Wiki/knowledge base

Solmyrus

Wiki/knowledge base
« kdy: 03. 03. 2015, 22:48:16 »
Dobry den,
mam za ukol zprovoznit web, ktery bude fungovat jako knowledge base pro nekolik softwarovych produktu (obecne info, metodika prace, changelog,...). System by mel obsahovat autentizaci, spravu roli, historii clanku, nejaky rozumny editor clanku, atd. V podstate idealnim resenim by byla MediaWiki, ale s tou mam jeden problem a to s duplikaci hesel.
Dam priklad. Mam app1 a app2. U obou potrebuji stranku info. Tudiz co se mi zatim podarilo je udelat stranku:
/Info_app1
/Info_app2
Ja bych ale potreboval do toho systemu zanest stromovou strukturu
/app1/info
/app2/info
Tudiz ma prvni otazka je jestli jen neumim v MediaWiki tuto stromovou strukturu udelat, nebo jestli se snazim o neco co jde proti paradigmatu wiki obecne a to o duplikovani hesel a tedy toto vubec nepujde.

Druha otazka zni: Existuje nejaky vhodnejsi opensource software, ktery toto vse umi, pripadne mate zkusenosti?

V podstate jde o vytvoreni knowledge base kde nekteri uzivatele budou moci jen cist, nekteri upravovat, pripadne jednou za cas to skriptem projet a vytvorit z toho PDF manual.

Predem moc dekuji za rady


Viktor

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2015, 23:17:20 »
Neviem sice co presne si predstavujes pod pojmom sprava roli, no u nas pouzivame Dokuwiki a sme s nou velmi spokojni.
autorizacia + autentifikacia - LDAP
histora - asi default v podstate v kazdej wiki (?)
editor clankov - pokial ocakavas nejake GUI tak to asi nie
stromova struktura nie je problem
(pomimo cca 10 dalsich) pouzivame aj plugin menom publish - kazda verzia dokumentu je povazovana za draft, az kym do prislusny document manager neapprovne. ACL sa daju nastavit tak, aby urciti ludia videli trebarz len approvnute verzie dokumentov - je to perfektne na releasovanie dokumentacie smerom k inym timom

co nas najviac stve je nedobre fungujuci pagemove plugin (stve, ale nie natolko, aby sa tym niekto chcel zaoberat).

Dzavy

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2015, 23:35:54 »
Confluence Wiki - nic lepšího jsem zatím neviděl. Pochopitelně to teda není zadarmo, ale pro pár uživatelů je to v pohodě.

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2015, 23:45:58 »
Confluence Wiki - nic lepšího jsem zatím neviděl. Pochopitelně to teda není zadarmo, ale pro pár uživatelů je to v pohodě.
Důrazně nedoporučuju. Tváří se to velkolepě, ale když něco člověk potřebuje, tak to najednou nefunguje. Např. potřebuju jednu stránku vyexportovat pro externistu, který tam nemá přístup. A ejhle, kompletně dodrbaná čeština (na Linuxu i Windows, takže jejich problém). Taky mi extrémně vadí, že nepodporuje pořádně žádný markup. Fakt nebrat. Cenová politika je pak prý (nezkoumal jsem) taková, že cena v jednom bodě skokově vzroste. Takže začnete s malým týmem, dá se to a pak narazíte na hranici, kdy přidání jednoho člověka by způsobilo nepříjemný cenový skok. Tak ho tam nepřidáte. A obsah v v ničem rozumném vyexportovat nejde. Prostě: nebrat.

Můj osobní tip: moinmoin.

perceptron

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #4 kdy: 04. 03. 2015, 00:33:47 »
s confluencom je to pravda. desat ludi na selfhosted stoji 10 dolarov co je pohodka pre mini team ale dalsia hladina je 25 pouzivatelov za 1200 dolacov.


Sten

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #5 kdy: 04. 03. 2015, 09:24:20 »
V MediaWiki ta struktura udělat jde, ale nefunguje to moc dobře, prostě na to není dělaná. Confluence raději ne, na rozdíl od ostatních produktů Atlassianu je to hrozně slabé a drahé, jediná dobrá věc je propojení s ostatními produkty (JIRA, Bamboo a Stash), což pro KB je nejspíš úplně zbytečné. Já osobně bych šel třeba do Docuwiki (pokud to má být jednoduché na nasazení) nebo Django CMS (pokud to má být opravdu hodně profesionální).

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #6 kdy: 04. 03. 2015, 09:49:03 »
Já taky používám dokuwiki. Ne že by byla ideální, a někdy se potřebný plugin hledá těžko. Ale prošel jsem si přes několik wikisystémů, než jsem nakonec skončil právě tady.

Solmyrus

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #7 kdy: 04. 03. 2015, 17:41:36 »
Moc dekuji vsem za rady. Otestuji dokuwiki.

mb

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #8 kdy: 05. 03. 2015, 16:52:48 »
Re Confluence: Jediný problém s češtinou byl export do pdf který se spravil nahráním jiného fontu, což člověk nakliká za cca 30 vteřin. Její síla je imho v propojení s ostaními produkty od Attlasianu (JIRA, STASH). Požíváme ji a v zásadě jsme spokojeni. Co mi vadí je cenová politika a nenažranost na paměť na serveru. Markup je podle mě věc zvyku.

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #9 kdy: 05. 03. 2015, 20:10:01 »
Re Confluence: Jediný problém s češtinou byl export do pdf který se spravil nahráním jiného fontu, což člověk nakliká za cca 30 vteřin.
Jak a kde přesně se to dá naklikat? Tohle bych docela dost potřeboval vyřešit.

Markup je podle mě věc zvyku.
Je to docela zásaní problém, pokud potřebuješ dokumentaci generovat např. ze zdrojáků.

#

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2015, 21:36:53 »
Je to docela zásaní problém, pokud potřebuješ dokumentaci generovat např. ze zdrojáků.
Ale confluence (nakej zakladni) markup podporuje - https://confluence.atlassian.com/display/DOC/Confluence+Wiki+Markup - jediny co me sere, ze se to chova jina v Jire a jinak v Conf (v Conf to jakoze udela boxik po prvnim napsani tagu, aspon u code v jire v klidu pisu dal)

ad dokumentace generovana ze zdrojaku, k tomu ale prece slouzi jiny nastroje napr doxygen na jenkinsu nightly, imo ...

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2015, 21:39:21 »
Ale confluence (nakej zakladni) markup podporuje - https://confluence.atlassian.com/display/DOC/Confluence+Wiki+Markup - jediny co me sere, ze se to chova jina v Jire a jinak v Conf (v Conf to jakoze udela boxik po prvnim napsani tagu, aspon u code v jire v klidu pisu dal)
No prave - nejakej. Coz v principu znamena zadnej, pokud se na to neda spolehnout...

ad dokumentace generovana ze zdrojaku, k tomu ale prece slouzi jiny nastroje napr doxygen na jenkinsu nightly, imo ...
No jasne, ale pokud z nejakyho duvodu chces dostat dokumentaci ze zdrojaku do Confluence (nebo jakkoli jinak generaovat z cehokoli), tak celkem utres nos. Coz je na tak predrazenej produkt docela trapny...

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #12 kdy: 05. 03. 2015, 21:41:48 »
Jak bylo receno, Confluence je skvela kdyz doplnuje ostatni jejich produkty, jinak nema smysl.
Jinak bych si wiki samozrejme postavil na drupalu :)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Solmyrus

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #13 kdy: 05. 03. 2015, 22:56:49 »
Jak bylo receno, Confluence je skvela kdyz doplnuje ostatni jejich produkty, jinak nema smysl.
Jinak bych si wiki samozrejme postavil na drupalu :)

Na drupalu? Ted nevim jestli to bylo mysleny vazne nebo jako vtip (beze srandy)? Z toho co jsem slysel, tak drupal mam za strasne nepruznej moloch, kterymu je lepsi se vyhnout. Ale to mam od lidi po kterych zadavatele chteli ten drupal hodne ohybat.

Re:Wiki/knowledge base
« Odpověď #14 kdy: 05. 03. 2015, 23:08:40 »
No to sou kecy neznalych lepicu po kterych se pak chce neco co neumi naklikat contrib moduly. Najdi si na google obrazek "drupal learning curve". Tak ti kteri ti to rikali jsou ted na te vertikale pred previsem. Mel jsem to stesti a nyni jiz hrnu vsechno tim buldozerem. Takze muj prispevek byl zabarven tim co me zivi (sam pouzivam v nasi minifirmicce Confluence protoze mame Jira a Stash a bez toho bych si nedokazal predstavit vetsi firmu nez je jeden freelancer) a co bych dokazal pomerne lehce pro tento ucel rozjet.
Hodne dlouho me vnitrne trvalo pristoupit na Atlassian kdyz me zivi open source. Agile boardy bych jeste nejak zvladl, ale easy to use propojeni ticket nastroje a gitu by bylo casove drazsi nez tohle temer bezudrzbove reseni. Druha vec jsou licence a tam jsem dospel k tomu, ze az budu potrebovat 11. aktivniho uzivatele tak budu mit tak uspesnou a fungujici firmu, ze to nebude problem zaplatit.
Děkuji za možnost editace příspěvku.