Server pro malou firmu

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #105 kdy: 22. 05. 2015, 12:29:49 »
to si tam rovnou může postavit workstation za 7k, když to bereš takhle.
Však to taky s velkou pravděpodobností může - a zvenku by žádnej rozdíl nepoznal na tomhle provozu :) Akorát RAMky by to chtělo co nejvíc a procesor podporující EPT, což jsou všechny ne-bazarový.

No k tomu nemám slov :D Takže s klidným svědomím jste ochotnej doporučit někomu na server stanici s přidanou ramkou? No ještě teda na to vrazit ukradneý XPčka, protože jsou fajn, ono na tom účto a nějaký SQL pojede. Zvenku to pozná, až mu do roka začnou odcházet disky, který nejsou na 24/7 vůbec dělaný a pravidelně bude měnit chcíplý zdroje. A ještě bych teda navrhnul, když tolik ušetří, ať si tam dá nějakou pořádnou grafárnu aspoň za 10k. Bude si moct na serveru i něco zahrát :D


Lol Phirae

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #106 kdy: 22. 05. 2015, 13:00:53 »
Zvenku to pozná, až mu do roka začnou odcházet disky, který nejsou na 24/7 vůbec dělaný a pravidelně bude měnit chcíplý zdroje.


No, popravdě řečeno, zdroj od doby, co jsme přestali desktopy vypínat, ještě neodešel ani jeden a co se týče disků, tak krom toho, že to jsou šmejdy, tak jich většina odchází právě při vypnutí a zapnutí.

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #107 kdy: 22. 05. 2015, 13:09:53 »
Zvenku to pozná, až mu do roka začnou odcházet disky, který nejsou na 24/7 vůbec dělaný a pravidelně bude měnit chcíplý zdroje.


No, popravdě řečeno, zdroj od doby, co jsme přestali desktopy vypínat, ještě neodešel ani jeden a co se týče disků, tak krom toho, že to jsou šmejdy, tak jich většina odchází právě při vypnutí a zapnutí.

Ono to docela stačí, potom tě totiž nemusí zachránit ani RAID, když po vypnutí zjistíš, že ti těch disků odešlo víc :D

Lol Phirae

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #108 kdy: 22. 05. 2015, 13:27:11 »
RAID není záloha. Jinak mi fakt uniká souvislost. Vadná série bude stejně vadná u disků za 2000 nebo za 20000 a když někdo flákne z  paletou po cestě o zem, tak taky ten rozdíl v ceně nepoznám.

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #109 kdy: 22. 05. 2015, 13:31:48 »
No k tomu nemám slov :D Takže s klidným svědomím jste ochotnej doporučit někomu na server stanici s přidanou ramkou?
Doporučil jsem lowendový server od HP, se kterými mám dobré zkušenosti. Letmý odhad podle těch mála informací, co máme, mi říká, že tam velký provoz nebude, takže SATA v pohodě stačí, pokud bude dostatek RAM.

S tou workstejšnou jsi to řekl ty - a já dodávám, že kdyby jim tam v noci někdo vyměnil ten navrhovanej server za 80 nějakou rozumnou workstejšnou, tak to pravděpodobně zvenku na tom provozu nikdo nepozná. Nejvíc viditelná bude subjektivně pomalá reakce RDP, která se výměnou za WS nezmění.

Zvenku to pozná, až mu do roka začnou odcházet disky, který nejsou na 24/7 vůbec dělaný a pravidelně bude měnit chcíplý zdroje.
Podsouváš mi něco, co jsem neřekl. Disky jsou sázka do loterie - i desktopový může celkem v klidu držet (pokud se nevypíná) a serverový může odcházet. Viz onu známou vtipnou studii Googlu nebo koho, o rozdílu v periodě výměny "enterprise" a "consumer" grage disků...


Kolemjdoucí

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #110 kdy: 22. 05. 2015, 13:38:53 »
jste ochotnej doporučit někomu na server stanici s přidanou ramkou?

Zcela bez problémů, spolehlivost slušného desktopu je dneska pro potřeby mnoha pětihlavých firem dostačující. Defakto se na něm pracuje 50 hodin týdně, kvalitní zdroj při takové zátěži vydrží tři v kuse, Velociraptory a WD RE to zvládají dobře.
Samozřejmě pokud má firma 80 Kkč koupí se server, ale mnohé na to nemají.

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #111 kdy: 22. 05. 2015, 14:22:05 »
- ne, RAID není záloha, pouze omezí délku odstávky v případě některých incidentů
- znovu opakuju, ten server HP není kompletní, má horší konfiguraci a kratší podporu - z tohoto důvodu o něm nemůžeš tvrdit, že je 3x levnější. Pokud do něho doplníš co je třeba, budeš na úplně jiné ceně
- kupovat rovnou krámy, protože se mi může stát, že koupím kvalitnější výrobek, který někdo někde omlátil, poškodil, nebo se vyskytl problém s konkrétní sérií, k tomu nevím, co bych dodal. U serverových disků navíc nejde jen o spolehlivost, ale taky o jinak nastavený FW (mají typicky kratší retry v případě chyby, přísnější označování vadných oblastí atd. aby celej systém nečekal, jestli to teda jako ten disk přečte, nebo ne). I z toho důvodu se můžou první problémy se serverovým diskem objevit dříve, než na desktopu, protože zatím co desktop disk dává "nespolehlivým" oblastem mnoho šancí, serverový disk je vyřazuje mnohem rychleji. I proto máme taky v serverech běžně RAID. A i tak jsou workstation a serverovy disky neporovnatelny, protože tvrdit, mám doma v PC už 5 let krám za 1k, kterej běží 5 hodin denně a největší zátěž je pro něho start systému se nedá srovnávat s diskem v serveru, na kterej přistupuje víc uživatelů, na kterým je pomalu rostoucí databáze a každej den na něm běží zálohování.
- Dalším aspektem je RAID řadič. Pokud se spolehnu na nějakej integrovanej krám bez zálohování RAID cache, snadno se potom stane, že při výpadku napájení (protože samozřejmě nikdo 5 let neměnil baterky v UPS) si rozdrbeš celou databázi, bude tě to stát čas na opravu databáze (5 účetních šoupe nohama a nemají co dělat + odborník hrabající se v tvým systému za nemalý peníze), kontrola, co všechno je uložený v DB, doplňování chybějících položek (5 účetních je nasraných, že mají noční, protože kdy jindy se to stane, než týden před DPHčkem) a nasranej majitel firmy, protože v obavě před DPHčkem se preventivně musel vytratit na dovolenou na druhej konec světa, musí zaplatit pěti účetním 2 dny zbytečné práce, jednomu technikovi za zbytečnoou práci a ještě prachy za telefonáty přes půl planety, který kvůli tomu musí absolvovat. Takže najednou investice bratru 15k do solidního řešení není zase taková tragédie. (jistě, tohle už je dissaster scénář a s mírnou nadsázkou k tomu, ale i s tím se musí v IT počítat, proto už i menší začínají používat kvalitní řešení a nespoléhají se na kamarádova 14ti letýho syna, kterej "tomu rozumí a má zkušenosti")
- ale jinak směle do toho, ušetřete pár tisíc, já už zažil firmu, kde se dodělávalo účetnictví z papírových faktur za blbý tři měsíce. A byla to dost malá firma s jednou účetní a i tak to bylo dost nepříjemný.

Kolemjdoucí

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #112 kdy: 22. 05. 2015, 14:47:40 »
si rozdrbeš celou databázi

U RAID 1 nebo 10 to nehrozí. Souhlasím že RAID 5 může být problém.
Dobrá databáze je na výpadek proudu zařízena, když se nepodaří dokončit zápis transakce tak při příštím startu se celá transakce přehraje znovu z transakčního logu.
I malá firma má zálohování 1x denně, tedy případný výpadek práce účetních je maximálně 1 den.

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #113 kdy: 22. 05. 2015, 16:02:33 »
- znovu opakuju, ten server HP není kompletní, má horší konfiguraci a kratší podporu - z tohoto důvodu o něm nemůžeš tvrdit, že je 3x levnější. Pokud do něho doplníš co je třeba, budeš na úplně jiné ceně
No jo no, ježkovanoho, já jsem myslel prostě něco na tenhle způsob, tuhle třídu.

Prostě něco jako http://www.c-shop.cz/detail/HP-ProLiant-ML310eG8v2-E31220v3-4GB-2x1TB-3NBD/334165 a i s přidáním RAMky jsi pořád maximálně na polovině ceny a výkon by byl pravděpodobně víc než dostatečný. Není tam žádný hotplug a nemá to redundantní zdroj, což obvykle pro tak malou firmu není problém, protože tohle jsou držáky a pravděpodobnost výpadku je fakt malá. Samozřejmě to už si musí investor zvážit sám, jestli se mu vyplatí dát dvakrát víc peněz za mírně znížené riziko výpadku... Když neví co s penězma, tak ať si klidně koupí pro pět lidí mainframe :)


j

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #115 kdy: 22. 05. 2015, 17:00:24 »
Mimochodem: http://aukro.cz/dell-pe-1900-2-quad-xeon4-2-33-12gb-ram-1070gb-hdd-i5373981427.html :)

Mimochodem http://www.ebay.com/itm/Dell-Poweredge-1900-Server-XEON-E5320-1-86GHz-4Gb-2-X-500Gb-PCIe-SAS-2-X-PSU-/121652290018?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c530aa1e2#

Zapulku ... ale kupovat z frcu neco, co ma bejt v ostrym provozu ... a kupovat neco na aukru ... lol

Čili cena skoro trojnásobná oproti http://www8.hp.com/cz/cs/products/proliant-servers/product-detail.html?oid=7128608 a výhody nulové. A to se vyplatí! :)

lol ... dyk to nema ani radic ani disky.  Takze radic + 10k, 4 disky + 30k ... aha, a sme tam, kde sem psal, ze ...

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #116 kdy: 22. 05. 2015, 17:18:23 »
Zapulku ... ale kupovat z frcu neco, co ma bejt v ostrym provozu ... a kupovat neco na aukru ... lol
Dyť jsem to říkal - záleží na investorovi, o co mu jde. Moje pointa je v tom, že není pravda, že bez 80 klacků se neobejde. To je nesmysl, samozřejmě že obejde. A je jenom na jeho zvážení, za jakou cenu to bude a jestli je to cena pro něj přijatelná nebo ne.

lol ... dyk to nema ani radic ani disky.  Takze radic + 10k, 4 disky + 30k ... aha, a sme tam, kde sem psal, ze ...
Šmankote, http://forum.root.cz/index.php?topic=11219.msg131037#msg131037

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #117 kdy: 22. 05. 2015, 19:23:37 »
Citace
zkus prosim tuhle velemyslenku nejak rozvest... v cem je konkretne na serveru horsi Ubuntu? Od cervence 2012 jedu spokojene na Precise. O co prichazim oproti debianu? Ja to vidim asi takhle:
- o LTS se u debianu zatim jen vasnive diskutuje(pokud vim).
- PPA. ono to nejak jde vsechno resit na debianu taky, ale jsem proste zparchantelej, neni to muj konicek, jen nutnost.
- mam na serverech i virtualnich vyvojovych strojich PRESNE ty stejne verze vsech serverovych veci

Debian je fajn, ale tvrdit, ze Ubuntu neni dobra volba je pouze nabozensky vykrik.
O co asi prijde je ne nekonstantnost konfiguraku...jejich umisteni....co ja si s ubuntu pamatuju...jednou to bylo tam, pak zase tamhdle....s debianem uz od verze 5 tohdle neznam....co novy release ..vse na starem miste.....a to ja mam rad pac jsem konzerva.....ale ono je to vlastne jedno :-)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #118 kdy: 22. 05. 2015, 19:46:35 »
šak říkám, Linux je jenom jádro, k tomu stačí libovolnej shell a compiler a můžeme si dělat co chceme :D A přece se nebudeme hádat jak nějací wokýnkáři.... a stejně je Gentoo nejlepší :P :D

j

Re:Server pro malou firmu
« Odpověď #119 kdy: 22. 05. 2015, 22:18:08 »
Šmankote, http://forum.root.cz/index.php?topic=11219.msg131037#msg131037

Smankotovat muzes jak chces, ale kdyz do toho das disky tak na pulce nejses ani nahodou, tak mozna na 60k misto na 80k. A jasne, taky si muze koupit  http://www.czc.cz/hp-microserver-g7-proliant-n54l-2gb-150w/123592/produkt, da se to sehnat za +- 3k pri trose snahy.

A mezi reci ... 5lidi = rekneme 1/2M mesicni prijem min (aby se firma vubec uzivila), takze investice do HW 100k na 5 let = 00prd (nejakych 15 stovaku mesicne, mozna 2k i s elektrikou). vs "uspora" za skladacku bez supportu na ktery se kazdou chvilu neco podela a vecne se v tom nekdo bude 1/2 den hrabat za bratru 1k5/hod.