Poškození notebooku vodou

digital

Poškození notebooku vodou
« kdy: 03. 03. 2015, 12:47:27 »
Tak se me stalo ze jsem spatne utahl lahev s vodou, strcil to do kabele s notebookem a vydal se na cestu. Samozrejme jsem si toho nevsiml hned a navic voda z kabele nevytekala tak rychle jak by mela, takze nez jsem si toho vsiml tak se to tam v podstate machalo ve vode.

Ted uz je to skoro tyden a zda se ze vsechno uschlo a funguje, az na baterku.

System baterku detekuje a ukazuje me tady najaky parametry ktery by meli asi odpovidat, takze datovy spojeni je asi ok. Navic ukazuje ze je na ni 12.0 V a tvari se ze nabiji. Napeti se ale nemeni. Tohle na me dela dojem ze by tam mohl byt preruseny drat a tech 12 V tam pousti notebook na nabijeni a meri si vlastni napeti...

Kdyz vyndam baterku tak tam vidim konektor kde jsou 2 velky a 6 mensich vyvodu. Predpokladam ze ty 2 velky jsou napajeci a tech 6 jsou datovy. Zkousel jsem merit napeti na tech 2 a ukazovalo to:
- na baterce 0.03 V
- na notebooku 0 V

U toho napeti na notebooku predpokladam ze to proste odpoji kdyz je baterka venku. Tech 0.03 na baterce je divny. Ale je mozny ze jsem nemel spravny kontakt, protoze to neni moc dobre pristupne.

Co by me zajimalo:
- Mel bych na baterce namerit napeti kdyz je vyndana, nebo se odpoji?
- Je mozny ze je tam pojistka uvnitr baterky? Nezda se ze to pujde jednoduse rozdelat, tak nez pouziju nasili...
- Jak nejlip zjistit na ktery strane je problem?
- Kdyz bych to sam neopravil, mate nekdo dobry zkusenosti s nejakou firmou / s nekym kdo by to mohl zvladnout?

Jinak ten notebook stal necelych 8 tisic, takze prinejhorsim z nej udelam server a koupim jiny, ale zase kdyz uz tu havarii skoro prezil...

Diky
« Poslední změna: 03. 03. 2015, 14:14:58 od Petr Krčmář »


onvav

Re:Poskozeni ntb vodou
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2015, 13:02:31 »
Nevím co je to za baterku a notebook, ale pokud si na baterce naměřil 0.03V, pak je zničená. Minimální napětí článku lithiové baterie je 3.2V, více se vybíjet nesmí nemá-li být poškozen. Takže i kdyby měl notebook jednočlánkovou baterii (což pravděpodobně nemá), tak je to podlimitní napětí indikující, že baterka je v lithiovém nebi (vnitřní zkrat vodou nebo chemie v pr*eli). Ty další menší kontakty budou pravděpodobně výstupy jednotlivých článků pro balancer (rovnoměrné nabíjení článků).

ES

Re:Poskozeni ntb vodou
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2015, 13:05:10 »
Ano na baterce bude napeti baterky.
Ano baterka ma pojistek hned nekolik (minimalne proudovou, tepelnou, elektronickou obojetnou )
Rozebrat zmerit clanky pripadne EXTERNE nabit a vybalancovat. v notebooku bych chybu nehledal (zatim...)
Oni ty clanky kratkodobe snesou dost i vybiti na nulu, ale chce to kvalitni clanky a nestracet zbytecne cas.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Poskozeni ntb vodou
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2015, 13:06:07 »
Čekal bych, že ty dva větší kontakty jsou + a -, ale stejně tak může jít o 2x -. Zkus měřit napětí mzi jedním velkým a zbytkem a apk mezi druhým velkýma zbytkem.

Baterku velmi pravděpodobně jednoduše nerozděláš, všechny tyhle věci se lepí dohromady (adaptéry taky, nabíječky k mobilům, ...)

digital

Re:Poskozeni ntb vodou
« Odpověď #4 kdy: 03. 03. 2015, 14:04:01 »
Diky, az prijdu z prace tak zkusim premerit ten zbytek.

Jinak nezda se me ze notebook ukazuje napeti 12 V. Kdyby ta baterka byla pripojena, ale znicena, ukazovalo by to 12V, ktery se v case vubec nemeni?



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poskozeni ntb vodou
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2015, 14:43:00 »
Diky, az prijdu z prace tak zkusim premerit ten zbytek.

Jinak nezda se me ze notebook ukazuje napeti 12 V. Kdyby ta baterka byla pripojena, ale znicena, ukazovalo by to 12V, ktery se v case vubec nemeni?

Proc ne? Ono se toho mohlo podelat vic, nez jen baterka. Notebooky bohuzel na machani ve vode nejsou stavene. A protoze jste v nem mel baterku, tak tam proudy na mokre elektronice mohly nadelat neplechu. Mozna by stalo za to to rozebrat do mrte a zkusit necim "vygumovat" mapy (svetle sedy zavoj), ktere nejspis na mobu najdete a ktere mohou byt castecne vodive a delat neplechu.

lobo

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2015, 14:43:13 »
ak je podozriva baterka, tak moc neodporucam bastlit - mozno to bude fungovat, mozno o tyzden zhori aj s notebookom/pripadne celym bytom

onvav

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2015, 15:14:47 »
Pokud se pustíte do rozebírání baterie, tak pozor ať neproříznete/neprorazíte obal článků a nedostane se až k lithiu. Jeho výpary jsou dost toxické a pekelně zapáchají. Doporučuji nedýchat :)
Je možné, že na notebooku naměříte 0V. Některý jsou chytrý a pokud detekují nestandardní chování baterie, tak ji odpojí. Proto 0V. Otázka je, jak jsou napsaný drivery a zda tuto informaci pošlou dál do systému, aby to uživateli řeklo, že je vadná baterie.

Jinak v bateriích bývá pojistka tepelná, proudová tam nebývá. A pokud tam je, pak není (snadno) vyměnitelná.

Pan♂P​r​d​e​lka☺

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #8 kdy: 03. 03. 2015, 22:27:12 »
Já bych doporučil nakoupit saponáty a destilku.
Pokud se to nemáchalo zrovna v čisté vodě, bylo by dobré desku z notebooku vyndat, omýt jí jarem (vyndat baterku), pořádně opláchnout normální vodou a nakonec důkladně neutralizovat v destilované vodě.

satan

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2015, 22:42:56 »
OMG jen ne vodou... Na tohle je Isopropylalkohol. Nezanechává stopy, váže na sebe vodu (vlhkost) a velmi dobře čistí kontakty.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2015, 23:09:11 »
Já bych doporučil nakoupit saponáty a destilku.
Pokud se to nemáchalo zrovna v čisté vodě, bylo by dobré desku z notebooku vyndat, omýt jí jarem (vyndat baterku), pořádně opláchnout normální vodou a nakonec důkladně neutralizovat v destilované vodě.

Jo, kdyz se to v tom baglu nevypralo dostatecne dobre, je potreba to vyprat lepe. Doporucuji novy Jar, ktery je opravdu setrny k pokozce nebo Vizir, ktery to vypere docista do cista. Vy zirate, my zirame.

digital

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #11 kdy: 04. 03. 2015, 00:08:37 »
Tak jsem jeste jednou meril to napeti. Na vyvodech z notebooku je:

0, 0, 3.3, 3.3, 3.3, 0, 3.1, 3.1

Je mozny ze je to tak spravne?

Na baterce jsou setiny voltu...

Takze baterka je asi spatna. Ted jeste kdyby slo nejak overit ze notebook je ok a bude fungovat kdyz koupim novou baterku...

ptc

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #12 kdy: 04. 03. 2015, 06:45:17 »
"Ted uz je to skoro tyden a zda se ze vsechno uschlo a funguje"

Jestli jsi to nechal tyden vyschnout, tak jsi znicil zakladni desku - pokud se dostala do styku s kapalinou.

Nechat vyschnout = nechat vodu pusobit na desku, coz znamena ze to shnije zevnitr. Par dni nebo tydnu to jeste mozna bude fungovat.

Jedine co ma smysl je to po zjisteni politi okamzite rozebrat a okamzite vysusit. Ochranny lak na zakladni desce neodola vode dele nez nekolik desitek minut.

Jakub L

Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #13 kdy: 04. 03. 2015, 07:02:24 »
Takze baterka je asi spatna. Ted jeste kdyby slo nejak overit ze notebook je ok a bude fungovat kdyz koupim novou baterku...

Zapojit do adaptéru a spustit. Notebook v síti funguje bez baterie

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Poškození notebooku vodou
« Odpověď #14 kdy: 04. 03. 2015, 08:10:15 »
Ta třetí nula je pravděpodobně jedinej vadnej článek v baterce... Kdyby se jí podařilo rozebrat a ten jeden jedinej vyměnit, nejspíš by ještě jela. Je taky možný, že je to jen uvnitř stále vyzkratovaný, možná se ještě vzpamatuje (spíš ne).

Jinak jak píšou ostatní - kup Isopropylalkohol (cca 150 Kč), notebook rozeber a všechnu elektroniku s tím pěkně postříkej. Nech to odtéct a pak vyschnout. Zajistíš tím delší životnost (pokud se cestou něco neposere).

Já takhle po asi 3-5 měsících objevil iPod, kterej prošel skrz pračku. Fungoval (po nabití), ale radši jsem ho rozebral a vyčistil. A funguje dodnes (je to cca rok).