Optika v domácí síti

smrk

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #15 kdy: 22. 03. 2015, 11:51:53 »
K cemu ti bude optika, kdyz rychlostne staci 1Gbs utp kabel, nejak nechapu pointu veci. Prakticky to znamena jen dalsi nepotrebne insvestice. Optika se pouziva na pripojeni budov, kdy neresis utlum utp kabelu s ohledem na delku kabelu. Pak mne jeste napada ze na optice se ti nenaindukuje blesk pri bource, coz biva problem pri vetsich delkach jakehokoliv metalickeho kabelu. Doma je to fakt na dve veci. Sam jsu hracicka, ale tohle by mne fakt nenapadlo.


Pan♂P​r​d​e​lka☺

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #16 kdy: 22. 03. 2015, 11:57:35 »
Mám mnoho možností, jak si domů pořídit optiku, v práci mám vše, starší cisco switche, síťovku s optickým výstupem, sfp moduly.
No a optiku nemám, vlastně tou optikou nemám co spojit a i kdybych měl, asi bych se na to vyprdnul.
Ale souseda bych tou optikou asi připojil, už jen aby mi blesk z jeho baráku nevyčochnil počíták a obráceně.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #17 kdy: 22. 03. 2015, 17:12:20 »
Zkus to vysvětlit někomu, kdo optiku doma používá v ozvučovací soustavě.
Myslím že se tu nebavíme o zkoušení vysvětlování něčeho třetí osobě která vlastní ozvučovací soustavu ale o zvážení experimentování s optickým datovým propojem v SOHO protředí.

SFPčka mají v sobě laser, který pro oči dobrý není, to je fakt, schování před dětma je žádoucí - už pro to že můžou polámat vlákno.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #18 kdy: 22. 03. 2015, 17:13:57 »
Ale souseda bych tou optikou asi připojil, už jen aby mi blesk z jeho baráku nevyčochnil počíták a obráceně.
jj, ideálně pomocí power over ethernet over fiber  :D

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #19 kdy: 22. 03. 2015, 18:54:26 »
Ale souseda bych tou optikou asi připojil, už jen aby mi blesk z jeho baráku nevyčochnil počíták a obráceně.
jj, ideálně pomocí power over ethernet over fiber  :D
nevim co za slátaninu je "power over ethernet over fiber", ale na oddělení souseda nebo čehokoliv stačí dva nejlevnější covertory proti sobě s krátkým patchcordem.


Satan

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #20 kdy: 23. 03. 2015, 14:36:53 »
Pavle kašli na kecy "chytráků" co ví, že to nepotřebuješ, já si koupil letadlo na dálkové ovládání a taky to nemá "smysluplné" využití a podobných keců sem musel vyslechnout, jediné co vím, že to říkají lidéí co již nežijí a chtějí stáhnout do průměrné šedi i tebe...

Nastuduj zapoj a raduj se, že máš doma optiku a pak sem napiš jak to šlape nebo lépe co vše jsi řešil. Až budu mít chuť si hrát tak i přes "skvělé a erudované rady, že to vlastně nepotřebuju" si optiku rozvedu taky :D

filip

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #21 kdy: 23. 03. 2015, 15:03:23 »
Pavle kašli na kecy "chytráků" co ví, že to nepotřebuješ, já si koupil letadlo na dálkové ovládání a taky to nemá "smysluplné" využití a podobných keců sem musel vyslechnout, jediné co vím, že to říkají lidéí co již nežijí a chtějí stáhnout do průměrné šedi i tebe...

Nastuduj zapoj a raduj se, že máš doma optiku a pak sem napiš jak to šlape nebo lépe co vše jsi řešil. Až budu mít chuť si hrát tak i přes "skvělé a erudované rady, že to vlastně nepotřebuju" si optiku rozvedu taky :D

Souhlas. Kdybychom delali jen to, co potrebujeme a co funguje, tak jsme stale jeste lovci-sberaci.

Lide s fantazii jsou velmi duleziti. I kdyz nam to prijde, ze delaji blbosti.

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #22 kdy: 26. 03. 2015, 10:51:28 »
Pavle kašli na kecy "chytráků" co ví, že to nepotřebuješ, já si koupil letadlo na dálkové ovládání a taky to nemá "smysluplné" využití a podobných keců sem musel vyslechnout, jediné co vím, že to říkají lidéí co již nežijí a chtějí stáhnout do průměrné šedi i tebe...

Nastuduj zapoj a raduj se, že máš doma optiku a pak sem napiš jak to šlape nebo lépe co vše jsi řešil. Až budu mít chuť si hrát tak i přes "skvělé a erudované rady, že to vlastně nepotřebuju" si optiku rozvedu taky :D

Souhlas. Kdybychom delali jen to, co potrebujeme a co funguje, tak jsme stale jeste lovci-sberaci.

Lide s fantazii jsou velmi duleziti. I kdyz nam to prijde, ze delaji blbosti.
No, mít investici do domácí optické sitě jako koníčka a srovnávat ho s modelařinou, to už je diagnoza.

Nobody000

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #23 kdy: 26. 03. 2015, 13:38:19 »
Shodou okolnosti modelarim ( RC modely spalovacich vrtulniku ) a site jsou taky mym konickem ;-). O optice na doma jsem taky uvazoval ale pote co jsem si o tom neco nacetl jsem myslenku opustil zejmena z duvodu "draheho naradicka" potrebneho pro realizaci.

Kolemjdoucí

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #24 kdy: 26. 03. 2015, 14:50:16 »
Souhlas. Kdybychom delali jen to, co potrebujeme a co funguje, tak jsme stale jeste lovci-sberaci.
Lide s fantazii jsou velmi duleziti. I kdyz nam to prijde, ze delaji blbosti.

Optika se dneska tahá rutinně, žádný strach nad zakrněním vývoje. Optika do domácnosti je zatím nepřiměřeně drahá, jistě to ale časem zlevní.

Pavle kašli na kecy "chytráků" co ví, že to nepotřebuješ, já si koupil letadlo na dálkové ovládání a taky to nemá "smysluplné" využití a podobných keců sem musel vyslechnout, jediné co vím, že to říkají lidéí co již nežijí a chtějí stáhnout do průměrné šedi i tebe...

RC letadlo smysluplné využití má a to jako zábavní prostředek.
Bavit se kopírováním dat z místa na místo 3x vyšší rychlostí než po kabelu se dá asi jenom těžce.

Pavels

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #25 kdy: 26. 03. 2015, 15:11:26 »
Mate pravdu, vykaslal jsem se na to. Misto toho jsem si udelal radost necim jinym - koupil si SAS/SATA radic, protoze mi dosly volne porty na desce.

j

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #26 kdy: 26. 03. 2015, 18:30:14 »
Souhlas. Kdybychom delali jen to, co potrebujeme a co funguje, tak jsme stale jeste lovci-sberaci.
Lide s fantazii jsou velmi duleziti. I kdyz nam to prijde, ze delaji blbosti.

Optika se dneska tahá rutinně, žádný strach nad zakrněním vývoje. Optika do domácnosti je zatím nepřiměřeně drahá, jistě to ale časem zlevní.

Pavle kašli na kecy "chytráků" co ví, že to nepotřebuješ, já si koupil letadlo na dálkové ovládání a taky to nemá "smysluplné" využití a podobných keců sem musel vyslechnout, jediné co vím, že to říkají lidéí co již nežijí a chtějí stáhnout do průměrné šedi i tebe...

RC letadlo smysluplné využití má a to jako zábavní prostředek.
Bavit se kopírováním dat z místa na místo 3x vyšší rychlostí než po kabelu se dá asi jenom těžce.

O cenu by ani jit nemuselo - na cene leckomu nesejde, ale vzhledem k tomu jak je otazka polozena, tak je to zhruba ve smyslu "mam si doma natahat kabely vykladany diamatana? pojede mi po nich net rychlejs?"

Kdyz si priplatim za motor do auta tak mam sice premistovadlo, ktery me presune z mista A na misto B uplne stejne, jako to 1,2 HTP, ale minimalne mi to prinese tu drobnost, ze kdyz v 50+ seslapnu pedal, tak to porad vpohode akceleruje.

Optika vs metalika neprinasi v SOHO segmentu vubec nic. Je to jen ten diamantama vykladanej kabel. S tim bonusem, ze se po polozeni diamanty vyparej.

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #27 kdy: 16. 04. 2015, 23:47:36 »
Pokud mas doma male deti, tak si optiku zabezpec tak aby kabel nemohli vytrhnout a koukat do nej co to tam sviti za svetylko. Spousta lidi si tohle riziko neuvedomuje ale je to o duvod navic pro by optika mela zustat mimo dum/byt.
optika neami byt vubec v dosahu kohokoliv a mela by byt zavrena nekde v racku. Pak neni problem.

Zkus to vysvětlit někomu, kdo optiku doma používá v ozvučovací soustavě.
No takovému člověku bych zkusil vysvětlit, že datový optický kabel má jádro do 62um které je vysoce kvalitní a křehké a jeho audio optický kabel má 1mm jakoby vlasec na který je třeba dávat pozor ale neni to tragédie. ... chápeš kde je rozdíl?
http://i-fiberoptics.com/patchcords.php?id=8

Sten

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #28 kdy: 17. 04. 2015, 04:21:55 »
O cenu by ani jit nemuselo - na cene leckomu nesejde, ale vzhledem k tomu jak je otazka polozena, tak je to zhruba ve smyslu "mam si doma natahat kabely vykladany diamatana? pojede mi po nich net rychlejs?"

Kdyz si priplatim za motor do auta tak mam sice premistovadlo, ktery me presune z mista A na misto B uplne stejne, jako to 1,2 HTP, ale minimalne mi to prinese tu drobnost, ze kdyz v 50+ seslapnu pedal, tak to porad vpohode akceleruje.

Optika vs metalika neprinasi v SOHO segmentu vubec nic. Je to jen ten diamantama vykladanej kabel. S tim bonusem, ze se po polozeni diamanty vyparej.

Jenže zatímco auto většinou vydrží nějakých deset let, v domě se rozvody staví na několikanásobně delší dobu a ne všude se hodí sádrokarton či jdou umístit husí krky. Optika je typ spoje, který má největší dopřednou kompatibilitu, a dnes prodávané kabely zvládnou nejméně 26 terabitů za sekundu. Optiku také neruší střídavé napětí, takže se smí táhnout i podél elektrických či plynových rozvodů, stejně jako se na ní neindukuje blesk, takže jí lze tahat venku bez uzemňování nebo třeba podél hromosvodů. I v SOHO tak má své využití. Ale souhlasil bych, že to rozhodně není plošná náhrada Ethernetu, spíš je pro specifické případy.

Trident

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #29 kdy: 17. 04. 2015, 07:39:36 »
Pokud mas doma male deti, tak si optiku zabezpec tak aby kabel nemohli vytrhnout a koukat do nej co to tam sviti za svetylko. Spousta lidi si tohle riziko neuvedomuje ale je to o duvod navic pro by optika mela zustat mimo dum/byt.
optika neami byt vubec v dosahu kohokoliv a mela by byt zavrena nekde v racku. Pak neni problem.

Zkus to vysvětlit někomu, kdo optiku doma používá v ozvučovací soustavě.
No takovému člověku bych zkusil vysvětlit, že datový optický kabel má jádro do 62um které je vysoce kvalitní a křehké a jeho audio optický kabel má 1mm jakoby vlasec na který je třeba dávat pozor ale neni to tragédie. ... chápeš kde je rozdíl?
http://i-fiberoptics.com/patchcords.php?id=8
V prodeji uz jsou opticke kabely na bazi plastu pro end usery. Predpoklada se ze k budove se budou tahat standartni sklenene(u plastovych jsou velke ztraty a jsou drahe) a jako vnitrni rozvod plastaky. Tady jsou jeste o neco dale a kabely co zde predvadeji jsou krasne pouzitelne jako patch cord a mnohem ohebnejsi nez treba microusb kabel k nabijecce

Pokud mi to nezcenzuruje root:
http://www.youtube.com/watch?v=mUBRjiVhJTs

Neexistuje nic jako datovy opticky kabel. Existuje pouze opticky kabel ktery muzes pouzit i treba na analogovy prenos signalu. Prenos dat uz je prakticka aplikace.
Svetylko-laser. Inteligentni systemy maji rizeni vykonu laseru. A ty co nemaji tak jsou laboratorni (tam se predpoklada ze clovek neni janek) a nebo nebezpeci nehrozi pri vychozim vykonu. Po kabelech jde signalizace odpojeni a strany snizi vykon. Opravdu bal bych se jen u dalkovych spoju. Vzdyt i poruchy na fiber channelu se analyzuji ze krom signalizace power na endpointu se clovek-technik podiva na konec kablu nebo si posviti na ruce nebot neni student-teoretik.

Nekdo se boji aby decka neoslepla z laseru a pritom ma doma mnohem nebezpecnejsi veci ani o tom nevi.


Jeste mas nejake tzv. "kydy"?