Nepřiznání faktury ze zahraničí

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #75 kdy: 26. 03. 2015, 22:47:37 »
Z definice právě toto faktura do Německa je. Dobré ráno, experte.

PS: A lidé s obratem nad 600tis samozřejmě paušál použivají (třeba já), mnoha se vyplatí, proč by ostatně jinak byl paušál nově  zastropovaný.
Odpověď o daňové poradkyně :
poskytnutím služby do jiného členského státu se nestaneš ze zákona plátcem DPH, ale identifikovanou osobou (budeš se muset přihlásit a  odevzdávat daňová přiznání jako identifikovaná osoba), ovšem v tuzemsku zůstaneš neplátcem (žádné DPH na vstupu si neodečteš). Kromě přiznání se budou muset podávat i souhrnná hlášení.

Takže jinými slovy, odpusť si invektivy.

Plátcem DPH se nestaneš jen protože pošleš fakturu do německa.... pokud nesplníš nějaký další podmínka dle zákona.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #76 kdy: 27. 03. 2015, 08:26:25 »
coz je bohuzel spatna zprava v kontextu toho jak se dobrovolne stat platcem DPH :(
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #77 kdy: 27. 03. 2015, 08:32:22 »
Prosím tě můžeš mi vysvětlit jaký nárůst agendy v případě vystavení další faktury máš ?

Odpověď o daňové poradkyně :
poskytnutím služby do jiného členského státu se nestaneš ze zákona plátcem DPH, ale identifikovanou osobou (budeš se muset přihlásit a  odevzdávat daňová přiznání jako identifikovaná osoba), ovšem v tuzemsku zůstaneš neplátcem (žádné DPH na vstupu si neodečteš). Kromě přiznání se budou muset podávat i souhrnná hlášení.

Takže jakpak? Já odpověděl ve zkratce a ne úplně přesně - pravdou je že plátcem se nestane, ale agendu navíc díky té jedné jediné faktuře víceméně jako plátce DPH mít bude. A to byla ta původní otázka, vlastní placení DPH jsi tam zatáhnul ty.

Takže jinými slovy, odpusť si invektivy.

Myslím že byly na místě, i kvůli těm dalším rozkladům kdo jak platí a neplatí daně a co z toho o něm plyne.

LabTech

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #78 kdy: 27. 03. 2015, 10:05:39 »
Citace
dajme tomu, ze by som pracoval pre nemecku spolocnost, ktorej vystavim fakturu, ale pri podani danoveho priznania by som ju nezahrnul do prijmov?

Většina informací už tady byla řečena, jen mi přijde, že se to občas ztrácí v reakcích na různé tamatické odbočky. Takže přidám můj pohled a zkušenosti jako OSVČ, který poskytuje služby (nejčastěji konzultace/programování) i do zahraničí. Nejsem daňový ani účetní odborník, ale pokud vím, tak problematika je v ČR i SR v tomto případě řešena velmi podobně, možná se liší nějaké detaily.

Ve Tvém dotazu se potkávají dvě daňové problematiky: Daň z příjmu a řešení DPH v případě poskytnutí služby do jiného státu.

Daň z příjmu: Můj názor je, že přímo by se na to asi nepřišlo, ale souhlasím s dalšími v tomto fóru, že je to nemysl takhle uvažovat a jistotu rozhodně nemáš. Navíc mi přijde, že pokud o tom teprve uvažuješ, tak nutná administrativa související s poskytováním služeb do zahraničí není zas tak velká, aby to stálo za to. Z hlediska daně z příjmu fyzických osob je úplně jedno, komu fakturu vystavuješ, podstatné je, že to jsou peníze, které jsi vidělal.

Poskytnutí služby do jiného státu: Tohle je dost složitá problematika, takže vycházím z předpokladu, že německá firma (tj. v rámci EU) je plátcem DPH a ty bys tam fyzicky nepracoval, ale seděl doma a třeba programoval. V každém případě musíš řešit DPH (neznamená ale, že musíš DPH platit) a díky tomu by se na to asi přišlo. Máš dvě možnosti: Zaregistrovat se jako tzv. identifikovaná osoba (už to tady bylo zmíněno) nebo se dobrovolně stát plátcem DPH. Ještě před pár lety bylo nutné se stát plátcem DPH povinně, protože zákon identifikovanou osobu neznal. Co je pro Tebe lepší nelze dopředu říci, záleží na tom co děláš, co plánuješ atd., obě možnosti mají svá pro a proti ... ale pokud by to bylo "možná 1-2 faktury za rok", tak je asi jednodušší ta identifikovaná osoba. Článků lze na toto téma najít docela dost.

Rozdíl je i administrativní: Zaregistrovat se jako identifikovaná osoba je nutno (alespoň v ČR) myslím do 15 dnů poté, co nastalo plnění. Naopak v případě registrace k placení DPH je potřeba se nejprve zaregistrovat a teprve následně lze vystavit fakturu (kde se uvede DIČ/VAT číslo.)

Takže, je to na Tobě ... a doufám, že jsem v tom neudělal moc chyb ;-)

MartinX

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #79 kdy: 27. 03. 2015, 10:32:37 »
Rozdíl je i administrativní: Zaregistrovat se jako identifikovaná osoba je nutno (alespoň v ČR) myslím do 15 dnů poté, co nastalo plnění. Naopak v případě registrace k placení DPH je potřeba se nejprve zaregistrovat a teprve následně lze vystavit fakturu (kde se uvede DIČ/VAT číslo.)

V slovenskej legislative pojem "identifikovana osoba" neexistuje. Ekvivalentom je tomto pripade tzv. "registracia podla §7a" ktora nema charakter plnohodnotneho platcu DPH (neda sa odpocitavat tuzemska DPH) ale na rozdiel od CR je nutne sa registrovat PRED dodanim sluzby do inej krajiny EU.

"§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7."


LabTech

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #80 kdy: 27. 03. 2015, 10:47:55 »
Rozdíl je i administrativní: Zaregistrovat se jako identifikovaná osoba je nutno (alespoň v ČR) myslím do 15 dnů poté, co nastalo plnění. Naopak v případě registrace k placení DPH je potřeba se nejprve zaregistrovat a teprve následně lze vystavit fakturu (kde se uvede DIČ/VAT číslo.)

V slovenskej legislative pojem "identifikovana osoba" neexistuje. Ekvivalentom je tomto pripade tzv. "registracia podla §7a" ktora nema charakter plnohodnotneho platcu DPH (neda sa odpocitavat tuzemska DPH) ale na rozdiel od CR je nutne sa registrovat PRED dodanim sluzby do inej krajiny EU.

"§ 7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7."

Díky za opravu a upřesnění, takže princip je v podstatě stejný (existují dvě varianty "registrace k DPH"), jen je potřeba na to pamatovat předem ... což v praxi je něco jako "začít to řešit ve chvíli, když dostanu objednávku"  ;)

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #81 kdy: 27. 03. 2015, 13:03:53 »
Rozdíl je i administrativní: Zaregistrovat se jako identifikovaná osoba je nutno (alespoň v ČR) myslím do 15 dnů poté, co nastalo plnění. Naopak v případě registrace k placení DPH je potřeba se nejprve zaregistrovat a teprve následně lze vystavit fakturu (kde se uvede DIČ/VAT číslo.)
Njn, jenze registrovat se jako platce DPH sam od sebe jen tak nemuzes, musis podat zadost a v ni dolozit, ze prelezes mega kc v tom roce... a pak zalezi jestli ourednik rekne ano nebo ne
Děkuji za možnost editace příspěvku.

P.

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #82 kdy: 27. 03. 2015, 13:56:46 »

Njn, jenze registrovat se jako platce DPH sam od sebe jen tak nemuzes, musis podat zadost a v ni dolozit, ze prelezes mega kc v tom roce... a pak zalezi jestli ourednik rekne ano nebo ne

To je zase perla. Registrace je povinná od určitého obratu, pod ním je dobrovolná - čili to záleží na PODNIKATELI. Úředník je povinen vyřídit. Ostatně formulář není žádost, ale oznámení. Úřad poté jen přidělí DIČ.

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #83 kdy: 27. 03. 2015, 14:03:35 »
Prosím tě můžeš mi vysvětlit jaký nárůst agendy v případě vystavení další faktury máš ?

Odpověď o daňové poradkyně :
poskytnutím služby do jiného členského státu se nestaneš ze zákona plátcem DPH, ale identifikovanou osobou (budeš se muset přihlásit a  odevzdávat daňová přiznání jako identifikovaná osoba), ovšem v tuzemsku zůstaneš neplátcem (žádné DPH na vstupu si neodečteš). Kromě přiznání se budou muset podávat i souhrnná hlášení.

Takže jakpak? Já odpověděl ve zkratce a ne úplně přesně - pravdou je že plátcem se nestane, ale agendu navíc díky té jedné jediné faktuře víceméně jako plátce DPH mít bude. A to byla ta původní otázka, vlastní placení DPH jsi tam zatáhnul ty.
Takže znovu JAKÝ nárůst agendy tam je ? Promiň, ale pokud podnikám, tak snad nejsem-li účetní, která na to má SW, tak mám účetní s SW, a veškerá tato agenda je snad 5x kliknout na mouse.

Mám opravdu nadšenost z osob, které jsou OSVČ a udivuje je, nějaká forma byrokracie.

Takže jinými slovy, odpusť si invektivy.

Myslím že byly na místě, i kvůli těm dalším rozkladům kdo jak platí a neplatí daně a co z toho o něm plyne.
Promiň, ale invektivy z tvé strany nejsou namístě nikdy. Zvláště nazývat někoho posměšně "expertem", zvláště když s nikdo na nic takového nehrál tady, když ty sám přesně nevíš jak to je.

A mimochodem. Mohl jsi mne tedy utřít stejnou citací jakou jsem zde dal od daňařky. TO by tě opravňovalo užívat invektivy.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #84 kdy: 27. 03. 2015, 14:08:07 »

Njn, jenze registrovat se jako platce DPH sam od sebe jen tak nemuzes, musis podat zadost a v ni dolozit, ze prelezes mega kc v tom roce... a pak zalezi jestli ourednik rekne ano nebo ne

To je zase perla. Registrace je povinná od určitého obratu, pod ním je dobrovolná - čili to záleží na PODNIKATELI. Úředník je povinen vyřídit. Ostatně formulář není žádost, ale oznámení. Úřad poté jen přidělí DIČ.
bejvavalo. zeptej se sveho danoveho poradce...
viz treba http://www.otazkyaodpovedi.cz/cz/otazky/zamitnuti-dobrovolne-registrace-k-dph.1-11656.html
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #85 kdy: 27. 03. 2015, 14:09:40 »

Njn, jenze registrovat se jako platce DPH sam od sebe jen tak nemuzes, musis podat zadost a v ni dolozit, ze prelezes mega kc v tom roce... a pak zalezi jestli ourednik rekne ano nebo ne

To je zase perla. Registrace je povinná od určitého obratu, pod ním je dobrovolná - čili to záleží na PODNIKATELI. Úředník je povinen vyřídit. Ostatně formulář není žádost, ale oznámení. Úřad poté jen přidělí DIČ.
Souhlas s tebou.
Jen s malou opravou. FÚ nepřidělí DIČ neboť ten máš přidělený už v okamžiku první registrace ŽL (zápisu do OR), pouze ti vydá doklad o tom, že jsi povinen odvádět DPH a po novu je podstatné uvedení Č.ú. banky ze kterého se DPH bude odvádět....

--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #86 kdy: 27. 03. 2015, 14:13:22 »
bejvavalo. zeptej se sveho danoveho poradce...
viz treba http://www.otazkyaodpovedi.cz/cz/otazky/zamitnuti-dobrovolne-registrace-k-dph.1-11656.html

Prosim tě, měj trochu soudnost. A polož otázku skutečnému daňovému poradci, a nevěř všemu co někdo někde napíše na internet.

Úředník NEMÁ možnost odmítnout oznámení o dobrovolnému placení DPH. A to co píší v tom článku je tak přitažené za vlasy....
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Nepřiznání faktury ze zahraničí
« Odpověď #87 kdy: 27. 03. 2015, 14:17:17 »
Ja vychazim prave z informaci od danoveho poradce, jen jsem nedokazal na netu k tomu najit zadne dalsi info.
kazdopadne odmitnuti dobrovolne registrace je od nastupu Bureše bezne. viz https://webtrh.cz/238517-dobrovolna-registrace-dph
jestli to je v souladu s legislativou nebo ne to uz je vec jinych. ale na pozadavek podnikatelskeho a ekonomickeho planu jsme proste narazili.
Děkuji za možnost editace příspěvku.