Dávkovač krmiva s PIC16F84

miro

Dávkovač krmiva s PIC16F84
« kdy: 04. 03. 2015, 19:16:04 »
Zdravím všetkých, chcel by som sa opýtať, robím automatický dávkovač krmiva pre psov, funguje to cez pic16f84 a urobil som to len cez časovú slučku tak, že sa mi motor spustí každých 8 hodín po dobu 8 sekúnd. Na motore je šnek, ktorý slúži ako dopravník.

No je to také suché, chcel by som to vylepšiť, niekde som sa dočítal, že by sa dalo urobiť tak, že pod misku by som dal tenzometer, ktorý by mi vážil granule a urobil by som pre operátora nejaké tri gombíky, kde by sa dalo nastaviť, že či chcem 100g, 150g alebo 200g napríklad.

No pochybujem, že mi to pôjde cez picko, preto som si zaobstaral arduino, žiaľ ale neviem programovať v c++, tak sa vás chcem opýtať ako by sa to dalo celé realizovať za odpovede vopred ĎAKUJEM  s pozdravom Miro ;)
« Poslední změna: 04. 03. 2015, 19:31:36 od Petr Krčmář »


Santa

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2015, 19:48:34 »
pri tejto implementacii nejde o to ze cez pic to nevies urobit a cez arduinio to spravis, ale:

cez arduino to kodnes lahsie (bez vacsieho rozmyslania a skusenosti) ako cez samostatne pic.

arduino nedava vacsie moznosti ako pic (co do technologie) ale lahsie sa robia taketo "jednoduche" veci. pre arduino existuje mozno ovela viac kniznic ako pre pic, ale o sa len lahsie pouziva cely ekosysetm postavney kolo arduina nez picka.


v zasade asi (iste sa najde x ludi z inym nazorom) plati, ze prototyp, kusove serie zariadeni, jednoduchsie postavis bez zloziteho spajkovania, riesenia plosakov atp. cez arduino ako cez "pic".

arduino je skor idea ako technologia. vezmi si napr rozne verzie arduina comsa vyhotovenia tyka, nie to este podla pouziteho cpu...

arduino nano, uno, teensy... v principe defakto na 95% toto co chces riesit ti pojde nad akymkolvek uinom ci teensy.

Santa

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #2 kdy: 04. 03. 2015, 19:53:48 »
moj post som pisal pred redigovanim povodneho prispevku, kde nebolo uvedene ze problem je v znalosti c++

miro

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #3 kdy: 04. 03. 2015, 20:02:05 »
fajn lenže ja neviem ako proste ten tenzometer čo tam bude, bude vysielať nejaké informácie o danej hmotnosti, ale ja nemám ani šajnu ako to mam naprogramovať alebo to spracovať. A k tým pickám my sme sa to učili v škole, robili sme to v MPLAB a je to naozaj ťažšie ako cez arduino. No a teraz tam mam to picko R,C oscilátor a motor mam jednofázový čiže spušťanie som riešil cez dva relé zapojené za sebou, kedže pic mi malý prúd na výstupných pinoch.

v

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #4 kdy: 04. 03. 2015, 20:22:08 »
ja neviem ako proste ten tenzometer čo tam bude, bude vysielať nejaké informácie o danej hmotnosti

a ti, kterých se tážete na radu, to neví už vůbec, protože neznají typ tenzometru - uveďte typ/model tenzometru a pak snad někdo poradí


miro

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #5 kdy: 04. 03. 2015, 20:33:38 »
Chcel by som využiť tenzometer z digitalnej váhy, kedže samotný kus je dosť drahý. A taká váha stojí do cc 20 eur.
Ja tu pridám video, ktoré ma inšpirovalo https://www.youtube.com/watch?v=WJYuLPiC5gM ten týpek to ma super vymyslené....

VK

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #6 kdy: 04. 03. 2015, 21:08:56 »
To "inspirativní video" je dost optimistické. Předpokládá, že miska zůstane na místě, kam ji člověk postavil, ale to vyžaduje dost pasívní zvíře. Ten stroj by měl odvážit dávku, a pak ji vyklopit ven - jedno zda do misky, nebo na podlahu. U stroje z videa hrozí, že se zvíře přežere (budou se sypat granule, ale miska nikde, takže váha bude ukazovat 0), nebo zvíře na váhu stoupne, a bude o hladu...

v

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #7 kdy: 04. 03. 2015, 21:37:55 »
To "inspirativní video" je dost optimistické. Předpokládá, že miska zůstane na místě, kam ji člověk postavil, ale to vyžaduje dost pasívní zvíře. Ten stroj by měl odvážit dávku, a pak ji vyklopit ven - jedno zda do misky, nebo na podlahu. U stroje z videa hrozí, že se zvíře přežere (budou se sypat granule, ale miska nikde, takže váha bude ukazovat 0), nebo zvíře na váhu stoupne, a bude o hladu...

a nebo místo misky vážit zásobník

Chcel by som využiť tenzometer z digitalnej váhy, kedže samotný kus je dosť drahý. A taká váha stojí do cc 20 eur.
Ja tu pridám video, ktoré ma inšpirovalo https://www.youtube.com/watch?v=WJYuLPiC5gM ten týpek to ma super vymyslené....

to pravděpodobně bude vyžadovat nějaký předzesilovač

VK

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #8 kdy: 04. 03. 2015, 22:40:29 »
a nebo místo misky vážit zásobník

... to je druhá možnost, ale vážit zásobník mi přijde přece jenom o dost těžší a méně přesné, zvlášť kdyby měl mít zásobník obsah třeba 20kg.

SB

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #9 kdy: 05. 03. 2015, 00:26:13 »
Není jednodušší a spolehlivější to řešit objemovým dávkováním?

Niekto

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2015, 09:48:41 »
Tak s praxe nie je to sice krmivo pre psy ale par masiniek na davkovanie mam za sebou.

1. Tenzometer - vysiela napetie a podla toho vies aka vaha je nanom
2. Idealna volba na presne davkovanie je medzi nadoba pred snekom kde presne nasypes pozadovanu hmotnost (tenzometer odmeria) a nasledne presype cez snek.
3. Najlepsie by bolo implementovat tenzometer na pod mysku ale to chce mechanicke riesenia tak aby sa nehybala pripadne vyriesit auto - zero funkciu ktora prebehne pred davkovanim a poriesis tak mnozstvo/cas davky.

S toho co si popisal by som to riesil nasledovne
Nasypka/zasobnik pod nou "šupátko" a teraz bud merat objem objemovym cidlom alebo tenzometer pripadne len lvl podla optickeho cidla. Nasledne dalsie supatko ktore vysipe obsah do sneku. Mas tak poriesene celkom presne nezavysle davkovanie, udrzujes cistotu - hlavne v sneku nie je zbytkovy sajrajt. Vyriesis aj potrebu tenzometru pod myskov. Tam to tiez mozes riesit napriklad optikov ci je miska prazdna ale cim menej elektroniky pri psovy/macke/hocicom tym lepsie.

Cele to postavis na arduine - na nete su miliony prikladov a konkretne toto cele si viem predsravit do 100 riadkov.
Snimače/čidlá a ostatne by si mal bez problemu kupiť v elektre a nemalo by to byt cez 50e kompletne.



Niekto

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2015, 09:49:29 »
Ale hlavne si v prvom kroku velmi dobre zadefinuj co chces a ako to chces. Idealne nakreslit cely postup.

Roman

Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #12 kdy: 05. 03. 2015, 10:57:48 »
Někdy v roce 1988 jsme "u nás v závodě" vyvíjeli a pak vyraběli dávkování granulovaného krmiva pro krávy.

Fungovalo to podobně. Zásobník, šnek, na šneku optické čidlo na počítání otáček.
Takže když kráva měla dostat 800g granulí, tak se vědělo, že se šnek musí otočit třeba 24x.
Pro každou krávu zootechnik určoval individuální dávku.
Celé to bylo řízené (pokud si pamatuji) pomocí počítače SAPI-1.

Pak jsme na nějakém veletrhu viděli konkurenční řešení soudruhů z NSR, a ti se na nějaké měření úplně vykašlali.
Měli to jen na základě doby točení šnekem.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Dávkovač krmiva s PIC16F84
« Odpověď #13 kdy: 05. 03. 2015, 14:56:42 »
Ono totiž u takového zvířete, gram sem, gram tam nehraje roli. Zato hraje velkou roli nasčítání chyb (ne u toho zvířete, ale u toho stroje).