Obtížnost Linux From Scratch

Bot

Obtížnost Linux From Scratch
« kdy: 28. 04. 2015, 10:20:25 »
Ahoj,
Nestaveli jste nekdo linux from scratch? Mam zkusenosti s Debian a s Fedora az do urovne bash skriptu. Ted jsem presedlal na Arch a uz jsem s nim docela zadobre (maji dobrou dokumentaci). Mam skill na LFS anebo je tu jeste nejaky mezistupen?
Bot
« Poslední změna: 28. 04. 2015, 13:39:16 od Petr Krčmář »


Atrament

Re:Linux from Scratch - Obtiznost?
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2015, 10:38:26 »
Na LFS nepotřebuješ ani tak skill jako spíš trpělivost :) Dokumentace je podrobná, takže si troufnu odhadnout, že to zvládne prakticky každý, kdo aspoň trochu kamarádí s příkazovou řádkou.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux from Scratch - Obtiznost?
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2015, 11:21:48 »
Moje zkušenosti s Linuxem:
cca 2004 - Mandrake (nainstalovaný, nepoužívaný)
cca 2007 - 2008 (Open)SUSE
od 2008 Gentoo

Do Gentoo jsem vletěl téměř po hlavě, nejhorší bylo zkompilovat jádro (do funkčního stavu = alespoň nabootovat). Dalo mi to hodně, hlavně o konfiguraci všelijakých programů a démonů, taky o struktuře systému jako takovýho.

LFS je další stupeň, na kterej se ale zatím nechystám (mám k tomu celkem respekt a nemám na to čas).

Troufám si ale tvrdit, že co napsal Atrament, je jednoduchej fakt. Zvládne to každej, kdo má alespoň nějaký zkušenosti a umí anglicky (kvůli čtení postupu).

Chce to slušnej počítač, abys nečekal na všechno půl dne. Fyzický čtyřjádro by bylo fajn :-) Na Core i5 750 (první generace, čtyři jádra) kompiluju kernel za 3 minuty, Libreoffice za cca 80 minut (nejnáročnější běžnej balík ke kompilaci), normální věci jako Apache, MySQL nebo i grafický programy jako Pidgin, GIMP, jsou v řádech minut. Na starym kompu (1,6GHz Centrino) to bylo podstatně horší, ale taky to už celkem šlo (GIMP tuším kolem 40 minut). 2x 366MHz Celeron dělá i Midnight Commander neskutečně dlouhou dobu. Jen pro porovnání...

Bot

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #3 kdy: 29. 04. 2015, 16:48:35 »
Ok, diky

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #4 kdy: 29. 04. 2015, 20:04:05 »
Do LFS bych se moc nehnal. Pochybuji, ze tam jsou aktualizace reseny nejak automaticky a sledovat porad, co se kde posralo/zabugovalo a musi se updatovat a rucne se s tim patlat by mne nebavilo. Pokud na to mate dostatecne vypaseny stroj, aby vsechny kompilace netrvaly nekolik dni, tak mrknete spis na Gentoo a nainstalujte si ho pekne po staru rucne, jako v dobach, kdy jeste nemeli instalacky. Pocitejte, ze v zavislosti na tom, co  je mezi zidli a klavesnici to trva minimalne den, ale s klidem i vic.


#Tom

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #5 kdy: 29. 04. 2015, 20:53:20 »
LFS je v pohodě, většinou stačí se držet návodu. Základní systém, X, GTK+, Mozilla, XFCE není problém. Pravda, LFS už pro nedostatek času pro systém denní potřeby nepoužívám (kdo má čas dělat ručně aktualizace?), ale před deseti lety mě to celkem bavilo. A to jsem měl Pentium II. :)

Samozřejmě, i LFS lze do jisté míry zautomatizovat, pro základní systém tu je ALFS, ale to je jen holý systém, pro BLFS už návody pro ALFS, pokud vím, nejsou.

Fantomas

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #6 kdy: 29. 04. 2015, 21:04:08 »
Gentoo stage 1 a doporucuji rychlejsi komp. Ja jsem si pred lety s tim hral na 500mhz pentiu iii, x server to kompilovalo 20 hodin, gnome 30 hodin, zakladni system 10 hodin :-D

bremby

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #7 kdy: 30. 04. 2015, 12:58:46 »
Vlastni system jsem si postavil na stredni. LFS jsem mel jako pomocnou prirucku, ale jinak jsem pouzival jiny navod. Je to hodne o trpelivosti, o tom to dotahnout dokonce a nevzdat v pulce. Ale neni to nijak tezke. A kdyz se na necem zaseknete, staci googlit nebo se nekde zeptat.

Peter Fodrek(unloggged)

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #8 kdy: 30. 04. 2015, 15:03:18 »
projekty u mna DP-diplomova praca, BP -bakalarska praca, dist-distancny-byvale studium popri zamstanni

BP   Frič Martin   FEI B-PI dist [sem 4, roč 3]   Distribúcia GNU/Linux pre FEI (dokončenie)   máj 2014 -neodovzdal


DP   Baršovský Michal, Ing.   FEI I-API den [sem 4, roč 2]   Distribúcia GNU/Linux pre FEI(desktop)   máj 2011      -obhajena
DP   Starý Tomáš, Bc.   FEI I-API den [sem 6, roč 2]   Distribúcia GNU/Linux pre FEI (riadenie)   máj 2011      -neodovzdana
DP   Csánó Juraj, Ing.   FEI I-API den [sem 4, roč 2]   Distribúcia GNU/Linux pre FEI(server)   máj 2011   -obhajena




Cieľom zadania je, aby študent spolu s dvoma kolegami, vytvoril platformu na úplny prechod FEI STU na platformu GNU/Linux. Vašou časťou platformy, ktorú tvoria tri typy distribúcií GNU Linux, je distribúcia pre použitie na desktpoch a prenosných PC.
Úlohy:
1. Naštudujte projekt Linux from scratch v najnovšej verzii
2. Naučte sa podľa LFS vytvoriť vlasnú disribúciu s balíčkovacími systémami deb aj rpm
3. Zistite požiadavky FEI na distribúciu pre desktopové použitie
4. Zhromaždite programy pre desktopový typ distribúcie, s minimálne dvoma programami na jednu činnosť
5. Vytvorte ako rpm tak deb balíčky zo zhormaždeného softvéru aj softvéru, na ktorých daný softvér závsí ako pre 32-bitovú tak 64-bitovú verziu distribúcie
6. Vyberte vhodný kernel a zavádzač
7. Realizujte distribúciu v 4. verziách.
-64-bit deb
-64- bit rpm
-32-bit deb
-32- bit rpm
8. Otestujte a publikujute distribúciu na serveri, ktorý monitoruje viac ako 320 hlavných distribúcií GNU/Linux (distrowatch.com)


Okrem distrowatchu a instalalatora(ktory nemali v ulohach) zvladli vsteko, ak odozvzdali.. Teraz to dokocuje Timovy projekt aj s inataltorom, ale oni opakuju predmet...

black3r

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #9 kdy: 03. 05. 2015, 16:10:22 »
keby ako diplomovku robim LFS tak sa za ten titul dost hanbim...

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #10 kdy: 03. 05. 2015, 20:07:30 »
keby ako diplomovku robim LFS tak sa za ten titul dost hanbim...
hochu, vsadim se s tebou klidně o litra že sis nekoupil ani jednu zkoušku  8)
jednak protože ti přebejvá páteř apak protože na to nemáš a věř mi že to spolu souvisí  8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Fantomas

Re:Obtížnost Linux From Scratch
« Odpověď #11 kdy: 04. 05. 2015, 00:01:06 »
Pro denaka jako tema na diplomku mi to prijde docela slabe. Kor pod vedenim docenta na ustavu robotiky a kybernetiky. Nastesti ho z letargie vytrhuji studenti, kteri se bavi javou, architekturou arm, schedulery a tak.;-)