VGA, HDMI či DVI propojení s TV

rootacek

  • *
  • 47
  • Linux je dobrá volba, Windows je cesta do pekla!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
VGA, HDMI či DVI propojení s TV
« kdy: 29. 06. 2015, 22:29:42 »
Zdravím,

chci si doma občas zapojit na Televizi HDMI, notebook který má jen základ VGA port.
Potřebuji si proto koupit nějaký kabel na to.

Nikdy, jsem to nějak neřešil, takže nevím jak se nejlépe rozhodnout. Možností je asi hodně.

Vůbec jak začít. Kdybych zapojil čistě VGA, tak jsem viděl propojení, VGA->SCART
či VGA(samec)<->VGA(samice), či pak DVI.

V notebooku, mám jen VGA výstup. Televize je 22" LCD a má všechny možnosti připojení, HDMI,VGA,DVI.

Rád bych se zeptal jaké jsou možnosti.Nebo jak to celé funguje.Viděl jsem i nějaké redukce, na HDMI, či DVI,
ikdyž mám jen VGA.

O grafiku, se nějak moc nezajímám. Na tom notebooku, který mám na kancelář, je klasický Intel integrovaný, v xrandru, mi to ukazuje v LVSD max rozlišení 32 tisíc na 32 tisíc, na ntb obrazovce mám 1366/768 tak nevím, jestli by to třeba přes redukci na HDMI nebo DVI, zvládlo přenést. Vůbec nevím, jaké jsou možnosti vůbec, jak propojovat, jaké jsou výhody, např kdybych propojil,

VGA přes scart, jestli to je méně kvalitní, než VGA to VGA (scart se propuje spíš domací kino, satelit, takže nevím jestli to je vhodné, ale dost možná to je jedno). Je mi jasné, že VGA, je asi nejhorší, už dneska signál na přenášení obrazu, možná by to stačilo, ale nevím.
Co by jste mi doporučili a budu rád, za objasnění.A hlavně jestli to jde redukovat, na lepší kvalitu, ať už pomocí doků, nebo jen kabelu a jestli se to vůbec vyplatí a nebude to dělat problémy.

Nikdy jsem to nijak neřešil, takže nevím na netu, jsem toho moc nevyčetl.

Díky všem!  :)

« Poslední změna: 29. 06. 2015, 23:14:53 od Petr Krčmář »


radek

Re:VGA ,HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #1 kdy: 29. 06. 2015, 22:34:42 »
Co chceš řesit? NTB má vga, tv má vga.

z vga na hdmi bys musel mít aktivní převodník a kvalitu by ti to nezvledlo. Na scart bys taky musel mít aktivní převodník a kvalitu by ti to snížilo rapidně.

V čem je problém vga-vga?

radek

Re:VGA ,HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #2 kdy: 29. 06. 2015, 22:35:37 »
Jinak VGA zvládně 1920x1080. Těch tvých 1366*xxx úplně na pohodu ;)

rootacek

  • *
  • 47
  • Linux je dobrá volba, Windows je cesta do pekla!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VGA ,HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #3 kdy: 29. 06. 2015, 22:50:27 »
Co chceš řesit? NTB má vga, tv má vga.

z vga na hdmi bys musel mít aktivní převodník a kvalitu by ti to nezvledlo. Na scart bys taky musel mít aktivní převodník a kvalitu by ti to snížilo rapidně.

V čem je problém vga-vga?

Nezvedlo jo, tak to by pak asi nemělo cenu, a kdybych to měl přes usb, nebo VGA->HDMI či USB->HDMI, tam je taky nějaký rozdíl nebo jde jen o propojení čistě? Tak to bych pak nemusel moc řešit no. Na scart, je taky převodník? Jinak to fakt nejde jo?

Díky!

JSH

Re:VGA ,HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #4 kdy: 30. 06. 2015, 07:16:34 »
Nezvedlo jo, tak to by pak asi nemělo cenu, a kdybych to měl přes usb, nebo VGA->HDMI či USB->HDMI, tam je taky nějaký rozdíl nebo jde jen o propojení čistě? Tak to bych pak nemusel moc řešit no. Na scart, je taky převodník? Jinak to fakt nejde jo?

Díky!
Cpát grafiku přes primárně negrafickou sběrnici (USB) je znouzectnost. Je blbost to dělat, pokud tam máš VGA.

VGA je analogové, HDMI digitální. Proto musí ten konvertor být aktivní a drahý. Navíc z toho signálu nevydoluje, co tam není. Pokud použiješ rozumný vga kabel a nepotáhneš ho kilometr, nemáš šanci poznat rozdíl.

SCART je taky analogový, jako VGA. Konvertor jen předrátuje vga na jiný konektor. Je blbost to dělat, pokud tam máš přímo to vga.

Jde to samozřejmě i jinak. Všechno se dá překombinovat. Pokud chceš dobrý pocit, tak si kup pekelně drahý převodník, kabely s pozlacenými konektory a investuj do toho balík. Placebo efekt udělá svoje, ale garantuju ti, že neznalý pozorovatel nepozná rozdíl. Prostě neblbni a propoj to VGA kabelem.


rootacek

  • *
  • 47
  • Linux je dobrá volba, Windows je cesta do pekla!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VGA ,HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #5 kdy: 30. 06. 2015, 13:16:31 »
Nezvedlo jo, tak to by pak asi nemělo cenu, a kdybych to měl přes usb, nebo VGA->HDMI či USB->HDMI, tam je taky nějaký rozdíl nebo jde jen o propojení čistě? Tak to bych pak nemusel moc řešit no. Na scart, je taky převodník? Jinak to fakt nejde jo?

Díky!
Cpát grafiku přes primárně negrafickou sběrnici (USB) je znouzectnost. Je blbost to dělat, pokud tam máš VGA.

VGA je analogové, HDMI digitální. Proto musí ten konvertor být aktivní a drahý. Navíc z toho signálu nevydoluje, co tam není. Pokud použiješ rozumný vga kabel a nepotáhneš ho kilometr, nemáš šanci poznat rozdíl.

SCART je taky analogový, jako VGA. Konvertor jen předrátuje vga na jiný konektor. Je blbost to dělat, pokud tam máš přímo to vga.

Jde to samozřejmě i jinak. Všechno se dá překombinovat. Pokud chceš dobrý pocit, tak si kup pekelně drahý převodník, kabely s pozlacenými konektory a investuj do toho balík. Placebo efekt udělá svoje, ale garantuju ti, že neznalý pozorovatel nepozná rozdíl. Prostě neblbni a propoj to VGA kabelem.

Jojo díky, to jsem chtěl slyšet :) Já jsem to nikdy nějak neřešil, takže fakt přesně nevím.

radek

Re:VGA, HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #6 kdy: 30. 06. 2015, 13:30:53 »
Predratovani vga-scart nestačí. Jsou to nekompatibilní technologie. Predratovat jde jen cinch-scart. Scart-vga musí byt aktivní.

Jirka1

Re:VGA, HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #7 kdy: 01. 07. 2015, 00:32:11 »
Predratovani vga-scart nestačí. Jsou to nekompatibilní technologie. Predratovat jde jen cinch-scart. Scart-vga musí byt aktivní.
Ne vždy, záleží na kartě a jejím driveru. Třeba pro Matroxku to byla jen kabelová redukce a pro většinu dalších karet by stačilo pár odporů na vytvoření synchronizace a pak driverem vynutit 50i režim. RGB je totiž kompatibilní, jen kompozitní TV sync z VGA přímo neleze.

Martin

Re:VGA, HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #8 kdy: 01. 07. 2015, 11:29:37 »
Pravdu má Jirka1, s těmi odpory se to kdysi dávno skutečně dělalo. Ale nevím, jak dnešní grafické karty a jejich Windows ovladače. "Odporová" redukce v obchodě asi nebude.
Naproti tomu připojení VGA-VGA je bez problému, Windows si televizi sám najde a možná se i sama objeví nabídka prezentačních režimů. Ten VGA konektor v telce je od toho, aby se nemusel bastlit SCART přes odpory.

Jirka1

Re:VGA, HDMI či DVI propojení s TV
« Odpověď #9 kdy: 01. 07. 2015, 14:02:26 »
Ten VGA konektor v telce je od toho, aby se nemusel bastlit SCART přes odpory.
Hlavně taky kvůli tomu, aby se dalo jet ve vyšších rozlišeních. Zatímco přes VGA fungují všechny grafické režimy, i ten nativní pro panel, tak přes SCART to jde jen v TV normě, což je extra bída.