Co nejmenší image SD karty

Dzavy

Co nejmenší image SD karty
« kdy: 29. 05. 2015, 22:52:53 »
Vzal jsem rozbalenej 3GB image Raspbianu, prdnul pomocí Win32DiskImager na 16GB kartu a spustil v Raspberry. Nezvětšoval jsem partition. Pak jsem vyházel spoustu nepotřebných balíků a zbytečností, naopak něco doplnil a celkem jsem to stáhnul na 655MB v / a 19MB v /boot. A chtěl jsem udělat zase zpátky image.

Win32DiskImager z toho ale udělal 16GB img soubor. Zkoušel jsem všemožné kombinace dd, dd_rescue, zapisoval jsem do volného místa nuly z /dev/zero, atd., ale nejlepší výsledek byl někde okolo 4.5GB - pořád víc než to mělo původně.

Nějaké tipy? Chápu, že by se to vyřešilo kompresí, ale mně jde hlavně o co nejmenší objem dat pro zápis na tu kartu - budu jich zapisovat hromadu, tak ať to netrvá věky.


nobody

Re:Co nejmenší image SD karty
« Odpověď #1 kdy: 30. 05. 2015, 00:04:45 »
partclone dela image jen z pouzitejch bloku (akorat pak neni primountovatelnej)
nebo si napsat script co provede rozpartisnovani karty a pomoci rsync nahraje jen realne data na pripojenou SD do / a /boot (mas moznost menit lehce data co se budou syncovat bez znovuvytvareni image pri kazde zmene)
script muze pri vymene detekovat novou kartu a automaticky zacit zapis

btw: co je hromada ? 10 ? 100 ? 1000 ? :)

Jenda

Re:Co nejmenší image SD karty
« Odpověď #2 kdy: 30. 05. 2015, 00:52:37 »
Vzal jsem rozbalenej 3GB image Raspbianu, prdnul pomocí Win32DiskImager na 16GB kartu a spustil v Raspberry. Nezvětšoval jsem partition. Pak jsem vyházel spoustu nepotřebných balíků a zbytečností, naopak něco doplnil a celkem jsem to stáhnul na 655MB v / a 19MB v /boot. A chtěl jsem udělat zase zpátky image.

Win32DiskImager z toho ale udělal 16GB img soubor. Zkoušel jsem všemožné kombinace dd, dd_rescue, zapisoval jsem do volného místa nuly z /dev/zero, atd., ale nejlepší výsledek byl někde okolo 4.5GB - pořád víc než to mělo původně.

Nějaké tipy? Chápu, že by se to vyřešilo kompresí, ale mně jde hlavně o co nejmenší objem dat pro zápis na tu kartu - budu jich zapisovat hromadu, tak ať to netrvá věky.

Ty nutně potřebuješ bmaptool.

--,_O_,--

Re:Co nejmenší image SD karty
« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2015, 14:57:13 »
Tak nevím, jestli to pomůže, ale jestli vám jde o opravdu co nejmenší image, tak tohle je dobrej začátek: http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/