Slovenské dátové schránky v Linuxu

JoHnY

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #30 kdy: 10. 02. 2015, 11:55:08 »
Chcelo by to nejaku kartu ktora 100% funguje cez ten pkcs11 driver aby som odskusal ze je naozaj problem v karte a nie v softwari, ale nemam okrem obcianskeho ziadnu inu, este technicak k autu ma cip ale to pise to iste, a platobna karta s cipom tiez to iste...
Ted momentalne nemam ctecku u sebe, ale pamatuju si, ze kreditka na jeden z tech dumpu reagovala, ted si nepamatuju, na kterej.

Hmm, zaujimave, ked to budes mat pri sebe tak to prosim ta skus.


JoHnY

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #31 kdy: 10. 02. 2015, 12:08:57 »
Prisla odpoved z disig.sk, 1. otazka bola ci sa to da nejako spojazdnit pod linuxom, 2. otazka na to obmedzenie na 32-bit javu:

Citace
Odpoveď na 1. otázku: eID klient pre Linux a s ním aj ovládače pre eID kartu
ešte nie sú dostupné. Po zverejnení eID klienta/ovládačov bude možné
podpisovať aj na zep.disig.sk pomocou eID karty. WebSigner už s nimi vie
pracovať, akurát neboli nájdene, preto ich nezobrazuje.

Odpoveď na 2. otázku: 32-bitová verzia Javy bola vyžadovaná do verzie Javy
1.7, pretože 64-bitová verzia neobsahovala knižnicu pre prácu s kartou
pomocou PKCS11 rozhrania. Od verzie Javy 1.8 toto obmedzenie neplatí a je
teda možne použiť 64-bitovú verziu. Samozrejme, aby to fungovalo, musí byť
vyriešená aj 1. otázka.

Cize naozaj na to treba specialny ovladac, a sme zas na uplnom zaciatku :-) Treba cakat kym to vydaju aj pre linux.

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #32 kdy: 10. 02. 2015, 12:16:44 »
Aha, takze to bude tak, ze ta karta komunikuje kvdovijak a oni k tomu dodavaji PKCS11-kompatibilni ovladac. Cili bez nej to nepujde. Skoda :(

JoHnY

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #33 kdy: 10. 02. 2015, 12:35:50 »
Tak nejak... Zostava len cakat kym to daku k dispozicii aj pre linux, ak sa im to podari dat do funkcneho stavu  :(
Mimochodom upgradol som javu na 1.8.0_31 a stale mi to nejde, pri inicializacii toho appletu sa nic nedeje, ani nevyskoci to java security okno ci chcem naozaj applet spustit, ako na tom 32bit notebooku. Neviem s cim moze mat problem, lebo inde mi java normalne funguje.

nahnevany

Tak to pocujem prvy raz ze by sa niekto konkretne vyjadroval k funkcionalite pod Linuxom, od koho pochadza to vyjadrenie?
Ja som z nich bol za posledny rok schopny vytrieskat jedine toto:

Citace
Dobrý deň,
ospravedlňujeme sa za spôsobené komplikácie. Na danej aplikácii sa
intenzívne pracuje. Upresnenie termínu bude zverejnené na titulnej
stránke portálu slovensko.sk v časti Oznamy.

Toto iste som od nich dostal pred pol rokom, kaslu na linux, len sa vyhovaraju.


Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #35 kdy: 10. 02. 2015, 14:03:22 »
Tak nejak... Zostava len cakat kym to daku k dispozicii aj pre linux, ak sa im to podari dat do funkcneho stavu  ...

Přeji příjemné čekání.
A kdyby ještě za těch cca 25 roků tento server fungoval, přijď dát vědět, jak jsi dopadl ...

JoHnY

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #36 kdy: 10. 02. 2015, 15:26:06 »
Tak nejak... Zostava len cakat kym to daku k dispozicii aj pre linux, ak sa im to podari dat do funkcneho stavu  :(
Mimochodom upgradol som javu na 1.8.0_31 a stale mi to nejde, pri inicializacii toho appletu sa nic nedeje, ani nevyskoci to java security okno ci chcem naozaj applet spustit, ako na tom 32bit notebooku. Neviem s cim moze mat problem, lebo inde mi java normalne funguje.

K tomuto som este dostal opravenu informaciu, keby to nahodou niekoho zaujimalo, aj ked prakticky vyznam to nema momentalne.

Citace
Ospravedlňujeme sa, ale informácia o nutnosti použiť až verziu Java 1.8 nebola správna. Tento problém sa týka len platformy Windows. Na platforme linux máme aktuálne problém s najnovšou verziou ORACLE javy (7 aj 8), kvôli chybe, ktorá zatiaľ nebola odstránená (na strane Javy). Ako riešenie je potrebné použiť OPENJDK verziu javy (7 alebo 8). spolu s pluginom IcedTea.
Ak napríklad používate distribúciu Ubuntu 14.04, OPENJDK Javu 1.7 je možné nainštalovať príkazmi:
apt-get install openjdk-7-jre
apt-get install icedtea-7-plugin

s openjdk to naozaj ide az potial ze to nenajde ziadny certifikat.

JoHnY

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #37 kdy: 10. 02. 2015, 15:26:52 »
Tak nejak... Zostava len cakat kym to daku k dispozicii aj pre linux, ak sa im to podari dat do funkcneho stavu  ...

Přeji příjemné čekání.
A kdyby ještě za těch cca 25 roků tento server fungoval, přijď dát vědět, jak jsi dopadl ...

Hehe ok :-)

ivast

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #38 kdy: 24. 06. 2015, 14:40:34 »
Caute ak som dobre pochopil tuto dlhu diskusiu, cely problem je v chybajucom kernel module ktory by mal robit rozhranie medzi eID kartou a PKCS11 ... Myslite ze nic take este neexistuje ? Nezda sa mi pravdepodobne, ze by slovenski uradnici dali vyrobit spesl karty. Podla mna sa treba iba pozriet co je vo vnutri ( nie je tu taky hw hacker ? ) a  priohnut uz existujuci kod ...

ondro

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #39 kdy: 24. 06. 2015, 15:59:01 »
Podla tejto spravy sa coskoro dozvieme ako to vlastne je.
http://dsl.sk/article.php?article=17159

ivast

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #40 kdy: 24. 06. 2015, 16:08:21 »
Ahoj, ja som realista, myslim ze sa dozvieme ze sa nic nedozvieme. Niekto kto by sa vedel vyjadrit k povodnej idei ?

i

ivast

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #41 kdy: 25. 06. 2015, 12:04:02 »
Na otazku kedy bude funkcionalita v GNU Linux dostupna mi napisali toto :-) :
Dobrý deň,
 
aplikácia eID klient pre operačný systém Mac OS X a Linux zatiaľ dostupná na portáli ÚPVS nie je. Upresnenie termínu bude zverejnené na titulnej stránke portálu slovensko.sk v časti Oznamy.
Ďakujeme za Vašu trpezlivosť.

S pozdravom
Helpdesk ÚPVS

ivast

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #42 kdy: 06. 07. 2015, 09:11:11 »
tak uz je to tu, len neviem kedy sa mi to podari otestovat ...

https://www.slovensko.sk/sk/oznamy/detail/_eid-klient-uz-aj-pre-mac-a-lin

Re:Slovenské dátové schránky v Linuxu
« Odpověď #43 kdy: 06. 07. 2015, 10:08:58 »
tak uz je to tu, len neviem kedy sa mi to podari otestovat ...

https://www.slovensko.sk/sk/oznamy/detail/_eid-klient-uz-aj-pre-mac-a-lin

Tož hodně štěstí s tým pertinaxem!