Obnova smazaných souborů v Debianu

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova smazaných souborů v debianu
« Odpověď #15 kdy: 28. 03. 2015, 19:53:40 »
@Fantomas: Photorec udajne chrochta i na HFS+.


nobody

Re:Obnova smazaných souborů v debianu
« Odpověď #16 kdy: 28. 03. 2015, 20:52:41 »
kdyz zustalo obsazene misto stejne... neni to v kosi ? ;)

jinak v ramci bezpecnosti, udelat tu bitovou kopii jak radi aaa (pomoci dd), pak udelat kopii te bitove kopie a na tom primo laborovat, ne na tom hardisku

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #17 kdy: 30. 03. 2015, 00:25:56 »
Ak je to nejaka katastrofalna krabicka od Western Digital, najskor tam bezi male GNU/Linuxove distro a teda cely recovery process ma skor zmysel cez SSH priamo z toho zariadenia.
Cize najskor cez dd odalohovat, potom riesit recovery priamo cez nabootovany NAS cez SSH naprikjlad pomocou photorecu. Bolo by vsak dobre vediet co to pouziva za system... LVM? mdraid? Ako je to cele zostavene... etc. Potom by nemal byt recovey extra problem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #18 kdy: 30. 03. 2015, 14:43:27 »
Tak to bych vubec nezapinal, vymontoval bych z toho disk, udelal obraz a pak zkousel resit ten. U takoveho kramu se snizuje pravdepodobnost obnovy s kazdym zapnutim, protoze to ma vlastni OS, ktery si ty disky montuje rw a pak s nimi dela kdovi co.

nobody

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #19 kdy: 30. 03. 2015, 15:26:26 »
s/kdovi co/nsa vi co/


Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #20 kdy: 31. 03. 2015, 08:35:37 »
Odmlčel jsem se, protože jsem čekal na nový HDD, kterýžto jsem objednal k uložení dat, jelikož photorec by mě to na stejnej HDD nevměstnal a nechtěl jsem zažít horror se zaplněním disku.
Takže ti, kdož nevědí, co je to za disk, napsal jsem název toho zařízení v prvním příspěvku a po napsání do google vám vyjede taková krabička, je to domácí NAS.
Přes SSH jsem se do toho nevěděl dostat, protože to má nějaký vlastní OS.
Teď dojel photorec, trvalo to bezmála 12 hodin.
Vyplivl milion souborů v půl miliónu adresářů, označených tak, že se v tom prase nevyzná.
Švagr je na prášky, protože by to ručně třídil 10 000 let.
přemýšlím co dál, data jsou zatím tak jak byly na tom disku, disk je namountován v debianu, kde mám SSD jako systémový a ten novej disk, kam se to všechno napěchovalo.

ES

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #21 kdy: 31. 03. 2015, 09:32:49 »
pokud jsou data opravdu smazana a jsou nekde "schovany" jako v "sitovym kosi" tak to pravdepodobne lepsi nebude co se na ext3 smaze
se da v drtivy vetsine najit jen podle obsahu souboru bez informace o jmene a miste.

Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #22 kdy: 31. 03. 2015, 09:35:57 »
Problém je třebas i v tom, že to má nějakej divnej šifrovací systém, neboco, protože třebas:
Kód: [Vybrat]
find . -name "*.avi"
vám nevyplivne zhola nic, i když vím, že nějaký nesmazaný avi soubory tam na 100pro jsou a jdou i přehrát, když byl disk ještě v původní krabici.

Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #23 kdy: 31. 03. 2015, 09:39:44 »
Ještě bych prosil, kdyby byl nékdo tak laskav a napsal mě příkaz cp, který najde všechny soubory daného typu /př. avi/ a přesune je do daného adresáře, aby to alespoň bylo pohromadě, protože teď je z toho taková polívka, že se s tim lidskému člověku nedá skutečně pracovat, díky.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #24 kdy: 31. 03. 2015, 09:42:06 »
Odmlčel jsem se, protože jsem čekal na nový HDD, kterýžto jsem objednal k uložení dat, jelikož photorec by mě to na stejnej HDD nevměstnal a nechtěl jsem zažít horror se zaplněním disku.

Tak to mate kliku, jak od blazince, protoze obnovovat data na stejny disk, je nejvetsi blbost, jakou muzete udelat. Je to idealni cesta na to, abyste o vetsinu tech dat prisel.

Citace
Teď dojel photorec, trvalo to bezmála 12 hodin.
Vyplivl milion souborů v půl miliónu adresářů, označených tak, že se v tom prase nevyzná.
Švagr je na prášky, protože by to ručně třídil 10 000 let.
přemýšlím co dál, data jsou zatím tak jak byly na tom disku, disk je namountován v debianu, kde mám SSD jako systémový a ten novej disk, kam se to všechno napěchovalo.

Tohle jsem nedavno resil, dole mate skript, ktery ta data nahardlinkuje do adresaru podle rozsireni souboru. Pochazi primo ze sajtu testdisku a photorecu. Jsou tam jine, ale tenhle me zaujal nejvic a take je asi nejrychlejsi. Na cilovem disku musi byt k dispozici FS s podporou hardlinku, takze jestli tam mate NTF, tak to z Linuxu nejspis nepujde, i kdyz NTFS dnes nejspis hardlinky umi. Nesmysly, jako .cab, .jar .... a kdovi, co se tam mohlo priplest, pak vymazete a fotkami, filmy atd., se svagr bude muset prokousat. Fotky by mozna sly prejmenovat v posloupnosti podle data z EXIF, pokud je k dispozici. Lepsi, nez nic.

#!/bin/bash
## Hardlinks files into another directory structure
## In the target the files are sorted in folders by extention
## Usefull after using photorec to recover files.

recup_dir="${1%/}"

[ -d "$recup_dir" ] || {
    echo "Usage: $0 recup_dir";
    echo "Mirror files from recup_dir into recup_dir.by_ext, organized by extension";
    exit 1
};
find "$recup_dir" -type f | while read k; do
    ext="${k##*.}";
    ext_dir="$recup_dir.by_ext/$ext";
    [ -d "$ext_dir" ] || mkdir -p "$ext_dir";
    echo "${k%/*}"
    ln "$k" "$ext_dir";

done

Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #25 kdy: 31. 03. 2015, 09:50:18 »
Ten nový disk, na kterým je to všechno teď uložené, jsem udělal jako ext3 /dev/sdc1 takže by ten scriptměl jít?
Co se týče kliky, ikdyž jsem totální lama, tak těch pár nebezpečí si SNAD uvědomuju. Disk jsem koupil nejen pro záchranu těch dat, ale použiju ho později pro můj domácí NAS, který mám v debianu se sambou a 1TB disk už je plnej. Mě se tyhlety lowend BFU friendly zařízení nelíbí právě už proto, co teď s tím mám práce.
Jo, a mockrát děkuju všem za pomoc.

Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #26 kdy: 31. 03. 2015, 09:56:22 »
A ještě dotaz, ten script mám spustit z jakého aktuálního adresáře?
Mám to teď tak:
/mnt/disk    - namountován disk z toho krámu
/mnt/disk1  - nový disk s obnovenýmy soubory

Děkuji.

Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #27 kdy: 31. 03. 2015, 10:18:33 »
Tak už jsem přišel na to jak to funguje, ale má to háček, těch adresářů recup_dir je 491 uff.

Trubicoid2

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #28 kdy: 31. 03. 2015, 10:23:03 »
vám nevyplivne zhola nic, i když vím, že nějaký nesmazaný avi soubory tam na 100pro jsou a jdou i přehrát, když byl disk ještě v původní krabici.

Jako ze jsi disk vyndal z puvodniho wd ramecku? Pozor na to, nektery ty wd kramy sifrujou a heslo je nekde v tom radici. Kdyz radic vyhodis, tak jsi v kyblu. Ale na disku bez wd řadiče pak neni videt gpt, tvari se jako prazdnej, vyplnenej nadodnyma datama. Tak to treba neni tvuj pripad.

Kyblík

Re:Obnova smazaných souborů v Debianu
« Odpověď #29 kdy: 31. 03. 2015, 10:26:34 »
Dík Jarda.P za script.

Pustil jsem se studovat, jak jej spustit 491x s parametrem recup_dir.X, kde X bude od 1 do 491, ale to je hodně nad moje síly.