Vzít si na pohovor společenský oblek?

rookie

Vzít si na pohovor společenský oblek?
« kdy: 24. 05. 2015, 21:04:28 »
Ahoj, co myslíte... je dobré si vzít oblek na pohovor? Jedná se o technickou pozici (něco jako programátor/vývojář, trochu do elektroniky). Já jsem plánoval pouze trochu slušnější oblečení, třeba rifle a košili. Oblek bych zvažoval u nějaké více managerské pozice nebo v oboru jako bankovnictví apod.... Ale z nečekaně hodně stran mi známí apod. říkají, že oblek určitě ano. Jaký je váš názor?


pekelnik

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #1 kdy: 24. 05. 2015, 21:13:10 »
Ti znami asi nebudou z IT co? Oblek urcite ne. Kosile s riflema nebo nakej slusnej svetr jsou idealni.

Nobody

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #2 kdy: 24. 05. 2015, 21:34:53 »
Jsi snad korporatni zombie? Tricko s tucnakem, a pokud nabizi hodne dobry plat, tak mozna i ciste, nebo alespon cerne.

Ale jinak dobry namet pro clanek. Myslim, ze era rootu coby webu o Linuxu a open source je definitivne u konce. Je potreba se k tomu postavit celem a prizpusobit content; chce to clanky typu jak uspet u pohovoru, jak psat zivotopis, srovnani VS, respektive prumernych platu absolventu, recenze na tepla mista v korporacich atd.

lucifer

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #3 kdy: 24. 05. 2015, 21:36:56 »
"Oblek bych zvažoval u nějaké více managerské pozice... "

Takze keby ides na pohovor na udrzbara nejakych strojov tak by si isiel v monterkach?  :)

VV

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #4 kdy: 24. 05. 2015, 21:47:43 »
Ti znami asi nebudou z IT co? Oblek urcite ne. Kosile s riflema nebo nakej slusnej svetr jsou idealni.

... oblek je slušnost ne kádr... každý dle svého uvážení ... já bych si ho vzal ...


MartinX

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #5 kdy: 24. 05. 2015, 21:55:32 »
Pracoval som na IT oddeleni jednej banky, ktora mala oficialny "dress kod". Na IT oddeleni to ale vyzeralo klasicky "ajtacky" - rifle alebo kratasy , tricka. Vzdy, ked prisiel z HR mail upozornujuci na to, ze IT oddelenie nedodrziava "dress kod",  tak sa ozvala salva smiechu.
Moja osobna skusenost - ak vidim cloveka v obleku, davam si vacsi pozor, lebo pravdepodobnost, ze ide o "zmrda", je velmi vysoka.
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Zmrd
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2001011201

Hidden

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #6 kdy: 24. 05. 2015, 22:00:01 »
Ahoj, co myslíte... je dobré si vzít oblek na pohovor? Jedná se o technickou pozici (něco jako programátor/vývojář, trochu do elektroniky). Já jsem plánoval pouze trochu slušnější oblečení, třeba rifle a košili. Oblek bych zvažoval u nějaké více managerské pozice nebo v oboru jako bankovnictví apod.... Ale z nečekaně hodně stran mi známí apod. říkají, že oblek určitě ano. Jaký je váš názor?

První pozice, žejo :) Jinak by ses neptal známých. Místo trollení tedy zkusím poradit upřímně:

Krátká odpověď: Oblek ne.

Dlouhá odpověď: Teoreticky by oblek být mohl ALE ne ten černý maturitní, který v česku všichni nosí o 3 čísla větší. Chce to nějakou business barvu (tmavě modrý, šedý, pokud bys byl starší, tak i odstíny hnědé). Nemusí být drahý ale musí sedět střihem! To je bohužel mimo rozlišovací schopnosti 95% ajťáků. Problém tedy vidím v tom, že i kdyby sis ho vzal, tak v něm budeš vypadat jak šulin. Pokud tedy nejsi ta světlý výjimka. Na HR slečnu dojem neuděláš, ta se v módě nejspíš vyzná a tomu druhému člověku, což bude nejspíš ajťák, to bude jedno. Takže proč, že?

Hodně samozřejmě záleží co je to za firmu ale myslím si, že v 90% případů se chceš trefit do stylu, kterému se říká "New Business Casual" (UTFG).

smaza

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #7 kdy: 24. 05. 2015, 22:03:36 »
To jsou hrozné hovna tady na tom fóru tvl... sory ale musel jsem si ulevit.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #8 kdy: 24. 05. 2015, 22:06:32 »
Kdyz si vezmes oblek, mohl bys vzbudit predstavu, ze ho hodlas nosit i nadale. Pokud je to firma, kde na obleku trvaji, tak je lepsi tam jit bez obleku, aby te rovnou neprijali nez aby te pak buzerovali, kde ze mas oblek a kravatu.

rookie

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #9 kdy: 24. 05. 2015, 22:12:17 »
První pozice, žejo :) Jinak by ses neptal známých...

Ano, jsem absolvent, je to první vážnější pozice. Bohužel vlastním pouze ten zmíněný černý, maturitní oblek. Asi ho tedy nechám doma.

Hidden

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #10 kdy: 24. 05. 2015, 22:12:24 »
Co je to za mantru, že ajták musí být nerozeznatelný od bezdomovce, aby nebyl titulován na kravaťáka nebo zmrda?

Pracuju v IT už pár let, takže mě to samozřejmě nepřekvapuje (přesně tyhle názory kolem sebe slyším každý den) ale nikdy jsem to nepochopil. Děláme většinou mezinárodní projekty a díky tomu vidím, že ajťáci sice boty a oblečení moc neřeší nikde na světě ale největší hovada jsou v tomhle jednoznačně češi.

Makovec nereg

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #11 kdy: 24. 05. 2015, 22:21:15 »
Oblek ne pokud v něm neumíš chodit, necítíš se v něm a není kvalitní. Než špatný oblek. - jak už tu někdo psal, to raději kvalitní cokoli jiného.

Důležitější je působit uvolněně, vědom si své ceny, s přiměřeným respektem a zdvořilovstí k potenciálnímu zaměstnavateli (to dáš najedvo mimo jiné vhodným oblečením) a nepůsobit zanedbaným dojmem - aby to nebyly džíny za 50 Kč od vietnamce s propoceným rozkrokem a zmuchlaná košile se špínou zažranou do límečku - to jen pro úplnost, nemyslim že to hrozí.

A pokud bys byl nešťastnou náhodou následníkem d-fensovského zmrdo/vohnoutovského světového názoru, tak ho zkus na chvilku odložit dole před vrátnicí.

Makovec nereg

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #12 kdy: 24. 05. 2015, 22:32:21 »
… k tomu nepůsobit zanedbaným dojmem: jeden trik co HR používají (a obecně fakt hodně vypoví) jsou boty: věř mi že, zejména pokud u toho bude nějaká ženská, tak se na boty podívá a čistý, nesešmajdaný boty velmi pravděpodobně přidají body - a nejen u pohovoru.

TVL

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #13 kdy: 24. 05. 2015, 22:36:29 »
Co je to za mantru, že ajták musí být nerozeznatelný od bezdomovce, aby nebyl titulován na kravaťáka nebo zmrda?

Pracuju v IT už pár let, takže mě to samozřejmě nepřekvapuje (přesně tyhle názory kolem sebe slyším každý den) ale nikdy jsem to nepochopil. Děláme většinou mezinárodní projekty a díky tomu vidím, že ajťáci sice boty a oblečení moc neřeší nikde na světě ale největší hovada jsou v tomhle jednoznačně češi.

No to je takový IT lopatí kolorit, zde na rootovském fóru hojně pěstovaný. Všichni manažeři jsou zmrdi a dělají všechno špatně. Kdo nosí oblek je zmrd. Kdo si občas vezme oblek je na cestě stát se zmrdem. Kdo mluví sprostě, je férový člověk. Kdo požaduje aby věci měly nějakou formu, tak toho nezajímá nic než ta forma a nejspíš je to powerpoinťák.

A jinak souhlasím s postřehem. Češi celkově zevnějšek málo řeší. A ajťáci zevnějšek málo řeší. Takže průnikem je dost solidní extrém. Na druhou stranu, takový Rumun chodí solidně oblečen, jezdí (na svou pozici) poměrně drahým autem. Ale bydlí v lepším případě mezi 4 holými stěnami (Bukurešť), v horším případě v kozím chlívku (menší města).
Indové zase nosí košile. Všichni. Kdybysme se tam nepoznávali podle barvy pleti, tak bysme se poznávali podle oblečení, protože jsme tam byli jediní v tričkách. Ale prostě Ind, co jde 10 km prašnou silnicí pěšky do fabriky makat rukama, tak tam jde v košili. Ráno jdete kolem slumu a vidíte, že tam ženské na kameni (valchu neznají) perou košile.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #14 kdy: 24. 05. 2015, 22:40:42 »
Co je to za mantru, že ajták musí být nerozeznatelný od bezdomovce, aby nebyl titulován na kravaťáka nebo zmrda?

Pracuju v IT už pár let, takže mě to samozřejmě nepřekvapuje (přesně tyhle názory kolem sebe slyším každý den) ale nikdy jsem to nepochopil. Děláme většinou mezinárodní projekty a díky tomu vidím, že ajťáci sice boty a oblečení moc neřeší nikde na světě ale největší hovada jsou v tomhle jednoznačně češi.

To jo. A az bude nekde potreba poponest pocitac, tak asi mas nejakeho poskoka, aby sis neumazal oblek Armani dle posledni mody. Jinak nez obleky, co vidim kolikrat pobihat v Cechach, tak fakt radsi ty dziny a tricko.