Uspávání sekundárního disku

Uspávání sekundárního disku
« kdy: 01. 03. 2015, 22:10:57 »
Zdravim
Mam server kde mam zapojene SSD disk kde je system a potom ako moje ulozisko dat 2 TB disk.
Kedze server mi bezi stale a na ten 2 TB disk pristupujem cez sambu tak raz za den uvazujem zeby som nastavil na noc aby sa vypinal.
Kukal som aj navod:
http://www.root.cz/clanky/jak-na-uspavani-disku-v-linuxu/

ale stale uvazujem ci to vobec ma zmysel kedze stalym startovanym disku viac uskodim ako pomozem ale zas ked sa nebude tocit celu noc ma tiez nieco do seba..

rootaci co myslite, pouzivat taketo nieco na svojich domacich serverov :)

za vase postrehy a nazory vopred diki...
 
« Poslední změna: 01. 03. 2015, 23:25:32 od Petr Krčmář »


Re:uspavanie vedlajsieho disku
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2015, 22:36:40 »
ale stale uvazujem ci to vobec ma zmysel kedze stalym startovanym disku viac uskodim ako pomozem ale zas ked sa nebude tocit celu noc ma tiez nieco do seba..
Takže ti máme poradit, jestli chceš víc šetřit disk a užívat si rychlou odezvu, nebo šetřit energii a užívat si ticha?

Tak já teda radím ticho! Uslyšíš aspoň cvrdlikání ptactva!

(není nad technické otázky na technickém serveru :) )

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2015, 07:57:02 »
Mě by spíš zajímalo, jak se takovej uspanej disk v systému chová...

Můžu ho za běhu namountovat (třeba do /mnt), pak uspat pomocí hdparm -y a když někdo/něco sáhne do /mnt, tak disk najede a já to poznám jen podle prodlevy načtení? Nebude si ho systém občas budit jen tak sám (počítám s tím, že neběží indexovací program)?

j

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #3 kdy: 02. 03. 2015, 08:57:11 »
Sam se budit nebude, a kdyz na nej neco hrabne, tak si par vterin pockas, nez to zacne reagovat a chova se to jako kdyby system na tu dobu vytuh. Vzhledem k tomu, ze tim usetris (na jednom disku) tak 2W ... tak to postrada jakejkoli smysl (pokud ho nemas pod polstarem). Resit stokorunu rocne za elektriku ...

Kolemjdoucí

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2015, 09:24:04 »
ale stale uvazujem ci to vobec ma zmysel kedze stalym startovanym disku viac uskodim ako pomozem ale zas ked sa nebude tocit celu noc ma tiez nieco do seba..

Jedna paní povídala, že konzumním desktopovým HDD odchází elektronika v závislosti na délce běhu a má se vypínat.
Druhá paní povídala, že konzumním desktopovým HDD škodí časté roztáčení ploten a nemá se vypínat.
Pravdou je, že ti to asi nikdo zodpovědně neodpoví.


nou

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2015, 09:38:58 »
mal som 3 disky v RAID5 na desktope ktoremu som nastavil 15 minut na spindown. bolo to datove skladisko takze som ho pouzival len sporadicky. dva z tych diskov zacali po case blbnut kedy sa nechceli roztocit. jeden sa podarilo reklamovat ten druhy nie. dokupil sa este jeden disk obnovilo sa pole a odvtedy bezi stale bez spindown.

ten jeden co tiez blbol ale z reklamacie ho vratili som dal do serveru (ziadne dolezite data na nom nie su) kde bezi uz par rokov 24x7 bez problemov. takze moja skusenost je ze zastavovat disky nie.

Re:uspavanie vedlajsieho disku
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2015, 10:53:35 »
...

Tak já teda radím ticho! Uslyšíš aspoň cvrdlikání ptactva!


 ???
Totok?

About 4,660 results (0.38 seconds)
Did you mean: cvrlikání



Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2015, 11:42:16 »
Mě by spíš zajímalo, jak se takovej uspanej disk v systému chová...

Můžu ho za běhu namountovat (třeba do /mnt), pak uspat pomocí hdparm -y a když někdo/něco sáhne do /mnt, tak disk najede a já to poznám jen podle prodlevy načtení? Nebude si ho systém občas budit jen tak sám (počítám s tím, že neběží indexovací program)?
No máš namountovaný NFS, chceš si pustit film, cca pět sekund čekáš na načtení adresáře a pak už to jde normálně. Pokud to máš v místnosti vedle, tak uslyšíš i to cvaknutí :)

???
Totok?

About 4,660 results (0.38 seconds)
Did you mean: cvrlikání

Nechápeš vhodně použitou obecnou češtinu! ;)

Lol Phirae

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2015, 11:59:28 »
takze moja skusenost je ze zastavovat disky nie.

Přesně. Disky neuspávat a počítače nevypínat...

randolf

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2015, 12:46:00 »
Sam se budit nebude, a kdyz na nej neco hrabne, tak si par vterin pockas, nez to zacne reagovat a chova se to jako kdyby system na tu dobu vytuh. Vzhledem k tomu, ze tim usetris (na jednom disku) tak 2W ... tak to postrada jakejkoli smysl (pokud ho nemas pod polstarem). Resit stokorunu rocne za elektriku ...

Sam se budit bude, pokud si ten system neodladi. Sam jsem s tim dost bojoval.
- hdparm je samozrejmost
- noatime mount parametr je samozrejmost
- pouzit souborovy system ktery nepouziva commity je taky vhodne - takze zapomente treba na ZFS ... nepodarilo se mi ho nastavit tak, aby co 15s disky neprobudil, i kdyz se na ne nezapisuje/necte
- je treba zajistit, ze nebezi zadne kraviny, ktere na ten disk z nejakeho duvodu pristupuji (treba pravidelna indexace nebo kdovi co - dost zavisle bohuzel i na pouzitem WM/desktopovem prostredi. Fluxbox je super, xfce taky, ale treba gnome a kde se proste sem tam "rozhodnou")

I tak se mi napr. nepodarilo zajistit, aby se disky nebudily jen pri cteni adresarove struktury.. presto ze by to melo byt v diskove cache v pameti, tak pri otevreni mountu v Gnome se disku rozjedou.

Osobne bych doporucil skript, ktery pri delsim nepouzivani pocitace (dejme tomu hodinu), automaticky hdparm nastavi na uspavani, jinak ne. Takhle to bude tiche v noci, ale rychle ve dne.

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2015, 13:25:52 »
...
Nechápeš vhodně použitou obecnou češtinu! ;)
A ještě ke všemu je skromný!
 :)

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2015, 13:36:34 »
A ještě ke všemu je skromný!
 :)
Ano, původně jsem chtěl napsat "příkladné použití", ale moje vrozená skromnost mi to nedovolila.

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #12 kdy: 02. 03. 2015, 15:45:16 »
mate pravdu aj ja som toho este viac prelistoval o diskoch a mam to ulozene v skrini takze mne hluk vobec nevadi takze som dospel k nazory ze nechat stale bezat disk bude mat vacsiu zivotnost a ako ste tu uz aj vy pisali za tych par eur za rok mi to n estoji tie nervy ked mi pak odide disk aj ked je zalohovany ale aj ta obnova zabije nejaky ten cas :D

Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #13 kdy: 02. 03. 2015, 16:58:05 »
...
Ano, původně jsem chtěl napsat "příkladné použití", ale moje vrozená skromnost mi to nedovolila.

 ;D
Jednoho vždycky potěší, že v tom není sám, když potká další skvělé, famózní a skromné jedince!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uspávání sekundárního disku
« Odpověď #14 kdy: 02. 03. 2015, 17:33:05 »
...
Ano, původně jsem chtěl napsat "příkladné použití", ale moje vrozená skromnost mi to nedovolila.

 ;D
Jednoho vždycky potěší, že v tom není sám, když potká další skvělé, famózní a skromné jedince!

Tak hlavne dejte pozor, abyste se nenafoukli jak otravene stene. Pak by vas tak mohli leda vycpat do muzea skvelych lidi a za vstupne ukazovat cumilum.