Jak začít pracovat v IT oboru

Inif

Jak začít pracovat v IT oboru
« kdy: 26. 05. 2015, 01:06:25 »
Dobrý den

Stručně bych popsal svoji situaci a jestli by jste mi dokazáli poradit.

Vystudoval jsem odbornou střední školu  multimedialní a propagační tvorba (Multimedia a Animace) v Praze
Ale v průběhu studia jsem zjistil že todle by mě celý život nebavilo
Tak před půl rokem jsem se sešel s kamarádem co dělá v IT oboru, strašně mě bavilo jak o tom mluví začal jsem to studovat víc doprodobna a doteď mě to nepřestalo bavit a vím že todle by mě bavilo dělat po zbytek mého pracovního života :D
Ale bohužel u nás na škole jsme neprogramovali a IT probírali velice okrajově a praxe ze školy je taky  nepoužitelná.

Můj plán je následujicí:
Chtěl bych jet ještě do zahraničí ještě minimalně na rok abych si zdokonalil AJ popř. NJ a ve volném čase studoval linux,apache,jak spravovat a zabezpečit sítě,programovat  a furt číst,testovat,zkoušet nové věci a  a taky bych chtěl dělat na nějakým vlastním projektu kde bych se mohl prezentovat budoucím zaměstnavatelům, protože nemam školu v IT oboru a ani žádnou praxi.

V budoucnu bych se chtěl věnovat v odvětví IT bezpečnosti
VŠ jsem vyloučil z důvodu že vím co bych chtěl přímo dělat a líp se na to podle mě připravím sám.

A tak bych se vás chtěl právě zeptat jestli s tímto plánem mam šanci uspět? Když nemam žádnou školu v IT oboru ani praxi.
A kde bych měl podle vás hledat první práci/brigádu? Já bych to  dělal ze začátku i zadarmo jen abych získal zkušenosti a aspoň něco do životopisu
A nebo mam ještě odložit cestu do zahraničí a jít studovat VŠ IT směru?

Děkuji za přečtení a popř. i za rady :)



uuuuuuuu

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #1 kdy: 26. 05. 2015, 01:12:40 »
Ale musíš být panic, jinak to nebude ono.

Inif

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #2 kdy: 26. 05. 2015, 01:16:35 »
Ale musíš být panic, jinak to nebude ono.

Na to už je pozdě  :(

uuuuuuuu

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #3 kdy: 26. 05. 2015, 01:32:37 »
Hmmm, co se dá dělat. Do elity už asi patřit nebudeš, ale i tak to může být docela dobré.

V IT ti stačí plně vlastní studium a plán a můžeš nastoupit rovnou jako skoro senior. Záleží ale na schopnostech. Jestli chceš cestovat, tak proč ne, ale nevím, jestli to něčemu pomůže.

Krtek + Krtek

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #4 kdy: 26. 05. 2015, 02:37:01 »
Hmmm, co se dá dělat. Do elity už asi patřit nebudeš, ale i tak to může být docela dobré.

Co je tohle za dementni blabol? Pocitam, ze tazateli bude asi nekde kolem 20 let, kdyz se rozhoduje mezi jitim na VS nebo vypadnout na zkusenou do zahranici si zlepsit jazyk, z cehoz mi vychazi, ze jestli fakt chce fachat v IT, tak ma vsechno naprosto pred sebou. Ne kazdej snad musi nerdit a programovat od matersky skolky, aby to nekam dotahnul.

Jinak vypadni do zahranici, rok je naprosto optimalni doba. Otrkej se, nauc se poradne jazyk a hlavne se behem toho roku neobklopuj zadnyma Cechama, Slovakama apod. jinak se ten jazyk nenaucis a zbytecne promrhas spoustu casu.

Pak si udelej aspon bakalare na VS nebo muzes jit cestou ruznych certifikaci, to uz zalezi na tvych casovych a financnich moznostech. At tak nebo tak, spoustu firem nabizi part-time joby pro studenty, tak to muze byt cesta jak pricuchnout k praxi.


Tomasek rollik

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #5 kdy: 26. 05. 2015, 03:57:50 »
Mno, on neni panic.

Tzn v mladi asi nehral WoW, jinak by byl panic, proto nema dobrou anglictinu a chce si ji zlepsit.

Elita nerdila a programovala od mladi, protoze ji vrstevnici odhaneli od koryta jako vadnej kus, tak se uchylili k samotarske intelektualni pastve pro mozek doma ve sklepe.

Hele, IT te nikdy bavit nebude tak jako panice bez sance na sex. Muzu ale doporucit venovat se tomu, co te bavi mimo IT a zapremyslet, jak by se to dalo propojit.

Inif

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #6 kdy: 26. 05. 2015, 04:39:29 »
Tak wowko jsem hral 3-4 roky pak jsem presel na cs:source a skoncil u GOcka (dohromady v csku neco pres 6let) ale uz me ty hry prestavaji bavit  zere to jenom cas... Jinak s AJ problem nemam jenom jsem se nikdy nerozmluvil a to bych chtel prave zmenit.
jinak na kompu jsem od mala jenom jsem tam nedelal nic uzitecnyho (krome hrani pokru ktery financovalo moje vydaje na stredni a i po :D)

pekelnik

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #7 kdy: 26. 05. 2015, 08:45:13 »
Citace
ve volném čase studoval linux,apache,jak spravovat a zabezpečit sítě,programovat  a furt číst,testovat,zkoušet nové věci

Davas si zbytecne velky cile. Neuc se to vsechno. Pokecej si s tim kamosem z IT at ti ukaze tu administraci siti, programovani webu, programovani aplikaci pro mobily treba. A pro jedno se rozhodni a to se dobre nauc. Za rok intenzivniho domaciho studia muzes v pohode pak nastoupit na junior pozici.

uuuuuuuu

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #8 kdy: 26. 05. 2015, 09:01:46 »
Co je tohle za dementni blabol?

Těžko by ho brali lidi jako BLEK. jako konkurenci a přitom oba dělají IT. Víš, není jen lepení Javy, PHP a restartování Linuxu. Když chceš víc, tak samozřejmě můžeš, ale má to i určité následky a hlavně kvalitativně jsi úplně jinde. Běžný IT patlal je spokojený, má holku, auto, ale je k ničemu a ještě ti bude tvrdit, jak to všechno skvěle skloubil. Život je ale otázkou priorit.

uuuuuuuu

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #9 kdy: 26. 05. 2015, 09:05:21 »
Elita nerdila a programovala od mladi, protoze ji vrstevnici odhaneli od koryta jako vadnej kus, tak se uchylili k samotarske intelektualni pastve pro mozek doma ve sklepe.

Takhle to mají jen lemplové, kteří to chtějí později ostatním nandat a je to na nich poznat. Správně je to naopak. Baví tě matika a IT, a proto tomu věnuješ více času než ostatní. Samozřejmě bys mohl dělat to, co ostatní, takže o vadném kusu nemůže být řeč. Stejně tak to mají hudebníci. Myslíš, že je v 6 letech začal někdo odstrkovat, tak začali hrát třeba na klavír?

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #10 kdy: 26. 05. 2015, 09:07:33 »
Citace
ve volném čase studoval linux,apache,jak spravovat a zabezpečit sítě,programovat  a furt číst,testovat,zkoušet nové věci

Davas si zbytecne velky cile. Neuc se to vsechno. Pokecej si s tim kamosem z IT at ti ukaze tu administraci siti, programovani webu, programovani aplikaci pro mobily treba. A pro jedno se rozhodni a to se dobre nauc. Za rok intenzivniho domaciho studia muzes v pohode pak nastoupit na junior pozici.

Ono to tak jednoduchý nebude
1. programování webu se ještě plus mínus dá v jednom zvládnout, ale v dnešní době je programování z velké části o práci v týmu
2. správa (rozumné) sítě v domácích podmínkách nehrozí

a jenom studiem teorie toho taky nikdo moc nedokáže. Bohužel i v tomhle doba pokročila, já když chtěl na střední informatiku, šel jsem na elektro, 3 roky dělal elektro a ve čtvrťáku jsme teprv dostali specializaci. Dřív to bylo v IT jednodušší, protože nebylo potřeba úzké specializace, spousta lidí rozuměla HW, uměla tvořit web a k tomu si patlali sami grafiku a do toho se ještě naučili programovat v 5ti jazycívh, ale s dnešními požadavky na jednotlivé obory je to téměř nezvládnutelné takovým způsobem, aby byl člověk ve všem dost dobrej.

Dnes chce každý praxi a tu pro spoustu IT činností prostě nezískáte domácím studiem, protože k tomu nemáte prostředí. Takže zbývá buď dobrá škola, nebo tlačenka na nějaký protekční místo, kde máte šanci se to naučit.

A k původnímu dotazu - konkrétně otázka bezpečnosti (pokud tím nemyslí chodit někde po baráku a instalovat antiviry) je natolik komplexní, že bez té VŠ to nebude úplně ono. Ono se může zdát, že je to sranda, ale ve finále je to strašně moc i o zdánlivě nesouvisejících věcech - třeba o matematice. Nejde jen o to umět něco opravit, odvirovat, vyhledat potencionální problémy, ale taky odhadovat rizika na základě údajů, stanovovat pravděpodobnosti, odhadovat případné škody, navrhovat řešení k přihlédnutí na cenu/výkon... o tom je top bezpečnost. A jsme zase u toho - jeden člověk to nezvládne a je na to potřeba tým a série různých operací - a to se zase doma u svýho PC nenaučíš.

kuba77

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #11 kdy: 26. 05. 2015, 09:28:46 »
Bez IT SŠ bych asi na IT VŠ nešel. Budeš se učit x programovacích jazyků + nějaké programovací techniky + x dalších předmětů, i když víš, že se chceš zaměřit určitým směrem a navíc se stejně nic z toho pořádně nenaučíš.

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #12 kdy: 26. 05. 2015, 09:52:09 »
Bez IT SŠ bych asi na IT VŠ nešel. Budeš se učit x programovacích jazyků + nějaké programovací techniky + x dalších předmětů, i když víš, že se chceš zaměřit určitým směrem a navíc se stejně nic z toho pořádně nenaučíš.

bohužel, náš systém vzdělávání nereaguje dost pružně na potřeby doby - je potřeba velmi úzce specializované experty, ale není je kde brát. Na druhé straně je problém, když se někdo rozhodne, že si uloupne podstatnej kus mládí studiem s velmi úzkým zaměřením a ve 30ti zjistí, že ho to nebaví. V jiných zemích není problém něco vystudovat, dělat to pár let a pak vystudovat něco jinýho a změnit obor (pokud na to člověk má schopnosti samozřejmě). U nás to zatím naráží na spoustu překážek a i když jsou takoví lidi, je jich v porovnání se západem podle mě míň. Tady je ještě tak nějak zažitý i když už to potom v reálu není úplně vždy pravda, že studium ti dává směr na celý život.

HUFU

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #13 kdy: 26. 05. 2015, 11:33:14 »
Bez IT SŠ bych na IT VŠ klidně šel. Absolvoval jsem tzv. IT SŠ a bylo to naprosto k ničemu. Akorát spousta polopravd, mýtů, zastaralých informací a naprostých nesmyslů. Úroveň SŠ vzdělávání u nás je přímo tragická a dokud budou učitelé brát třetinu platu co by mohli mít v korporátu, nikdy se to nezlepší, protože vždycky budou učit jen zoufalci. A mezi tou hromadou neschopného hnoje se těch pár dobrých učitelů, co učí z přesvědčení a ne pro obživu, sice neztratí, ale sami to neutáhnou

Šel bych směrem VŠ a erasmus. Já sám jsem se na erasmus bohužel vykašlal a teď toho lituji. Stálo by to i za prodloužení studia. Během studia se zapoj do projektů co dělají různé výzkumné týmy. Potřebují někoho pro implementace a dá se navázat i bakalářskou a diplomovou prací, takže ušetříš čas a ještě si můžeš vydělat a nabereš zkušenosti. Na VŠ budeš mít čas se něco naučit a propojení s projekty tě bude motivovat to dotáhnout do konce a nevzdat to. Navíc můžeš díky tomu získat přímo kontakty na budoucí zaměstnavatele.

Rozhodně není pozdě začít. Většina lidí, co si něco šudlá doma od mateřské školky se stejně naučí pořádně programovat a pracovat až v prvním zaměstnání a nebo jsou to pro firmy nepoužitelní geniové, kteří budou dělat vědu v akademické sféře. A tím se nechci nikoho dotknout, je to tak dobře a je to potřeba.

Re:Jak začít pracovat v IT oboru
« Odpověď #14 kdy: 26. 05. 2015, 11:55:01 »
HUFU: Nevím, jak jsi to udělal, ale normálně s tebou souhlasím :D Jestli já náhodou nejsem rozdvojená osobnost a nenapsal jsem to sám :D

Je to přesně tak, doma si můžete myslet, že jste bůh, můžete být nejlepší z kamarádů a o profících si můžete myslet, že jsou to lamy, ale v prvním zaměstnání vás pravděpodobně vyvyde z omylu i uklízečka, ktera jenom pobíháním s koštětem mezi pracujícíma nabrala víc reálně použitelných vědomostí, než co vám dala škola/školy a několik let ťukání do PC doma.