VLSM - rozdělení podsítí

Danny

VLSM - rozdělení podsítí
« kdy: 27. 01. 2015, 23:37:44 »
Dobrý den,
potřeboval bych radu odborníků v záležitosti pro rozdělení klientů do jednotlivých pod sítí. Mám k dispozici rozsah 172.30.0.0/24 a potřebuji si navrhnout VLSM tabulku kde jsou klienti víz níže(takhle to teď mám, pravidlo n-3 pro přístup do internetu).



Nevim jestli to je dobře ale potřeboval bych do toho ještě nějakým zakomponovat tyto další body:
- 4 Místnosti a pro každé z nich jeden IP telefon a IP kameru
- pro každého zaměstnance IP telefon kromě oddělení 6. a 3. oddělení.
- ovládání dveří pro každé oddělení.

K dispozici mám od ISP pouze /28 rozsah veřejných IP adres a potřebuju zajistit aby přístup na internet mělo:
- Bez překladu 7. a 8. oddělení.
- S překladem všichni kromě dvěří

Předem díky za rady :)


willnotsay

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #1 kdy: 28. 01. 2015, 00:54:51 »
to je domaci ukol do jakeho ustavu? Banska?

Radimek

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #2 kdy: 28. 01. 2015, 08:09:42 »
to je domaci ukol do jakeho ustavu? Banska?

To bude spise nejaka stredni.

Fitak

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #3 kdy: 28. 01. 2015, 08:24:56 »
Banska neni stredni ?

OMG

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #4 kdy: 28. 01. 2015, 08:56:29 »
Dobrý den,
potřeboval bych radu odborníků v záležitosti pro rozdělení klientů do jednotlivých pod sítí. Mám k dispozici rozsah 172.30.0.0/24 a potřebuji si navrhnout VLSM tabulku kde jsou klienti víz níže(takhle to teď mám, pravidlo n-3 pro přístup do internetu).



Nevim jestli to je dobře ale potřeboval bych do toho ještě nějakým zakomponovat tyto další body:
- 4 Místnosti a pro každé z nich jeden IP telefon a IP kameru
- pro každého zaměstnance IP telefon kromě oddělení 6. a 3. oddělení.
- ovládání dveří pro každé oddělení.

K dispozici mám od ISP pouze /28 rozsah veřejných IP adres a potřebuju zajistit aby přístup na internet mělo:
- Bez překladu 7. a 8. oddělení.
- S překladem všichni kromě dvěří

Předem díky za rady :)
pokud to potrebujes pro skolu, zkus se naucit teorii a pak zvladnes i praxi. Pokud to potrebujes v zamestnani - co tam do prd*ele delas kdyz to neumis? Pokud to potrebujes pro klienta, nabidni to jako zakazku nekomu kdo to umi...


karel

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #5 kdy: 28. 01. 2015, 10:01:01 »
asi zas dostanu sprdana, ale kurna chlape naco forum pouzi google a neotravuj blbostma

ja vim je jednosusi otravovat, teda se zeptat,
nez si na to prijit sam

Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #6 kdy: 28. 01. 2015, 11:58:26 »
Ok chtěl jsem jenom názor k věci, evidentně tu nikdo neni schopný poradit.

Jirka

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #7 kdy: 28. 01. 2015, 13:06:21 »
Nekde se ti vytratil celkovy pocet oddeleni a pocet zamestnancu per oddeleni.

Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #8 kdy: 28. 01. 2015, 13:36:54 »

Mates

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #9 kdy: 28. 01. 2015, 14:42:16 »
No, evidentně je to střední. Každopádně, lehčí úkol si snad už dostat nemohl.

Nicméně, první pravidlo - jdi od největších sítí po nejmenší. VŽDYCKY. Pokud to nedodržíš, tak ti vzniknou nepokračující sítě (nevybavuju si ten správný english termín) a ten rozsah ti nemusí ani vyjít.

Jinak, k těm tvým bodům
Citace
4 Místnosti a pro každé z nich jeden IP telefon a IP kameru
Viz níže, předpokládejme stejnou síť pro IP telefony zamců i místností, takže k tomu dalšímu přičti ještě 4 IP telefony a pak zvláštní síť pro 4 IP kamery

Citace
pro každého zaměstnance IP telefon kromě oddělení 6. a 3. oddělení.
Tak to je přeci síť s celkovým počtem hostů, který je roven součtu hostů ve všech odděleních výjma 6 a 3

Citace
ovládání dveří pro každé oddělení.
To stejné, akorát počet hostů = počet oddělení

Citace
K dispozici mám od ISP pouze /28 rozsah veřejných IP adres a potřebuju zajistit aby přístup na internet mělo:
- Bez překladu 7. a 8. oddělení.
- S překladem všichni kromě dvěří

Nastuduj si, jak funguje překlad. Pokud má mít oddělení 7 a 8 přímý přístup do internetu bez překladu, zřejmě ani nebude v síti 172.x.x.x/XX - takže je tam ani neuvažuješ. /28 si rozdělíš na menší. Jednu pro oddělení 7, další pro 8 a další pro překlad... Done. Snad pomohlo. Výsledek ti fakt psát nebudu, ale klidně ho sem postni. Ostatní ti ho určitě rádi zkontrolují. Fórum nefunguje tak, že "Hele, tady mám problém, vyřešte mi ho", ale tak, že "Hoši, mám takový problém, zkusil jsem to a to a to, ale nevím jak dál, zkusíte mě nakopnout, co dělám blbě?" :-)

Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #10 kdy: 28. 01. 2015, 15:23:40 »
No, evidentně je to střední. Každopádně, lehčí úkol si snad už dostat nemohl.

Nicméně, první pravidlo - jdi od největších sítí po nejmenší. VŽDYCKY. Pokud to nedodržíš, tak ti vzniknou nepokračující sítě (nevybavuju si ten správný english termín) a ten rozsah ti nemusí ani vyjít.

Jinak, k těm tvým bodům
Citace
4 Místnosti a pro každé z nich jeden IP telefon a IP kameru
Viz níže, předpokládejme stejnou síť pro IP telefony zamců i místností, takže k tomu dalšímu přičti ještě 4 IP telefony a pak zvláštní síť pro 4 IP kamery

Citace
pro každého zaměstnance IP telefon kromě oddělení 6. a 3. oddělení.
Tak to je přeci síť s celkovým počtem hostů, který je roven součtu hostů ve všech odděleních výjma 6 a 3

Citace
ovládání dveří pro každé oddělení.
To stejné, akorát počet hostů = počet oddělení

Citace
K dispozici mám od ISP pouze /28 rozsah veřejných IP adres a potřebuju zajistit aby přístup na internet mělo:
- Bez překladu 7. a 8. oddělení.
- S překladem všichni kromě dvěří

Nastuduj si, jak funguje překlad. Pokud má mít oddělení 7 a 8 přímý přístup do internetu bez překladu, zřejmě ani nebude v síti 172.x.x.x/XX - takže je tam ani neuvažuješ. /28 si rozdělíš na menší. Jednu pro oddělení 7, další pro 8 a další pro překlad... Done. Snad pomohlo. Výsledek ti fakt psát nebudu, ale klidně ho sem postni. Ostatní ti ho určitě rádi zkontrolují. Fórum nefunguje tak, že "Hele, tady mám problém, vyřešte mi ho", ale tak, že "Hoši, mám takový problém, zkusil jsem to a to a to, ale nevím jak dál, zkusíte mě nakopnout, co dělám blbě?" :-)

Ale já sem moji otázku přesně takto formuloval a proto jsem vám dál i k dispozici co jsem zatím udělal a jak jsem rozvhrnul jednotlivé oddělení, potřeboval jsem spíš poradit jak na to než "udělejte mi to" takže ty rejpavé otázky vůbec neberu v potaz :)) . Přesně tohle jsem pořeboval ,děkuji zkusím to a dám vědět.

karel

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #11 kdy: 28. 01. 2015, 15:41:39 »
oka poradit, ikdyz sem to uz psal, ale tak bodove
1.nova zalozka
2.google.cz
3.napsat vlsm
4.pockat
5.kliknout na prvni odkaz najde http://www.cs.vsb.cz/grygarek/SPS/lect/VLSM/VLSM.html
6. precist

je to obdobne zadani s komplet navodem


Danny

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #12 kdy: 28. 01. 2015, 15:47:49 »
Děkuji Karlíčku za tvůj vyčerpávající příspěvek, věřím že mi pomůže na dlouhé tratí za celkovým úspěchem.

karel

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #13 kdy: 29. 01. 2015, 07:16:28 »
Děkuji Karlíčku za tvůj vyčerpávající příspěvek, věřím že mi pomůže na dlouhé tratí za celkovým úspěchem.

np, nedela mi problem poradi, ale nechapu smysl temat ktere lze vyresit jednim dotazem do vyhledavace

Komo

Re:VLSM - rozdělení podsítí
« Odpověď #14 kdy: 29. 01. 2015, 08:33:26 »
Zacni od najvacsich sieti po tie najmensie aby si zamedzi plytvaniu - ak je to uloha zo skoly tak ti to asi aj tak vyjde na chlp.

Ak je to korporatny sektor, tak IP telefony by mali mat vlastnu VLANu a je tam este viac obmedzeni.

btw. na internete existuje aj VLSM kalkulacka, ked som sa ucil VLSM tak som si to vyratal ako som vedel, potom som to hodil do kalkulacky a ked sa mi to zhodovalo bolo fajn.
Odporucam ist touto cestou.