Postavení vlastního Raspberry Pi

ox

Postavení vlastního Raspberry Pi
« kdy: 03. 03. 2015, 16:41:33 »
Broadcom pro Rpi např. zveřejnil zdrojáky ovladače videokarty, ale její firmware není otevřený, takže to údajně bude pomalejší .... Tak mám dotaz, zda je možné si Rpi sám "vyrobit", tj. jestli se nenarazí na to co není open source? Nebo ještě jinak, jak moc je Rpi hardware open ovladatelný?
« Poslední změna: 03. 03. 2015, 17:19:46 od Petr Krčmář »


Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2015, 17:21:19 »
Pokud vím, tak Raspberry Pi není open hardware. Není k dispozici návrh desky a dvojka dosud nemá zveřejněné ani schéma zapojení. Firmware grafické karty otevřený nebude, protože ho neotevře výrobce toho SoC – společnost Broadcom. Ovšem nemá to žádný přímý dopad na výkon té grafiky, firmware se tam prostě nahraje při startu a funguje to.

Jenda

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2015, 17:36:56 »
Jak píše Petr, asi to nebude stylem „stáhni, pošli do Printedu, připájej“. Na druhou stranu by nemuselo být zas tak složité udělat něco podobného - alespoň tedy ten starší model. Já se totiž na těchto deskách strašně bojím DDR3 - vyžaduje impedanční přizpůsobení, nerušení a správnou délku linek. To je pro mě jako pro amatéra těžko dosažitelné. Původní RPi toto velmi chytře řešilo tím, že paměť byla přímo na procesoru, takže pro to člověk nemusel navrhovat plošňák. Pak tam z diferenciálních linek zbývá HDMI, fast SPI, LVDS (tyto jsem ještě nepoužil) a USB (to je docela robustní)

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2015, 17:45:15 »
Zo zaciatku tusim spekulovali davat rpi aj ako stavebnicu, resp. aj komplet navrh dosky, ale potom sa toho napadu vzdali, ked videli ako vyzera finalna verzia - v domacich podmienkach takmer nemozne zrealizovat.

Kolemjdoucí

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #4 kdy: 03. 03. 2015, 18:07:47 »
je možné si Rpi sám "vyrobit"

Není to možné. I kdybys uměl pájet BGA, tak výrobce SoC se nebaví s nikým kdo neodebere alespoň 10 000 ks a to ještě má hemzy.
Úspěch RPi není ani tak v návrhu, jak v možnosti levně se dostat k tomu SoC.


Jenda

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2015, 18:27:33 »
Úspěch RPi není ani tak v návrhu, jak v možnosti levně se dostat k tomu SoC.
Ještě v tom, že pro to udělali dobrou SW podporu. To mnohé ostatní desky nemají.

Dzavy

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2015, 23:46:26 »
Bože...krásnej a v podstatě odladěnej kus HW za pár korun, se spoustou rozšíření a dostupnýho softwaru a nekonečnýma možnostma...takže když už v podstatě nikde není problém, tak si ho prostě musí někdo vymyslet? Closed source firmware není dostatečně hipster?

acrux

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #7 kdy: 04. 03. 2015, 00:12:23 »
Relativně bez problémů, já třeba svoji Linuxuvou desku mám.
Zynq PFGA, 1GB DDR3, Gigo ethernet a SDR transceiver.
Není to o moc větší než RPI, ale o hodně dražší :D.



jenda

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #8 kdy: 04. 03. 2015, 10:28:02 »
na nejake Zynq FPGA jsem se pred casem koukal a zaujalo ;)  tusim se daly sehnat okolo 100 USD - co to presne je za typ ? zkusenosti ?

ano, OT, ja vim ;)

acrux

Re:Postavení vlastního Raspberry Pi
« Odpověď #9 kdy: 04. 03. 2015, 19:27:22 »
jenda: případně napiš na petr@acrux.cz