Indikace stavu CapsLock a NumLock

Bob

Indikace stavu CapsLock a NumLock
« kdy: 28. 03. 2015, 12:49:33 »
Ahoj všichni,
Jak nejspíš víte, notebooky Lenovo už před několika lety přestaly používat LED signalizaci CapsLock a NumLock (nepoužívají ani signalizaci stavu baterie, ale to nepovažuji za tak podstatné). Nevím jestli se tohle týká úplně všech Lenovů, ale minimálně Thinkpadů ano. Ve Windowsech je to řešeno speciálními softem, který signalizaci aktuálního stavu zobrazuje na monitoru.
Netušíte jestli něco podobného existuje také i pro Linux? Myslím, že jsem kolem toho docela dost pátral, ale žádné konkrétní řešení jsem nenašel. Jen kvanta stížností a dotazů na tohle téma. Takže, buď jsem něco fatálně přehlédnul, nebo pro aktuální Linux žádný "Lenovo ACPI driver", widget, plazmoid.... či něco podobného prostě neexistuje, což by ovšem minimálně pro mě znamenalo, že Linux je na nějakém novějším "bezLEDkovém" Lenovu nepoužitelný, protože např. zadávat heslo aniž bych věděl zda je CapsLock zapnutý či vypnutý, to dle mého názoru není zrovna pravé ořechové.
Předem děkuji všem, kdo něco kloudného a k věci odpoví.  :)
« Poslední změna: 29. 03. 2015, 21:17:21 od Petr Krčmář »


Jenda

Proč bys na to měl potřebovat nějaký Lenovo driver? Ostatní počítače snad mají nějaký jiný numlock?

První odkaz z gůglu na dotaz linux get numlock status: https://stackoverflow.com/questions/10054681/capslock-numlock-insert-how-to-show-keyboard-status-on-screen-when-keyboard-h xset q | grep LED

A jak to dělat realtime? http://theinvisiblethings.blogspot.cz/2011/04/linux-security-circus-on-gui-isolation.html

Osobně jsem na capslock namapoval užitečnější funkce, nějak nevím proč bych ho měl používat.

Pro KDE 4 třeba KeyLeds. Není k tomu potřeba nic speciálního pro Lenovo, každý systém ví o stavu Caps Lock a Num Lock - ty klávesy neřeší klávesnice sama hardwarově, ale řeší je OS.

Osobně jsem na capslock namapoval užitečnější funkce, nějak nevím proč bych ho měl používat.

Co na nem mas? Uz jsem si s myslenkou zrovna tohle zmenit pohraval, ale chybi mi inspirace..

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tak treba v LXDE je na to applet do listy, Keyboard LED se to tusim jmenuje a dokonce ted uz zase funguje. Takze se asi poohlednete, co mate v distru pro vase graficke prostredi, ktere nejak nezminujete. Pokud nenajdete, muzete porad prejit na LXDE.



Jenda

Osobně jsem na capslock namapoval užitečnější funkce, nějak nevím proč bych ho měl používat.

Co na nem mas? Uz jsem si s myslenkou zrovna tohle zmenit pohraval, ale chybi mi inspirace..
Mám na něm české uvozovky („“). Pak mám ještě místo § výpustku (…).

laser84

Na ubuntu pouzivam indicator-keylock.

Bob

Omlouvám se, že jsem nezmínil grafický prostředí, tak teda je to KDE4 - konkrétně používám KDE spin Fedory 21 x64.
Vyzkoušel jsem zmíněné KeyLeds. Je to přesně to, co potřebuji. Ve Fedoře jsem to nainstaloval bez problému, dokonce se mě to snadno podařilo zbuildovat ze zdrojáků. Jediná záležitost, kterou bych tomu plasmoidu vyytknul - mám dojem, že nejspíš "nevisí" na té správné události, protože reguje poměrně pomalu a rychlá sekvence zap/vyp ho občas dokáže zmást. ALe v praxi toto pochopitelně problém nepředstavuje - nikdo v reálu num/caps lock nemačká frekvencí vibrátoru.  :P Nicméně systém jako takový zmatený není a všechny události zpracuje správně, takže proč KeyLeds s tím občas má problém, že?

Ad. moje poznámka o "ACPI" a driveru - jo, to jsem ujel opravdu hodně. Je jasné, že když systém stisk těch kláves správně rozpoznává, tak už dál žádný driver potřeba není.
Jinak, děkuji všem ze odpovědi.