Vzdálená plocha fungující jako ve Windows

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #30 kdy: 20. 04. 2015, 14:21:41 »
124 USD? Za to už se dají koupit nějaký Windows :)

To ano, ale to by pak ten Linux musel běžet virtualizovaně :-)

Jinak jsem kvůli tomu koukal na novinky ve VMware Horizon a na letošní rok se plánuje podpora Linuxu jako guest OS (viz http://blogs.vmware.com/euc/2014/10/vmware-vdi-for-linux.html). S Windows to funguje tak, že na guest nainstaluješ agenta, můžeš ho normálně používat lokálně a nebo se připojit klientem (existuje pro všechno možný včetně čistýho HTML5), přesně jak potřebuješ. Funguje to na fyzických i virtuálních strojích.

V týhle 1-host konfiguraci (http://blogs.vmware.com/euc/2013/11/vmware-horizon-view-agent-direct-connection-vadc.html) by to snad mělo být i zadarmo, protože tam nemáš Connection Server. Ten by se použil, kdybys měl víc guestů, pak se připojíš klientem k CS a vybereš si guest/pool guestů.

To zní velmi zajímavě. Myslím, že až bude ten Linux jako guest OS, tak to rád prozkoumám. Díky za tip. Jen se trochu u VMWare bojím, abych našel právě řešení zdarma nebo alespoň levné, ideálně i pro komerční použití.


Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #31 kdy: 20. 04. 2015, 14:51:22 »
takze jinak receno, firma nema na VPN aby jsi mel pristup k ssh na nekolik serveru? Inkrementalni zalohovani pocitace kdyz mate data v Gitu? Nebo mate v tom bordel a neco mate po lokalnich discich? Ruzny vykon HW? Jakoze nekde ti funguje kompilace rychlejc nez nekde jinde?
Synchronizace bookmarku nebo tabu je snad mozna u kazdeho browseru pokud tedy nepouzivate seznam browser... Pokud nemate duvod nejakeho specifickeho HW (treba jsi tester aplikace a mate HW klice), pak porad nevidim duvod pristupovat pres mobil k nejakemu PC kde mas otevreny chrome a nejaky git... Me to prijde jako nesystemove reseni...

Nyní již zareaguji, protože konečně diskutuje a píšete konkrétní neurážlivé oponující otázky a konečně neprohlašujete svůj názor za majoritní, i když to vypadá, že alespoň zde na fóru rozhodně majoritní není.

VPN firma má a mám její PPTP VPN na svém notebooku dokonce nakonfigurovanou. Nemám problém si příp. protunelovat libovolný TCP port přes SSH nebo příp. na firemním serveru nakonfigurovat OpenVPN server. To mi ale poskytne jen přístup přes síť na firemní zařízení.

Inkrementální zálohování počítače nevím, k čemu by mi bylo dobré v kontextu tohoto tématu (jinak ho používám a to dokonce s intervalem 15 minut). Pokud k synchronizaci dat mezi počítači, tak to stále neřeší výkon hardwaru. Určitě je finanční rozdíl mít jeden nebo tři výkonné počítače a ty navíc vždy po několika letech upgradovat. Navíc konfigurace jednoho počítače nemusí fungovat na jiném počítači. Např. konfiguraci Apache2 (/etc/apache2) a PHP (/etc/php5) bych synchronizovanou chtěl mít, abych všude vyvíjel stejně, ale konfiguraci uživatelů (/etc/passwd), disků (/etc/fstab) či síťových rozhraní chci mít odlišnou. Musel bych se pak hodně zabývat tím, který adresář synchronizovat a který ne nemluvě o problémech, kdyby kvůli výpadku či pomalosti internetu došlo k desynchronizaci mezi počítači.

Bordel po lokálních discích: Tak ono stačí, když se podívám do uživ. profilu, se podívat např. na konfiguraci GITu. Na jednom počítači nastavím např. "apply.ignorewhitespace=apply" a "push.default=simple" a jak potom tuto změnu dostanu na ostatní počítače? Je to opět problém synchronizace dat. Navíc každý počítač má jinak velký disk, takže uživatelský profil z notebooku s 500 GB SSD diskem se mi nevejde do netbooku s asi 128 GB SSD diskem. Toto se netýká jen konfigurace GITu. Problém sychronizace se týká i konfigurací Apache2 a potenciálně každé aplikace, kterou doinstaluji. Ať jsem konkrétní, tak například TeamViewer by nebyl rád, kdyby měl stejnou konfiguraci na více počítačích zároveň.

Různý výkon HW: Jak jsem psal. Přesouvám se mezi několika místy. Práce, kolegova univerzita a 2 až 3 města. Mít na každém místě výkonný notebook a ještě je čas od času upgradovat, tak to bude stát hodně peněz. Převážení notebooků se právě chci vyhnout.

Někde kompilace rychlejc než někde jinde možná také, ale také především rychlejší generování stránek a procházení stránek. Vytvářím dynamické weby, dokumentaci apod. hledám a čtu na webech. Už jen RAM, obvykle mám využití RAM+swap mezi 6 až 10 GB, fyzickou RAM mám na nejvýkonnějším notebooku 8 GB. Pracovat stejným způsobem na notebooku se 4 GB RAM nebo dokonce netbooku s 2 GB RAM, tak se brzy zblázním.

Synchronizace bookmarku je možná, používám ji v prohlížeči Chromium, snad jste o něm už slyšel. Bohužel ale nevím, jak synchronizovat taby. Poradíte mi? Používám sice plugin TabCloud, ale ten funguje spíš jako úložný prostor na odkazy. Musel bych vždy před odchodem ručně nechat taby uložit a nemluvě o tom, že historii v tabech si to nepamatuje, natož třeba posunutí na stránce či rozepsaný text ve formulářích. Zkrátka Chromium + TabCloud se z těchto důvodů s trvale spuštěným Chromiem nedá srovnávat. Běžně mám otevřených 30 až 60 tabů, takže pro mě je otázka tabů nezanedbatelná.

"porad nevidim duvod pristupovat pres mobil": Teď už trochu ano?

Lol Phirae

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #32 kdy: 20. 04. 2015, 17:35:43 »
Jo taaak, PPTP VPN. No, to je kvalitka. Hele a nevadí vám, že to šifrování je již mnoho let zcela nefunkční?  ;D

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #33 kdy: 20. 04. 2015, 17:43:24 »
Jo taaak, PPTP VPN. No, to je kvalitka. Hele a nevadí vám, že to šifrování je již mnoho let zcela nefunkční?  ;D

To je připomínka mimo původní téma, ale budiž. Ano, nám to moc nevadí :-)
(btw: Disclaimer: PPTP nebyl můj nápad a ani jsem ho nekonfiguroval.)

Lol Phirae

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #34 kdy: 20. 04. 2015, 17:46:08 »
Tak jo. V tom případě můžeš rovnou provozovat telnet.


Ivan Nový


nobody

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #36 kdy: 20. 04. 2015, 22:03:33 »
pomoci toho se ale nenapoji na existujici x session nebo bezici app, bud spusti nove jednotlive app, nebo si pusti nove cele x...
hlavni co resi (protoze napojovani na existujici x ma moznosti spoustu) je to aby zustalo na lokalu zamcena obrazovka, ale vzdalene byla odemcena, s tim ze ma dostupne cele de i apps ve stavu jako na lokalu..


Fantomas

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #37 kdy: 20. 04. 2015, 22:22:25 »
Tak jo. V tom případě můžeš rovnou provozovat telnet.
Nechapu, co te zere. Tazatel ma jasnou vizi, polozil otazku a hleda reseni. Ze se ti jeho predstava nelibi? A co ma byt, pripadne nedostatky budou jeho problem. Zbytecne plytvas ironii...

Ivan Nový

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #38 kdy: 20. 04. 2015, 22:37:31 »
pomoci toho se ale nenapoji na existujici x session nebo bezici app, bud spusti nove jednotlive app, nebo si pusti nove cele x...
hlavni co resi (protoze napojovani na existujici x ma moznosti spoustu) je to aby zustalo na lokalu zamcena obrazovka, ale vzdalene byla odemcena, s tim ze ma dostupne cele de i apps ve stavu jako na lokalu..

Pomocí ssh má možnost porty svého počítače přesměrovat na jiný počítač, takže X server by neměl mít možnost zaznamenat, že komunikace jde de facto z jiného stroje a použítí xrefresh

nobody

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #39 kdy: 20. 04. 2015, 22:54:19 »
tak sem si samo vedom moznosti ssh s presmerovanim portu, i toho ze neni treba redirect kdyz staxi aktivovat pres ssh x11 forward ;) nicmene jednak potrebuje pokracovat v bezicich programech, coz mu tohle neumozni, druhak prave ze potrebuje aby se remote chovalo jinak nez lokal, protoze zamknutej lokal ma zustat zamknut, a remote chce pristup k destopu totoznemu ale odemknuto...
tedy po odemknuti pres remote, ma ten samej desktop lokalni zustat zamknut...

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #40 kdy: 19. 12. 2016, 16:21:26 »
Díky moc za tyto informace. Na konec jsem zvolil právě NoMachine Workstation, kvůli možnosti virtuální plochy. Po technické stránce vidím naději právě v reinstalaci, mělo by stačit mít každý měsíc (např. přes anacron) spouštět "dkpg -r nomachine && rm -r /etc/NX && dpkg -i ..." Teď se ještě podívám na právní a morální stránku, které mohou způsobit, že jinak zvolím NoMachine zdarma ve VirtualBoxu a nebo začnu platit aktuálně (20.4.2015) těch 124,50 USD ročně. Jenže virtuální plochu NXServeru jsem si už stihl oblíbit hned na několika mých desktopech a placený NXServer na Linuxu stojí pro 10 subscripcí 994.50 USD ročně, což už není taková sranda.

Děkuji všem za rady.
Podařilo se někomu uspokojivě vyřešit to automatické obnovování trialu u Nomachine?

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #41 kdy: 19. 12. 2016, 18:10:50 »
  • Přijdu do práce, přihlásím se na svém PC s Linuxem, v mém případě Linux Mint 17 KDE.
  • Pracuji v nativním Linuxu.
  • Jdu na oběd, tj. uzamknu monitor (zobrazena jen výzva pro zadání hesla).
  • Na obědě si vzpomenu, že se chci připojit do relace na tom PC.
  • Vezmu mobil s Androidem, připojím se a vidím na něm přesně to, jako kdybych v práci odemkl monitor zadáním hesla. V práci ale kolegové vidí stále jen výzvu na zadání hesla (tj. nelze použít řešení, kde vidím na mobilu přesně to, co je vidět na monitoru, což mi dělá např. x11vnc nebo NX server). Toto připojení nesmí vytvořit novou relaci (dělá mi xrdp když zvolím jiné rozlišení), když už pod tím uživatelem jedna existuje.
  • Pracuji připojený z mobilu. Musím mít možnost zvolit si rozlišení (např. shodné s rozlišením mobilu). Ideálně jsou forwardnuté zvuky, vybrané adresáře, USB porty, propojená schránka apod., výhodou je efektivní protokol, jelikož na mobilu mohu mít 3G či pomalé WiFi připojení.
  • Vrátím se do práce. Zadám heslo. To mě odpojí na mobilu a já mohu pokračovat v práci dál.
  • Jdu domů, tj. uzamknu monitor.
  • Situace se opakuje, akorát doma se místo z mobilu připojím z PC. Ideálně podpora PC s Linuxem i s Windows (kdybych byl u některého ještě nezkonvertovaného kamaráda).

To je moc hezký use case a byl by to zajímavý projekt. Zvlášť dneska v době vzývání waylandu a ubírání již existujících užitečných funkcí.

koss43

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #42 kdy: 20. 12. 2016, 16:49:02 »
Tak jsem zkoušel navrhovaná řešení, a zkušenosti níže:

XPra - chová se to divně, klient na windows špatně kopíruje kurzor myši, při instalaci na Ubuntu mi to rozhodilo Desktop managera, takže jsem musel jít do rescue (zábava, když to dělám poprvé na systemd) a přeinstalovat celá KDE a desktop managera, pak jsem to nicméně rozchodil. Nicméně klienti používají klasický protokol X serveru, takže bych na rychlost moc nesázel.

Obecně, je to zajímavé řešení, ale je potřeba to provozovat komplet na Linuxu, jak klient tak server. Klient pro win moc použitelný není.

NoMachine - velmi dobré, je vidět že ten produkt je reálně použitelný. Padlo tu něco o nutnosti kupovat licenci, ale to není pravda. Stačí pro jednoho uživatele, a virtuální plochu si vytvoříte přes Xnest, takže bude viditelná na cílovém počítači v okně, případně i vzdáleně. Děsná výhoda je, že to funguje i přes uzamčenou obrazovku atd., úplný ideál.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #43 kdy: 21. 12. 2016, 11:28:14 »
No já sem dlouho používal Nomachine 3.5, ale s upgradem na Ubuntu 16.04 (edice Server + XFCE, vzdálený počítač) a Windows 10 (klient) mi to začalo nějak blbnout, jednak to bylo nějaké pomalé a jednak na desítkách blbne 3.5 klient. Taky mi vadí, že kvůli Nomachine 3.5 musím mít na serveru povolené přihlašovaní do SSH heslem.

Takže zkouším aktuální Nomachine 5.1.62, nejdřív free a teď Wokstation. Ten X11 vektorový režim je podobně pomalý jako u verze 3.5, přitom dřív mi přišlo, že to funguje dost v pohodě, ne jako RDP ve Windows, ale celkem slušně, že mě to neotravovalo. Ten video režim ve výchozím nastavení kvality na 50% překresluje i reaguje celkem rychle, ale nevypadá to moc hezky, při změně obrazu (odstránkování v prohlížeči, editoru, mc) to vypadá dost nehezky a se obraz doostří a zlepší až po nějaké sekundě. Když zvednu kvalitu na max, tak se to zlepší, ale zas se to logicky zpomalí. Pro běžné použití je pro mě překvapivě lepší ten video režim, pořád mě to ale moc nevyhovuje, pro nějaké rychlé věci to stačí, ale pracovat přes to řádově hodiny by byl (na rozdíl od Windowsího RDP) dost opruz.

Ještě se chystám vyzkoušet xrdp + xorgxrdp.

Vůbec nemám takový složitý scénář jako zakladatel vlákna, cílový počítač nemá klávesnici a monitor, přistupuji tam pouze vzdáleně jen ze dvou různých Windows stanic (7 a 10), čili je mi v podstatě jedno, jestli ten desktop bude fyzický nebo virtuální, stačí mi jeden a neřeším co leze do výstupu na monitor. Chci prostě jen něco, co bude rychle reagovat a překreslovat a při tom nebude obraz moc degradován tak jak to umí Remote Desktop Connection ve Windows.

PetrM

Re:Vzdálená plocha fungující jako ve Windows
« Odpověď #44 kdy: 21. 12. 2016, 14:38:33 »
Jenom k tomu "přemýšlení, co synchronizovat mezi stroji" - já tahám jenom  ~/.sync a v něm mám symlinky na to, co chci sdílet. A pokud chci někde nějaký adresář odlišný, jednoduše tam na konkrétním stroji není link, ale při dnešní rychlosti připojení, kapacitě disků,... tam prostě nechám adresář s kopiema souborů. A shell script na nakonfigurování sdílení na novým stroji...