Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi

Daniel

Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« kdy: 28. 02. 2015, 12:00:19 »
Zdravim vsechny,

mam neustaly problem dosahnout v panelovem byte s optickou pripojkou kvalitniho pripojeni domacich uzivatelu pres WiFi.
Do nedavna jsem pouzival asi 6 let stary router D-link (Di 524) a jeden AP od TP-linku (WA500G), kterej byl na druhym konci byte, aby byl WiFi signal dostupny vsude (byt je velikosti 3+1). Pripojeni bylo pomerne  v pohode, ale pokud jeden clovek stahoval a druhej chtel jen surfovat na internetu nastaval problem (nerozdeloval vubec spravedlive provoz). Slo videt ze starej D-link krapek nestiha.

Proto po dlouhem badani a rozhodovani jsem koupil TP-link WDR3600. Bohuzel nejaka velka zmena se neodehrala, pokud jsem na dva metry od routru zadnej problem ale na konci bytu katastrofa, zde router nestiha ani stream, youtube, ...

Proto se na vas obracim s zadosti, jak bych mohl krapek vyladit router pro dosahnuti lepsi connectivity. Existuje nejaky zpusob jak toho dosahnout ve radiove smogovem prostredi panaloveho domu?
Zda napriklad ponechat dual band selection, nebo nastavit router at bezi jen na 2,4 nebo 5 GHZ?

Nejak nasledovne vypada stavajici nastaveni.
Kód: [Vybrat]
Wireless 2.4GHz
Wireless Radio: Enable
Name (SSID): DanielNET
Mode: 11bgn mixed
Channel: Auto (Current channel 1)
Channel Width: Automatic
MAC Address: ...
WDS Status: Disable

Kód: [Vybrat]
Wireless 5GHz
Wireless Radio: Enable
Name (SSID): DanielNET
Mode: 11an mixed
Channel: Auto (Current channel 36)
Channel Width: Automatic
MAC Address: ...
WDS Status: Disable


Dekuji moc vsem za reakce, napady.

Dan


« Poslední změna: 01. 03. 2015, 14:07:20 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #1 kdy: 28. 02. 2015, 13:04:28 »
Si pustte LinSSID nebo inSSIDer apodivejte se, jaky bordel uz v pasmu existuje a zkuste vybrat nejaky nejmene hrozny kanal. Jinak sireni wifi v panelaku bude asi dost bida. Ono to dost blbe leze uz skrz cihlovou zed nebo dve, panelak pak je spis jak Faradayova klec, i kdyz ponekud ridka. Takze si nejlepe natahnete kabel na druhy konec a tam pichnete AP nebo nejaky stary router, ktery preskolite na AP. Obema wifi bodum vyberte kanal, ktery je na danem konci bytu mene zapraskany. Jinak 2.4 GHz se skrz zdi asi bude sirit lepe, nez 5 GHz, takze i pres vetsi zasranost pasma asi bude lepsi.

Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #2 kdy: 28. 02. 2015, 14:49:45 »
Vyskusaj inu polohu routra. To co sa podstatne zmenilo je to, ze anteny inak ozaruju tvoj priestor. Musis najst taku polohu, aby to vyhovovalo vsetkym zariadeniam. Zo skusenosti mozem povedat, ze bez nejakych nastrojov na meranie je to hodne tazke.
Vo vzdalenejsich miestach od routra sa pripajaj v mode 11b/g, alebo si nastav na stanici (v ovladaci) parameter "short guard interval = off" ak tam mas taku moznost.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #3 kdy: 28. 02. 2015, 15:48:06 »
BTW, zkuste si tam vypnout 802.11n. Jestli tam mate spektrum zahustene od sousedu, tak asi nema cenu se o to pokouset.

Daniel

Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #4 kdy: 28. 02. 2015, 19:47:21 »
Dekuji obema za rady. Router jsem tedy premistil, ikdyz to byl zasah, kterej manzelka tezce nesla. Prej ji to ted przni obejvak...
Pomoci LinSSID jsem nasel celkem 19 dostupych WiFi siti... A skoro kazda bezela na 1 nebo 11. Takze jsem zvolil jediny volny kanal 8. Mody jsem nechal nakonec stejne jako predtim, mixovane. Jede to opravdu mnohokrat lepe. AP jsem nakonec znova zprovoznovat nemusel, coz jsem rad. Jeste jednou diky.

Akorat mne ted zarazi, jak funguje 'Dual Band Selection', kterej router podporuje. Udajne ma automaticky rozdelovat uzivatele do pasem. Zkousel jsem zapnout vsechny laptopy, PC a telefony co doma mame a na kazdym delat neco jineho. Stejne podle statusu routru vsichni vyuzivali 2,4 GHz pasmo.
Ale pokud mam 'Dual Band Selection' zapnutej, router poskytuje pripojeni pouze k 2,4 GHz a SSID od 5 GHz ani nelze videt.
Takze pokud to chapu spravne, primarne muzu pouzivat 2,4 GHz a pri velke zatezi si (podle nejakeho algoritmu) nektere uzivatele prohodi na 5GHz?

Pokud by nekdo tusil, budu rad za poznatek :) .


Pan♂P​r​d​e​lka☺

Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #5 kdy: 28. 02. 2015, 19:58:08 »
Abych řekl pravdu, nepovažuji za dobrý nápad, že dneska serou 5GHz do domácích routerů.
Nakonec bude zarušené i pásmo 5GHz kupou hnoje.
Sorry za OT.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #6 kdy: 28. 02. 2015, 21:39:38 »
Jeste vezmete v uvahu, ze signal se bohuzel nevyskytuje jen na zvolenek kanalu, ale preleza do kanalu sousednich. Cili za volny kanal muzete povazovat takovy, ktery ma z kazde strany alespon dva volne kanaly. Cili pokud byste byl na wifi sam a pouzival vice kanalu, tak byste volil napriklad 1, 6, 11 nebo 12. To bohuzel v praxi skoro nikde nelze splnit, takze to nejlepsi, co muzete udelat, je snazit se vybrat pro vase wifi kanal tak, aby ta vase petikanalova dira byla v co nejmene zarusenem pasmu. V danem pripade mate okolo site na kanalu 11 a vy pouzivate 8, cili si ponekud lezete do zeli na kanalech 9 a 10. Mohlo by tak mozna byt i lepsi pouzit napriklad kanal 6, i kdyby tam treba bylo par slabsich siti, nez pouzit kanal 8, kdyz mate okolo 20 siti na kanalu 11.

Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #7 kdy: 01. 03. 2015, 00:01:30 »
Z hladiska rusenia je na tom najhorsie wifi AP, pretoze pracuje vzdy s maximalnou citlivostou. Klienti pouzivaju auto tuning antenoveho predzosilovaca. Pri silnych a stredne silnych signaloch je to viac ci menej utlmene, takze rusenie sa neuplatni v takej miere ako na AP.

To, ze klient chyta 20+ sieti nemusi znamenat problem, pretoze pri scaningu to pracuje s maximalnou citlivostou aby naskenoval aj najvdialenejsie AP. Na maximalnu citlivost sa to prepina ak je signal zhruba pod -80dBm.

Pochybujem, ze by WDR3600 pracoval na dvoch pasmach sucastne. kedze je to jednoradiove wifi. Pravdepodobne to bude scanovat 2.4G aj 5G pasmo a podla toho kde objavi prveho klienta tak sa prepne na to pasmo na ktorom vysiela klient. Ak som to spravne pochopil z manualu, tak aby to fungovalo musi byt zapnuta hostovska siet na obidvoch pasmach.


Daniel

Re:Problem s domacim WiFi pripojenim
« Odpověď #8 kdy: 01. 03. 2015, 07:35:46 »
Jeste vezmete v uvahu, ze signal se bohuzel nevyskytuje jen na zvolenek kanalu, ale preleza do kanalu sousednich. Cili za volny kanal muzete povazovat takovy, ktery ma z kazde strany alespon dva volne kanaly. Cili pokud byste byl na wifi sam a pouzival vice kanalu, tak byste volil napriklad 1, 6, 11 nebo 12. To bohuzel v praxi skoro nikde nelze splnit, takze to nejlepsi, co muzete udelat, je snazit se vybrat pro vase wifi kanal tak, aby ta vase petikanalova dira byla v co nejmene zarusenem pasmu. V danem pripade mate okolo site na kanalu 11 a vy pouzivate 8, cili si ponekud lezete do zeli na kanalech 9 a 10. Mohlo by tak mozna byt i lepsi pouzit napriklad kanal 6, i kdyby tam treba bylo par slabsich siti, nez pouzit kanal 8, kdyz mate okolo 20 siti na kanalu 11.

To mne taky mohlo napadnout, kdyz LinSSID to jeste ukazuje v grafech... Diky

smrk

Re:Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2015, 00:02:43 »
Netusim jak s origos firmware, ale pod openwrt jde 2,4g a 5g nastavit nezavysle na sobe. A neni problem udelat hack na vsechny kanaly na 5g. Problem na 2,4g to nevyresi, ale na 5g je najednou fura prostoru.

Upozornuji ze openwrt a klony nedaj vic jak cca 180 Mbs wan lan, pokud se teda neco nezmenilo.
Kazdopadne to nekomu pomuze, protoze normalni firmware na routrech ma par kanalu.

http://blog.michael.kuron-germany.de/2013/08/openwrt-on-tp-link-tl-wdr3600-uncapping-wifi/
http://luci.subsignal.org/~jow/reghack/README.txt

Re:Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2015, 06:46:18 »
Netusim jak s origos firmware, ale pod openwrt jde 2,4g a 5g nastavit nezavysle na sobe. A neni problem udelat hack na vsechny kanaly na 5g. Problem na 2,4g to nevyresi, ale na 5g je najednou fura prostoru.

Upozornuji ze openwrt a klony nedaj vic jak cca 180 Mbs wan lan, pokud se teda neco nezmenilo.
Kazdopadne to nekomu pomuze, protoze normalni firmware na routrech ma par kanalu. 

http://blog.michael.kuron-germany.de/2013/08/openwrt-on-tp-link-tl-wdr3600-uncapping-wifi/
http://luci.subsignal.org/~jow/reghack/README.txt

Neviem ako WDR3600, ale WDR4300 sa dá určite nastaviť na rôzne wifi siete aj s originál firmware, čo aj využívam. V našom baráku vidím cez 20 wifi, 2,4GHz pásmo je teda riadne prepchaté. Keď môžem, využívam 5GHz sieť. Samozrejme má slabší signál, ale chytám ju v celom byte.
2,4GHz pásmo je "znečistené" aj iným signálom ako wifi, napríklad susedin prenosný telefón (pevná linka) v pásme 2,4GHz spoľahlivo zabila každý kanál. Keďže ja som pevnú linku dávno zrušil, dal som jej svoj prenosný telofón, ktorý bol certifikovaný a nerobil problémy.
Podobne ruší aj naša 10-ročná mikrovlnka. Rýchlosť kopírovania súborov počas zohrievania obeda dokáže znížiť na desatinu.
Preto som rád, že 5GHz pásmo jej v našom dome čisté. Na notebooku s kartou Intel 5130 dosahujem stabilné rýchlosti 11-12MByte/s, o čom sa mi v 2,4GHz pásme môže iba snívať.
5GHz sieť je zatiaľ panenská, takže nič nepotrebujem hackovať. Okrem toho má viac kanálov ktoré sú ďalej od seba, signál má menší dosah, takže v tomto pásme by malo byť vždy dosť voľného priestoru.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2015, 11:20:57 »
Podobne ruší aj naša 10-ročná mikrovlnka. Rýchlosť kopírovania súborov počas zohrievania obeda dokáže znížiť na desatinu.

Hm, hlavne ze mi tady uz par lidi otloukalo o hlavu, ze mikrovlnka vubac nic nevyzaruje a je totalne neskodna a to dokonce i stara, s ohnilymi kontakty.

karel

Re:Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« Odpověď #12 kdy: 02. 03. 2015, 22:45:33 »
Podobne ruší aj naša 10-ročná mikrovlnka. Rýchlosť kopírovania súborov počas zohrievania obeda dokáže znížiť na desatinu.

Hm, hlavne ze mi tady uz par lidi otloukalo o hlavu, ze mikrovlnka vubac nic nevyzaruje a je totalne neskodna a to dokonce i stara, s ohnilymi kontakty.

No ja mam ani ne rok starou mikrovlnku a kdyz zrovna jede tak jde wifi do kelu


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« Odpověď #13 kdy: 02. 03. 2015, 23:48:40 »
Ocekavam, ze vsichni, kteri si tu machali hubu o nevyzarujicich mikrovlnkach, si nyni na hlavu vysypou kybl popela. Radsi nechci vedet, jaka je intenzita v tesne blizkosti te mikrovlnky. A ty deti, co si v tom ve skolach ohrivaji zradlo a cumi do toho z bezprostedni blizkosti....

Kolemjdoucí

Re:Zlepšení domácího připojení po Wi-Fi
« Odpověď #14 kdy: 03. 03. 2015, 02:36:39 »
Hm, hlavne ze mi tady uz par lidi otloukalo o hlavu, ze mikrovlnka vubac nic nevyzaruje a je totalne neskodna a to dokonce i stara, s ohnilymi kontakty.

Ocekavam, ze vsichni, kteri si tu machali hubu o nevyzarujicich mikrovlnkach, si nyni na hlavu vysypou kybl popela. Radsi nechci vedet, jaka je intenzita v tesne blizkosti te mikrovlnky. A ty deti, co si v tom ve skolach ohrivaji zradlo a cumi do toho z bezprostedni blizkosti....

Mikrovlnka vyzařuje ven asi 1 W na frekvenci 2,45 GHz a asi 5 W na frekvenci 500 THz.
Pro srovnání mobil vyzařuje 2 W na frekvenci 0,9 GHz anebo 1 W na frekvenci 1,8 GHz a asi 3 W na frekvenci 500 THz.
Pokud nevadí hodinové telefonáty a zatím se nezdá že by vadily, pak 3 minuty ohřevu v mikrovlnce jsou bezpředmětné.