: 01. 07. 2015, 13:40:37 »
Inštalácia Arch linuxu je predsalen pre začiatočníka trocha problém, ak už chce odnož Arch linuxu, tak Manjaro, ten je založený na Arch linuxu ale má skvelo urobenú inštaláciu a nastavenie. Odporúčam XFCE verziu alebo KDE ak je silnejší PC (komunitné verzie neodporúčam, majú nedostatky). Ako druhú alternatívu by som zvážil Linux Mint 17.2 Mate alebo LMDE 2 Mate.

nobody

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #9 kdy: 01. 07. 2015, 14:25:01 »
Livan: popisuje se jako pokrocily zacatecnik, ktery nepotrebuje klikatka a chce si poresit configy a nekam se posunout... pro neho je Arch idealni,  staci se drzet Arch Wiki... naopak Mint je presne opak kde je snaha aby vse bylo na kliknuti, tedy uzivatel se nemusel o nic starat a nikam se neposune(nerikam ze nejde v Mintu resit veci na nizsi urovni nez klikatka, ale je to dost proti srsti), tedy krome counteru na left_mouse_button ;)
https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_guide
https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide

fanda

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #10 kdy: 01. 07. 2015, 14:34:37 »
treba ja jsem uz dlouho fanda fedory :)

https://getfedora.org/

protoze ve firmach maji vetsinou RHEL nebo CENTOS a to se pak hodi znalosti.
Akorat pro normalni pouziti je potreba ji trochu priohnout (proprietarni ovladace NVIDIA/AMD,pridat repozitare google,adobe,fusion free/nonfree, ...)

kdyz tak nekde mam takovej hura install script, kterej to udela za me.
kdyz ale neco nefunguje, a hledam na netu, casto je to k ARCHu (patch pro kernel pro VMWARE nebo NVDA) a nebo UBUNTU (ruzne).
co clovek, to nazor ;)

j

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #11 kdy: 01. 07. 2015, 17:18:08 »
Cokoli bez systemd ... (pokud teda nemas dostatecnou zasobu nahradnich klavesnic)

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #12 kdy: 01. 07. 2015, 17:35:24 »
Cokoli bez systemd ... (pokud teda nemas dostatecnou zasobu nahradnich klavesnic)
No, cekal jsem to uz dopoledne...

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #13 kdy: 02. 07. 2015, 00:36:29 »
Slackware ... ja si nemuzu pomoci, ale Slack mi proste sedi svou jednoduchosti dokonale (+GIT). Celkem zajimave, ale prekomplikovane mi prislo OpenSUSE (Tumbleweed).

Nekdo

Re:Distribuce pro pokročilého začátečníka
« Odpověď #14 kdy: 02. 07. 2015, 13:20:19 »
Zatim zkousim dalsi veci dle doporuceni;)
Cokoliv based na ubuntu -mint a spol mi vadi - nerikam, ze je to spatne, jen rikam, ze mi to nevyhovuje - nemam rad, kdyz se system snazi byt chytrejsi nez ja - minule jsi se pripojoval sem, tak to zkusime atd.
Slackware zatim nevim, libi se mi jak je to navrzene, ale ty balick mi (mozna zatim) prijdou celkem problematicke - v tomhle se mi libi idea gentoo-flagy a emerge. Arch pujde do virtualu pristi tyden:)