VLSM - rozdělení podsítí

hodná úča

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #15 kdy: 29. 01. 2015, 10:58:52 »
Milý Danny,
kdo hledá, najde, že? Takže např. na ČVUT FEL mají pěkný výukový materiál zde: http://bit.ly/1zFgUZf. Své znalosti si pak můžeš ověřit zde: http://bit.ly/18xC6V6. Nemá příliš smysl dělat něco, čemu člověk nerozumí. Lépe porozumět, pak jde vše mnohem snáz.
Tvá hodná úča.


Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #16 kdy: 30. 01. 2015, 00:12:31 »
Zdravím,
na základě vašich rad jsem došel k tomuto výsledku ale mám problém s jednou věci.

4 Laboratoře (pro každou IP telefon a kameru => 8 dohromady)
32 Zaměstnanců (pro každého IP telefon => 32 telefonů - mimo 1. a 3 oddělení)
13 Dveří (10 oddělení a pro každé vstup do budovy)

Výsledek:


Oddělení 6 a 7(9hostů) do toho nepočítám protože je bez překladu.


Chtěl bych se ale zeptat na tohle:

Přístup do internetu
od ISP mám /28 rozsah to je 16 přidělitelných IP

Bez překladu - oddělení 6 a 7 kteří mají dohromady 9 klientů, to znamená že 9 klientů může mít normálně 9 veřejných IP adres bez překládání? tzn 16-9 = 7 zbylo

S překladem - všichni kromě dveří, takže jsem aplikoval pouze pravidlo n-2 pouze pro dveře.

Takže celej ten překlad zabere 1 veřejnou IP adresu tudíž mi zbylo ještě 6 veřejných?

Je to správné řešení? Nejsem si jistý jestli můžu mít takhle všechno pod překladem. Budu rád za jakoukoliv radu, díky

gyterpena


Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #18 kdy: 30. 01. 2015, 17:29:36 »
/28 ma 14 "usable" adries
http://droptips.com/cidr-subnet-masks-and-usable-ip-addresses-quick-reference-guide-cheat-sheet
Jj díky, překoukl jsem se ale to na situace stejně nic nemění.

Mates

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #19 kdy: 30. 01. 2015, 19:56:43 »
Já ale vidím, že oddělení 7 a 8 má 3+2 hostů, takže síť /29. Tu použiješ na adresaci oddělení 7 a 8. A teď jde o to, jak je zadání myšleno. Může jít o

1) oddělení 7 -> 1x síť /29   a oddělení 8 -> 1x síť /29  a na překlad se použije to, že linka od providera má úplně jinou adresaci, ISP ti dal 1 IP a za tu přeložíš všechno ostatní, kromě dveří (nastavuje se podle pravidel routeru)

nebo

2) oddělení 7 a 8 bude ve stejné síti /29 a zbytek /29 budeš mít pro překlad. V reálu se ale používá spíš varianta 1, ale tady po tobě asi chtějí variantu 2.


luk

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #20 kdy: 30. 01. 2015, 21:18:47 »
Nechci se opakovat po předřečnících, ale princip adresování IPv4, VLSM/CIDR, NAT/PAT - to je všechno síťařova mateřská škola, tohle prostě musí zkušený síťař sypat o půlnoci z rukávu. Pokud se tohle nenaučíš sám jen svépomocí, tak to, co posléze navazuje nebo může navazovat (např.: statické a dynamické směrování), už nemáš šanci zvládnout. Takže buďto se snaž, je to opravdu snadno pochopitelné a naučitelné, anebo:
Konkrétně na toto existují buďto jednoduché kalkulačky (http://www.subnetmask.info/), anebo komplexnější software, umožňující plánovat adresní prostory včetně směrování a NATování/PATování. Na ty sem odkaz dávat nebudu, jedná se o placené SW a nemám potřebu někomu dělat zdarma reklamu, ale když použiješ Google, tak najdeš.

Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #21 kdy: 30. 01. 2015, 22:44:11 »
Mě jde hlavně o princip jak vyřešit situaci. Jediný co mi zbývá vyřešit jak rozvrhnu podsíť(oddělení), dveře, kamery, telefony, 4servery+ 3 zaměstnance+ 2 zaměstnance. Já si právě nejsem jistý jestli mám dávat dveře do té podsítě nebo vytvořit podsíť zvlášť, to samé telefony atd a pokud ty servery a 5 zaměstnanců má být bez překladu tak u nich vlastně nemusím řešit vůbec žádnou podsíť ne?

Protože ve výsledku musím dát do internetu
Bez překladu: servery + těch 5 zaměstnanců
S překladem: všechno kromě dveří

Nebo jak teda říkáš měl bych udělat 1podsíť pro 2 zaměstnance, další pro 3 zaměstnance, další pro 4 servery...což je tedy vše bez překladu) a zbytek tedy překlad(oddělení atd) viz jak si psal. Ale do čeho tedy zavrhnu dveře?

a na překlad se použije to, že linka od providera má úplně jinou adresaci, ISP ti dal 1 IP a za tu přeložíš všechno ostatní, kromě dveří (nastavuje se podle pravidel routeru)
Jinak ten rozsah je /28

Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #22 kdy: 01. 02. 2015, 16:49:51 »
Zacni od najvacsich sieti po tie najmensie aby si zamedzi plytvaniu - ak je to uloha zo skoly tak ti to asi aj tak vyjde na chlp.

Ak je to korporatny sektor, tak IP telefony by mali mat vlastnu VLANu a je tam este viac obmedzeni.

btw. na internete existuje aj VLSM kalkulacka, ked som sa ucil VLSM tak som si to vyratal ako som vedel, potom som to hodil do kalkulacky a ked sa mi to zhodovalo bolo fajn.
Odporucam ist touto cestou.
Já vim, jak řikám mě nedělá problém udělat VLSM tabulku ale spíš to jestli mám udělat samotnou podsít pro ty telefony teda, i pro dveře, nebo je mám narvat normálně tam kde jsou oddělení, nebo když budu uvažovat že servery + admini jsou bez překladu do internetu tak jim taky mám udělat podsíť nebo jenom zaberou určitej počet veřejných IP adres který jsem dostal přidělené atd viz přispěvek nad tím. Jinak typicky VLSM mi nedělá problém.

Komo

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #23 kdy: 01. 02. 2015, 21:25:10 »
Vies sem dat cele zadanie este raz?
Na prvej stranke je to rozkuskovane a bolo by mozno fajn to mal napisane jednoducho.

Takisto, ked nevies, spracuj si viac navrhov.
IP adresy poratas pomerne rychlo, cim menej VLANiek tym rychlejsie ti to pojde.

Mne osobne pomaha vzdy si to nakreslit - cize kludne si to hod na papier, nakresli si dajme tomu 8 miestnosti kde budes mat adminov a IP telefony a potom k tomu prirad rozsahy a ukaze sa ti to same - samozrejme moznosti bude viac a ty si vyberies tu spravnu.