Arduino - domácí automatizace

vejpuste

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #60 kdy: 24. 04. 2015, 23:44:07 »
Inspiroval jsem se na http://mericidum.cz/
Elektromer nacita blikani fototranzistorem, pocet impulzu/kWh je na kazdem napsany. Udelal jsem si to hlavne ke zjisteni okamzite spotreby, abych dokazal zjistit kolik ktera cast zere. Takze mi to pocita spotrebu za 10, 30 a 60 sec. Na http://www.installfest.cz/if15/ jsem videl nacitani impulzu ze stareho elektromeru s otacejicim se koleckem.

U plynomeru se snima magnet, ktery byva v nejmensim kolecku, takze staci jazyckovy kontakt (za par desetikorun) ve spravnem miste. Zkousel jsem to na 2 plynomerech a funguje to. Neni to nic, co by dokazalo plynomer ovlivnit, ale je mi jasne, ze to odecitacovi jasne byt nemusi.

U vodomeru uz to tak jednoduche neni, protoze malych domacich vodomeru vetsinou neni moc co snimat. Na vetsich vodomerech uz je aspon tocici se kolecko, ktere je z puly pruhledne a druha odrazna. Toho by se dalo vyuzit, zatim planuju vyzkouset fotozavoru.

Ke vsemu se prodavaji oficialni cidla, ktera ale stoji tisice korun na jeden merak a do toho bych dobrovolne nesel. Navic to jenom generuje ty impulsy a ty si pak musi clovek necim dalsim nacitat.

Libor


doma

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #61 kdy: 27. 04. 2015, 15:51:10 »
u elektromeru si staci nechat vytahnout S0.

dale jedna z cest je informovat distributora, ze dojde k rozpeceteni elektromeru z duvodu vytahnuti S0, vytahnout S0 a pak prijde technik zase elektromer zapecetit - vyzkouseno na peti eletromerech a nebyl problem..

Kolemjdoucí

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #62 kdy: 27. 04. 2015, 16:14:06 »
prijde technik zase elektromer zapecetit

Výjezd technika pro zaplombování byl zdarma ?

upocitace

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #63 kdy: 27. 04. 2015, 20:00:23 »
Chapu ze se clanek jmenuje "Arduino - domácí automatizace" .. ale vzdyt to je - blbost. Resp pokud to myslim s automatizaci domu vazne a nechci jen neco patlat protoze mam zlomenou nohu a mesic neschopenku .. tak to nema smysl.
V cene par tisic kc se da sehnat profesionalni PLC naprogramovat, zavrit do skrinky a zapomenout na ne. Srovnejte s cenou onoho automatizovaneho baraku nebo jen pozemku.
Uplne me stacilo mereni teploty a regulace s arduinem - ne ze by to nakonec neslo, ale na to abych si bral 4 dni dovoleny a pote u toho lezel obcas hodku s notebookem a resil proc to vraci nesmysly ten dalas na kilometru dratu.. je muj cas trochu drahej.
Ale stejne tak nema smysl vyrezavat samorosty nebo chytat ryby.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #64 kdy: 28. 04. 2015, 09:34:38 »
Chapu ze se clanek jmenuje "Arduino - domácí automatizace" .. ale vzdyt to je - blbost. Resp pokud to myslim s automatizaci domu vazne a nechci jen neco patlat protoze mam zlomenou nohu a mesic neschopenku .. tak to nema smysl.
V cene par tisic kc se da sehnat profesionalni PLC naprogramovat, zavrit do skrinky a zapomenout na ne. Srovnejte s cenou onoho automatizovaneho baraku nebo jen pozemku.
Uplne me stacilo mereni teploty a regulace s arduinem - ne ze by to nakonec neslo, ale na to abych si bral 4 dni dovoleny a pote u toho lezel obcas hodku s notebookem a resil proc to vraci nesmysly ten dalas na kilometru dratu.. je muj cas trochu drahej.
Ale stejne tak nema smysl vyrezavat samorosty nebo chytat ryby.
Mám doma automatickej kotel s naprogramovanym PLC. Kdybych to nekoupil jako sadu, stála by násypka se šnekem a PLC cca 40 tisíc. Když to přeženu (dám malej odhad), tak PLC podle výrobce vychází alespoň na 20. A řeknu Ti, že to sice dělá co potřebuju, ale  je to ukrutně poddimenzovaný co se možností týče, o celkový hlouposti řešení ani nemluvim. Kdybych neměl nasráno kvůli bezpečnosti, už jsem tu kraksnu dávno vyměnil za Arduino za kilo. Proč? Tahle elektronika totiž nedělá nic víc ne "už uplynul danej čas, musím přiložit". Ten kotel ani neví, jestli v něm vlastně hoří. Jen si odečítá pár teplot a podle toho buď jede nebo ne. Čekal jsem nějakou regulaci (množstí uhlí, vzduchu, kontrola spalování), ale mám jen otroka, kterej přiloží, když zazvoní budík...

Mám k tomu solární ohřev bojleru. Je podobně tupej. Když zkombinuju tupej kotel a tupý soláry, můžu s klidem říct, že nejpromakanější zařízení je ve finále pitomej bimetal v elektrickym ohřevu bojleru.

Naprogramování vlastní věci možná zabere hodně času, možná nebude dokonalý, ale získáváš neomezený možnosti. Vždyť já nejsem ani schopnej z toho mýho super kotle získat třeba čas, kterej za posledních 24 hodin jel v zapnutym režimu. To i místní starousedlíci jsou na tom líp. Ví, jak jim to topí, ví, kdy a kolik toho přiložili a taky ví, ejsti kotel náhodou nevyhasnul... Já na to mám elektroniku os Siemense za radši-nechci-vědět-cenu a přitom by to zvládnul skoro i časovač 555 s relátkem.


hmmm

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #65 kdy: 28. 04. 2015, 11:24:18 »
Co se toho kotle se snekem tyka, tak jsem taky jednou koukal, jak to je tupe. Beznym zakaznikum to zrejme staci. Ona by se tam nejspis dala vylepsit spousta veci, ale kdo by to delal a kdo vi, jestli by to stalo za to.

doma

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #66 kdy: 28. 04. 2015, 14:25:11 »
prijde technik zase elektromer zapecetit

Výjezd technika pro zaplombování byl zdarma ?

ano


jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #68 kdy: 05. 05. 2015, 21:57:40 »
Téma jsem založil a dnes jsem od nadpisu trošku jinde.
Arduino už nesehrává tak dominantní roli v mých plánech ale stále s ním počítám.
Plán mám pořád mít v každé místnosti prvek který bude měřit  posílat a mít jeden výkonný prvek (relé). tj. ideál.
Určitě s ním nepočítám v centru aby něco řídilo - to chce již sw na automatizaci, který podporuje MQTT a skripty.
Tady lze pak vytvořit logiku třeba průchodu chodbou a následné rozsvícení v další místnosti dle směru nebo jiné fičury.
Měření velíčin typu teplota aj. bych asi pokládal za samozřejmost. (speciality plyn, voda .. jak kluci zde řeší nejsou k zahození)
Dnešní stav - do NAS Synology jsem dostal OpenHub, který tam jede a učím se s ním.
Provozuju pár prvků měřících teplotu, vlhkost (DTH21) na siti mysensor s opakovačem a MQTT bránou (vše na arduinu).
Se sítí mysensors jsem se nezklamal je dobrá jednoduchá a spolehlivá.
Bohužel pokusy o zvýšení dosahu nákupem prvků NRF24L s anténou kupodivu dopadly opačně (dosah byl menší).
Po tom co jsem dostal ESP8266-01 tak jsem zjistil, že místo dosahu v metrech na patře v domě (cca 6-8m) jsem na okolo 15m. (spotřebu ESP řešit nebudu)
Když k tomu doplním to že to asi umí i MQTT samo o sobě, má GPIO piny, umí šifrování, či se chovat jako repeater  tak  je to hodně zajímavé i vzhledem k možnosti uspory součástek u nenáročného bodu jak nazývám koncový prvek :-).
Velmi zajímavé je i spojení ESP8266 a Arduino a MQTT s tímto bych rád počítal u věcí s více vstupy a výstupy.
No tolik nadšení.
Pak jsem se s ESP.. 01 srazil  :'(.
Že nelze do něj každý firmware jen tak nacpat (chtěl jsem nodemcu jak všude píšou) jsem pochopil pozdě. Dokonce jsem ho nemohl ani zpět rozchodit a hledal jsem firmware starší který bude fungovat. Ještě čekám na převodník urovní TTL jestli to nebude tím že zkysne vždy v třetině nahrávání, ale měl by být tolerantní. Takže se pokouším obnovit alespoň firmware, který pojede s Arduinem.
Také s těmi piny a jejich funkcemi to není veselé, dá se přímo říci, že každý typ se chová malinko jinak (zatím myslím nahrání firmware a pak provoz dál jsem se nedostal). ESP .. 12 už vypadá veseleji a s LUA se dá hrát.  Pro koncové prvky jsem zakoupil ESP-07 snad se buh smiluje a bude v nich chodit nodemcu či jiný chytřejší firmware. zatím nebyl čas to vyzkoušet :-).
Uvítal bych pomoc s ESP 07 a MQTT (případně 01 s Arduinem) kdyby někdo uměl. (email je někde výše zmíněn.)
Pak mě ještě dostávají zcela jednoduché věci např. jak detekovat přítomnost 220V na fázi na pin s minimální potřebou prvků a solidní bezpečností :-).
V plánu mám ale i vybavení mého provozovaného MEGA eternet štítem a posílání udajů, které má přes MQTT což taky lze.
Snad někomu moje metody pokus omyl pomohou v jeho cestě.  :D

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #69 kdy: 05. 05. 2015, 22:00:37 »
koukám že se mi podařilo přihlásit jinak  :D
jirka

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #70 kdy: 19. 05. 2015, 14:25:00 »
Ahoj, celkem dlouhou dobu se jiz zabyvam s ESP8266 (v podstate jiz od doby kdy je zacli vyrabet/prodavat). Mrknete se sem https://github.com/esp8266/esp8266-wiki pripadne sem http://www.esp8266.com/index.php, na techto odkazech se da dozvedet temer vse o ESPckach. Pripadne mi muzete napsat :) . Delsi dobu uz premyslim taky o nejake domaci automatizaci, ale realizace zatim pokulahava. Mel by jste nekdo zajem dat neco do kupy spolecne ?

Ystrem jsem v ESP nováček nechtěl bych společně rozchodit v ESP8266 MQTT bránu s měřením s DTH11 nebo 22?
NodeMCU by tu podporu MQTT měl mít.
Případně někdo další. Zkušenosti s ESP by se hodily. :-) Ty verze -01 stojí za ...
teď je nějaká nová verze ESP-12E

rootacek

  • *
  • 47
  • Linux je dobrá volba, Windows je cesta do pekla!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #71 kdy: 20. 05. 2015, 18:52:34 »
To je síla, co se to doma snažíš vyrobit Full-Automatic-Home?  :) Všechno automat, jak tak koukám. Kde na to bereš čas to všechno realizovat? Ale máš můj obdiv, pustit se do tohodle, to chce trochu více odvahy, ne?

Kolemjdoucí

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #72 kdy: 20. 05. 2015, 21:14:34 »
Pak mě ještě dostávají zcela jednoduché věci např. jak detekovat přítomnost 220V na fázi na pin s minimální potřebou prvků a solidní bezpečností :-).

Omotat fázový vodič zvonkovým drátem BEZ vodivého spojení a jeden konec drátu připojit přímo na pin Arduino s vypnutým pull-up. S frekvencí 100 Hz se to tam bude mrskat jako nuly a jedničky.

dustin

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #73 kdy: 20. 05. 2015, 22:16:40 »
Co to udělá v případě, že bude takový vodič odpojený, ale tažen podél ostatních fázových vodičů a bude se v něm indukovat napětí? Typicky např. přívod k druhému schodišťovému přepínači, kdy je jeden z vodičů v prvním přepínači odpojený, ale fáztužka se rozsvítí na obou.

Kolemjdoucí

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #74 kdy: 20. 05. 2015, 22:31:37 »
Jestliže to rozsvítí doutnavku ve fázovce, tak to bude stačit na detekci na pinu.