MS Office v CrossOver Linux

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
MS Office v CrossOver Linux
« kdy: 27. 03. 2015, 21:16:00 »
Ahoj,
hledám nejlepší cestu jak provozovat MS Office na Linuxu (konkrétně Ubuntu 14.04 32b). Samozřejmě, že běžně používám LO, ale pro některé dokumenty (např. MS excel soubory s heslem, nebo když jsou odkazy mezi listy, popř. mezi soubory) prostě LO selhává. Bohužel selhal i Google App (dokonce i MS Office on-line!!. U doc souborů se zase někdy rozhází formátování (zejména když jsou hojně použity rámce a grafické prvky).

Používám Ubuntu a LO pracovně (více než 2 roky) a komunikuji tedy téměř ze 100% s lidmi, kteří mají MS Office 2010 a vyšší. Prostě, aby jsem to srhnul občas prostě potřebuji upravit/otevřít doc/xlsx soubor v MS Office.

Zkoušel jsem MS Office 2007/2010 přes Wine a PlayOnLinux - dle tuctu různých návodů a např. u xls souborů chráněných heslem MS Excel prostě spadne. Proto bych chtěl jít do nějakého komerčního řešení, které řeší MS Office na Linuxu. Tímto se tedy chci zeptat na zkušenosti ? Doporučení ? Je CroosOver Linux ta správná cesta, nebo to je jen placené Wine ?  :D Sorry za dlouhý dotaz.
« Poslední změna: 29. 03. 2015, 21:15:47 od Petr Krčmář »
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


nobody

Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #1 kdy: 27. 03. 2015, 21:58:48 »
nevim, neresil sem, msoffice nemam a nechci :) ale obecne, pokud mas notas s licenci na widle, muzes je nainstalit do virtualu, dat tam msoffice a virtual poustet v "bezesvem rezimu" kdy okno msoffice zapadne do linuxu jak by bylo nativni, pro dokumenty si nasdilis z linuxu sambou a ve virtualu namapujes...

source

Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #2 kdy: 27. 03. 2015, 22:00:33 »
Office 2010 a vyšší už by měl umět ODF. Požádej dotyčné, ať to ukládají v tomto formátu a nebude tolik problémů.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #3 kdy: 27. 03. 2015, 22:22:59 »
add Nobody: virtuál jsem již také samozřejmě vyzkoušel. Ano mám legální licenci na W7. Do virtuálu jsem dal XP kvůli menším nárokům. Bezešvý režim je OK, ale toto řešení jaksi postrádá tu eleganci - i když uznávám je to funkční workaround.

add source: to by bylo super  :D, ale bohužel nereálné. Přimět některé lidi aby trochu používali při práci na PC hlavu je prostě nadlidský výkon. Nevěřili by jste kolika lidem vůbec nic neříká termín "formát souborů" - bez urážky většinou ženské pohlaví to bere jako nadávku  ;)
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

source

Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #4 kdy: 27. 03. 2015, 23:33:56 »
Já bych udělal obojí. Měl jak ten workaround, tak bych těm lidem stále opakoval, ať to ukládají v ODF (a třeba i řekl jak). Soubory bych jim posílal pak zásadně v ODF. Musí se začít postupně a nenásilně. Mlčením to ale nedokážeš.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #5 kdy: 28. 03. 2015, 00:35:53 »
Ted by bylo jeste zajimave vedet, jak dobre to ukladani do .odf v MS Officu chodi, protoze treba kdyz se ulozi text z LO Writeru do .doc, tak se z nej vypari komentare k textu.

karlik

Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #6 kdy: 28. 03. 2015, 09:28:28 »
Microsoft Office 2010 mám nainstalovaný přes CrossOver Linux a funguje pěkně. Můžeš si stáhnout časově omezenou verzi CrossOver Linux a vyzkoušet si, jestli funguje vše podle tvých představ.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #7 kdy: 28. 03. 2015, 18:41:35 »
JJ. Díky. Stáhnul jsem CrosssOver a bohužel nefunguje dle mých představ. Mám pár testovacích souborů v excelu na prověření kompatability a bohužel excel padne a chce se stále restartovat dokola. Paradoxně v LO tyto soubory otevřu, ale při prvním uložení se totálně rozhodí formát.
Takže suma sumárum s CrossOverem jsem nedosáhl lepších výsledků než, když nakonfiguruji Wine dle návodů na netu, nebo s použitím PlayOn Linux (který mimochodem také funguje pěkně) - takže proč platit za CrossOver.

Díky za rady.

Něco lepšího než CrossOver a výše zmíněné postupy nikoho nic nenapadá ?
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

kuba77

Re:MS Office & CrossOver Linux
« Odpověď #8 kdy: 28. 03. 2015, 19:10:05 »
Co zkusit Kingsoft WPS Office? Nemám s ním přímo zkušenosti ale většinou se na internetu píše, že má lepší kompabilitu s MS Office než OO/LO.
http://www.wps.com/linux/
http://wps-community.org/

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MS Office v CrossOver Linux
« Odpověď #9 kdy: 30. 03. 2015, 17:08:06 »
WPS office jsem zkoušel také. I když je to zatím jen alpha verze pro Linux tak se chová vcelku korektně, ale není lepší než LO. Zejména, když jsem u LO přišel jak zlepšit kompatabilitu s excelem - viz. příloha. Ale i tak po uložení v LO je to v háji. Prostě rádoby "standard" MS nikdo jen tak nepřekoná  :( Zřejmě se bez Excelu neobejdu nikdy. Zatím tedy vidím jako nejlepší cestu XP ve virtuálu a Excel nativně na XP - stroj to v pohodě utáhne, ale fakt to není user friendly  ;)
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MS Office v CrossOver Linux
« Odpověď #10 kdy: 30. 03. 2015, 17:12:12 »
...paradoxně některé excel soubory otevře lépe Gnumeric. Sice zahlásí chybu, ale otevře korektně - pochopitelně uložení opět kulhá.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.