Arch-like distribuce

Root Bloody Root

Arch-like distribuce
« kdy: 27. 05. 2015, 16:58:03 »
Hrozně se mi líbí přístup Arch Linuxu. Vzhledem ke způsobu instalace naprosto bloat-free, skvělej package manager, podle mých zkušeností bezkonkurenční nejenom boot time, ale i rychlost systému obecně, i přes údajné zaměření na pokročilejší uživatele míň problémů s údržbou než u user-friendly věcí...

Zajímalo by mě, jestli existuje distro, který se v těhle ohledech může Arch Linuxu rovnat. Teď mě napadá jenom Gentoo (momentálně nic pro mě) a... možná Slackware?


Re:Arch-like distribuce
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2015, 17:31:19 »
Mozna se muzes odpichnout od https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_compared_to_other_distributions

Pokud se ti Arch libi, tak nevidim moc duvodu, proc hledat neco jineho. Ale pokud se chces podivat po sousedstvi...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch-like distribuce
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2015, 19:07:45 »
Manjaro je Arch s lidskou tvari. Nejsem archar, ale zkousel jsem to a docela libilo. Ale z lenosti ucit se pacman jsem se vratil k deb based distrum, momentalne Kanotix.

nobody

Re:Arch-like distribuce
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2015, 20:22:35 »
kdyz ses linej se ucit pacman (jako deb-ar sem byl taky :) tak je lepsi sahnout po nadstavbe yaourt, pripadne yaourt-gui, ktere krome logictejsiho uzivani implementuje i AUR ;) jinak sem zustal u deb distra, nicmene pro seznamovani s Archem mi to prislo idealni :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch-like distribuce
« Odpověď #4 kdy: 28. 05. 2015, 01:16:52 »
kdyz ses linej se ucit pacman (jako deb-ar sem byl taky :) tak je lepsi sahnout po nadstavbe yaourt, pripadne yaourt-gui, ktere krome logictejsiho uzivani implementuje i AUR ;)

Otazka je, jestli to umi resit problemy typu, kdy clovek dva mesice necha valet stroj, pak ho zapne a chce udelat aktualizaci. Jenze to nejde, protoze se neco rozsypalo, k cemuz by nedoslo, kdyby clovek pravidelne updatoval. Tehdy jsem stravil dost casu na Google, nakonec to vyresil jeden prikaz s pacmanem, ale clovek to musi znat a nesmi to do priste zapomenout. Usoudil jsem, ze bude mene prace zustat u debianich dister.

Take se mi na tom nepodarilo vyresit instalaci nekterych veci. Tusim Google Earth. Sice to bylo nekde v AURu nebo kde, ale nechodilo ro kvuli nejakemu bugu. A oprava nikde, akorat spousta diskusi na forech. Podobne tusim treba Skype, ktery zabaleny pro Arch nechodi. Vubec se zda, ze kdyz clovek jede na distru s .deb, ma snazsi zivot. Soft mimo repo existuje obvykle jako .deb, potom jako .rpm, nekdy oboji. Obcas pak jako .rpm a ne jako .deb, ale to je vcacnejsi.


Re:Arch-like distribuce
« Odpověď #5 kdy: 28. 05. 2015, 07:34:49 »
pro pragmatiky debian (mám v práci) pro hračičky slackware (mám doma)... toť mé doporučení k tématu. Arch jsem kdysi zkoušel, ale v mém nejdůležitějším parametru rozhodování (stabilita) byl oproti zmíněným jenom dobrej a ne best.