Jak začít pracovat v IT oboru

pevaxxx

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #75 kdy: 28. 05. 2015, 10:50:24 »
Tak zde právě ukazujete, jak se to nemá dělat.
Ano, příklad jen ilustruje jak fungují vyjímky, ale ne jak se má koncepčně programovat.

1) Při programování by měl být dodržován nějaký koncept a ten by měl být uplatňován všude stejně, ikdyž třeba není správný.
2) na business vrstvě by neměly být takto vyjímky vůbec ošetřovány a ani ify takto používany...jinak z kódu bude špagetty kód samých ifů. Na business vrstvě je třeba zachytit technickou vyjímku a následně vyhodit vlastní aplikační vyjímku. Jen tak jde zajistit přehlednost kódu a zachovat koncept happy path. Applikační vyjímka se následně zachycuje a šetřuje na aplikační vrstvě....


j

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #76 kdy: 28. 05. 2015, 10:52:36 »
Ten příklad na exceptions je naprosto v pořádku a já s ním nemám problém. Když autora kritizuješ, napiš lepší příklad, jak by to podle tebe mělo vypadat.
Bylo ti to tady receny uz stokrat, a ty porad meles svoje sracky.

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #77 kdy: 28. 05. 2015, 11:03:18 »
... Původní debaba (respektive poddebata) nebyla vůbec o funkčnosti, nebo nefunkčnosti toho konkrétního zcela jistě funkčního kódu, ale o KVALITĚ VYUČOVÁNÍ! Jinak nebudu vám sem dopisovat nějaký úpravy kódu, to si stačí domyslet. ...

Ano, původní debata měla být o úplně o něčem jiném:
Dobrý den

Stručně bych popsal svoji situaci a jestli by jste mi dokazáli poradit.
...
A tak bych se vás chtěl právě zeptat jestli s tímto plánem mam šanci uspět? Když nemam žádnou školu v IT oboru ani praxi.
A kde bych měl podle vás hledat první práci/brigádu? Já bych to  dělal ze začátku i zadarmo jen abych získal zkušenosti a aspoň něco do životopisu
A nebo mam ještě odložit cestu do zahraničí a jít studovat VŠ IT směru?

Děkuji za přečtení a popř. i za rady :)

Když tu najednou ...
https://www.youtube.com/watch?v=FGK8IC-bGnU

A začalo se tu mastit ego nad příkladem(!!!) na výjimky ...

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #78 kdy: 28. 05. 2015, 11:04:45 »
...
Ano, příklad jen ilustruje jak fungují vyjímky, ale ne jak se má koncepčně programovat.
...
A v cem je tedy problem? Ukolem toho prikladu JE ukazat, jak funguji vyjimky. Ne predstavit, jak organizovat aplikaci na vrsty, dokonce ani nemusi resit vsechny chybove stavy, staci jen ty, ktere jsou dulezite pro demonstraci pouziti vyjimek. Pridavat testovani na dojiti pameti, zabiti programu, preruseni programu nebo cokoliv podobneho mi prijde pro ucely prikladu pouziti vyjimek naprosto spatne.

BTW opravdu bezne delite skript (at uz v Pythonu nebo treba bashi) o 50 radkach na vrstvy business/view/model? Ja totiz bezne pisu skripty o par stovkach radku pouze rozdelene na par trid nebo funkci, tak se ptam, jestli to mam povazovat za "praseni", pac mi to tak nikdy nepripadalo.

gamer

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #79 kdy: 28. 05. 2015, 11:08:53 »
Pánové, ten příklad má naučit funkci výjimek. Nemá naučit psát rozsáhlé aplikace. Máte před sebou studenta a chcete ho naučit výjimky. Napište svůj kód, kterým ho to naučíte. Napiště KÓD, ne kecy o tom, jak je všechno špatně.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #80 kdy: 28. 05. 2015, 11:11:14 »
Ten příklad na exceptions je naprosto v pořádku a já s ním nemám problém. Když autora kritizuješ, napiš lepší příklad, jak by to podle tebe mělo vypadat.

jak do dubu... ano, příklad na exceptions JE V POŘÁDKU, problém není s příkladem, problém je ve způsobu učení. "Tak a teď vám ukážu exceptions. Dělá se to takhle. A to je všechno." Není to všechno, má to svoje omezení, svoje pravidla, jestli to vůbec používat je samozřejmě věc každýho, někdo to používá a bude se za to prát, někdo nikdy a taky se za to bude prát. Každej přístup má svoje argumenty, některý jsou lepší, některý jsou účelový, ale v tom článku TOMU CHYBÍ TA OMÁČKA OKOLO, kdy to použít, proč to použít, proč to naopak nepoužít, co se musí udělat, jaký jsou další možnosti (nemusí je rovnou vysvětlovat, stačí napsat že jsou).

Jinak příklad na ukázání exceptions je to krásnej a tomu kódu samotnýmu nemám co vytknout a lepší nemá cenu psát, protože tenhle je prostě na tohle super.

gamer

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #81 kdy: 28. 05. 2015, 11:13:56 »
Jinak příklad na ukázání exceptions je to krásnej a tomu kódu samotnýmu nemám co vytknout a lepší nemá cenu psát, protože tenhle je prostě na tohle super.

Aha, takže problém není v kódu, problém je v té omáčce okolo. Pak by mě teda zajímalo, proč byl ten kód uveden jako exemplární příklad, jak se to nemá dělat.

pevaxxx

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #82 kdy: 28. 05. 2015, 11:15:07 »
Pokud si tak jenom hrajete, tak je to nejspíš jedno....

Pokud chcete tvořit aplikaci od začátku a pořádně, s tím že se bude rozrůstat a bude tu s námi třeba více jak 10 let, tak je vhodné to dělat hned od počátku pořádně...Ona se totiž domrvená aplikace zpravidla nedá snadno poopravit a stojí šílené peníze. Videl jsem desítky aplikací, které byly hnus protože je někdo na začátku takhle domrvil, a nebylo je možné už vylepšit, protože by to znamenalo velké úsilí.  Model, Unit testy, automatické akceptační testy to se nad zmršenou aplikací taky težko dodělává.

gamer

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #83 kdy: 28. 05. 2015, 11:24:08 »
Pokud si tak jenom hrajete, tak je to nejspíš jedno....

Pokud chcete tvořit aplikaci od začátku a pořádně, s tím že se bude rozrůstat a bude tu s námi třeba více jak 10 let, tak je vhodné to dělat hned od počátku pořádně...Ona se totiž domrvená aplikace zpravidla nedá snadno poopravit a stojí šílené peníze. Videl jsem desítky aplikací, které byly hnus protože je někdo na začátku takhle domrvil, a nebylo je možné už vylepšit, protože by to znamenalo velké úsilí.  Model, Unit testy, automatické akceptační testy to se nad zmršenou aplikací taky težko dodělává.

A autor toho kódu chtěl naučit funkci výjimek nebo chtěl naučit psát aplikace, které se budou rozrůstat a udržovat více jak 10 let? To druhé se totiž na žádném příkladu naučit nedá, na to jsou potřeba zkušenosti. Takže uvádění toho kódu jako odstrašující přikladu je úplně mimo.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #84 kdy: 28. 05. 2015, 11:40:35 »
Pánové, ten příklad má naučit funkci výjimek. Nemá naučit psát rozsáhlé aplikace. Máte před sebou studenta a chcete ho naučit výjimky. Napište svůj kód, kterým ho to naučíte. Napiště KÓD, ne kecy o tom, jak je všechno špatně.

A přesně to je to, co se tu řešilo. Už v základech je potřeba tomu dávat nějaký směr, protože když se na začátku naučíš prasečiny, bude z tebe prostě prase. Když tak moc chceš kód, nějakej ti napíšu...

Kód: [Vybrat]
#!/usr/bin/python
print("Priklad na zadani a overeni veku")
try:
    x = int(input("Zadajte vek v letech: "))
    if x<0:
        print("jeste jsi se nenarodil a nebavim se s tebou")
    elif x>150:
        print("mas byt po smrti a nebavim se s tebou")
    elif x<10:
        print("s malyma detma se nebavim")
    elif x>=65:
        print("s duchodcema se nebavim")
    else:
        print("je ti {} let - prekvapko, co?".format(x))
        print("A s touhle hodnotou uz se da i neco delat, protoze me zajima :)")
except ValueError:
    print("Mel jsi napsat cislo!!! S debilama se nebavim!!!")
finally:
    print("Nazdar bazar")

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #85 kdy: 28. 05. 2015, 11:54:10 »
Kdyz uz je tematem cistej a spravnej kod, tak nevim jak se k tomu pristupuje v Pythonu, ale jinde se bezne netoleruji magicke konstanty.

gamer

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #86 kdy: 28. 05. 2015, 11:57:06 »
Pánové, ten příklad má naučit funkci výjimek. Nemá naučit psát rozsáhlé aplikace. Máte před sebou studenta a chcete ho naučit výjimky. Napište svůj kód, kterým ho to naučíte. Napiště KÓD, ne kecy o tom, jak je všechno špatně.

A přesně to je to, co se tu řešilo. Už v základech je potřeba tomu dávat nějaký směr, protože když se na začátku naučíš prasečiny, bude z tebe prostě prase. Když tak moc chceš kód, nějakej ti napíšu...

Kód: [Vybrat]
#!/usr/bin/python
print("Priklad na zadani a overeni veku")
try:
    x = int(input("Zadajte vek v letech: "))
    if x<0:
        print("jeste jsi se nenarodil a nebavim se s tebou")
    elif x>150:
        print("mas byt po smrti a nebavim se s tebou")
    elif x<10:
        print("s malyma detma se nebavim")
    elif x>=65:
        print("s duchodcema se nebavim")
    else:
        print("je ti {} let - prekvapko, co?".format(x))
        print("A s touhle hodnotou uz se da i neco delat, protoze me zajima :)")
except ValueError:
    print("Mel jsi napsat cislo!!! S debilama se nebavim!!!")
finally:
    print("Nazdar bazar")

Co toho člověka chceš naučit? Používat výjimky nebo validovat vstup? Proč tam nemáš třeba:
Kód: [Vybrat]
    if x<0:
        raise ValueError("jeste jsi se nenarodil a nebavim se s tebou")
Já jako člověk, který se chce naučit používat výjimky, jsem z toho úplně zmatený. Proč tam děláš validaci vstupu ifem, když to může být výjimka? Kdy je lepší if a kdy výjimka (o tom se dá diskutovat dlouhé večery...)? Ten původní příklad na výjimky je lepší.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #87 kdy: 28. 05. 2015, 12:16:52 »
Vidíš? Neumím učit, proto to nedělám :D Jenom jsem upozornil na potřebu dalších validací vstupu

jinak správný zápis bude

Kód: [Vybrat]
if x<0:
    launch_nuke("To tě naučí nezadávat kraviny")

a pak už je to jedno :P

JenNekdo

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #88 kdy: 28. 05. 2015, 13:50:15 »
Tak jsem vcera vecir vojel hostesku - brunetu, co vy, panove, uz jste aspon zapli brazzers nebo porad resite ty vase programovaci sracky?

TVL

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #89 kdy: 28. 05. 2015, 14:13:22 »
Tak jsem vcera vecir vojel hostesku - brunetu, co vy, panove, uz jste aspon zapli brazzers nebo porad resite ty vase programovaci sracky?

Taky to nechápu. Na počítačově orientovaném serveru ve vlákně, které se týká programování, ti pitomci řeší programování. Místo aby se tu každý hezky pochlubil, co včera vojel. Jsi nejlepší.