Kam za IT na Karlovarsku?

host

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #30 kdy: 04. 03. 2015, 10:50:38 »
Rozhodne jak navrhuje Petr - doporucuju, aby kazdy vyjel z CR a aspon na 3-5 let. Ziskate zkusenosti, rozhled a krome toho uvidite i jak jsou platy v CR zdeformovane (nejen v IT).


lojza

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #31 kdy: 04. 03. 2015, 10:51:34 »
Nejlepší je na IT se vykašlat a zvolit jinej obor. Dnes chce každej dělat IT, takže je trošku přeITakovano.

Modulll

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #32 kdy: 05. 03. 2015, 02:59:30 »
Ja programuju webovy stranky v HTML a vydelam si asi 110k mesicne.

slash4

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #33 kdy: 05. 03. 2015, 10:24:53 »
Když tady tak čtu ty vaše platy pánové, tak si říkám, že asi žiju v jiném světe :) Mám SŠ, 7 let praxe, živím se programováním poměrně low-level věcí - MCU, RTOS, občas něco do linuxového kernelu, výjimečně nějaký malý hw design (FPGA). Dostávám 25k čistého. Přemýšlím, že se na to vykašlu a půjdu dělat "webařinu" (bez legrace).

host

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #34 kdy: 05. 03. 2015, 12:09:42 »
slash4: za 25k cisteho? Kazdy si musi uvedomit, ze taky venoval nekolik let studiu/ziskani praxe aby mohl delat odbornejsi veci a i tohle se musi projevit ve vysi platu (je jen malo lidi co jsou ochotni se naucit neco tak odborneho jako programovani/hw design/...).

Nehlede na to, ze z platu by si mel taky zaplatit nejake sve bydleni (hypo na byt/dum nebo slusny podnajem - vyjde to +- nastejno) a jeste u toho nejak zit (ne prezivat).


Kolemjdoucí

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #35 kdy: 05. 03. 2015, 12:38:11 »
venoval nekolik let studiu/ziskani praxe aby mohl delat odbornejsi veci a i tohle se musi projevit ve vysi platu

Pouze ve státní správě s tabulkovými platy. V soukromé sféře je výše platu průnik nabídky a poptávky.

Dzavy

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #36 kdy: 05. 03. 2015, 12:39:47 »
Rozhodne jak navrhuje Petr - doporucuju, aby kazdy vyjel z CR a aspon na 3-5 let. Ziskate zkusenosti, rozhled a krome toho uvidite i jak jsou platy v CR zdeformovane (nejen v IT).

Tak to je kravina. Platy v CR jsou uplne v pohode vzhledem k nakladum na zivot. Jedina deformace je tech 120 za "webarinu" a to tomu stejne neverim.

Srovnam to s Londynem - sehnat tady specializovanou nemanazerskou IT praci za vic nez 50k liber rocne uz je tezsi a strop je nekde kolem 80k i pro vyvojare. Coz je vzhledem k nakladum (mesicni najem je cca 3x vyssi nez v CR, jizdne je cca 10x drazsi, atd.) podle vas uplna almuzna.

host

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #37 kdy: 05. 03. 2015, 14:06:50 »
Kolemjdouci: no a v tom je problem, spousta lidi se neumi ocenit. Nedokazou si uvedomit, ze ten cas co stravili praxi/studiem nebyl zadarmo. Potom logicky kdyz zamestnavatel vidi, ze lidi jsou ochotni pracovat za mene penez tak jim vic sam neda (proc taky, ze?).

Dzavy: tak muzeme srovnat platy v CR - jak zde zminil slash4 - 25k cisteho - z toho musite zaplatit najem/hypoteku ±10-12k, jidlo ±5k a dalsi bezne vydaje (doprava, obleceni, telefon, internet) ±4k. To jsme uz na 16-21k a to jsem nezminil treba dovolenou, kultura (kino, divadlo, ...), skoleni/kurzy nebo kdyz ma nekdo nejake konicky co muzou taky stat nejake penize. Nehlede na to, ze clovek by mel taky z kazde vyplaty odkladat na neocekavane vydaje. Ano da se z toho platu prezit, ale nemene dulezita vec je i kvalita zivota.

Dzavy

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #38 kdy: 05. 03. 2015, 14:15:12 »
Dzavy: tak muzeme srovnat platy v CR - jak zde zminil slash4 - 25k cisteho - z toho musite zaplatit najem/hypoteku ±10-12k, jidlo ±5k a dalsi bezne vydaje (doprava, obleceni, telefon, internet) ±4k. To jsme uz na 16-21k a to jsem nezminil treba dovolenou, kultura (kino, divadlo, ...), skoleni/kurzy nebo kdyz ma nekdo nejake konicky co muzou taky stat nejake penize. Nehlede na to, ze clovek by mel taky z kazde vyplaty odkladat na neocekavane vydaje. Ano da se z toho platu prezit, ale nemene dulezita vec je i kvalita zivota.

No ja jenom rikam, ze zrovna v Londyne to neni lepsi, s prumernou mzdou tady daji lidi za bydleni vic nez polovinu platu, o cene dopravy a kolik casu lidi stravi dojizdenim ani nemluve. Takze mi ceskej trh prace neprijde deformovanej.

tommm

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #39 kdy: 05. 03. 2015, 14:23:55 »
Tady jeste lidi evidentne nepochopili, ze administratorskou praci horentni sumu nevidelaji :)

Admin je porad jen admin, ten na konci. Nikdy nebude mit penize jako nekdo, kdo se pohybuje na pomezi IT a business - konzultanti atp.
Kdo je vic viditelnej pro business a lidi co "plati", ten ma vic.

Navic s dnesnim "autsorsovanim" si muze admina/programatora cehokoliv pronajmout externe za levnejsi penize, nez ho zamestnat na HPP.
S tim odpadaj dalsi vedlejsi naklady. Adminu je po "levnejsich" zemich nez CR spousty - Slovensko napriklad :)

Dyt na vychode slovenska berou za adminskou praci 500 - 600 EUR mesicne.

Simple.

host

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #40 kdy: 05. 03. 2015, 14:31:16 »
Dzavy: Ale i tak si myslim ze se to neda moc porovnavat. Kdyz jste dal priklad 50k plat tak to vychazi mesicne cca 90k v CZK, 50% za najem a za dopravu 5k mesicne tak porad vam zbyva 40k na jidlo, obleceni a dalsi veci. Ano jidlo je v Londyne drahe, ale i tak si myslim, ze min. 10-15k je realne usetrit zatimco v cr pri stejnem zivotnim style ne. Mimochodem Londyn mi pripadne jako jedno z nejdrazsich mest na svete. Muj nazor je, ze tam naklady nahoru tahne financni sektor, kde jsou platy nekde jinde.

Tommm: No a i v tom je prilezitost pro lidi v CR delajici v IT. Neni problem delat vzdalene pro zahranicni firmu za jejich domaci plat (ktery je vetsinou mnohem vyssi nez v CR).

tommm

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #41 kdy: 05. 03. 2015, 14:40:14 »
Mimochodem Londyn mi pripadne jako jedno z nejdrazsich mest na svete.

Tak to si asi nebyl v Moskve :) To by ti pak prisel Londyn uplne v pohode :D :D

host

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #42 kdy: 05. 03. 2015, 14:44:23 »
Ale v Rusku mas levny alkohol a potom je ti vsechno uplne jedno.

tommm

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #43 kdy: 05. 03. 2015, 14:45:20 »
Tommm: No a i v tom je prilezitost pro lidi v CR delajici v IT. Neni problem delat vzdalene pro zahranicni firmu za jejich domaci plat (ktery je vetsinou mnohem vyssi nez v CR).

To se postesti malokomu ... Proc by si platili nekoho z CR a davali mu mzdu jako kdyby to byl lokalni clovek? Kdyz o par set km jinde sedi clovek, co to udela za 1000 EUR mesince a bude to stale 2x tolik jako si muze vydelat ve svem miste bydliste :)

Proc si velke evropske firmy delaji "kompetencni centra" v Praze, Brne, Bratislave, Kosich?

Neni to k vuli dobre povesti IT v CR a SK jak se uvadi v PR srackach :) Proste sme pro ne levny vychodni lopaty ... tak to halt je. CastO se tedy stava ze v UK (vlastni zkusenost) je management atp. a "makaci" sou v jine lokalite podobne nakladove CR.

Protoze aplikacniho konzultanta v DE, AT atp. za 2,5 - 3,5K EUR nesezenes. To i admin s par lety praxe ma 4 - 5k + EUR. ;) ;)

host

Re:Kam za IT na Karlovarsku?
« Odpověď #44 kdy: 05. 03. 2015, 15:02:41 »
No pokud firma nenajde nadaneho lokalniho cloveka tak potom jinaci moznost nezbyva (nez sehnat nekoho kdo dela vzdalene) a mimochodem v tomhle vidim budoucnost. Sam mam zkusenost, ze najit dobreho programatora je dost tezke a nezridka to trva i pul roku az rok.

IT firmy outsourcovali hodne i do Indie a ted se z tama zase vraceji zpatky (proc? protoze jak mi rekl jeden indicky kolega - vsichni schopni indove jsou mimo Indii).