SSD do notebooku místo mechaniky

vadimo

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #150 kdy: 30. 03. 2015, 14:17:23 »
Nechce sa mi tu to celé čítať, možno je to už tu spomenuté tak len v skratke...
Niečo také mám aj ja. Použil som 16GB SSD, mám tam root. Na obyčajnom HDD mam /home a /opt. A tak isto aj swap na obyč HDD (na zaciatku disku - tam je pristupova doba rýchlejsia), ale ten sa využíva velmi velmi minimálne, lebo používam zswap (mám 3GB RAM).
Startovanie NTB je o dost  výrazne rýchlejšie.  Ale po prihlásení začne čítať udaje z /home a tam už sa to vlečie. Takže do budúcna chcem použiť nejaku SSD cache pre HDD...
A čo sa týka CD rom mechaniky, tak som si kupil aj USB šuflík, do ktorej som ju vlozil, ale použil som ju za tie dva roky ako to mam asi tak max 5x.


nobody

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #151 kdy: 30. 03. 2015, 15:25:09 »
...
Použil som 16GB SSD, mám tam root. Na obyčajnom HDD mam /home a /opt
...
Takže do budúcna chcem použiť nejaku SSD cache pre HDD
...

a do budoucna spis vymenit 16GB SSD za >=128GB ? :-D

vadimo

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #152 kdy: 30. 03. 2015, 19:30:25 »
...
Použil som 16GB SSD, mám tam root. Na obyčajnom HDD mam /home a /opt
...
Takže do budúcna chcem použiť nejaku SSD cache pre HDD
...

a do budoucna spis vymenit 16GB SSD za >=128GB ? :-D

Žial ja tam nemám SATA rozhranie.. Takže som odkázaný na staršie šunky :-)

nobody

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #153 kdy: 30. 03. 2015, 20:03:16 »
tak predrazene PATA 128GB asi nee, ale za polovicni cenu mSATA 120GB do redukce mSATA->2.5" PATA by slo :)


vadimo

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #154 kdy: 30. 03. 2015, 20:34:42 »
tak predrazene PATA 128GB asi nee, ale za polovicni cenu mSATA 120GB do redukce mSATA->2.5" PATA by slo :)
Tak teraz uz mam chrobáka v hlave :-) Na hdd mam btrfs s lzo kompresiou. No myslím, že ssd asi už má kompresiu cez fw.. Ale asi skor by to chcelo otestovať. Kazdý to rieši inak... naháňa GB :-)


linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #155 kdy: 11. 04. 2015, 08:45:13 »
Tak uz mam tu caddy i ssd doma, nicmene narazil jsem na problem. Z ty ****** mechaniky nejde sundat ten predni kryt. Co jsem koukal ruzne na videa tak staci zmacknout sroubovakem takovou malou klapku na strane ty mechaniky, ja se o to snazil asi hodinu a nehnul jsem s tim ani o milimetr.

Mate s timhle nekdo nejaky zkusenost?

jenda

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #156 kdy: 11. 04. 2015, 11:15:16 »
zkusenosti mam  - kdyz to nejde silou, pujde to jeste vetsi silou

linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #157 kdy: 11. 04. 2015, 12:50:57 »
nj zas nechci ten kryt uplne zkurvit. Cert vem tu mechaniku, ale ten kryt potrebuju :)

FAWN

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #158 kdy: 11. 04. 2015, 14:11:48 »
No, někdy štítek plotny sundat prostě nejde. Může být přilepený. Proto se taky rámečky na HDD do pozice mechanik často prodávají se štítkem přímo k typu notebooku. Jak k Lenovu tak k Dellu nebyl problém sehnat rámeček s odpovídajícím čelem (barva a velikost a někdy je tam i LED) :-o

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #159 kdy: 11. 04. 2015, 14:29:54 »
Zrovna u Dellu jsem neměl velký problém tam nasadit čelo („bezel“) z mechaniky. A to jsem měl nějaký univerzální rámeček pro hromadu typů notebooků.

linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #160 kdy: 11. 04. 2015, 15:10:09 »
Nemam (zatim) problem ho tam nasadit, mam problem ho sundat z ty mechaniky :D Na vsech videotutorialech co jsem videl to borec vezme do ruky, trochu na to pritlaci sroubovakem a jde to v pohode, ja na to tlacil jak debil ani nic. Jednu nozicku se mi uz uspesne podarilo ulomit, rad bych normalne sundal aspon tu druhou, abych to k ty caddy nakonec nemusel prilepit ::)

linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #161 kdy: 11. 04. 2015, 18:48:24 »
Na krytku jsem se zatim vykaslal a zkopiroval oddily. Ted uz jsem i nabootoval ze zkopirovanyho linuxu. Ale mam problem, ze grub pri startu nenajde konfigurak. Nevite nekdo kam se kouka? Ja ho mam danej v /boot/efi/EFI/fedora/grub.cfg, kdyz ho vyberu manuale prikazem configfile tak to nabootuje v pohode a pokud muzu rict tak na tyhle ceste jsem ho mel i na hdd.

linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #162 kdy: 11. 04. 2015, 19:12:31 »
hmm, tak uz dobry, je to v /boot/grub2/grub.cfg, jenom doufam, ze po updatu kernelu se mi novej grub.cfg placne zase tam.

linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #163 kdy: 11. 04. 2015, 20:10:23 »
Jeste jeden problem: Kdyz v grubu vyberu, ze chci nabootovat widle tak se nabootujou z hdd misto ssd, navzdory tomu, ze se pousti zavadec z ssd, mam podezreni, ze je potreba jeste opravit neco v tom widlackym zavadeci. Nemate nekdo nejakou radu? :)

Jediny co jsem dohledal na netu je oprava bootloaderu z dvd, ale dvd jednak nemam zrovna u sebe a navic si nejsem uplne jistej jestli mi to neopravi bootloader zase na hdd ::)

FAWN

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #164 kdy: 11. 04. 2015, 23:51:08 »
Jestli je SSD v rámečku, čili hd(0) je zřejmě stále HDD a konfigurace GRUBu je stejná jeko předtím, pak samozřejmě Windows starují z HDD. Nevím jak u Fedory, ale obvykle stačí jen vygenerovat nový grub.cfg; asi i ve Fedoře to je příkazem grub-mkconfig a on vyhledá další systémy do konfigurace ten chainloader přidá.

Jeste jeden problem: Kdyz v grubu vyberu, ze chci nabootovat widle tak se nabootujou z hdd misto ssd, navzdory tomu, ze se pousti zavadec z ssd, mam podezreni, ze je potreba jeste opravit neco v tom widlackym zavadeci. Nemate nekdo nejakou radu? :)

Jediny co jsem dohledal na netu je oprava bootloaderu z dvd, ale dvd jednak nemam zrovna u sebe a navic si nejsem uplne jistej jestli mi to neopravi bootloader zase na hdd ::)